Fujifilm X100F
Kolejnym zaprezentowanym przez Fujifilm aparatem jest model X100F, wyposażony m.in. w 24.3 Mpix matrycę APS-C X-Trans CMOS III, pozbawioną filtra dolnoprzepustowego.
Specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
Korporacja FUJIFILM (Prezes: Kenji Sukeno) poinformowała, że w lutym 2017 będzie wprowadzać najnowszy cyfrowy kompaktowy aparat fotograficzny klasy Premium, model FUJIFILM X100F (X100F). Aparat zostanie wyposażony w zaawansowany hybrydowy wizjer pozwalający na przełączanie pomiędzy wizjerem optycznym (OVF) i elektronicznym (EVF).
Fujifilm zostało pionierem nowego segmentu rynku cyfrowych kompaktowych aparatów fotograficznych klasy Premium wprowadzając w marcu 2011 roku model FUJIFILM X100 wyposażony w matrycę obrazu APS-C, szybki procesor przetwarzania obrazu, wysokiej jakości obiektyw FUJINON oraz pierwszy na świecie hybrydowy wizjer, który pozwalał na przełączanie pomiędzy wizjerem optycznym i elektronicznym. W lutym 2013 roku, wprowadzona została druga generacja tego modelu, FUJIFILM X100S, zawierająca nowo opracowaną matrycę obrazu oraz nowy procesor obrazu. W dążeniu do ciągłego udoskonalenia swych rozwiązań z klasy aparatów Premium opartych na zaawansowanych technologiach firma zaktualizowała tę serię we wrześniu 2014 roku wraz z wprowadzeniem modelu FUJIFILM X100T, który mógł poszczycić się, jako pierwszy na świecie aparat, funkcją elektronicznego dalmierza.
Czwarta generacja tej serii, model X100F, dysponuje najnowszą matrycą obrazu oraz szybkim procesorem przetwarzania obrazu, aby udostępniać jeszcze wyższy poziom jakości i mobilności, z jakich słynie ta rodzina aparatów fotograficznych. Nowy, kompaktowy aparat klasy Premium wyposażono w zaawansowany hybrydowy wizjer zapewniający jeszcze większą wygodę użytkowania. Zachowując pełny elegancji design, który okazał się tak popularny, a zarazem wsłuchując się w głosy użytkowników wcześniejszych generacji serii X100, nowy aparat udoskonalono pod względem walorów obsługi.
Podstawowe cechy modelu FUJIFILM X100F
Wizytówka Fujifilm – doskonałe odwzorowanie kolorystyki i gradacji odcieni zapewniające najwyższą jakość fotograficznego i filmowego obrazu.
Aparat X100F dysponuje 24.3 megapikselową matrycą X-Trans™ CMOS III1 rozmiarów APS-C , która nie posiada filtra dolnoprzepustowego. Zapewnia ona najwyższą jakość pracy w historii serii X. W aparacie użyty został też szybki procesor obrazu “X Pro”, który gwarantuje wyjątkowe odwzorowanie kolorów i gradacji odcieni, w przypadku zdjęć i filmów wideo, a także oferuje wysokie czułości ISO z zachowaniem niskiego poziomu szumów. Tryby Symulacji filmu światłoczułego, rozwinięte w oparciu o ponad 80-letnie dziedzictwo Fujifilm w zakresie reprodukcji koloru i opracowywania filmów światłoczułych, uległy dalszej ewolucji i pozwalają obecnie na lepsze uchwycenie faktury powierzchni przedmiotów, zapewniają poczucie trójwymiarowości obrazu a nawet szczególnego klimatu, jaki zainspirował fotografa do zdjęcia.
Doskonałe spontaniczne zdjęcia – szybko reagujący, udoskonalony autofocus.
W modelu X100F poprawiono jeszcze podstawowe czasy reakcji aparatu. Czas uruchamiania wynoszący około 0.5 sekundy, interwał pomiędzy zdjęciami na poziomie 0.2 sekundy, opóźnienie w wyzwoleniu migawki nie przekraczające 0.01 sekundy oraz szybszy AF ustawiający ostrość w 0.08 sekundy, sprawiają, że aparat jest doskonałym wykonawcą zamierzeń i działań fotografa.
