Fujifilm X10 - kompakt dla wymagających
Firma Fujifilm zaprezentowała nowy, zaawansowany kompakt oznaczony symbolem X10. Aparat wyposażono w matrycę EXR CMOS o wielkości 2/3 cala i rozdzielczości 12 Mpix oraz obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 28–112 mm i światłosile f/2–2.8 z optyczną stabilizacją i pierścieniem do ręcznej zmiany ogniskowej.
Poniżej prezentujemy główne cechy nowego aparatu:
Obiektyw
X10 wyposażono w jasny obiektyw typu zoom Fujinon Super EBC o zakresie ogniskowych 7.1–28.4 mm (ekwiwalent dla małego obrazka 28–112 mm) i światłosile f/2–2.8. Konstrukcja obiektywu składa się z 11 elementów ustawionych w 9 grupach. Wysoką rozdzielczość i małe rozmiary zapewnić mają 3 soczewki asferyczne, a redukcję aberracji chromatycznej 2 soczewki wykonane z niskodyspersyjnego szkła ED. Wszystkie soczewki pokryte zostały wielowarstwowymi powłokami przeciwodblaskowymi Super EBC (ang. Electron Beam Coating). Korpus obiektywu jest metalowy i posiada pierścień do ręcznej zmiany ogniskowej, który jednocześnie pełni funkcję włącznika i wyłącznika aparatu. Obiektyw wyposażono w optyczną stabilizację obrazu i przysłonę o 7 liskach. W trybie Super makro obiektyw X10 umożliwia wykonywanie zdjęć z odległości od 1 cm.Matryca i procesor
Matryca ma być kolejnym mocnym atutem X10. Firma Fujifilm zastosowała tutaj 12-megapikselowy układ CMOS EXR o wielkości 2/3 cala. Powierzchnia tej matrycy jest ok. 2.5 razy większa od typowych matryc stosowanych w dotychczasowych kompaktach Fujifilm (tj. FinePix F550EXR). Dla Czytelników mniej obeznanych w oznaczeniach matryc przypominamy, że typowe kompakty posiadają matryce o wielkości 1/2.3 cala o przekątnej ok. 7.7 mm, bardziej zaawansowane modele takie jak Samsung EX1, Nikon Coolpix P7100 czy Canon Power Shot G12 posiadają matryce o wielkości 1/1.7 cala o przekątnej ok. 9.5 mm, bezlusterkowce Olympusa i Panasonika posiadają układy 4/3 cala o przekątnej ok. 22.5 mm, a matryce APS-C stosowane w lustrzankach mają przekątną 27.1 mm. Nowa matryca zastosowana w X10 swoim rozmiarem 2/3 cala i przekątną ok. 11 mm lokuje się więc pomiędzy zaawansowanymi kompaktami konkurencji, a formatem 4/3 Panasonika i Olympusa. Wysoką jakość zdjęć generowanych przez matrycę wspomagać ma wydajny, dwurdzeniowy procesor EXR. Funkcjonalność EXR umożliwia zapis zdjęć w trzech trybach:- z priorytetem rozdzielczości,
- z priorytetem zakresu tonalnego,
- z priorytetem wysokiej czułości i niskich szumów.
Zdjęcia seryjne
Wysoka wydajność procesora EXR pozwalać ma X10 na wykonywanie szybkich zdjęć seryjnych. W trybie TOP aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości z szybkością do 7 kl/s. Po ograniczeniu rozdzielczości do trybu M (6 Mpix) zdjęcia seryjne mogą być zapisywane jeszcze szybciej, bo z prędkością 10 kl/s. Ilość możliwych do zapisania zdjęć w serii jest ograniczona i przykładowo dla trybu „Najlepsze zdjęcie” z szybkością 7 kl/s i przy pełnej rozdzielczości wynosi 8 zdjęć JPEG.
Filmy
Kolejną mocną stroną X10 ma być tryb wideo. Aparat umożliwia zapis filmów w trybie Full HD 1080p o rozdzielczości 1920×1080 pikseli z szybkością 30 kl/s i dźwiękiem stereo, w formacie MPEG4 (MOV, H.264). X10 umożliwia także rejestrację filmów z szybkościami: 70, 120 i 200 kl/s. Aparat wyposażono w złącze mini HDMI dzięki czemu zapisane filmy możemy wyświetlić bezpośrednio na telewizorze Full HD.
Wyświetlacz i wizjer
Przeglądanie zdjęć wykonanych X10 umożliwia 2.8-calowy, kolorowy ekran TFT LCD o rozdzielczości 460.000 punktów, zapewniający 100% pola widzenia. X10 wyposażono także w wizjer optyczny, w konstrukcji którego zastosowano dwa pryzmaty dachowe i 3 soczewki asferyczne. Dzięki takiej konstrukcji wizjer zapewnić ma jasny i wyraźny obraz oraz pole widzenia dostosowane do ogniskowej obiektywu. Pokrycie pola kadru wynosi 85%. Wizjer umożliwia także korekcję dioptrii w zakresie od −3.5 do +1.5 (dpt).
