Obiektywy Voigtlander w Polsce
Firma Foxfoto z Łodzi została przedstawicielem marki Voigtlander w Polsce. Voigtlander to istniejąca od 1756 roku, jedna z najstarszych marek fotograficznych na świecie. W ofercie Voigtlandera znajdują się obiektywy dla popularnych systemów lustrzanek Canon, Nikon, Pentax oraz aparatów dalmierzowych z mocowaniem Leica.
Informacja prasowa
Miło nam poinformować, iż firma Foxfoto z Łodzi została przedstawicielem marki Voigtlander w Polsce. Voigtlander to istniejąca od 1756 roku, jedna z najstarszych marek fotograficznych na świecie. W ofercie Voigtlandera znajdują się obiektywy dla popularnych systemów lustrzanek Canon, Nikon, Pentax oraz aparatów dalmierzowych z mocowaniem Leica. Oferta dodatkowo obejmuje akcesoria oraz aparaty dalmierzowe Voigtlander Bessa. Wszystkie produkty Voigtlander produkowane są w Japonii oraz cechują się najwyższą jakością. Oferta obiektywów skierowana jest dla wymagających użytkowników, doceniających rewelacyjną jakość optyczną oraz wykonanie. Obiektywy z serii SLII (do lustrzanek Canon, Nikon, Pentax) posiadają wbudowany procesor oraz układ odpowiedzialny za komunikację z aparatem. Zapewnia to obsługę trybów ekspozycji, sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, potwierdzenie ostrości, możliwość używania pełnej automatyki lampy błyskowej, zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF. W pierwszej kolejności na rynek trafią obiektywy ULTRON 40mm f/2.0 SLII Aspherical (z mocowaniem Canon, Nikon, Pentax) oraz NOKTON 58mm f/1.4 SLII (z mocowaniem Nikon, Pentax). Pro-dealerem została firma Millroy.
Dane obiektywów:
1. Voigtlander ULTRON 40mm f/2.0 SLII Aspherical
![]() |
Kompaktowych rozmiarów ULTRON 40mm F2 SLII Aspherical to jeden z najmniejszych obiektywów standardowych do lustrzanek z mocowaniem Canon, Nikon oraz Pentax. Z racji swoich niewielkich wymiarów (odległość od bagnetu do przedniej soczewki to tylko 24,5 mm) należy do grupy obiektywów zwanych popularnie „naleśnikami”.
Przystosowany jest zarówno do aparatów z matrycą pełnoklatkową jak i APS-C. Po podłączeniu do aparatu z matrycą APS-C będzie odpowiadał małoobrazkowemu obiektywowi 60 mm. Jego konstrukcja opiera się na sześciu soczewkach ustawionych w pięciu grupach. Jeden element jest podwójnie asferyczny (double-aspheric). Minimalna odległość ostrzenia to tylko 25 cm. Wysokiej klasy materiały z jakich został wykonany obiektyw, zapewniają najwyższą jakość. Na uwagę zasługuje również 9 listków przysłony. W komplecie znajduje się również osłona oraz soczewka makro Voigtlander zwiększająca skalę odwzorowania do 1:4.
![]() |
Wbudowany procesor oraz układ elektroniczny odpowiada za komunikację z aparatem. Zapewnia obsługę trybów ekspozycji, sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, potwierdzenie ostrości, możliwość używania pełnej automatyki lampy błyskowej, zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF.
SPECYFIKACJA:
- ogniskowa: 40 mm,
- przysłona: f/2.0,
- maksymalna liczba przysłony: f/22,
- konstrukcja obiektywu: 6 elementów w 5 grupach,
- kąt widzenia: 57º,
- liczba listków przysłony: 9,
- ustawianie ostrości: manualne,
- minimalna odległość ostrzenia: 0,25 m,
- średnica filtrowa: 52 mm,
- wymiary: 63×24,5 mm,
- waga: 200 g,
- mocowanie: Nikon, Pentax, Canon,
- w komplecie: soczewka makro, osłona przeciwsłoneczna.
2. Voigtlander NOKTON 58mm f/1.4 SLII
![]() |
NOKTON 58mm F1.4 SLII to jasny stałoogniskowy obiektyw. Przystosowany jest do pracy zarówno z aparatami z matrycą pełnoklatkową jak i APS-C. Po podłączeniu do aparatu z matrycą APS-C będzie odpowiadał małoobrazkowemu obiektywowi 87 mm, co czyni go idealnym obiektywem portretowym.