Liczba punktów ustawiania ostrości została istotnie zwiększona z 49 w poprzednich modelach do 91 obecnie (w szczególnych przypadkach nawet do 325 punktów). Około 40% obszaru obrazu (centralny obszar zawierający 49 punktów ostrości) pokryte jest pikselami AF z detekcją fazową tworząc system szybkiego i precyzyjnego autofocusa opartego na detekcji fazowej, który doskonale sprawdza się przy fotografowaniu różnorodnych motywów.
Ewolucja zaawansowanego hybrydowego wizjera.
Zmienne powiększenie elektronicznego dalmierza, pokazywanego jako elektroniczny wizjer (EVF) w małym okienku na dole po prawej stronie wizjera optycznego, poprawia precyzję podczas sprawdzania ostrości. Do obszaru ostrości, poza ramką informacyjną, stosowana jest funkcja Korekcji paralaksy2 w czasie rzeczywistym, co ułatwia pewne kadrowanie ujęć i ustawienie ostrości w trybie manualnym.
Intuicyjna obsługa, praktyczne korzyści.
Spośród nowych cech modelu X100F należy wspomnieć wprowadzenie pokrętła czułości ISO, które zostało wbudowane w pokrętło czasów migawki nawiązując tym samym do aparatów na filmy światłoczułe. Wprowadzona została także Dźwignia ostrości, która pozwala na natychmiastowe przesuwanie obszaru ostrości bez odrywania oka od wizjera. Nowością jest też pozycja “C” umożliwiająca korekcję ekspozycji w zakresie ±5 kroków EV. Większość przycisków i pokręteł odnoszących się do obsługi aparatu skupiono po prawej stronie korpusu, aby zapewnić możliwość szybkiej zmiany ustawień przy jednoczesnym mocnym trzymaniu aparatu.
1. X-Trans jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym FUJIFILM Corporation.
2. Przesunięcie pomiędzy ramką zakresu fotografowania a faktycznym zakresem fotografowania podczas wykonywania zdjęć z niewielkiej odległości.
Główne cechy i właściwości modelu X100F
Zastosowanie matrycy obrazu o najwyższej rozdzielczości w serii X, szybkiego procesora obrazu “X Pro” oraz technologii tworzenia obrazu bazujących na ponad 80-letnim doświadczeniu w produkcji filmów światłoczułych – a wszystko to, by zapewnić najdoskonalszą jakość obrazu.
Aparat X100F dysponuje 24.3 MP matrycą Fujifilm X-Trans™ CMOS III o formacie APS-C. Losowy układ pikseli tej matrycy skutecznie redukuje efekt mory i fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Wyeliminowanie filtra dolnoprzepustowego, który przyczyniał się do obniżania rozdzielczości obrazu, umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału obiektywów FUJINON. Nowa matryca sprzęgnięta z szybkim procesorem obrazu “X Pro,” sprawia, że aparat X100F zapewnia jakość obrazu porównywalną z aparatami wyposażonymi w większe matryce o wyższej liczbie pikseli.
Własne technologie reprodukcji koloru opracowywane przez Fujifilm, oparte o doświadczenia w produkcji filmów światłoczułych, pomagają w odpowiednim odwzorowywaniu ciepłych tonacji skóry, jasnego błękitu nieba czy bogatej zieleni listowia, by finalne zdjęcia emanowały realizmem. Funkcja Symulacji filmu światłoczułego dysponuje obecnie trybem ACROS. Wykorzystując zaawansowane możliwości przetwarzania, jakie daje procesor “X Pro” nowy tryb zapewnia płynne przejścia odcieni, odwzorowanie głębokiej czerni oraz piękne faktury powierzchni, by tworzyć monochromatyczne zdjęcia przewyższające jakością efekty dotychczasowego trybu monochromatycznego.
Aparat X100F dysponuje także funkcją “Efekt Ziarna”, która pozwala na odwzorowanie ziarna obrazu charakterystycznego dla zdjęć wykonywanych aparatami na filmy światłoczułe. Funkcja ta dostępna jest w opcjach “Mocne ziarno” oraz “Słabe ziarno” i można ją łączyć z dowolnym trybem Symulacji filmu światłoczułego, by z łatwością uzyskiwać efekty zdjęć z epoki emulsji światłoczułej, które są szczególnie widoczne po wydrukowaniu odbitek.
