V Zlot Czytelników Optyczne.pl - Sulejów 2012
1. V Zlot Czytelników Optyczne.pl - Sulejów 2012
Partnerzy Zlotu
Tradycyjnie, zlot rozpoczął się kolacją, po której odbyła się prezentacja przedstawicieli Sigma ProCentrum. Opowiedzieli oni o najnowszych obiektywach Sigmy oraz akcesoriach fotograficznych różnych firm, których dystrybutorem jest K-Consult. W tym roku przedstawiciele Sigma ProCentrum przywieźli profesjonalne torby i plecaki fotograficzne oraz statywy marki Vanguard. Oprócz możliwości zapoznania się z wysokimi jakościowo seriami toreb Xcenior, Skyborne czy Up-Rise, uczestnicy zlotu otrzymali możliwość zakupu wszystkich produktów marki Vanguard, jakie Sigma ProCentrum ma w swojej ofercie, w bardzo atrakcyjnych cenach (nawet za 50% rabatem od sugerowanej ceny detalicznej). Promocja dotyczy wyłącznie uczestników zlotu i trwa do końca sierpnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres warszawa@sigma-procentrum.pl.
Dodatkowo, jak co roku, firma udostępniła na czas Zlotu po 2–3 obiektywy Sigma dla każdego uczestnika. Podobnie jak w zeszłym roku wydawnictwo Helion przygotowało dla uczestników miłą niespodziankę i każdy otrzymał w prezencie dwie książki o tematyce fotograficznej.
Redakcja Optyczne.pl zdecydowała się również wyróżnić dodatkowymi upominkami trzech uczestników, którzy brali udział we wszystkich do tej pory zorganizowanych zlotach, a byli nimi: Maciej Maciejewski, Tomasz Stefaniak oraz Marek Wtorek. Każdy z nich dostał cztery książki fotograficzne wydawnictwa Helion, a także czytnik kart i kartę pamięci o pojemności16 GB firmy Kingston.
W czwartek wieczorem można było również wypożyczyć sprzęt firm Canon i Sony. Ten pierwszy producent przywiózł na Zlot wszystkie swoje lustrzanki (w tym 1D X), a także wiele obiektywów oraz aparatów kompaktowych. Firma Sony oferowała do wypożyczenia aparaty i obiektywy systemów SLT i NEX, a także najnowszy kompakt oznaczony symbolem RX100.
Choć czwartek upłynął pod znakiem dość kapryśnej pogody, wieczorem niebo nad Sulejowem się rozpogodziło, dzięki czemu można było zorganizować obserwacje astronomiczne oraz poeksperymentować z astrofotografią. W gwiazdy skierowano duży teleskop Sky-Watcher Dobson 14", lunety Titanium 65ED oraz Celestron Regal 80ED, a także lornetki DO Titanium i nowe, duże modele Delta Optical 20×80 i 25×100. Dopisali także uczestnicy, którzy przywieźli swoje modele lornetek.
W piątek, o 5 rano przed hotelem zebrała się grupa chętnych na poranny plener. Tym razem pogoda również dopisała i tych, którzy zdecydowali się wstać o tak wczesnej porze, przywitało wschodzące słońce.
Po śniadaniu rozpoczęła się pierwsza tura wykładów i warsztatów, która trwała aż do późnego popołudnia. Uczestnicy Zlotu, podzieleni na cztery grupy, wysłuchali czterech prezentacji dokonanych przez firmy: Canon, Olympus, Sony oraz Delta Optical.
Firma Canon przygotowała prezentację na temat najnowszych swoich lustrzanek, dzięki czemu mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat najnowszych rozwiązań zastosowanych między innymi w modelach EOS 5D Mark III, 1D X, czy amatorskim 650D. Przygotowano również warsztaty praktyczne prezentujące możliwości radiowego systemu wyzwalania błysku zastosowanego w najnowszej lampie błyskowej Canon Speedlite 600 EX RT. Uczestnicy mieli okazję przetestować go osobiście podczas sesji fotograficznej z modelką.