Korpus
Korpus Fujifilm X10 wykonano ze stopów magnezu i częściowo pokryto perforowanym materiałem imitującym skórę. Jego waga wraz z akumulatorem wynosi 350 g.
Ustawianie ostrości
Aparat wyposażono w 49 strefowy system autofokus bazujący na detekcji kontrastu. Może on działać w trybie pojedynczym (AF/S) lub ciągłym (AF/C). Dostępny jest także ręczny tryb ustawiania ostrości (MF). Zmiany trybów: AF/S, AF/C, MF możemy dokonywać przy użyciu przełącznika znajdującego się na przedniej ściance korpusu, natomiast ręczne ustawianie ostrości możliwe jest przy użyciu pokrętła znajdującego się na tylnej ściance korpusu. W trudnych warunkach oświetleniowych pracę AF wspomagać może wbudowana dioda. Dostępne są również funkcje śledzenia AF i wykrywania twarzy.
Pomiar światła
X10 zapewnia 3 tryby pomiaru światła:- Wielosegmentowy (256 segmentów),
- Uśredniony,
- Punktowy (ok 2% centralnego obszaru w wizjerze).
Balans bieli
Poza trybem automatycznym, 9-cioma wartościami predefiniowanymi oraz ustawieniami własnymi wg wzorca, X10 obsługuje także ustawienie temperatury barwowej w skali Kelvina oraz korekcję balansu bieli w 2 osiach: czerwień-błękit i niebieski-żółty, w ± 9 krokach.
Zdjęcia RAW
Fujifilm X10 umożliwia zapis zdjęć w formacie RAW. Wyposażono go także w dedykowany przycisk RAW aktywujący zapis zdjęć w tym formacie. Dodatkowo użytkownik posiada możliwość edycji i konwersji plików RAW z poziomu aparatu, bez konieczności wcześniejszego zgrywania zdjęć do komputera.
Akcesoria
Wśród akcesoriów opcjonalnych dla X10 znalazły się:- skórzany futerał LC-X10,
- metalowa osłona przeciwsłoneczna LH-X10 z adapterem umożliwiającym korzystanie z filtrów o średnicy 52 mm,
- zewnętrzne lampy błyskowe TTL: EF-20 (o liczbie przewodniej 20 dla ISO 100) i EF-42 (o liczbie przewodniej 42 dla ISO 100).
Pozostałe cechy X10:
- tryby ekspozycji PASM: automatyka programowa (P), priorytet przysłony (A), priorytet migawki (S), ekspozycja manualna (M),
- złącze hot-shoe dla zewnętrznych lamp błyskowych,
- szybki czas uruchomienia – 0.8 s,
- szybki czas reakcji migawki (ang. shutter-release time lag) – 0.01 s,
- tryb „Motion Panorama” umożliwiający wykonywanie ujęć panoramicznych o zakresie do 360 stopni,
- wbudowana lampa błyskowa typu pop-up,
- obsługa kart pamięci Secure Digital SD/SDHC/SDXC,
- zasilanie akumulatorem litowo-jonowym NP-50 o pojemności 1000 mAh lub opcjonalnie zasilaczem sieciowy CP-50 poprzez adapter AC-5VX,
- funkcja elektronicznej poziomicy,
- cyfrowe filtry symulujące klisze fotograficzne: Provia, Astia i Velvia oraz umożliwiające wykonanie zdjęć czarno-białych z filtrami kolorów.
Pełna specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
nie mogę się powstrzymać przed stwierdzeniem, że "wygląda ślicznie" :) parametry obiektywu i matrycy też brzmią zachęcająco ... zobaczymy co pokaże w praktyce - jestem optymistą w tej kwestii :)
mocna konkurencja dla xz-1
jak patrzę na takie konstrukcję, to sobie myślę "a co by było gdyby FUJI na poważnie weszło w lustra...MASAKRA :D" pewnie będzie zajebisty, ciekawe jak z ceną
oo..2000zł.to do przełknięcia!
Bardzo fajne uzupełnienie linii X100 i tak jak andytown zauważył solidnie namiesza na poziomie xz-1, lx-5 czy ex-1. Ma większą matrycę i optyczny wizjer. Do pełni szczęścia brakuje ruchomego LCD :) No i mam nadzieję, że cena 2000 zł jest sugerowana, a rzeczywista, kilka miesięcy po premierze będzie bliższa 1500 zł.
Fuji znowu pozytywnie zaskakuje po wpadkach z megazumami to takie rarytasy jak rewelacyjny X100 i ten młodszy brat sprawiają, że znowu zaczynam wierzyć w tą markę :) A Lusterka od Fuji to zawsze były ulepszone nikony, szkoda, ze zarzucili rozwój tego segmentu :(
kurcze chyba sprzedam Samsunga EX-1 na rzecz tego cuda... Wygląda rewelacyjnie....
Powinni go jeszcze robić w wersji ze srebrnymi elementami.
I tak do porównania: link
Ale mnie Fuji zaskoczył ! Kiedyś byłem fanem ich kompaktów, ale mi przeszło, jak zaczęli robić badziewie. Gdybym przed chwilą nie kupił XZ-1, to bym się nad nim zastanowił, chociaż Olek w stanie spoczynku lepiej będzie wchodził do kieszeni. Tak czy siak czekam na test.
