Sigma A 50-100 mm f/1.8 DC HSM - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy na początek, jak obiektyw sprawił się w centrum kadru. Wyniki w formie wartości funkcji MTF50 uzyskane dla ogniskowych 50, 75 i 100 mm zaprezentowane są na poniższym wykresie.
Trudno dobrać słowa, żeby opisać to, co widzimy. Nowa Sigma jest po prostu absurdalnie ostra. Na początku tego rozdziału napisaliśmy, że najlepsze obiektywy testowane na 50D docierają maksymalnie do okolic 55 lpmm. W zakresie krótszych ogniskowych Sigma osiąga dokładnie takie wartości dla maksymalnego otworu względnego! To niesamowite osiągnięcie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia z obiektywem zmiennoogniskowym! Co więcej, na przysłonie f/2.8, dla wszystkich ogniskowych, mamy absolutnie rekordowe wyniki na poziomie 59 lpmm. Tak wybitnego obiektywu na matrycach APS-C/DX jeszcze nie testowaliśmy…
Sprawdźmy teraz, co testowany obiektyw pokazuje na brzegu kadru. Umożliwi to nam kolejny wykres.
Tutaj rekordów już nie ma, ale trudno znaleźć też nawet minimalny powód do narzekań. Osiągi są w miarę równe, choć daje się zauważyć lekką przewagę środka zakresu ogniskowych nad innymi. Co najważniejsze, nawet na maksymalnym otworze względnym MTF-y sięgają wartości w okolicach 42–44 lpmm, a więc obraz tam uzyskiwany jest nie tylko przyzwoity, ale można go nawet nazwać dobrym. Słabych punktów nie odnotowaliśmy…
Podsumowując, Sigma po raz kolejny w ostatnich latach udowodniła, że potrafi robić obiektywy nie tylko unikalne pod względem parametrów, ale jednocześnie rekordowo ostre. Wielkie brawa!
Na zakończenie tego rozdziału, tradycyjnie prezentujemy wycinki zdjęć naszej tablicy do testowania rozdzielczości pobrane z plików JPEG.
Canon 50D, JPEG, 75 mm, f/2.8 |
Canon 50D, JPEG, 100 mm, f/1.8 |