Przedstawiciel firmy Olympus natomiast opowiedział o zaletach systemu Mikro Cztery Trzecie. Dowiedzieliśmy się między innymi o technologiach i rozwiązaniach zastosowanych w najnowszym bezlusterkowcu tej firmy, czyli modelu OM-D E-M5, ze szczególnym naciskiem na system automatycznego ustawiania ostrości oraz innowacyjną stabilizację matrycy. Prezentacja obejmowała także informacje o różnego rodzaju pozasystemowych obiektywach, które dzięki istnieniu najrozmaitszych przejściówek możemy podłączyć do aparatów Mikro Cztery Trzecie.
Firma Sony swoją prezentację poświęciła między innymi zaletom wynikającym z zastosowania półprzepuszczalnego lustra w najnowszych lustrzankach SLT. Można było się dowiedzieć, jakie korzyści z tego tytułu mamy na przykład w trybie filmowania, kiedy mamy stały dostęp do autofokusu działającego w oparciu o detekcję fazy. Przedstawiciele Sony opowiedzieli również o bezlusterkowcach NEX oraz najnowszym, zaawansowanym aparacie kompaktowym czyli RX100. Drugą część prezentacji poprowadził Stanisław Puszczyński, który zajmuje się fotografią przyrody (w szczególności ptaków i owadów) i wykorzystuje w swojej pracy najnowszą lustrzankę Sony SLT-A77. Podzielił się on z uczestnikami swoim doświadczeniem na tym polu, prezentując wykonane przez siebie zdjęcia oraz udzielając praktycznych rad dotyczących tej dziedziny fotografii.
W pierwszej części wykładu firmy Delta Optical, Krzysztof Mularczyk zaprezentował najnowsze lornetki z serii Forest o średnicy obiektywu 50 mm i powiększeniach 8.5, 10 oraz 12x, pływającą, wodoodporną lornetkę Sailor 7×50, a także dwie duże lornetki Delta Optical 20×80 i 25×100. Na Zlocie małą premierę miała też niewielka, ale bardzo użyteczna, lornetka DO Active 10×25, która pojawi się w sklepach niebawem. Druga, główna część wykładu poświęcona została zagadnieniom mobilnej astrofotografii, do której nie potrzeba dużych teleskopów, ciężkich montaży i jednocześnie wysokich nakładów finansowych. W ofercie Delta Optical pojawiły się jednak dwa montaże, które są idealnym rozwiązaniem dla astrofotografów potrzebujących lekkiego i małego montażu z prowadzeniem, za względnie nieduże pieniądze. Pierwszy z nich to AstroTrac TT320X-AG – mały i poręczny montaż z napędem o futurystycznym wyglądzie. Drugim jeszcze lżejszym montażem jest natomiast platforma Vixen Polarie. To urządzenie, przypominające kompaktowy aparat, oferuje podobne możliwości co AstroTrac, ale ma mniejszy udźwig.
Późnym popołudniem, wszyscy uczestnicy spotkali się z przedstawicielami firmy Fujifilm. Opowiedzieli oni o zaawansowanych aparatach serii X czyli o kompaktach X100 i X10 oraz bezlusterkowcu X-Pro 1. Szczególny nacisk położony został oczywiście na ten ostatni aparat. Poznaliśmy szczegóły dotyczące innowacyjnej matrycy w nim zastosowanej oraz posłuchaliśmy o aktualnie dostępnych w systemie obiektywach, a także tych, które już niedługo ujrzą światło dzienne. Przedstawiciele firmy przywieźli również ze sobą kilka egzemplarzy poszczególnych aparatów, które zostały udostępnione uczestnikom Zlotu.
Po kolacji chętni mogli posłuchać prezentacji zatytułowanej „Aparaty Fujifilm X okiem profesjonalisty”, wygłoszonej przez fotografa Szymona Szcześniaka. Miał on okazję w praktyce przetestować wspomniane wcześniej aparaty, dzięki czemu podzielił się własną opinią na ich temat. Warto w tym momencie przypomnieć, że Szymon Szcześniak brał udział w projekcie Fujifilm Exciting Experience, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Podczas Zlotu zaprezentował kilka zdjęć wykonanych w trakcie podróży do Indii zorganizowanej w ramach wspomnianego projektu. Zdjęcia były wydrukowane w dużym formacie na papierze Fujifilm, dzięki czemu mogliśmy się przekonać, jak zdjęcia wykonane aparatami tego producenta prezentują się na typowych i mniej typowych odbitkach.
