Leica S - następca modelu Leica S2
Firma Leica Camera AG zaprezentowała dzisiaj nowy aparat S-Systemu – Leica S. Jest on następcą modelu S2 i ulepszono w nim między innymi jakość obrazowania, zwiększono czułość sensora oraz udoskonalono system autofocusa. Nowa Leica ma być dostępna w grudniu 2012 roku.
Pełna specyfikacja aparatu jest już dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
Synteza optymalnej jakości obrazu, perfekcyjnej obsługi i niezwykłej szybkości.
Leica Camera AG prezentuje nowy aparat w portfolio S-Systemu. W ramach logicznego rozwoju utytułowanego modelu Leica S2, w nowej Leice S podniesiono jakość obrazowania i czułość sensora, ulepszono reakcję autofocusu, podwyższono prędkość i ulepszono funkcje obsługi. Wiele dodatkowych funkcji, w tym niektórych bardzo unikatowych, składa się łącznie na dalsze przyspieszenie i zwiększenie bezpieczeństwa całego cyklu składowych profesjonalnego fotografowania.
Poza nowym korpusem aparatu, do porfolio S-Systemu zostały dodane trzy nowe obiektywy, które w znaczący sposób zwiększają możliwości systemu: superszeroki Leica Super-Elmar-S 24 mm f/3.5 ASPH., Leica Vario-Elmar-S 30–90 mm f/3.5–5.6 ASPH. oraz Leica TS-APO-Elmar-S 120 mm f/5.6 ASPH. tilt/shift.
Zgodnie ze słowami Stephana Schulza z Leica Camera AG: „logiczna ekspansja systemu jest kolejnym potwierdzeniem założenia, że koncept S-Systemu ustala nowe standardy w świecie fotografii średnioformatowej jednocześnie pozwalając na operowanie z łatwością i szybkością właściwymi dla fotografii małoobrazkowej. Oceniając z perspektywy czystej odporności, niezawodności i wszechstronności, nowa Leica S jest idealnym wyborem dla fotografów nie godzących się w swojej pracy na żadne kompromisy.
Nowa matryca i sensor dla ulepszenia jakości i zwiększenia szybkości.
Jedną z najbardziej istotnych innowacji w Leice S jest nowa matryca i sensor. Ulepszenie tych elementów niezwykle skutecznie wpłynęło na poprawę jakości obrazowania Leiki S, jak również poprawiło charakterystykę szumów, naturalnego oddania kolorów i precyzji w ustawieniach balansu bieli. Ostatnia z tych funkcji została teraz także rozszerzona o opcję „szarej kartki”, która pozwala fotografującemu na zapewnienie właściwego ustawienia balansu bieli poprzez wykonanie ujęcia szarej powierzchni – jak np. szarej kartki, która stanie się następnie właściwą referencją dla ustawienia barwnego kolejnych obrazów aż do końca sesji. Zwiększony zakres czułości sensora z obu stron pozwala fotografowi na osiągnięcie większej swobody w doborze parametrów ekspozycji. Niższe podstawowe ustawienie czułości ISO pozwala na dłuższą pracę przy maksymalnej przysłonie w niezwykle jasnych warunkach, podczas gdy maksymalna czułość ISO 1600 pozwala na uzyskiwanie fotografii pozbawionych szumów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Podwojenie buforu pamięci do 2 GB i podniesienie prędkości transferu nawet do 166 MB/s pozwalają fotografowi na wykonywanie niemal dwukrotnie dłuższych serii ujęć, nawet do 32 następujących po sobie obrazów w formacie RAW przy pełnej rozdzielczości 37,5 MP. Nie ma natomiast żadnego limitu liczby ujęć, jakie można wykonać w serii w formacie JPEG. Obrazy w tym formacie mogą być teraz zapisywane równolegle do oryginalnych plików w zakresie wielkości od 37,5 przez 9,3 po 2,3 megapiksele w celu umożliwienia podglądu ujęć prosto z aparatu w pożądanej rozdzielczości.
Szybki, przewidujący autofokus dedykowany dla obiektów w ruchu.
Ulepszony moduł autofokusu spowodował nie tylko podwyższenie prędkości działania, ale także zwiększenie jego precyzji. W celu zapewnienia ostrości szybko poruszającym się obiektom, Leica S została wyposażona w przewidujący moduł autofokusu: aparat porównuje poprzednie ruchy obiektu i zlicza przewidywaną lokację obiektu w czasie kolejnej ekspozycji. Autofokus blokuje się na wyliczonym punkcie zanim spust migawki zostanie naciśnięty. W połączeniu z fascynującą jakością obrazowania, nowa Leica S ustala nowe standardy w profesjonalnej fotografii utrwalającej dowolny ruch.
Wbudowany GPS oraz poziomica dla zwiększenia precyzji i łatwości pracy.