Niezależnie od 1,5-krotnego wzrostu liczby pikseli względem modelu X100T, nowy aparat i jego udoskonalona technologia przetwarzania sygnału z powodzeniem kontrolują poziom cyfrowego szumu. Poprawione czułości ISO sprawiają, że obecnie wartość ISO12800, będąca w zakresie rozszerzonych czułości ISO modelu X100T, jest obecnie dostępna jako standardowa opcja czułości. Nawet przy wybieraniu ultra-wysokich czułości ISO, aparat tworzy wolny od szumów obraz, zapewniając właściwe odwzorowanie głębokiej czerni i płynne przejścia gradacji odcieni, co przekłada się na piękne obrazy uzyskiwane nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
Perfekcyjne migawkowe zdjęcia dzięki krótkim czasom reakcji i wysokiej sprawności AF.
- Poprawione czasy reakcji
Podstawowa specyfikacja w zakresie czasów reakcji została poprawiona względem modelu X100F. Czas uruchamiania aparatu wynosi obecnie 0.5 sekundy, interwał pomiędzy zdjęciami 0.2 sekundy zaś czas opóźnienia w wyzwoleniu migawki 0.01 sekundy, co sprawia, ze aparat działa dokładnie tak, jak oczekuje tego fotograf. - Udoskonalona sprawność działania AF
Liczna punktów ustawiania ostrości została istotnie rozszerzona z 49 w poprzednich modelach3 do 91 obecnie (aż do 325 punktów w szczególnych przypadkach). Około 40% obszaru obrazu (centralny obszar zawierający 49 punktów ostrości) pokryte jest pikselami AF z detekcją fazową tworząc system szybkiego i precyzyjnego autofocusa opartego na detekcji fazowej, który doskonale sprawdza się przy fotografowaniu różnorodnych motywów.
W modelu X100F poprawiono też możliwości autofocusa w odniesieniu do ustawiania ostrości na punkty światła, obiekty o niskim kontraście, a także obiekty o delikatnej fakturze, jak np. pióra ptaków czy futro zwierząt, czyli udoskonalono te elementy, które stanowiły słabość AF opartego na detekcji fazowej.
Poprawiona została także sprawność działania AF opartego na detekcji kontrastu, który obejmuje 85%powierzchni kadru. Prędkość sczytywania danych została podwojona względem poprzednich modeli zapewniając wyższą sprawność AF pod względem prędkości działania i precyzji. Precyzyjne ustawianie ostrości uzyskuje się nawet w słabych warunkach oświetleniowych na poziomie -3EV. - Sześć trybów AF do wyboru stosownie do fotografowanego motywu
Aparat X100F oferuje tryb AF-S dla nieruchomych motywów oraz AF-C dla poruszających się obiektów. W przypadku obydwu tych opcji można wybrać tryb “Pojedynczego punku” lub “Strefy”, które wyznaczają obszar ostrości, jak również tryb “Szeroki / Śledzenia”, w którym to aparat automatycznie wybiera wiele obszarów dla ustawiania ostrości. W trybach Pojedynczego punktu oraz Strefowym można skorzystać ze znajdującej się obok ekranu LCD Dźwigni ostrości, aby bezpośrednio zmienić lokalizację i rozmiar obszaru ustawiania ostrości.
3. Modele z matrycą obrazu X-TransTM CMOS II oraz procesorem EXR II.
Ewolucja zaawansowanego hybrydowego wizjera.
Aparat X100F wykorzystuje zaawansowany hybrydowy wizjer, który łączy w sobie cechy wizjera optycznego (OVF) oraz elektronicznego (EVF). Znajdujący się na przedniej ściance korpusu aparatu przełącznik wizjera pozwala na natychmiastowe przełączanie pomiędzy opcją OVF oraz EVF.
W trybie Elektronicznego Dalmierza (ERF), elektroniczny wizjer (EVF) wyświetlany jest w małym okienku na dole w prawym narożniku wizjera optycznego, aby tym samym ułatwić precyzyjne ustawienie ostrości wykorzystujące wierzchołki ostrości(Focus Peaking) oraz Cyfrowy Podział Obrazu, także przy kadrowaniu ujęcia przez wizjer optyczny. Małe okienko EVF może wyświetlać 100% pola widzenia, jak również obraz powiększony 2.5x lub 6x. W okienku EVF można także sprawdzić ekspozycję i balans bieli, a wszystko to przy kadrowaniu ujęć przez wizjer optyczny, który nie ma żadnego opóźnienia w prezentowaniu obrazu i zapewnia wyraziste pole widzenia.