Piątkowy wieczór okazał się niestety pochmurny i nie pozwolił na zorganizowanie zaplanowanych obserwacji. Uczestnicy mieli za to więcej czasu na wspólne rozmowy i dyskusje.
W sobotniej sesji wykładów firma Canon przedstawiła prezentację zatytułowaną „Teleobiektywy Canon serii L w praktyce”. Poprowadził ją fotoreporter sportowy Kuba Atys od wielu lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć pracę fotografa sportowego od przysłowiowej kuchni. Usłyszeliśmy m.in. o tym w jakich warunkach pracują zawodowcy na Igrzyskach Olimpijskich (podziwialiśmy zdjęcia z olimpiad z 2000, 2004 i 2008 roku), czym różni się praca przy różnych dyscyplinach sportu, jakiego sprzętu i jakich technik się wtedy używa. Dzięki temu, że Kuba Atys na Euro 2012 używał już nowego EOS-a 1D X z nowymi L-kami, mogliśmy usłyszeć kilka słów na temat wrażeń z pracy tego rodzaju sprzętem, a także obejrzeć sporo zdjęć nim wykonanych.
Firma Olympus, w ramach sobotniej sesji, przygotowała warsztaty poświęcone lornetkom. Na początek przedstawiciel firmy dokonał prezentacji różnych modeli, omawiając ich najważniejsze cechy oraz opisując przeznaczenie. W drugiej części natomiast, uczestnicy mieli możliwość przetestowania różnych modeli w praktyce, dzięki czemu mogli naocznie zobaczyć różnice pomiędzy nimi.
W ramach warsztatów Sony, fotograf Jacek Bonecki przedstawił korzyści płynące z zastosowania aparatów NEX w fotografii podróżniczej. Na przykładzie wykonanych przez siebie zdjęć, między innymi podczas naszych Fotomisji w Nepalu i Szanghaju oraz rajdu Paryż-Dakar, opisał zalety płynące z fotografowania małym i lekkim aparatem. Zwracał uwagę, iż daje nam on między innymi dużą mobilność, a podczas dłuższych wycieczek nie jesteśmy zmęczeni, jak podczas dźwigania ciężkiej lustrzanki. Pokazał także, że zdjęcia wykonane NEX-em mogą wyglądać równie profesjonalnie jak te, zrobione drogimi i zaawansowanymi lustrzankami. Oprócz lekkości i poręczności aparatów tego typu podkreślał ich mało profesjonalny wygląd. Fotograf posiadający taki sprzęt jest traktowany przez wiele osób jako zwykły amator, co daje możliwość uzyskania ujęć, których fotograf z dużym, wyglądającym znacznie bardziej profesjonalnie, sprzętem nigdy nie miałby możliwości wykonania.
Drugiego dnia Zlotu prezentacja Delta Optical dotyczyła konstrukcji optycznych teleskopów. Wykład poprowadził Przemysław Żołądek, opowiadając o rodzajach teleskopów, ich budowie i zastosowaniach. Po prezentacji można było zapoznać się z teleskopami przywiezionymi na Zlot, między innymi z nowymi teleskopami Delta Optical GSO.
Od godziny 16:00 uczestnicy mieli czas wolny, który mogli wykorzystać według własnego uznania. Podobnie jak w zeszłym roku, ksiądz Krzysztof, jeden z naszych forumowiczów i uczestnik tegorocznego Zlotu w kościele znajdującym się bezpośrednio przy hotelu, odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich obecnych na Zlocie.
Tradycyjnie sobotnia kolacja była bardziej uroczysta. Ponieważ pogoda dopisała, odbyła się ona na świeżym powietrzu, a uczestnikom został zaserwowany między innymi pieczony dzik oraz różne potrawy z grilla. Następnie wszyscy rozsiedli się wokół ogniska, a czas umilali nam swoim śpiewem i grą na gitarze oraz ukulele uczestnicy Zlotu oraz FotoTeam Sony, który okazał się zdecydowanie najbardziej muzykalną grupą na Zlocie.
