Samsung NX3000 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
NX3000 nie wyróżnia się wśród modeli konkurencji w kwestii ergonomii. Uchwycenie go jedną ręką nie jest szczególnie wygodne, głównie ze względu na skromną rękojeść oraz pokrywające ją twarde tworzywo o niezbyt dobrej przyczepności. Niewielkie wymiary bezlusterkowca Samsunga stanowią natomiast niezaprzeczalny atut przy jego transporcie, bowiem bez trudu włożymy go do kieszeni bluzy lub kurtki.
Niewielką liczbę elementów sterujących (choć typową dla tej klasy sprzętu) częsciowo rekompensuje nam obecność menu funkcyjnego. Szkoda tylko, że regulacja parametrów i opcji w nim wyświetlanych odbywa się z pewnymi opóźnieniami. W swoich amatorskich modelach aparatów Samsung traktuje temat programowania przycisków po macoszemu. Do dyspozycji mamy jedynie jeden guzik CUSTOM, a liczba opcji, jakie możemy pod niego przyporządkować, wynosi zaledwie 6. I szczerze mówiąc nie znajdziemy wśród nich szczególnie użytecznych. Być może producent chce w ten sposób zwrócić uwagę na technologię i-Function, dostępną w większości obiektywów. Niewątpliwie ma ona pozytywny wpływ na komfort obsługi aparatu.
Obiektywy
Z aktualną listą obiektywów z mocowaniem NX można zapoznać się w naszej bazie. Warto natomiast podkreślić, że wśród oferowanych obiektywów znajdują się dość ciekawe, stałoogniskowe instrumenty o ogniskowych 10, 16, 20, 30, 45, 60 i 85 mm, a zatem pokrywające całkiem szeroki zakres. Niedawno portfolio koreańskiego producenta uzupełniono o dobrze zapowiadające się modele NX 50–150 mm f/2.8 S ED OIS i NX 16–50 mm f/2–2.8 S ED OIS. Wliczając w to obiektywy, które z mocowaniem NX oferuje firma Samyang, wybór staje się ciekawy i większość zaawansowanych miłośników fotografii chcących wejść w ten system nie powinna mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego obiektywu.
Istnieje również systemowa przejściówka MA9NXK na mocowanie bagnetowe aparatów Samsung GX (jest ono identyczne z mocowaniem Pentax K), a także przejściówki producentów niezależnych, umożliwiające korzystanie z obiektywów innych systemów oferujących obiektywy z polem obrazowym równym bądź większym rozmiarowi APS-C.
Szybkość
Od momentu włączenia aparatu do zrobienia pierwszego zdjęcia mija około 2 sekund (łącznie z czasem potrzebnym na wysunięcie obiektywu 16–50 PZ OIS oraz automatyczne ustawienie ostrości). Formatowanie kart trwa krótką chwilę.
Drobne opóźnienia w działaniu możemy zauważyć w zasadzie jedynie podczas korzystania z menu funkcyjnego. Zmiany poszczególnych parametrów odbywają się z drobną zwłoką, która jest niestety odczuwalna. Poza tym, w kategorii szybkości działania nie mamy zastrzeżeń do modelu NX3000. W porównaniu do modeli NX1100 czy NX2000 Samsung bardzo usprawnił działanie nowego modelu.
Zdjęcia seryjne
W Samsungu NX3000 mamy dwa tryby zdjęć seryjnych: zwykły oraz tzw. tryb BURST. W pierwszym, aparat wykonuje zdjęcia z szybkością 5 kl/s w pełnej rozdzielczości. Tryb BURST natomiast dostępny jest jedynie dla JPEG-ów (zdjęcia mają automatycznie ustawianą rozdzielczość 5.0M – 2736×1824 pix) i posiada trzy warianty: 10 kl/s przez 3 sekundy, 15 kl/s przez 2 sekundy oraz 30 kl/s przez jedną sekundę (aparat za każdym razem wykonuje 30 zdjęć).