Wizjer oferuje automatyczną, realizowaną w czasie rzeczywistym korekcję paralaksy, czyli przesunięcia pomiędzy pomocniczą ramką obrazu a faktycznym obszarem fotografowania, co ma miejsce przy zdjęciach z niewielkiej odległości. Wprowadzona funkcja korekcji paralaksy w czasie rzeczywistym poza pomocniczą ramką jest stosowana obecnie do obszaru ostrości zapewniając precyzyjne kadrowanie i ustawianie ostrości w trybie Manualnym.
Częstotliwość odświeżania obrazu w elektronicznym wizjerze została zwiększona do 60 klatek na sekundę. Nawet przy słabym oświetlaniu częstotliwość odświeżania jest utrzymywana, co ułatwia fotografowanie nocnych scenerii, itp.
Intuicyjna i praktyczna obsługa, a zarazem korpus o luksusowym wyglądzie.
Wygląd tylnej ścianki aparatu został zmodernizowany, aby skupić po prawej stronie większość najczęściej używanych przycisków i pokręteł. Dzięki temu można szybko zmieniać ustawienia aparatu trzymając go mocno i nie odrywając oka od wizjera.
Aparat X100F posiada też pokrętło ustawiania czułości ISO, które zostało zintegrowane z pokrętłem czasów migawki, co przypomina aparaty analogowe z przeszłości. Nie trzeba teraz włączać aparatu, by sprawdzić ustawioną czułość ISO, wartość przysłony, czas migawki czy ustawienie korekcji ekspozycji. Ustawienia wszystkich tych parametrów są od razu widoczne.
Ustaw pokrętło ISO w pozycji “A” i wybierz opcję “Command” w menu ISO DIAL SETTING (A), aby umożliwić szybkie ustawienia ISO pokrętłem sterującym z przodu aparatu. Można wówczas korzystać ze standardowych czułości w zakresie ISO200 do ISO12800 ze zmianą w krokach co 1/3 EV.
Dźwignia ostrości umieszczona jest na tylnej ściance aparatu. Operuje się nią na zasadzie joysticka działającego w ośmiu kierunkach (góra/dół, w prawo/ w lewo oraz pop przekątnej), aby błyskawicznie przesuwać obszar ustawiania ostrości.
Pokrętło korekcji ekspozycji ma obecnie pozycję “Pokrętło sterujące” (C). Po ustawieniu pokrętła w pozycji “C” regulacja korekcji ekspozycji odbywa się poprzez pokrętło sterujące z przodu aparatu , a ponadto rozszerzone są dostępne wartości korekcji do zakresu ±5 EV.
Górny i dolny panel aparatu zostały wykonane z lekkiego, trwałego i niezwykle mocnego stopu magnezu. Nałożono na niego specjalne powłoki, aby wykonane elementy tworzyły wrażenie stalowej powierzchni.
Zewnętrzne powierzchnie aparatu zyskały imitujące skórę wykończenie wykonane ze skóry ekologicznej zapewniającej odporność na czynniki zewnętrzne i wysoką trwałość. Powierzchnia doskonale imituje wygląd i fakturę naturalnej skóry, a jednocześnie zapewnia praktyczne zalety, czyli pewny chwyt aparatu i zabezpieczenie przed wyślizgnięciem się sprzętu z ręki.
Każdy komponent jest “made in Japan”, by zapewnić niezawodność, wysoką precyzję wykończenia oraz odczuwaną w każdym aspekcie jakość.
Wysokiej klasy obiektyw FUJINON 23mm4 F2.
- Specjalnie opracowany obiektyw FUJINON 23mm F2 (odpowiednik ogniskowej około 35mmw formacie małoobrazkowym) wyróżnia się optymalną konstrukcją optyczną, która zapewnia wysoki poziom ostrości obrazu począwszy od centrum aż do krawędzi kadru.
- Obiektyw składa się z 8 szklanych elementów rozmieszczonych w 6 grupach. W jego konstrukcji wykorzystano jedną wysokiej jakości dwustronnie asferyczną soczewkę oraz soczewkę wypukłą wykonaną ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji. Powstały obraz wykazuje minimalne aberracje, charakteryzuje się wysoką ostrością oraz pięknym odwzorowaniem koloru. W obiektywie zastosowane unikalne dla FUJINON powłoki HT-EBC przeciwdziałające powstawaniu efektów duszków i poświaty.