Niedzielny poranek najwytrwalsi wykorzystali jeszcze na wyjście w plener. Po śniadaniu natomiast uczestnicy chcący wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcie Zlotu zgłosili swoje prace. W tym roku na ręce jury, w którym znaleźli się przedstawiciele zaproszonych firm, wpłynęło 31 fotografii. Tegoroczna pula nagród okazała się być jeszcze bogatsza niż w zeszłym roku, co pozwoliło na wyróżnienie aż 15 najlepszych zdjęć i obdarowanie ich autorów nagrodami.
Zwycięskie zdjęcia przedstawiamy poniżej. W ramach nagród firmy Canon oraz Fujifilm ufundowały między innymi aparaty kompaktowe. Firma Delta Optical zasiliła pulę nagród lornetkami Entry oraz Voyager. Sony ufundowało Walkmany, słuchawki oraz karty pamięci, a firma Olympus kamizelki fotograficzne, książki i pendrive'y. W puli nagród znalazły się także torby i plecaki Vanguard, statywy Slik oraz wężyki spustowe Hahnel od Sigma ProCentrum, książki wydawnictwa Helion oraz karty pamięci i czytniki od firmy Kingston. Firma labHD natomiast ufundowała bony na 100 darmowych odbitek w swoim laboratorium oraz kalendarze z wydrukowanymi 12 najlepszymi zdjęciami Zlotu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali rabat 50% na odbitki w laboratorium labHD.pl oraz bony na 30 gratisowych odbitek w laboratorium Fujifilm.
I miejsce: autor Tomasz Kowalka |
II miejsce: autor Marian Dziuk |
III miejsce: autor Robert Sołdyński |
IV miejsce: autor Grzegorz Ojrzyński, tytuł: Poranne spojrzenie |
V miejsce: autor Ryszard Orzechowicz, tytuł: Nieznana planeta |
VI miejsce: autor Tomasz Stefaniak, |
VII miejsce: autor Marek Kowalski, tytuł: Dziewczynka |
VIII miejsce: autor Adam Jankowski |
IX miejsce: autor Arkadiusz Raj, tytuł: Pajączek |
X miejsce: autor Zbigniew Ptaszek, tytuł: Przerażony wykładowca |
XI miejsce: autor Anita Waśniewska |
XII miejsce: autor Rafał Całka |
XIII miejsce: autor Krzysztof Goertz, tytuł: Jedyny moment |
XIV miejsce: autor Marcin Stec, tytuł: Kaczka-abstraczka |
XV miejsce: autor Ola Kowaluk |
Po wręczeniu nagród wykonaliśmy jeszcze zdjęcie grupowe i V Zlot Czytelników Optyczne.pl oficjalnie się zakończył, a wszyscy uczestnicy rozjechali się do swoich domów.
Więcej zdjęć ze Zlotu i prywatnych wrażeń uczestników można znaleźć na naszym forum.
Na koniec, redakcja Optyczne.pl serdecznie dziękuje uczestnikom Zlotu za przybycie i wspólne spędzenie czasu na dyskusjach i fotografowaniu. To był naprawdę miło i przyjemnie spędzony czas. Żałujemy, że obowiązki organizacyjne nie pozwalały nam w pełni zaangażować się we wszystkie dyskusje, spotkania, warsztaty, obserwacje czy zwykłe pogawędki. Te, w których braliśmy udział, były jednak wspaniałe i świetnie oddawały niezapomnianą atmosferę Zlotu, tworzoną przez ludzi, których łączy wspólna pasja. Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i zdjęciami na forum. Dziękujemy także partnerom Zlotu, czyli firmom: Canon, Delta Optical, Fujifilm, Helion, Kingston, labHD, Olympus, Sigma ProCentrum i Sony za pomoc przy organizowaniu V Zlotu Czytelników Optyczne.pl.
Do zobaczenia za rok, miejmy nadzieję, że w jeszcze większym gronie.