![]() |
Jego konstrukcja opiera się na siedmiu soczewkach w sześciu grupach. Minimalna odległość ostrzenia to zaledwie 45 cm. Dziewięciolistkowa przysłona zapewnia przyjemny, delikatny bokeh.
Wbudowany procesor oraz układ elektroniczny odpowiada za komunikację z aparatem. Zapewnia obsługę trybów ekspozycji, sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, potwierdzenie ostrości, możliwość używania pełnej automatyki lampy błyskowej, zapisywanie parametrów zdjęcia w metadanych EXIF.
SPECYFIKACJA:
- ogniskowa: 58 mm,
- przysłona: f/1.4,
- maksymalna liczba przysłony: f/16,
- konstrukcja obiektywu: 7 elementów w 6 grupach,
- kąt widzenia: 40º,
- liczba listków przysłony: 9,
- minimalna odległość ostrzenia: 0,45 m,
- wymiary: 64,4×47,5 mm,
- waga: 320 g,
- mocowanie: Nikon, Pentax.
W niedługim czasie na rynek wejdą kolejne modele:
- Voigtlander COLOR SKOPAR 20mm f/3.5 SLII Aspherical,
- Voigtlander APO-LANTHAR 90mm f/3.5 SLII Close Focus,
- oraz obiektywy z mocowaniem Leica.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Nareszcie!!!!
To czekam na dostępność i testy.
to bardzo cieszy - bo łamańce by zdobyć obiektyw były duże ale.... CENY ZASTRASZAJĄ - 1980 za 40mm to więcej niż w "bogatszej" Europie (tam ok. 400 Euro) a więc nadal pozostaje kupno o sąsiadów (Czechów lub Niemców) a szkoda... obiektywy w konkurencyjnych cenach mogły zawojować ...
EEEE O.o dokładnie @sinster
byłem długi czas zainteresowany 40mm, jak i 20mm, ale z cenami to dystrybutor przesadził!
MOCNO!
widziałem za 380Euro, za 420Euro... ale kurde, żeby takie ceny odwalać...^^ chociaż, może w sklepach(?) znajdzie się za te 1700zł... ;(
Jest, jest, jest!
Socrates, ceny sugerowane niższe niż w Niemczech (voigtlander.de - 500Euro), w sklepach internetowych powinny być jeszcze sporo niższe.
sinster; Socrates - zauważcie że w Polsce to będzie niby nowość a nowości na początku zawsze mają wyższe ceny(przykład - nikon) trzeba będzie poczekać z pół roku od wprowadzenia do sprzedaży i wtedy komentować ceny a tak ogólnie to nie podniecałbym się tymi obiektywami bo jakościowo nie są super... porobicie nimi zdjęcia to sami zobaczycie...
Czy marka Voigtlander należy obecnie do Cosiny, czy są to osobne firmy? Bo z tego co się orientuje obecnie obiektywy markowane Voigtlander produkuje Cosina? Czy może tylko niektóre serie?
należy w całości do Cosiny
huraaaa!!!
TEST. . . . . waiting . . . . . . . . . . . . . .
Mocowanie Nikon Pentax :)
Cena jest rewelacyjna jak za taki sprzęt.
,,Producentem obiektywów jest firma Cosina, sprzedająca swoje produkty pod wieloma markami '' - cytat z Fotopolis więc ciekawe jak to jest naprawdę
niektórzy twierdzą że są porównywalne z zeissami i lepsze optycznie od stałek Sigmy,
z drugiej strony są ludzie którzy piszą że jest raczej przeciętnie, tym bardziej jestem ciekawy ;)
nie bardzo widze powodu do wielkiego halo, voigtlander na polkach lezy od pol roku w Leica Store, a jak jakiegos nie ma pod reka to sprowadzaja bez problemu
No jest to gdzieś na osi pomiędzy Samjangiem i Lajką. Pytanie, jak blisko tego pierwszego...
@ciekawus weź sobie dowolnego Voigtlandera do ręki, to się przekonasz... BTW, Cosina robi również wiele szkieł firmowanych przez Zeissa...
