Obiektywy Samyang do zastosowań Video DSLR
Krakowska firma Delta – dystrybutor produktów marki Samyang Optics w Polsce – poinformowała o nowej serii obiektywów manualnych przeznaczonych do zastosowań video DSLR. W jej skład weszły modele 85mm f/1.4 IF MC Asph. i 8mm f/3.5 IF MC Asph. fish-eye, które od standardowych wersji różnią się zastosowaniem bezstopniowego pierścienia przysłony, co pozwala na płynną jej regulację.
Informacja prasowa
Od czasu powstania pierwszej lustrzanki cyfrowej posiadającej możliwość rejestracji obrazu video grono entuzjastów filmowania systematycznie się powiększa. Wyjątkowe możliwości jakie oferują dziś aparaty typu DSLR z trybem video sprawiają, że nawet profesjonaliści coraz chętniej sięgają po ten segment sprzętu. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów firma Samyang przygotowała specjalną wersje swoich obiektywów przeznaczoną właśnie do zastosowań video DSLR. Obiektywy Samyang 85mm f/1.4 Samyang 8mm fish-eye oraz spodziewany niebawem Samyang 14mm posiadają pierścień sterowania przysłoną. W serii Video DSLR pracuje on bezstopniowo, co pozwala na płynną jej regulację. Przy rejestracji filmów pozwala to na uzyskanie efektu niedostępnego za pomocą standardowych obiektywów fotograficznych, które najczęściej nie posiadają możliwości sterowania pracą przysłony inaczej niż z poziomu aparatu. Dodatkowa zaletą obiektywów marki Samyang przy zastosowaniach video jest precyzyjny i odpowiednio wyskalowany pierścień ustawienia ostrości. Obiektywy serii Video DSLR mogą być również wykorzystywane do normalnego fotografowania.
![]() |
W tej chwili w ramach serii Video DSLR dostępne są obiektywy:
- Samyang 85mm f/1.4 IF MC Aspherical z mocowaniami do systemów Canon, Nikon, Sony, Pentax
- Samyang 8mm f/3.5 IF MC Aspherical fish-eye z mocowaniami do systemów Canon, Nikon, Sony, Pentax
Zapraszamy również do obejrzenia przykładowych produkcji video wykonanych przy użyciu obiektywów Samyang w serwisie YouTube:
Oraz filmów przygotowanych przez Johnniego Behiri w serwisie vimeo.
Johnnie Behiri to fimowiec współpracujący z telewizją BBC mieszkający w Wiedniu, który miał możliwość sprawdzenia nowej serii obiektywów Samyang video DSLR. Oto jego opinia:
„Oczywiście możesz, jeśli chcesz zainwestować naprawdę duże pieniądze w znane, markowe obiektywy. Ale jest też inna droga. W tej chwili obiektywy marki Samyang mają chyba najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości. Płynnie pracujący pierścień przysłony, ładny bokeh, jakość wykonania oraz precyzyjny pierścień do ustawiania ostrości sprawiają, że są one doskonałym dodatkiem dla każdego filmowca, szukającego wysokiej jakości rozwiązań w przystępnej cenie.”
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Samyang dobrze kombinuje, za kazdym razem staraja sie znalezc nisze na rynku :)
fajnie, czekamy jeszcze za 35/1.4 (1.2) niekoniecznie dedykowanej dla zastosowań video.
precyzyjny i odpowiednio wyskalowany pierścień ustawienia ostrości- co za bzdura! w trzech z czterech 8mm Fisheye jakie probowalem pierscien odleglosci byl zupelnie nie precyzyjny! Kontrola techniczna nie istnieje, trzeba wyregulowac samemu. W 85mm F 1,4 Pierscien dobrze ustawiony ale ociera przy fokusowaniu-wymiana. Poza tym z fisheye i z 85mm jestem zadowolony(D300)
Brawo Samyang:) Teraz czekamy na szkla z AF:)
Samyang 8mm wymiata (używany z A200/A700) - czekam na 85/1.4 z potwierdzeniem ostrości (KM/Sony)
P.
ALE ŚCIEMA! Usunięto kulkę powodującą przeskok pierścienia i zaraz wielka feta. A mogli zrobić obiektyw z przełącznikiem "cykanie ON/OFF". Byłby bardziej uniwersalny.
No to ja też mam taki obiektyw ! Nazywa się INDUSTAR 61L na M42. Nie wiedziałem, że to taka nowość !
Samyang gra na nosie "wielkim". Myśleli, że się nachapają ci "wielcy", a tu proszę Samyang jednym usunięciem kulki zepsół szyki tym "wielkim". Chcieli pewnie sprzedać wszystkie obietywy z kulką i jeszcze trochę a później wprowadzić bez kulki. A Samyang zrobił inaczej - od razu wywalił kulkę, bez pazerności i chciwości. I tym samym w moich oczach wygrał.
