Festiwal Optyczny - Łochów 2013
1. Festiwal Optyczny - Łochów 2013
Partnerzy Festiwalu Optycznego
Festiwal rozpoczął się w sobotę wczesnym popołudniem, a uczestników serdecznie przywitał Robert Olech, który pokrótce przedstawił plan spotkania i omówił kwestie organizacyjne. Następnie swoje wystąpienie miał redaktor naczelny naszego portalu – Arek Olech, który wygłosił prezentację na temat obiektywów. Omówił w niej między innymi teorię dotyczącą konstrukcji różnych typów obiektywów oraz ich praktyczne zastosowanie. Opisał także szczegółowo różnego rodzaju wady optyczne, które pojawiają się w obiektywach.
Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na wypożyczenie sprzętu fotograficznego. W pałacowej oranżerii na uczestników czekały już przygotowane przez przedstawicieli marek stanowiska, na których prezentowali i udostępniali oni swoje produkty. Podczas całego Festiwalu stanowiska te były dostępne dla uczestników, dzięki czemu mieli oni możliwość swobodnego wypożyczania interesującego ich sprzętu, czy też wymiany wcześniej udostępnionych produktów. W razie potrzeby przedstawiciele firm służyli wszelką pomocą, odpowiadali na pytania oraz udzielali porad.
Sobotnie popołudnie było w całości przeznaczone na indywidualne testy uczestników. Ponieważ pogoda nam wspaniale dopisała, nic zatem dziwnego, że wszyscy czym prędzej rozeszli się po terenie należącym do kompleksu pałacowego. A ciekawych miejsc do wypróbowania wypożyczonego sprzętu nie brakowało. Poza przylegającym do pałacu parkiem, który notabene o tej porze roku nabrał typowo jesiennych kolorów, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również niewielki staw z wysepką pośrodku, drewniany kościół, a także okoliczne łąki i lasy. Możliwości do wykonania interesujących kadrów było zatem sporo.
Po niemal trzech godzinach zabawy ze sprzętem, na uczestników Festiwalu czekała już smaczna obiadokolacja. Sobotni wieczór, natomiast część osób spędziła na odpoczynku i dyskusjach. Niektórzy zdecydowali się jednak na dalsze testowanie sprzętu. Niestety zawiedli się ci, którzy liczyli na spróbowanie swoich sił w astrofotografii. Pogoda okazała się tym razem mniej przychylna, bowiem niemal całe niebo pokryło się cienką warstwą chmur pierzastych, które skutecznie przeszkadzały w wykonywaniu dobrych zdjęć rozgwieżdżonego nieboskłonu.
O świcie następnego dnia, podobnie jak ma to miejsce na naszych zlotach, zaplanowany był poranny plener. I choć zimne październikowe poranki nieszczególnie zachęcają do porzucenia wygodnego łóżka z ciepłą kołdrą i wyjścia na zewnątrz, to jednak niektórzy zdecydowali się złapać za sprzęt i powitać nowy dzień w plenerze. Matka natura natomiast postanowiła nagrodzić zapalonych miłośników fotografii i uraczyła ich takim oto widokiem.
W planie Festiwalu niedziela została przeznaczona na warsztaty. Zaraz po śniadaniu na chętnych czekał zawodowy fotograf Jacek Bonecki, który aż do późnego popołudnia odkrywał przed uczestnikami tajniki pracy z modelką. Przez kilka godzin trwania warsztatów udało mu się poruszyć bardzo wiele aspektów z tym związanych. Pierwsza część odbyła się we wnętrzach pałacowych, a prowadzący opowiadał między innymi o operowaniu światłem, zarówno tym zastanym jak i błyskowym. Wyjaśniał między innymi w jaki sposób świadomie podchodzić do pracy z modelką, jak optymalnie wykorzystać dostępne pomieszczenie i jego elementy, na czym skupić największą uwagę i jakich błędów należy unikać. Przedstawiana przez niego teoria była od razu poparta praktyką. Na przykładzie różnego rodzaju lamp studyjnych firmy Fomei dostępnych podczas Festiwalu, pokazywał konkretne ich zastosowania w danej sytuacji.
Popołudniowa część warsztatów Jacka Boneckiego odbyła się w plenerze. Również w tym wypadku pokazywał jak najefektywniej wykorzystać otoczenie i zastane światło, w jakich sytuacjach i w jaki sposób skorzystać z blend fotograficznych. Na konkretnych przykładach omówił także jak wspomagać się dodatkowym oświetleniem lamp.
Kolejne warsztaty zatytułowane „Światło błyskowe w fotografii sportowej” przygotowała firma Fomei, a poprowadził je fotograf miesięcznika MotorMania, Darek Felis-Obrycki. Gośćmi warsztatów byli Przemek i Oskar Kaczmarczyk (ojciec i syn), którzy na specjalnie przygotowanych rampach wykonywali różnego rodzaju skoki i akrobacje na motocyklach oraz prezentowali swoje umiejętności (www.extremetrial.pl). Warto dodać, że obaj są Mistrzami Polski w Trialu Motocyklowym w swoich klasach.
W ramach tych warsztatów, prowadzący wprowadził uczestników w świat błysku w fotografii sportowej, przedstawiając między innymi zalety i wady studyjnych systemów mobilnych. Omówił jakie lampy błyskowe, zasilacze i generatory wykorzystuje w swojej pracy i jak dobiera odpowiedni sprzęt w zależności od potrzeb w danej sytuacji. Zaznajomił również uczestników z problemem rozmieszczenia lamp na planie zdjęciowym, ustawienia parametrów ekspozycji i błysku oraz sterowaniem samym błyskiem.
Czas na niedzielnych warsztatach, pełnych nie tylko fotograficznych atrakcji mijał bardzo szybko. Chylące się powoli ku zachodowi słońce uświadamiało, że nieubłaganie zbliża się koniec festiwalu. Uczestnicy, choć niezbyt chętnie, musieli rozstać się z wypożyczonym sprzętem. Mamy jednak nadzieję, że podobnie jak dla nas, również dla nich były to dwa bardzo dobrze wykorzystane dni pełne nie tylko nowych doświadczeń, ale również dobrej zabawy i wielu przyjemności, które niewątpliwie daje fotografia.
Na koniec, redakcja Optyczne.pl serdecznie dziękuje uczestnikom Festiwalu za przybycie i wspólne spędzenie czasu na dyskusjach, testowaniu sprzętu i fotografowaniu. Był to naprawdę miło i przyjemnie spędzony czas. Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i zdjęciami na naszym forum. Dziękujemy także partnerom Festiwalu Optycznego, czyli firmom: Canon, Fomei, Fujifilm, Nikon, Olympus, Phottix, Samyang, Sigma, Sony, Tamron, Tokina, Vanguard, Zeiss, oraz rytych.pl za pomoc przy organizowaniu tej imprezy.
Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu, który prezentuje, co działo się podczas tej wyjątkowej imprezy.