4. ekwiwalent ogniskowej około 35mm, w formacie małoobrazkowym
Rozszerzone możliwości filmowania full HD.
- Można wybierać spośród sześciu ustawień częstotliwości klatek, i.e. 59.94p / 50p / 29.97p / 25p / 24p / 23.98p.
- Tryby Symulacji filmu światłoczułego, popularne w odniesieniu do zdjęć, można stosować także do nagrań wideo.
Na przykład, można skorzystać z opcji “Classic Chrome”, aby nadać materiałowi filmowemu dokumentalny charakter poprzez przygaszoną kolorystykę i bogatą tonację, czy też z opcji “ACROS” , by stworzyć monochromatyczny materiał filmowy z płynnym przechodzeniem gradacji odcieni oraz intensywnym odwzorowaniem czerni. Dostępnych jest dziewięć różnych opcji zapewniających wszechstronne środki wyrazu. Ponadto, materiał filmowy z zastosowaną funkcją symulacji filmu światłoczułego można dodatkowo dopracować stosując opcje “Jasnej tonacji”, “Ciemnej tonacji”, “Koloru” oraz “Ostrości”. - Podczas filmowania można też korzystać z manualnej ekspozycji. Wartość przysłony, czas migawki5 oraz czułość ISO można zmieniać, definiując samemu ekspozycję rejestrowanego nagrania filmowego.
- Inteligentny Hybrydowy AF, który zależnie od sceny przełącza pomiędzy AF opartym na detekcji fazowej i AF opartym na detekcji kontrastu, działa także podczas filmowania zapewniając szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości. Filmując można też korzystać z manualnego ustawiania ostrości.
5. Wartość przysłony oraz czas migawki mogą być zmieniane podczas filmowania. Można ustawiać jedynie czasy migawki, które są krótsze od częstotliwości klatek filmu.
Funkcja “Bezprzewodowej komunikacji” dla zdalnego fotografowania z poziomu smartfonu czy tabletu6.
Pobierz do swojego smartfonu lub tabletu bezpłatną aplikację “FUJIFILM Camera Remote”, aby korzystać z funkcji bezprzewodowej komunikacji. Można wówczas w jednej prostej operacji przesyłać zdjęcia i materiały wideo do swojego urządzenia, a także przeglądać je z poziomu smartfonu/tabletu, by wybrać określone kadry do pobrania. Nie potrzeba przy tym wprowadzać żadnych numerów ID ani haseł. Aplikacja pozwala także na pobieranie z zewnętrznego urządzenia do aparatu X100F informacji o lokalizacji i dołączanie jej do zdjęć.
Funkcja zdalnego fotografowania pozwala na bezprzewodowe połączenie aparatu ze smartfonem/tabletem i zdalną obsługę migawki, ekspozycji czy innych parametrów aparatu X100F. Funkcja Zdalnego sterowania umożliwia nie tylko obsługę podstawowych parametrów takich jak Dotykowy AF czy wybór czasu migawki, lecz także na regulację całego szeregu ustawień fotografowania a nawet na zdalne filmowanie. Można więc stać z dala od aparatu i sterować nim ze smartfonu podczas wykonywania zdjęć grupowych, autoportretów czy też przy fotografowaniu okazów dzikiej przyrody w naturalnym środowisku.
Aparat obsługuje komunikację Wi-Fi® *5 co ułatwia back-up danych z aparatu w komputerze osobistym.
6. Smartfony i tablety z systemem AndroidTM, iPhone / iPad.
7. Wi-Fi® jest zarejestrowanym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance®
8. W komputerze należy najpierw zainstalować bezpłatne oprogramowanie “FUJIFILM PC AutoSave”.
Różne funkcje modelu X100F.
- Korzystając z funkcji Cyfrowego Telekonwertera można wybrać kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 50mm oraz 70mm – poza kątem widzenia wbudowanego obiektywu 35mm* – co pozwala na kadrowanie ujęć w oparciu o trzy różne długości ogniskowej.