Jak powiedział kiedyś słynny celebryta Kazimierz Marcinkiewicz cyt."[...]Jes, jes, jes[...]"
Do pełni szczęścia brakuje mi tylko troszkę szerszego kąta na początku zakresu ogniskowych, ale jeśli będzie w rozsądnej cenie, to jest wielkie prawdopodobieństwo, ze go kupię.
Ma prawie wszystko czego mi potrzeba:
1. rozsądna wielkość matrycy w kompakcie,
2. jasny obiektyw (wolałbym jaśniejszy, ale rozumiem...),
3. wizjer optyczny!
4. guzikologia na obudowie,
5. filmy fullHD (mam małe dzieci),
6. format RAW.
Jestem spokojny o jakość matrycy i optyki.
Czego więcej chcieć od kompaktu?
Dawno się tak nie obśliniłem patrząc na kompakt (i nie o wygląd mi chodzi).
Nie jasniej bedzie jak sie napisze o matrycy 1/1.5 cala trzymajac sie konwencji kompaktowej? Od razu inna perspektywa do 1/1.7 cala luksusowych kompaktow.
I to właśnie ma większy sens niż pokraczne i drogie bezlusterkowce.
Cudo, i do tego ręczna zmiana ogniskowej, taka mała rzecz a tak cieszy.
A to fajny kawałek sprzętu. Pomysł rodem z lustrzanek reporterskich z tymi priorytetami - fajnie rozszerzony. Nie słyszałem, żeby inni to mieli, a to takie proste :-) I fajnie, że wraca klasyczny design.
Plotki coś tam przebąkiwały o szkiełku 2-2,8 na szerokim końcu. Miałem cichą nadzieję, że długi też będzie dość jasny i prosz... Głębia chyba będzie podobna do 4/3 z kitowym szkiełkiem. Do tego wisienka na torcie, wizjer optyczny. "Plotkowa" cena, ok. 600$ też potwierdzona. Brawo.
No w końcu jakieś sensowne uzupełnienie lustra. Jedyna wada, do kieszeni ciasnych portek nie wejdzie, ale nie można mieć wszystkiego ;).
przekątna matrycy 2/3 cala w Fuji X-10 (11 mm) jest większa od przekątnej matrycy 1/1.6 stosowanej np. w Panasonicu LX-5 (10,5 mm) zaledwie o 0,5 mm, wątpię aby tak mała różnica miała znaczenie dla jakości obrazu, Fuji świetnie wygląda ale nie spodziewam się rewolucji w jakości zdjęć
Ładniutki.
Ale ten wizjer optyczny to jest śmiech. O darmowym efekcie paralaksy już nie wspomnieli?
Zastosowali większą matrycę, po czym... napakowali do niej więcej pikseli. Gęstość upakowania będzie pewnie podobna jak u konkurentów.
W jaki sposób zmienia się czułość matrycy? Nie widzę dedykowanego przycisku na obudowie.
Arek, w zalinkowanego przez ciebie porównania wynika, że Canon i Olympus mają taką samą ogniskową dla szerokiego kąta - 6mm, taką samą ogniskową w ekwiwalencie - 28mm, a inne wielkości matryc 1/1.7 vs. 1/1.63. Nie ma tu błędu?
Na dpreview jest zdjęcie aparatu z futerałem i osłoną przeciwsłoneczną. To dopiero klasyka.
Ciekawe czy będzie miał interwalometr od 1 sekundy ?
Arek,
2/3 cala to 17mm, nie 11.
@pawelpiwowarczyk: "O darmowym efekcie paralaksy już nie wspomnieli?"
Dlatego wizjer kryje 85% kadru żeby nie walczyć z paralaksą. Lepiej mieć 85% niż wcale.
Cudeńko, widać moda retro powraca. Szkoda,że matryca nie jest większa, ale rozumiem że to w celu utrzymania niskiej ceny, która wydaje się bardzo atrakcyjna. Ale popstrykamy, zobaczymy jakość fotek to pogadamy. Na razie za sam wygląd i rozwiązania techniczne stawiam 5.
Też mnie interesuje informacja o funkcji interwałometru. Ewentualnie wężyka z taka opcją.
Hmmmm....
Ktos chce kupic d90? ;)
Piekny aparat :D
Fajniutki aparacik. Mam nadzieję, że dzięki temu Pentaks Q wejdzie na nasz rynek w normalniejszej cenie. A nie za 2800 zł, jak można teraz wyczytać na oficjalnej stronie dystrubutora Apollo.
Ładny, ale czemu ta muszla oczna tak bardzo wystaje? Wygląda, jakby wsadzili tam jakąś zaawansowaną lunetę, a to tylko dziadowski celownik. Jak dla mnie mogliby już go sobie darować.
A osiągi będą takie same, jak w XZ-1. Żadnej rewolucji technicznej tu nie widzę.
Ładniejszy, droższy i nieco większy odpowiednik Olympusa XZ-1. Obraz będzie podobny, bo matryca minimalnie większa o obiektyw minimalnie ciemniejszy (f/2-2.8 vs. f/1.8-2.5) da taką samą ilość zbieranego światła i zbliżoną GO. Oba aparaty świetnie zatąpią bezlusterkowca z ciemnym kitem (f/3.5-5.6) dając podobną jakość obrazu i podobną GO.