Test szybkości wykonaliśmy z kartą SanDisk microSDHC 8 GB UHS-I class 10 (95 MB/s), przy czułości wynoszącej 1600 ISO i czasie migawki ustawionym na 1/1000 sekundy. Zdjęcia w RAW zajmowały około 22.5 MB, a pliki JPEG najwyższej jakości o rozdzielczości 5472×3648 pikseli około 7.9 MB. Zapis wszystkich zdjęć na kartę trwał ok. 6 sekund, bez względu na format zapisu.
Dla trybu Hi otrzymaliśmy następujące rezultaty dla trwającej 30 sekund serii:
- 63 zdjęcia JPEG (2.1 kl/s),
- 33 zdjęć RAW (1.1 kl/s),
Spójrzmy teraz na dokładne wyniki naszych pomiarów.
W przypadku JPEG-ów deklarowana szybkość zapisu utrzymuje się przez ok. 2 sekundy, po czym spada do niespełna 2 kl/s. Wybierając format zapisu RAW musimy liczyć się ze znacznie słabszą wydajnością trybu seryjnego. Aparat wykonał bowiem jedynie 5 zdjęć, po czym zapis spadł do niecałej 1 kl/s. Wprawdze osiągi Samsunga NX3000 w tej kategorii nie wydają się być imponujące, to trzeba przyznać, że obserwujemy znaczący postęp w stosunku do np. NX2000.
Sprawdziliśmy również jak aparat radzi sobie w trybie BURST. Test pokazał, że prędkość fotografowania oraz liczba zdjęć w poszczególnych opcjach zgadzają z wartościami deklarowanymi. Warto natomiast dodać, że po wykonaniu pojedynczej serii trzeba odczekać około 7–8 sekund zanim aparat zwolni bufor na tyle, żeby było możliwe zrobienie kolejnej serii. Zapis wszystkich zdjęć na kartę pamięci zabiera natomiast 12–13 sekund.
Stabilizacja obrazu
Podobnie jak wcześniejsze bezlusterkowce Samsunga, również NX3000 nie posiada systemu stabilizacji matrycy. Posiadają ją natomiast niektóre obiektywy zoom Samsunga, a wśród szkieł stałoogniskowych możemy ją odnaleźć jedynie w NX 60 mm f/2.8 Macro ED OIS SSA.
Czyszczenie matrycy
Przed zabrudzeniami matrycę NX3000 chroni jedynie powłoka antystatyczna na filtrze optycznym. W razie dodatkowej potrzeby proces czyszczenia można przeprowadzić samodzielnie np. za pomocą gruszki fotograficznej. Podczas testowania aparatu na matrycy zgromadziło się kilkanaście drobin kurzu. Można zatem uznać, że zastosowana powłoka nie sprawdza się za dobrze.
Tryb 3D
W odróżnieniu od modeli NX300 czy NX30, testowany NX3000 nie obsługuje trybu 3D.
Wi-Fi
Samsung NX3000 został wyposażony w moduł komunikacyjny Wi-Fi (z obsługą NFC) i oferuje rozbudowane funkcje związane z bezprzewodową komunikacją z urządzeniami zewnętrznymi. Zostały one zgrupowane w osobnym trybie o nazwie Wi-Fi. Tryb ten został podzielony na 6 kategorii w zależności od urządzenia i wykonywanej czynności. Opisujemy je pokrótce poniżej.
MobileLink
Tryb ten umożliwia połączenie aparatu ze smartfonem lub tabletem obsługującym funkcję MobileLink i kopiowanie wykonanych zdjęć oraz filmów. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji należy zainstalować aplikację Samsung SMART CAMERA App na telefonie lub innym urządzeniu. Z poziomu smartfona funkcja umożliwia podgląd do 1000 plików oraz przesyłanie maksymalnie 100 plików za jednym razem. Niemożliwe jest przesyłanie plików RAW.