No to żem ładnie na forum wykrakał dzisiaj... ledwie dwie godziny przed tym newsem :P
ee tam czym tu się podniecać szczególnie jeśli chodzi o cenę
@Borat, polecam wypróbować choć raz porządny manualny obiektyw...
manualność√ niczego nie gwarantuje, obiektywy z AF to obiektywy manualne z silnikiem bądź przeniesieniem napędu z korpusu.
bokeh z 58 mm - bardzo ładny link
@sigmiarz, gwarantuje komfort ostrzenia pierścieniem (długi skok) i zazwyczaj wysoką jakość wykonania i ciasne spasowanie elementów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze szkłami klasy Voigtlandera i wyżej.
@jaad75: "Cosina robi również wiele szkieł firmowanych przez Zeissa..."
Obecnie robi wszystkie Zeissy
@jaad75, to prawda, do tego gdyby umieścić w tym silnik bateria by padła po 10 przeostrzeniach...
no może przesadzam ale manuale mogą być cięższe :)
Cosina nie robi wszystkich Zeissow...robi wiekszosc maloobrazkowych.
Chciałbym się dowiedzieć, czym taka konstrukcja "naleśnikowa" jest lepsza np od stałki 50/1,4 Canona. Czy to coś, co jest jeszcze ważne, czy jakaś techniczna ciekawostka, jak aparat damierzowy?
znaczy to, ze obiektywy w dalmierzach moga byc znacznie blizej filmu/matrycy to dla ciebie ciekawostka a nie cos znaczacego?
a nalesnik rozklada 50/1,4 canona, nie z swoich magicznych wlasciwosci tylko z tego jak sie konstruktorzy przylozyli przy projektowaniu....
Cosina nie jest właścicielem - płaci niemieckiemu Ringfoto za prawo produkowania obiektywów pod marką Voigtlander. Samo Ringfoto w Niemczech wypuszcza jakieś tam budżetowe obiektywy pod tą samą marką.
Fajne zabawki w bardzo dobrej cenie.
@baron13, jest lepsza w tym jak jest zbudowana i jak przyjemnie ostrzy się nią manualnie - optycznie, gigantycznych różnic w stosunku do mainstreamowych obiektywów raczej nie ma, choć dużo zależy od tego o jakiej konstrukcji mówimy (np. 125 APO-Lanthar jest genialny)...
@sigmiarz
Dzięki za łącze do obrazka. Ciekawym 90/3,5.
baron, 50/1.4 ma strasznie kiepski pierścień ostrzenia manualnego. każda z manualnych stałek, z jakimi miałem do czynienia (helios, kilka pentaxów, stare cosiny pod m42) była od niej wygodniejsza. ten canon ma beznadziejny skok, wszystko pływa i chodzi ciężko.
xneon: kiepsko napewno z manualnym ostrzeniem jest w plastyku 1,8. A 1,4... Pokręcę sobie z ciekawości, bo nie zauważyłem. Nie zaczepiam, po prostu rzadko używam tego obiektywu, a 1,8 jest dużo lzejszy i jak bym się np utopił z aparatem, mała strata. Zastanawiam się, bo zazwyczaj obie konstrukcje przekraczają znacznie potrzeby. Zwłaszcza jak się podepnie do analoga, rozdzielczość obrazu jest mordercza. Moze być lepiej?
dadan.mafak, Owszem skutkiem zbliżenia obiektywu do matrycy łatwiej było projektować obiektywy o krótkich ogniskowych. Było w epoce przekomputerowej. Nie wiem, czy to ma obecnie jakieś znaczenie, zwłaszcze że nie tylko mamy doskonałe programy modelujące do projektowania szkieł, ale też możliwość seryjnego robienia szkieł asferycznych. Mam Kijeva dalmierzowego. Zalety? Cichy, owszem, trudno się pomylić z punktem ostrzenia. Jasny obiektyw ale z wyraźnym winietowaniem. Biorąc pod uwagę to, że we wrocku kończy się wywoływanie sladów pewnie niedługo stanie się akuratny do postawienia w sewantce wśród majolik . Jakkolwiek mam jeszcze filmy cz-b i wywoływacz w lodówce. Nie wiem czym te konstrukcje dziś objawią się na zdjęciach.
sa obiektywy ktore powstaly 30 lat temu i sa lesze od dzisiejszych "komputerowych". tu tylko o cene chodzi i naklad pracy.
a slajdy moze mi wyslac do wywolania :-)
Dzięki, ofertę zapamiętam :-)