* Odpowiedniki ogniskowej dla formatu małoobrazkowego. - Na tubusie obiektywu, poza pierścieniem regulacji przysłony, umieszczony jest pierścień sterujący. Ustawienia, których często używasz w każdym z trybów fotografowania są automatycznie przypisane do pierścienia sterującego. Obróć pierścień sterujący, aby szybko zmienić różne ustawienia. Funkcje przypisane do pierścienia można dostosowywać naciskając przycisk Ustawień Pierścienia Sterującego umieszczony w przełączniku wizjera na przedniej ściance aparatu. Przypisuj dowolne funkcje bez ograniczeń, na przykład Czułość ISO czy tryby Symulacji Filmu Światłoczułego.
- Obiektyw aparatu X100F ma wbudowany szary filtr, który jest pomocny przy fotografowaniu z pełnym otworem przysłony w jasnych warunkach oświetleniowych lub gdy chcemy skorzystać z dłuższych czasów naświetlania. Odpowiadający przymknięciu trzech działek przysłon filtr szary ogranicza ilość światła do 1/8, a uaktywnia się go naciskając przycisk funkcyjny lub wybierając odpowiednie ustawienie w menu aparatu.
- Wprowadzona została całkiem bezgłośna elektroniczna migawka zapewniająca czasy ekspozycji do 1/32000 sek. Stosując ją można wykonywać zdjęcia z niewielką głębią ostrości przy całkowicie otwartej przysłonie, np. na ośnieżonych stokach czy na plaży w pełnym słońcu. W związku z tym, że migawka ta nie ma żadnych mechanicznych części, znacznie łatwiej można uzyskać naturalne, niepozowane ujęcia zwierząt czy śpiących dzieci.
- Funkcje Zaawansowanego Filtra dające wiele radości. Kolorystyka Pop / Zabawkowy aparat / Miniatura / Dynamiczna Tonacja / Częściowy kolor (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy) /oraz Zmiękczona ostrość, to opcje spośród których można wybierać. Uzupełniają je dodatkowo zaawansowane techniki fotografowania takie jak tryb Jasnej tonacji oraz Ciemnej tonacji.
- Aparat X100F wspiera funkcję wielokrotnej ekspozycji, która łączy dwie ekspozycje w jedno zdjęcie. Wykonując drugie zdjęcie, pierwsze ujęcie można wyświetlić na ekranie LCD aparatu, aby sprawdzić jak łączy się z komponowanym kolejnym kadrem. Funkcja ta umożliwia tworzenie efektów artystycznych odmiennych od uzyskiwanych przy zwykłej pojedynczej ekspozycji.
- Dostępne jest też fotografowanie z interwałem czasowym, które pozwala na wykonywanie zdjęć w określonych odstępach czasowych – od 1 sekundy do 24 godzin – i co ciekawe liczba kadrów, jaką można w ten sposób zarejestrować jest nieograniczona.
Nowe konwertery optyczne.
- Aby w pełni wykorzystać potencjał wbudowanego obiektywu aparatu X100F przygotowano dla niego nowe konwertery optyczne. Zapewniają one doskonałą jakość obrazu i nie wpływają na zmianę wartości przysłony. Aparat automatycznie rozpoznaje, gdy dołączony jest konwerter optyczny i w trybie optycznego wizjera wyświetlana jest pomocnicza ramka obrazu wskazująca obszar fotografowania.
- Konwerter szerokokątny WCL-X100 II
Model WCL-X100 II” to dedykowany konwerter szerokokątny, który zmienia długość ogniskowej o współczynnik 0.8x, skracając je wartość do odpowiednika 28mm (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego). Obiektyw ten nie tylko podkreśla perspektywę, lecz sprawdzi się także doskonale, gdy chcesz uzyskać szersze ujęcie fotografując w ciasnych pomieszczeniach czy też robiąc zdjęcia krajobrazowe. Po zamocowaniu do aparatu X100F telekonwertera WCL-X100 II, aparat automatycznie rozpoznaje go i koryguje aberracje. - Telekonwerter TCL-X100 II
Model “TCL-X100 II” to dedykowany telekonwerter, który zawęża pole widzenia zwiększając ogniskową o współczynnik 1.4x, co przekłada się na pole widzenia obiektywu 50mm w formacie małoobrazkowym. Konwerter ten może być stosowany w różnych sytuacjach. Przy zdjęciach portretowych zapewnia naturalna perspektywę zaś w przypadku zbliżeń umożliwia fotografowanie już z 14 cm. Gdy do aparatu X100F zamocujemy telekonwerter TCL-X100, aparat automatycznie rozpoznaje go i koryguje aberracje.
