Apochromat
Obiektyw składający się z kilku soczewek o różnych rodzajach szkła mający za zadanie korekcję aberracji chromatycznej w stopniu na poziomie 5-10 razy lepszym niż w achromacie. Dodatkowo w przeciwieństwie do achromatu, obiektyw apochromatyczny likwiduje widmo wtórne związane z ogniskiem promieni zielonych. W przypadku apochromatów prawie wszystkie fale z zakresu widzialnego ogniskują się prawie w jednym miejscu.
Obiektyw apochromatyczny koryguje prawie całkowicie aberrację chromatyczną w trzech podstawowych barwach (niebieski, zielony i czerwony) i znosi aberrację sferyczną dla światła o barwie czerwonej i niebieskiej. Nadal pozostaje zauważalna aberracja sferyczna dla barwy zielonej, ale jest ona i tak na mniejszym poziomie niż w zwykłym achromacie.
W apochromatach stosuje się często wysokiej jakości i drogie szkła ED (od ang. Extra Low Dispersion) o niskiej dyspersji (czyli podobnie załamującego światło o różnej długości fali).
Innym rodzajem szkła stosowanym w apochromatach są fluoryty (dokładnie fluorek wapnia CaF2), które mają jeszcze lepsze własności optyczne niż szkło ED, lecz są bardzo kruche i wrażliwe na szybkie i duże zmiany temperatury.
Obiektyw o parametrach pośrednich pomiędzy achromatem a apochromatem nazywa się semiapochromatem.
Obecnie każdy szanowany producent obiektywów fotograficznych ma w swojej ofercie obiektywy zawierające fluoryt lub inne szkło niskodyspersyjne. Przykładowo Canon fluorytowe elementy w swoich obiektywach oznacza symbolem UD, Nikon używa skrótu ED, Tamron ma LD, Sigma zaś SLD dodając przy nazwie obiektywu symbol APO. Takie same trzy litery pojawiają się też na obiektywach firmy Konica-Minolta.