Olek mniejszy, ale nie ma optycznego wizjera. Za to ma opcję świetnego elektronicznego EVF (a nawet są do wyboru dwa modele) i wszyskich akcesoriów które są/będą wypuszczone do PEN-ów. Fuji bardziej klasyczny wygląd i optyczny wizjer (z niepełnym pokryciem kadru i błędem paralaksy). Jedno i drugie ma swój urok.
Pytanie czy Fuji X10 będzie dopracowane, bo o X100 mówi się, że może następca będzie lepiej dopracowany, a nowe PENy są od niego lepsze - szybkoś, AF, wymienne obiektywy (choć matrycę APS ma lepszą od tej która jest w micro43).
Taki aprat załatwia 90% potrzeb większości użytkowników. A jaki klimatyczny... Widze że moda na "oldkul" się rozszerza. Ciekawe co wkróte pokaże Nikon?
tu są rozmiary matryc: link
bobbysixkiller | 2011-09-01 09:24:57
@pawelpiwowarczyk: "O darmowym efekcie paralaksy już nie wspomnieli?"
Dlatego wizjer kryje 85% kadru żeby nie walczyć z paralaksą. Lepiej mieć 85% niż wcale.
A ja bym wolał po prostu dobry EVF jak np w Panasonicu GH2 no ale i tak ten aparat to najlepszy kierunek jaki pokazało Fuji w ostatnim okresie. Przede wszystkim zakres ogniskowych jasność obiektywu i wielkość sensora - optymalny kompromis.
Samsungowi EX-1 na pewno nie zagrozi bo na pewno nie dorówna mu niską ceną.
Niemniej technicznie oferuje znacznie więcej i kto ma kasę chętnie dopłaci.
Tym chętniej gdyby rozważał znacznie droższe od EX-1 Pansonic LX5 i Olympus XZ-1.
Kolejnym krokiem powinny być takie kompakty z wymiennymi jasnymi zoomami!!!
Był kiedyś podobny aparat, który wyprzedził swój czas, czyli modę na retro (a może był za drogi i za mało "retro"?). W każdym razie sterowało się nim jeszcze bardziej "analogowo". Był to Panasonic LC-1.
"Migawka 30 s – 1/4000* s
w trybie auto 1/4 s – 1/4000* s
* 1/1000 s dla pełnej przysłony"
Czyli jeśli dobrze wnioskuję - migawka centralna, co znaczy, że i czasy synchronizacji błysku z migawką dużo krótsze niż w lustrzankach i to bez konieczności używania lamp z HSS, który obniża zasięg lampy.
Brakuje mi tylko informacji, jaki system lamp będzie komapatybilny. Podejrzewam, że Nikona.
Matryca - czy tylko procesor obrazu jest EXR, czy matryca także będzie EXR, czy zwykły CMOS?
Jeśli zwykły CMOS, to szkoda, że Fuji jednak nie wrócił do udanego rozwiązania w postaci SuperCCD. Mogliby też zrobić SuperCMOS ;)
ad1216
Dzięki, ale pogmatwane
Dwurdzeniowy procesor EXR. Teraz zacznie się wyścig na wielordzeniowość procesorów w aparatach.
Ciekawe kto projektuje i wykonuje dla firm fotograficznych procesory? Sami wszystko klepią? Przy małoseryjnej produkcji jest to nieopłacalne. Może wkładają jakiegoś ARMa, oznaczając go własną nazwą?
Tak sobie czytam "układ CMOS EXR o wielkości 2/3 cala"... Po kiego dawać taką małą matrycę do takiego aparatu... Dopiero później dobiło że to 2/3 cala, a nie 1/2.3. ;)
Specyfikacja wygląda fantastycznie, ale na pierwszym zdjęciu jak zabawka. ;)
Amator79 - matryca jest EXR CMOS
Zapowiada się interesująco,
Prosimy o test!
Prawie tak samo stylowy jak Pentax Q :)
Zapowiada się świetny aparat, szkoda tylko że nie ma 24mm na szerokim końcu. Używałem kiedyś kompaktów Fuji - mniej więcej do F50d miały przewagę nad konkurencja, poźniej niestety kolejne eksperymenty z EXR i kulejąca ergonomia/predkość dzialania skłoniły mnie do przejścia na Panasonica. Mam nadzieje, że to powrót na właściwą drogę F10/30. Szkoda że 12mpx, a nie np. 8...
@mszczyrek - a ja wolałem serię E (szeroki kąt, manual, świetne makro itd.), tylko każdy następca okazywał się gorszy,... aż seria wymarła : (
po parametrach da się stwierdzić że jest dopracowany, przedewszystkim robiony pod urzytkownika no i wygląda super, chyba zaczynam na niego odkładać :D
espe,
ale pojechałeś.... "2/3 cala to 17mm, nie 11." Owszem 11mm :) Więc różnica między XZ-1 a X10 nie jest wielka. Ja właśnie wczoraj kupiłem XZ-1 i jak narazie jest baardzo zadowolony, oczywiście jak na kompakt (wcześniej miałem 5DmkII plus Lki). X10 ma fajną specyfikację ale jest jednak za duży. XZ-1 chowam do kieszeni, i czuć go tam (to nie Ixus95IS..) no i tak myślę, że Fuji by już nie wszedł (jest sporo grubszy). Generalnie podzielam zdanie przedmówców, że rewolucji nie będzie, ale poczekajmy na testy.