Gama akcesoriów Premium
- Skórzany pokrowiec LC-X100F:
Gdy aparat jest umieszczony w skórzanym pokrowcu możliwa jest wymiana baterii i karty pamięci. Ten skórzany pokrowiec stanowiąc swoistą jedność z aparatem podkreśla jego walory estetyczne i zapewnia praktyczne korzyści przy użytkowaniu sprzętu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
błe, ciągle ten sam, niespecjalnie ciekawy obiektyw, 1,5x więcej megapixeli ale i cena 1,5x wyższa
raczej jestem zawiedziony
Za ten aparacik, bez uszczelnień ponad 6 k?
Fajny jest. W sumie ma juz wszystko czego ja np. chciałbym w takim aparacie. Moze przydałyby się uszczelnienia i dwa sloty SD ale to są już drobnostki. Dwa pokrętła przod/tył, ISO na zewnątrz, joystick AF i usprawnienia wizjera to właściwie wszystko czego trzeba było X100T i to dokładnie zrobili. Jeśli AF jest jak w X-T2 to tylko brać :)
Tak, tak - w czwartej generacji tego aparatu obiektyw zdecydowanie zasługuje na odświeżenie. W X100 był świetny, ale to było prawie 6 lat temu. W X100s od biedy dawał radę, ale w "T" i "F" to już nie wypada. Nie musi być jaśniejszy, ale lepiej skorygowany na brzegu - dlatego właśnie sprzedałem moje X100s na rzecz XF 23/1,4...
Teraz już wiem na co zamienić system nikona ;)
@goornik - tylko jakiej wielkości jest 23/1.4 czy nawet f/2 WR...nie sądzę żeby zrobili o wiele lepsze szkło tej wielkości - to co jest nie jest idealne, ale też bez przesady. Zobaczymy jak będzie pracować z nowym sensorem.
sloma_p
Wiesz, taki Panasonic 20/1,7 był genialnie ostry nawet na brzegu a przecież był także niezwykle mały. Fakt, był nieco dłuższy, miał spore aberracje ale generalnie był to kiedyś jeden z najbardziej lubianych obiektywów w m4/3.
Więc dać się da, pytanie czy się chce.
---
doczytałem w specyfikacji że eFka jest zasilana z podobnych baterii jak pozostałe X-sy... fajne wiadomość, pewnie będzie zamienność baterii/ ładowarek. Już dawno to postulowałem, bo uważam to za fajny pomysł mieć ten sam system zasilania w "dużym" rozbudowanym systemie do trudniejszych zadań i takim miłym kompakcie do niezobowiązujących zdjęć.
Bardzo się cieszę że Fuji też wpadło na ten pomysł.
---
Ciekawy jeszcze jestem, bo nie mogę doczytać, jaki najdłuższy czas można ustawić w trybie T. W x100s jest tylko 30s i jest to sporo za mało. Ciekawe, skąd takie ograniczenie?
Panas 20/1.7 jest jednak do mniejszego formatu - łatwiej zrobić takie szkło - a mimo to jak napisałeś, jest nieco dłuższy. Zresztą, nie napisałem, że się nie da, tylko że nie sądzę, żeby to zrobili - musiałoby podnieść koszt i tak już nietaniego aparatu, a w efekcie choć ostrzejsze, mogłoby gorzej, ekhm, rysować. To co jest ma swój urok - zdjęcia z całej serii X100 mają to"coś" co mnie się podoba, nawet bardziej niż te z RX1nek.
Dlaczego Fujifuirumu Kabushiki-kaisha nie implementuje ekranów dotykowych w nowych produktach?
UWAGA DO REDAKCJI:
porównywarka aparatów "wyrzuca" X100F jako bezlustarkowiec, zmieńcie na kompakt
Aparat napewno nienajgorszy. Jeżeli chodzi o ergonomię to mam jedną uwagę. Dlaczego Fuji proponując konvertery nie wprowadziło zamocowanie bagnetowe. Wkręcanie i wykrecanie tych szkiełek to nonsens. Ja mam Ricoha GR i konverter na stałe wkręcony do adaptera z mocowaniem bagnetowym. O niebo wygodniejsza opcja.