Spokojnie przyjdzie i czas na przełącznik kulka on / kulka off - w C i N jeszcze długo obiektywów z płynną zmianą ogniskowej nie będzie WCALE więc nie ma co płakać. Tylko ścisnąć kciuki za Samyanga, bo odwalają kawał solidnej roboty.
Kto wie, może Samyang uznał, że żeby taki przełącznik był solidny (czytaj niezniszcalny) koszty by wzrosły - a to nie jest polityka Samyanga
Bo szczerze jeśli o mnie chodzi - to ekhem, problemu nie ma. Są systemy które mają popychacz przysłony i Samyang robi do nich pozycje A na pierscieniu, więc do płynnej zmiany przysłony kręcimy ręcznie, a dla focenia kontrola z body aparatu - mówię, nie widze problemu z kulką :)
Są pewne uwarunkowania, które powodują, że jeden system jest dla kogoś bardziej cenny / użyteczny niż inny. Skoro komuś przeszkadza w swoim systemie brak "on-offu kulki" to może trzeba zmienić system... :P :P :P
Jak patrzę na osoby które z meijsca zaczynają krytykować, to śmiać mi się chce. Brawo dla firmy po raz kolejny. Niby nic wielkiego, ale napewno niejednemu tego brakuje.
Lennykrawiec, wystąp na Onecie lub WP.
"są one doskonałym dodatkiem dla każdego filmowca"
który podpina swoj obiektyw ( jak każdy miłośnik tworzenia filmów) do DSLR
ciekawus, tobie w sumie to nigdy nic nie pasuje...Nie ważne, ważne że Samyang idzie do przodu, niech się firma rozwija.
Panowie, tak sobie czytam i śmiać mi się chce. Bynajmniej nie z producenta tylko z poziomu niektórych komentarzy. Bo co komuś przeszkadza, że na rynku pojawia się więcej wersji jakiegoś produktu. I jakie znaczenie ma czy wprowadzona modyfikacja jest bardziej czy mniej skomplikowana technicznie. To chyba dobrze, że jakaś firma myśli o różnych odbiorcach a nie zamyka się w dawno zdefiniowanych schematach. No ale przecież mieszkamy w Polsce więc musimy sobie ponarzekać, wszystko jedno na jaki temat.
czyli Sony, musi dorobić funkcję filmowania do swoich lustrzanek, a C i N muszą pokusić się o stabilizację...
Nie mam żadnych problemów technicznych z użytkowaniem obiektywu samyang 8mm, nie wiem co to za stękanie na pierścienie. :-)))
To chyba postękiwanie konkurencji, bo inaczej tego uzasadnić sobie nie mogę :)
Aha, oczywiście brawa dla Samyanga. Jako nieliczni potrafią bardzo mile zaskakiwać.
Piękne obrazki na filmach. Żeby zrobić to samo sprzętem stricte video trzebaby wydać 10x tyle ile kosztuje obiektyw.
Zaczynam żałować, że nie mam oka do filmu :)
lennykrawiec, wyjęcie kulki to jest krok do przodu? Teraz ja się uśmiałem :) Tak jak pisałem, nadal uważam, że przełącznik "kulka ON/OFF" byłby bardziej uniwersalny. Ale skoro są tacy, co wolą posiąść obie wersje, to przepraszam.
P.S. W sumie nie jest ważne, co klient dostaje do ręki. Ważne jest, ile kasy wyciągnie się z oferty. I to jest niestety miarą sukcesu dla aukcjonariuszy. Może dlatego są dwie wersje.
@ciekawus - masz C czy N ??? Może swoje żale dotyczące braku przełącznika wylej w w strone producenta tego co tam masz, że utrudnił sprawę z kulką. Tak bardzo Cię to boli - to mówie, jest co najmniej jeden system, w którym taki przełącznik jest nieistotny.
Tak właściwie, to jaki jest sens stopniowanej przysłony?
płynne zwiekszanie GO
Samyangi są tanie bo to obiektywy manualne.
Jak w końcu uda im się wypuścić coś z AF czy stabilizacja to cena już taka rewelacyjna raczej nie będzie
Ciekawe jak z jakością tego sprzętu, czy nie rozleci się po roku uzytkowania ?
Chętnie kupiłbym fisha ale jakoś mam mieszane uczucia.
Czy ktoś z was używa lub używał, któregoś z obiektywów Samyang dłużej niż podczas testu w sklepie ??
Jak przeglądam Allegro to aukcje i samyangów to jest ich grubo ponad 200 ale sprzedaje się może z 5 tygodniowo i to licząc wszystkie modele.
Samyang zrobil cos, co niedawno zrobil Panasonic w swoim obiektywie dedykowanym do wideo - 14-140mm w systemie u43.
Brawo! Niech bedzie wieksza konkurencja, niech ceny spadaja, niech C i N sie obudza pozno...
Dobrze kombinują, ale... czy wypuścili obiektywy dedykowane do micro4/3? Panasonic GH1 to obecnie najlepsze możliwości video w aparatach, jedyny naprawdę przemyślany pod tym względem. A Samyang chyba nic pod ich bagnet nie robi...