Dexter, masz male kieszenie. Ja boje sie czasem telefon trzymac w kieszeni spodni by biedak sie nie spocil. Nie mowiac wiec o aparacie. Wieksza kieszen- kurtki czy kamizelki i po sprawie.
Aparat sie bardzo podoba. Jak najbardziej potrzebny w takiej formie i takim formacie.
Mnie ciekawi tylko czy X10 ma wbudowany filtr szary (a w materiale prasowym nic na ten temat nie było), bo migawka 1/1000s przy f/2 to trochę kiepsko :(
@goltar - to nie można przymknąć ? 8-o
Nie po to się ma f/2.0, żeby z niego nie korzystać :)
Jak drogo sprzedać coś co wygląda prawie jak x100 ale ma kiepawe parametry a główny element odpowiedzialny za obraz jest tani i mały ?
Burza mózgów w marketingu przyniosła odpowiedź :
Kompakt dla wymagających !!!....
Matryca 2/3" była w Panasonic LC-1 i Leica Digilux 2 (2003r.) Oba aparaty były duże, 5mpix. A kto pamięta/lub używa i jakie są wyniki z nich ?? Na zdjęciu chyba jest gwint do wężyka
Youkin - tak, dokładnie takiego jak w Zenicie :)
Jak dla mnie za mały, niestety to aparat dla osób o drobnych dłoniach. Manipulacja tym obiektywikiem może sprawiać problemy.
@qbic, zostało jeszcze miejsce na "kompakt dla zawodowców" jak np. Canon G12 i Nikon P-ileśtamtysięcy. Widzisz, nawet prezentowany tu X10 nie godzien jest porównania z " zawodowymi kanikunami" ;D.
Domino,
jeansy BigStar, więc chyba standard. Zresztą mniejsza o rozmiar kieszeni, wystarczy sam fakt jak to będzie wyglądało po włożeniu.. trochę wypchane ;)
Fajnie, że X10 jest czarny bo srebrne X100 nie bardzo mi leżało. Ogólnie na początku stylistyka średnio mi się podobała, ale teraz uważam, że Fuji dzięki temu się wyróżnia, jest ciekawie.
Nie czarujmy się. 2/3 cala brzmi lepiej marketingowo, niż 1/1.63 cala, ale w praktyce to 0.66 vs 0.613" , czyli praktycznie 11 mm vs. 10.5 mm przekątna matrycy.
Czyli wężyk tylko mechaniczny czy tylko stylizowany na taki? Nie będzie interwałometru?
Arek "Nie po to się ma f/2.0, żeby z niego nie korzystać :) "
Ale o co chodzi, żeby bawić się głębią ostrości robiąc zdjęcie pod słońce?
Dla mnie to takie szukanie wad na siłę, tym bardziej, że jak ktoś chce się nią bawić, to lepsza jest lustrzanka.
to teraz czekamy na jakiś aparat od fuji :)
Kuba, nie trzeba robić zdjęć pod słońce, żeby mieć problemy. Ostatnio w normalny słoneczny dzień chciałem robić portrety córce i pomimo używania ISO100 i f/2.0 czas 1/2000 sek dostępny w Olku E-PL1 był za długi.
Kuba Nowak - tak trudno sobie wyobrazić konieczność zrobienia portretu w słoneczny dzień ? szczególnie że przy f/2.8 na 100 mm pewnie też będzie tylko 1/1000 s.
szkoda, że bez 24mm - chociaż dystorsja pewnie byłaby wielka
Podoba mi się! Dobrze, że Fuji wróciło do koncepcji zaawansowanych kompaktów, jak słynny F30 (nadal używam jego zubożoną wersję F20, oczywiście przegrywa z EX1/LX5/XZ1, ale kiedyś to były najlepsze aparaty w swojej klasie).
Konkurencja jest silna, nie tylko kompakty, ale także Panas GF-3 z nowym składanym zumem X.
Aparat raczej nie dla tych którzy przykładają wizjer do lewego oka.
Arek, goltar - widzę, że przymykanie przysłony jest jakimś grzechem 8-O
Poza tym podobno do tego fuji można zamontować filtry.
A jeżeli jest za jasno, to niech modelka się bardziej opali ;-)
Pozdrawiam i czekam na test.
Nie jest grzechem. Tyle, że nawet przy f/2.0 głębia ostrości w takim X10 nie będzie jakoś wyjątkowo mała (to nie FF), przez co będzie się tej przysłony używać częściej.