Remote Viewfinder
Ten tryb daje nam możliwość wykorzystania naszego smartfonu lub tabletu jako pilota zdalnego wyzwalania migawki. Wykonane w ten sposób zdjęcie wyświetli się na urządzeniu. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji Samsung SMART CAMERA App. Z poziomu urządzenia możemy sterować parametrami ekspozycji, ustawić tryb działania aparatu, a nawet zmieniać ogniskową obiektywu (jeśli używamy modelu PZ). Dodatkowo, aplikacja daje dostęp do ustawień balansu bieli, trybu pomiaru światła, lampy błyskowej, autofokusa i pracy migawki oraz rozmiaru zdjęcia i miejsca jego zapisu. Jeśli w telefonie włączymy GPS, stosowne dane zostaną zapisane w EXIF-ie zdjęć. Za pomocą aplikacji Remote Viewfinder możemy uruchamiać rejestrację filmów wideo.
Group Share
Tryb ten działa podobnie jak funkcja MobileLink, z tym, że mamy możliwość wysłania zdjęć do wielu (maksymalnie czterech) urządzeń mobilnych. Oczywiście na każdym z nich musi być zainstalowana aplikacja Samsung SMART CAMERA App. Nie jest możliwe przesyłanie plików RAW.
Home Monitor+
Funkcja „elektronicznej niani”, która pozwala monitorować nasze pociechy. Aparat podłączamy do urządzenia mobilnego (z systemem Android lub iOS) i uruchamiamy aplikację Samsung Home Monitor. Dzięki temu mamy możliwość zdalnego poglądu obrazu z aparatu w smartfonie. Ponadto, gdy aparat zarejestruje ruch lub dźwięki przekraczające ustalony poziom, na smartfonie zobaczymy stosowną informację.
Samsung Link
Funkcja ta umożliwia wysyłanie zdjęć z aparatu do pamięci online Samsung Link. Można również przeglądać pliki na urządzeniu obsługującym Samsung Link połączonym z tym samym punktem dostępowym. Aby korzystać z tej funkcji, konieczne jest utworzenie konta Samsung Link oraz konta w powiązanej pamięci online przy użyciu komputera. Maksymalnie można przesłać 20 plików. Do pamięci online Samsung Link nie można przesłać plików wideo.
Automatyczne wykonywanie kopii zapasowych
Funkcja ta umożliwia wykonywanie kopii zapasowej zdjęć i filmów w komputerze za pośrednictwem sieci. Wymaga ona zainstalowania odpowiedniego oprogramowania na komputerze oraz dokonania niezbędnej konfiguracji z jednocześnie podłączonym do komputera aparatem (za pomocą kabla USB). Funkcja ta posiada opcję umożliwiającą zdalne wyłączenie komputera po wykonaniu operacji kopiowania.
Ponadto NX3000 umożliwia automatyczne zapisywanie zdjęć na smartfonie, dzięki funkcji AutoShare dostępnej w menu fotografowania. Po jej uruchomieniu wykonywane zdjęcia będą zapisywane standardowo w aparacie, a następnie automatycznie przesyłane do urządzenia mobilnego. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji Samsung SMART CAMERA App na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym.
Do korzystania z części opisanych przed chwilą funkcji można również wykorzystać przycisk MOBILE, znajdujący się na górnej ściance aparatu. Umożliwia on uruchomienie jednego z trybów: AutoShare, MobileLink i Remote Viewfinder bez konieczności przełączenia trybu pracy aparatu na Wi-Fi.
Lampa błyskowa
Samsung NX3000, podobnie jak modele NX300 i NX2000, nie posiada wbudowanej lampy błyskowej. W zestawie z aparatem otrzymujemy niewielką lampę błyskową SEF8A o liczbie przewodniej 8 (ISO 100), którą montujemy standardowo do aparatu za pomocą gorącej stopki.
Dostępne są następujące ustawienia trybu pracy lampy błyskowej:
- lampa wyłączona,
- inteligentna lampa błyskowa – automatyczna regulacja siły błysku,
- auto – automatyczne wyzwalanie lampy przy słabym oświetleniu,
- auto, z redukcją efektu czerwonych oczu,
- lampa wypełniająca – wyzwalana przy każdym zdjęciu,
- lampa wypełniająca z redukcją efektu czerwonych oczu,
- synchronizacja z pierwszą kurtyną migawki,
- synchronizacja z drugą kurtyną migawki.