Ja używam Fisha Samyanga na każdym ślubie i plenerze, od kilku miesięcy. Domykam do 5.6 i mam przyzwoitą jakość. Niestety 3.5 to raczej ostateczność. Jestem zadowolony, bo inaczej nie miałbym fisha (nie wydałbym 2k na fisza). Obiektyw wydaje się być solidny. Jego waga i wykonanie skutecznie mnie przekonują do tego, że wszelkie głosy krytyki mogą pochodzić tylko od ludzi mającym w tym jakiś interes.
S 85 nie kupię bo zależy mi na pewności i szybkości trafiań.
bezeder, mam C, nie mam pierścienia przysłony a filmowanie lustrzanką mam głęboko, nie powiem gdzie. Ja tylko leję serdecznie z faktu wyjęcia kulki i jednocześnie podziwiam techniki marketingowe producenta. Mam ruskiego Industara z lat 70, którego kupiłem za 40 złotych i on tez nie ma kulki. Ogólnie temat mnie rozbawił, aczkolwiek doceniam "funkcję braku kulki" :) w zastosowqniach video. Doceniam też pożyteczną rolę tego taniego słoika. Jego obecność na rynku moderuje ceny systemowych szkieł i z tego faktu się najbardziej cieszę.
Z innej paki: Nie lepsza konstruktywna krytyka, niż burackie docinki?
co do komentarzy to sie ugryze w jezyk...
A co do szkla to ciekawy jestem jak teraz chodzi ten pierscien... Bo to ze nie ma skokow rozumiem, ale mam nadzieje ze ma teraz wyrazny opor uniemozliwiajacy przypadkowe przekrecenie sie pierscienia. Bo jesli tak, mimo ze moj sprzet nie filmuje, chyba wolalbym taka wersje 85tki... Bo skoro w tym szkle chodzi glownie o glebie ostrosci to czemu mam byc ograniczany do kilku czy kilkunastu skokowych ustawien ;)
@lennykrawiec
pytales jaki jest sens skokowej przyslony. Mysle ze najwazniejszy to kalkulacja manualna ekspozycji, ewentualnie glebi ostrosci. latwiej skonstruowac np. tabelke z glebia ostrosci dla przyslon 2.8, 4.0 itd niz dla 2.8, 2.9, 3.0, 3.1...bo i tak znalezliby sie tacy, ktorzy potrzebowalilby odczytac wartosc 2.86 i byliby niezadowoleni ;) I jestem pewien ze ci ostatni to czytelnicy optycznych :D ;)
W dzisiejszych automatycznych czasach moznaby zapomniec o numerkach na pierscieniu przyslony. Tak jak np. Nikon zrezygnowal ze sztywnych czasow migawek i nie jest czyms niezwyklym zdjecie zrobione przy 1/473s w trybie A lub P. No ale podejzewam ze wielu tradycjonalistow zwyczajnie by to zbojkotowalo.
Samayng nie jest marką profi jak Zeiss ale czego można wymagać przy tym poziomie cen.
Ma za to rewelacyjny stosunek możliwości / cena.
W żadnym systemie nie ma tak tanich szkiełek o takich parametrach jak u tego niezależnego producenta.
W przeciwieństwie do dużych firm z branży foto szybko reaguje na potrzeby rynku.
Mam nadzieję że oferta szybko zostanie poszerzona o nowe ogniskowe.
Prawie każda nowa lustrzanka ma funkcję filmowania nikt nie zmusza do jej używania za klika lat będzie ona równie doskonała jak w obecnie produkowanych kamerach.
Wiadomo że nikt nie kupuje obiektywu na 1 rok i nigdy nie wiadomo czy kiedyś taka optymalizacja się nie przyda...
tomek__ | 2009-12-01 22:36:05
płynne zwiekszanie GO
Ja pytałem o stopniowaną przysłonę. W sumie po wypowiedzi sparky81 widze z ejednak ma to jakis sens, szczególnie, gdy nei mozemy zerknąć na skalę i przymykamy na wyczucie pracujac jednoczesnie z lampą... No cóż, albo tak, albo tak...
A ja sądzę że Samyangowi ktoś te kulki poprostu podpitolił, a oni, zamiast wstrzymać produkcję, kręcą na tym marketing :)
Co do wyższości kulkowego pierścienia przysłon nad bezkulkowym: To po prostu tradycja. Każda mechaniczna lustrzanka miała "kliki" na pokrętke czasów migawki, kliki na pierścieniach przysłon. I bez odrywania oka od wizjera można było zrobić 3x klik czasami migawki z 1/500 na 1/60, 3x klik pierścieniem przysłon z f/4 na f/11 i ekspozycja była na pewno ta sama. Gdy fotografuje sie powoli, ze statywu, bez kulek można żyć i np optyka wielkoformatowa Rodesntocka, Schneidera, Nikona nie ma kulek, bo i po co? Za to przysłonę można zmieniać w sposób perfekcyjnie płynny...
Goornik - które konkretnie wielkoformatowe Nikony masz na myśli?