@Arek - matryca w tym aparacie jest ok. 15 razy mniejsza niż FF, a mimo tego w 5D Mk II wystarcza czas 1/8000 ;)
Natomiast od m4/3 jest ponad 4 razy mniejsza, więc spokojnie 1/1000 powinno starczyć przy ISO 100 w słoneczny dzień. Względem tego co pisałeś wcześniej o E-PL1 wychodzi, że w tym aparacie z takim czasem masz jeszcze kilka EV zapasu ;)
Nie wiem co macie do nazwy rozmiaru 2/3", przecież to nie jest nowy rozmiar matryc i zawsze tak się ten rozmiar nazywało. Nikt na 4:3 nie mówi 1/0.75", żeby ujednolicić nazewnictwo...
differ, nie mam żadnego zapasu - mówię o faktach i rzeczywistych sytuacjach zdjęciowych, a nie o błędnych obliczeniach teoretycznych. Jeśli chcesz mogę podesłać Ci zdjęcia. Możesz zerknąć nawet na to: link
ISO 100, f/2.8 i 1/2000 sek a jest na granicy przepalenia.
To mamy, ze przy 1/1.7 panasa i 1/1.6 starych fuji te 1/1.5 juz tak zajebiscie nie wyglada. Pewnie tez celowo zestawili je z 1/2.3 z dziadowskich malpek zamiast zestawic z bezposrednimi konkurentami typu zx1 etc..
To mamy, ze to marketingowy 'chłyt'. Nic wiecej.
Panowie,wytłumaczcie mi coś cal ma 25mm. Więc 0,66 x 25 mm = ?
Arek - już zupełnie zgłupiałem, po co w takim zdjęciu przysłona 2,8, co ona tutaj daje?
Jestem amatorszczakiem, ale jak dla mnie to zdjęcie jest jednoplanowe.
Czy nie częściej taka przysłona przydaje się w słabym świetle?
@differ - o czym Ty piszesz? Co ma wielkość matrycy do ilości światła wpadającego na nią? Skoro Arek Ci pisze że przy przysłonie 2.0 i czułości 100 "brakowało" mu migawki to znaczy że gdyby było jaśniej przydałoby się 1/4000 lub nawet 1/8000 aby zachować zadaną przysłonę i czułość.
Zatem migawka przy pełnej dziurze w X10 osiągająca max 1/1000 to nieporozumienie. W celu zniwelowania tego problemu w X100 zamontowano filtr szary 3EV, a tu tego nie mamy.
Mój wakacyjny aparat E-P1 posiada migawkę 1/4000 ale natywna czułość to 200 więc często nawet 2,8 to zbyt duża dziura jak świeci ostra lampa z nieba. A ja mam ochotę ładnie rozmyć tło, i co? I poradzisz mi filtr? I będę się bawił w zakładanie a pod wieczór ściąganie... :/
Poza tym mankamentem Fuji stworzyło fantastyczny aparacik, aż się boję że po teście (z pozytywnymi wynikami), będę musiał sięgnąć do kiermany :)
Kuba, w tym akurat nie była niezbędna, bo ono służyło tylko do testu obiektywu. Ale jak bym w tych samych warunkach chciał zrobić portret na f/2.0 to nie dałbym rady. Wiem, bo próbowałem. A tutaj miałem 1/2000 sek.
W X10 będę miał 1/1000 sek czyli jeszcze gorzej. Dlatego mam nadzieję, że tam będzie filtr ND tak jak w X100.
A wrzucanie tutaj 5D MkII do porównania jest trochę bez sensu. Gdy na 4/3 robię portret przy f/2.0 bo chce mieć taką a nie inną GO, to na 5D muszę użyć f/4.0, żeby mieć taką samą głębię. Mamy różnicę 2 EV w świetle, a przez to czasie migawki, więc problemów z nadmiarem światła w 5D nie ma żadnych. W X10 matryca jest jeszcze mniejsza niż w 4/3 więc częściej się będzie używało jasnych przysłon.
@czary44 To może wytłumaczę łopatologicznie. Matryca jest 4 razy mniejsza, więc zbiera 4 razy mniej światła przy takim samym otworze przysłony (w tym wypadku f2). Przyjmując więc, że obydwoma aparatami robimy zdjęcie to aby uzyskać takie samo naświetlenie w X10 potrzebujemy 4 razy dłuższy czas, czyli 1/2000 w E-PL1 będzie odpowiadało 1/500 w X10.
A tak naprawdę cała ta dyskusja nie ma sensu, bo przy tak małej matrycy rozmycie tła uzyskamy praktycznie tylko w zdjęciach makro.
@differ
Jak żyję to nie słyszałem większego głupstwa, niż to co ty napisałeś. Wielkość matrycy ma wpływ JEDYNIE na głębie ostrości, a nie na ekspozycję.
differ, nieprawda.
1) Matryca jest tutaj nieco ponad 2x mniejsza od 4/3, natomiast ponad 4x jest mniejsza jej powierzchnia.
2) Całkowita ilość światła jaką zbierze przy tym samym otworze względnym (np. f/2) jest ~4x mniejsza od 4/3, ale na jednostkę powierzchni padnie tego światła tyle samo. W związku z tym używając tej samej czułości ustawiasz ten sam czas - nie masz żadnego zapasu.