Siłę błysku porównujemy zawsze wykonując zdjęcie w zupełnie ciemnym pomieszczeniu przy czułości ISO 100, migawce 1/100 sekundy i przysłonie f/8.0. Wszystkie pozostałe ustawienia, jak na przykład kompensacja błysku, są w pozycji neutralnej. Zdjęcie w trybie manualnym (M) z opisanymi wcześniej parametrami przedstawiamy poniżej.
NX3000 | A5100 | ||
Tryb M | |||
Tryb P | |||
Lampa dołączana do aparatu Samsung ma wyższą liczbę przewodnią, niż ta w Sony. Nic zatem dziwnego, że w obydwu trybach, różnica na korzyść NX3000 jest dość wyraźna.
Warto także wspomnieć, że NX3000 jest w pełni kompatybilny z innymi systemowymi lampami: Samsung SEF20A (liczba przewodnia 20) lub SEF42A (liczba przewodnia 42).
Autofokus
Samsung NX3000 ustawia ostrość w oparciu o detekcję kontrastu. W przypadku małej ilości światła mechanizm wspierany jest przez diodę świecącą (LED). Autofokus może działać w następujących trybach:
- autofokus pojedynczy (SAF),
- autofokus ciągły (CAF),
- ustawianie ręczne (MF).
- Wybór AF – ostrość ustawiana na wybranym przez użytkownika obszarze,
- Multi AF – aparat sam wybiera odpowiedni obszar,
- Śledzenie AF – ostrość będzie na bieżąco korygowana, jeśli śledzony obiekt zmieni swoje położenie w kadrze.
- normalne – ostrość zostanie ustawiona na wykrytej twarzy,
- uśmiech – w przypadku wykrycia uśmiechu automatycznie zostanie wyzwolona migawka z uprzednim ustawieniem ostrości na twarzy,
- mrugnięcie – mrugając okiem aktywujemy 2-sekundowy samowyzwalacz, po czym wykonywane jest zdjęcie.
Podczas ręcznego ustawiania ostrości możemy się wspomóc funkcją powiększenia wybranego fragmentu obrazu. Zabrakło niestety funkcji focus-peaking.
Standardowo w teście celności autofokusa wykonujemy serię 40 zdjęć. Przysłonę w obiektywie ustawiamy na f/2.8 i fotografujemy tablicę rozdzielczości, każdorazowo przeogniskowując obiektyw. Wyniki przedstawiamy w postaci histogramu, który prezentuje procentowe wartości odchyłek od najlepszego pomiaru MTF50 w serii. Test przeprowadziliśmy przy użyciu obiektywu Samsung NX 30 mm f/2.0.
Celność autofokusa bezlusterkowców Samsung z obiektywem NX 30 mm f/2.0 jest bardzo dobra, a w przypadku NX3000 można nawet powiedzieć rewelacyjna. Wystarczy spojrzeć na ten oraz poniższy wykres (dla światła żarowego), żeby się przekonać z jak dużą skutecznością mamy do czynienia.
Pomiar światła
Samsung NX3000 został wyposażony w 221-strefowy system pomiaru światła działający w zakresie od 0 do 18 EV (dla ISO 100 i f/2.0), który pracować może w następujących trybach:
- multi (matrycowy),
- centralnie ważony,
- punktowy.
W trybie punktowym, pomiar światła odbywa się w aktualnie wybranym polu AF. Kompensację ekspozycji możemy kontrolować w zakresie ±3.0 EV z krokiem 1/3 EV. Bracketing ekspozycji jest niestety bardzo ubogi, bowiem pozwala jedynie na wykonanie trzech zdjęć o różnicy ±1/3 EV. Podczas testowania aparatu nie zanotowaliśmy problemów z działaniem systemu pomiaru światła.