Arek - OK, wiem o co chodzi, ale śmieszy mnie zrzędzenie, że trzeba założyć filtr przy jednoczesnym chwaleniu manuala. Albo robimy zdjęcie manualnie - wciskamy guziki, stawiamy statywy, zmieniamy obiektywy, filtry i jesteśmy "artystami", albo "małpce kupujemy banana" w stylu panasa FT3 i jesteśmy zadowoleni. X10 jest kompromisem, który ma to czego nie mają inni i odwrotnie, wybór zależy od klienta.
@TS
OK, rzeczywiście napisałem bzdurę odnośnie ISO, za co spalam się ze wstydu...
Nie zmienia to jednak faktu, że tu maksymalną ogniskową jest 28,4, z czego wielkiego bokehu nie będzie. Jeśli chodzi o matrycę to oczywiste, że piszę o powierzchni, bo niby jaki sens byłoby porównywanie wielkości w 1 wymiarze, skoro zdjęcie jest 2 wymiarowe?
differ sie wykazal- nowa teoria fotonowo-pixelowa podzielona przez kwadrat pola matrycy da nam czas naswietlenia :). Od dzisiaj bede wiedzial wiecej!
życie jest piękne. będę go miał na 100% :-) cudny.
@differ gratuluje, naprawdę gratuluję wiedzy! A zanim zaczniesz używać obraźliwych określeń w stylu "wytłumaczę łopatologicznie", polecam do-edukować się!
Ogniskowa 28 i przysłona 2,8 może okazać się już zadowalająca gdy chcesz aby w tle był ładnie rozmyty lecz czytelny widoczek a na pierwszym planie postać.
Zerknij na próbkę z Olympus XZ-1: link
Nie wnikaj w jakość obrazu spapraną przez odszumianie lecz zważ na GO.
I co? Myślę że na wakacjach wystarczająco dobrze.
Dla mnie najważniejsze jest to, aby szkło tego aparatu było wolne od aberracji.
czary44 - "wytłumaczę łopatologicznie" nie jest raczej obraźliwe. A differ przyznał się do błędu, więc nie należy kopać leżącego.
@differ ,,Jeśli chodzi o matrycę to oczywiste, że piszę o powierzchni, bo niby jaki sens byłoby porównywanie wielkości w 1 wymiarze, skoro zdjęcie jest 2 wymiarowe?''
Sens jest, jeśli mamy na myśli skalę przekształcenia jednej matrycy na drugą (dokładniej: normę, bo proporcje boków są inne) :). Ale zostawmy to, rozumiem co miałeś na myśli. Chciałem to tylko doprecyzować, bo często są z tego powodu zażarte dyskusje - jedni piszą że matryca jest 2x większa, inni że 4x i się kłócą, choć jedni i drudzy mają rację, tylko mówią o czymś innym...
nareszcie normalny aparat - kiedy sample?
Fujifilm zagospodarowuje wolne nisze - a niewiele ich zostało. :)
Ale robi to z wdziękiem :)
Właśnie! Arku, kiedy sample?
Jeśli tylko będziecie mieli go w rękach, bardzo proszę o jakieś portrety, na różnych ogniskowych tak by zobaczyć bokeh i reprodukcję skóry :)
Nie wiem kiedy sample. Na razie nawet nie wiemy czy na targach będzie jakiś model, z którego można pokazywać zdjęcia.
W ostateczności można dokupić adapter filtrów i dokręcać filtr szary.
bardzo podob mi się jak rozwiazano włączanie aparatu. Genialnie proste!
Wolniutko rozwija się segment 2/3:
2004: 8 MP CCD, 28-200 f/2,8-3,5
2011: 12 MP CMOS, 28-112 f/2-2,8
;))
Jesli poziom wykonania i jakosc zdjec tez beda dla wymagajacych to bede jednym z nabywcow:)
Rewelacja! Liczę na dobrą cenę na gwiazdkę. ;)
A tak przy okazji, z moich informacji wychodzi że matryca LX5 (1/1.63”) ma przekątną 9.8 mm, a nie jak tu kilka osób pisało 10.5 mm. Biorąc jednak pod uwagę gęstość pikseli matryc LX5 i X10 wychodzi bardzo podobnie.
Przełomem to będzie matryca 1"
O!
link
@Bilbo, zgadzam się absolutnie! Myślę że to byłby najlepszy kompromis pomiędzy rozmiarem puszki z dobrym jasnym szkłem, a jakością obrazowania :)
Wg moich potrzeb do pełni szczęścia brakuje: 24mm, odchylanego ekranu, GPS-u i (chyba) baterii, która trzymałaby podobnie dłuuugo jak w poczciwym, starym F30.
nie narzekajcie- jeszcze go nie ma a wy już marudzicie. Fuji potrafi robić matryce i nie raz to pokazało. Myślę, że spokojnie będzie można uzywać ISO1600 i szum będzie niewidzialny:-) mnie się cholernie podoba. Wystawiłem wczoraj Nikkora 16-85 w kpl z 3 filtrami na allegro, jak ktos jest zainteresowany to zapraszam:-)
To po co Ci lustrzanka? ;)
dla mnie cudo i wizualnie i pod względem parametrów
Wizualnie moze i cudo (podoba mi sie), ale matryca to juz zadna rewelacja, bo i takowa byc nie moze. Watpie, zeby wyraznie odstawala od konkurencji.
wcale nie musi odstawać. niech po prostu daje dobrej jakości zdjęcia :-)
Szabla- no mam ten obiektyw zbędny, a lustrzanka zawsze się przyda. Fujika bedę sobie nosił "na codzień" przy sobie, a lustrzankę, wiadomo :-)
moze zrobimy zbiorowe zamowienie. wyjdzie taniej! powaznie mowie.
@pavel_9:
Fujifilm robiło DSLRy...
Czekam na DSLR'a nowej generacji od Fujifilm, chociaż mój S5pro bynajmniej nie przestał robić dobrych zdjęć :D
Body d700, 16-20mpix matryca EXR w formacie FX... marzenia...
A w temacie: bardzo miłym dodatkiem w tej klasy kompakcie byłby tryb filmowania/fotografowania w podczerwieni. Doskonała rzecz na imprezy. Miał coś takiego Sony DSC-V3, którego nigdzie znaleźć nie mogę. Nightshot się to nazywało. Proszę bardzo, dla przykładu mój paskudny ryj w ciemnościach, gdzie nawet FX na ISO12800 niewiele by zobaczył... (zdjęcie ma z 5-6lat) link
Ja tam już raczej nie wierzę, że Fuji zrobi lustro na korpusie Nikona, ale może opracuje własny korpus? Jakby nie było, szykuje się do stworzenia własnego "systemu"- nowe lampy, za chwilę pewnie aparaty z wymiennymi obiektywami... kto wie, może i nowe lustro się trafi :-)
Domino- ja jestem za- serio, może rzeczywiście warto takie "zbiorowe" zamówienie zrobić? Jak będzie w cenie 1599 to biorę w ciemno:-)
też się dopisuję do listy na aparat:) jest nas już ze trzech
odezwiemy sie przy samplach probnych gdy produkt wejdzie na rynek. Cholera wie jaka cene zaspiewaja.
Fajny sprzęt, ale wolałbym żeby miał matrycę z S3Pro zamiast CMOS'a, + za kolor - czarny = dyskretny, pomysł włącznika pierścieniem przy obiektywie chyba nie do końca szczęśliwy no chyba, że jest jakaś blokada... per saldo biorąc pod uwagę cenę chyba jeszcze lepszy pomysł niż X100, ktory może dostać w d..ę od młodszego brata...
może trochę nie na temat ale szkoda że do pentaxa Q nie wsadzili takiej matrycy jak w Fuji tu oficjalne sampelki z Q tak dla porównania link
Piekny i taki konserwatywny... Pare srebrnych elementow by mu nie zaszkodzilo, ale musi sie roznic od x100. Kto wie, kto wie, moze ja bede 4...
Możliwe, że będę piąty. Czekam na test.
to ja się też wpisuję na listę jako szósty,bardzo jestem ciekawy czy w sadzą do niego ten szary filtr według mnie powinni.
Dopisuję się do listy :)
Niestety w specyfikacji nie ma nic na temat filtra ND. Myślę ze zrobili to specjalnie co by starszy brat nie był poszkodowany ;)
jesli w takim tepie sie bedziecie dopisywac to na cargo kontener trzeba bedzie z jp nadac :)
Są jakieś szanse, że ten aparat będzie obsługiwał lampy Nikona?
@ov_Darkness: sony H50 (wiem, że to nie ta klasa) i H9 miały tę funkcję, w H50 całkiem fajnie pracowała - nie wiem, czy następcy też mają ją zaimplementowaną. Natomiast jak wygram w totka to dopisuję się do kolejki, z tym że (jak już wygram :D) pokrywam transport kontenera ;)
czy ktoś wie co znaczy ---> 2/3-inch EXR CMOS with primary color filter, o co chodzi z tym filtrem? tak jest w specyfikacji link
Normalna budowa matrycy.
bardzo mi się podoba.
czekam na sample i test, ale już odkładam kase.
Jak ktoś nie czuje różnicy między matrycami 2/3" i numer mniejszej to niech porówna Fuji S100FS (3/3") i Fuji S200EXR (1/1,6"). Mają ten sam obiektyw ale... kąt widzenia inny....
Czyli gdyby do tego szkła zastosować 1/1,6" to żegnaj minimalny ekwiwalencie 28 mm a witaj 31....
"ostra" przysłona (najmniejsza dyfrakcja) a GO i tak wystarczająco duża.
ja nie marudzę tylko czekam :-)
link
@Szabla
Matryce 2/3'' były już z tego co pamiętam w świetnych Sony DSC-F707/717/828.
Mam nadzieję że to wszystko są przygrywki do Fuji m.
Mam nadzieję że to wszystko są przygrywki do Fuji m.
Domino ja również dopisuje się do listy.
Ja również jestem chętny do zakupu zbiorowego w promocyjnej cenie :-) Może ktoś z Fuji czyta... :-)
Dla zainteresowanych, na innym forum znalazłem zdjęcia wykonane x10, link poniżej
link x10.rar
jeszcze raz podaje link