Leica S jest obecnie jedynym dostępnym na rynku aparatem profesjonalnym ze zintegrowanym modułem GPS, który pozwala na dodawanie danych pozycji geograficznych z lokacji, w jakiej wykonywane jest ujęcie do pliku Exif. Funkcja ta pozwala także na precyzyjne synchronizowanie systemu pomiaru czasu (wewnętrzny zegar) dla jakiejkolwiek lokacji na świecie, o ile tylko sygnał satelitarny jest osiągalny. Wraz z profesjonalnym systemem zarządzania obrazami i oprogramowaniem Adobe® Photoshop® Lightroom® 4, w jakie zaopatrzony jest aparat, każdy obraz może być zaznaczony na mapie wraz z nazwą lokacji, która może być w ten sposób wykorzystana ponownie w przyszłości. Nowy dwuosiowy zestaw poziomicowy wyświetla informacje w wizjerze pozwalając fotografowi na absolutnie precyzyjne dopasowanie płaszczyzn poziomych i pionowych bez konieczności używania dodatkowych zewnętrznych przyrządów.
Zoptymalizowana obsługa.
Wyświetlacz najnowszej wersji aparatu S osiągnął rozdzielczość 920,000 pikseli, trzy cale przekątnej w pełnej przestrzeni sRGB jak również zwiększoną kontrastowość i jasność w celu osiągania największej możliwej precyzji w trakcie oceny obrazów. Płytka pokrywająca wyświetlacz jest wytwarzana ręcznie z twardego i odpornego na zarysowania szkła Corning®Gorilla®Glass. Szereg innych udogodnień zawiera min. powiększony zakres pokrycia obrazu w wizjerze do 98%, dodatkowe informacje wyświetlane w wizjerze, optymalizację menu aparatu oraz nieco bardziej miękkie pokrycie gumowe w celu uzyskania lepszego uchwytu. Znacząco przyspieszona nawigacja w menu aparatu jest teraz możliwa za sprawą zintegrowanego joysticka kontrolnego umieszczonego na tylnej części aparatu. Zwiększona kontrola nad systemem oświetlenia studyjnego została osiągnięta poprzez nowe złącze fleszowe LEMO.
Udowodnione zalety S-Systemu.
Nowa Leica S posiada wszystkie cechy jakościowe charakterystyczne dla S-Systemu. Wśród nich jest oczywiście potężny sensor o wymiarach 30×45 mm (Leica Pro Format), wyposazony w specjalną warstwę mikrosoczewek, które gwarantują zuniformizowaną jasność od narożnika do narożnika obrazu. Aparat jest ponadto wyjątkowo solidnie skonstruowany i zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi w postaci deszczu czy kurzu, zupełnie tak samo jak obiektywy serii S. Unikatowy koncept podwójnej migawki oferuje fotografowi wybór pomiędzy szybką migawką szczelinową a centralną migawką dla obiektywów serii CS, pozwalającą na synchronizację błysku przy prędkości migawki nawet do 1/1000 sekundy. Osiem aktualnie dostępnych obiektywów w systemie S (w tym pięć także dostępnych w wersji z centralną migawką) zapewnia fotografującemu dostęp do wszystkich istotnych ogniskowych oraz pierwszorzędnych obiektywów typu tilt/shift. Ponadto, szeroka gama obiektywów średnioformatowych innych producentów może być wykorzystywana do Leiki S za sprawą adaptera. Szczególnie godny uwagi jest S-Adapter-H, który pozwala na używanie obiektywów H Hasselblad w pełnym zakresie ich funkcjonalności, włączając w to autofocus, kontrolę centralnej migawki oraz automatykę kontroli przysłony. Kolejne detale dotyczą bezpiecznych złączy kabla do łączności z komputerem, wielofunkcyjnych otworów na kartę, zwiększonej efektywności energii, oraz wyświetlacza odpornego na zarysowania.
Sumując wszystkie cechy nowej Leiki S, jest ona pojedynczym i samotnym przykładem godnego zaufania narzędzia do osiągania maksymalnej jakości obrazu tak w warunkach studyjnych, jak i na lokacji, nawet w najtrudniejszych warunkach.
Leica S jest zaopatrzona w kompletny pakiet ochronny dla użytkowników (Leica Protection Plan). Plan LPP oferuje fotografom rozszerzoną gwarancję na okres trzech lat, aparat zastępczy na czas ewentualnej naprawy oraz szereg innych profitów.
Równolegle z wprowadzeniem nowej Leiki M, Leica S zaznacza początek nowej ery w zakresie nazewnictwa produktów. W przyszłości, w modelach Leiki M i S, cyfry występujące w nazwach zostaną wyeliminowane w celu podkreślenia długowieczności i trwałości poszczególnych systemów.
Nowa Leica S będzie dostępna w wybranych przedstawicielstwach marki począwszy od grudnia 2012.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ja się zastanawiam jak będzie się nazywał następca. Leica S0? Leica S0.5?
Nowa Leica S - jak nowy ipad ;)
@Arek - nie będzie następcy, to konstrukcja ponadczasowa :)
Tak na powaznie to kawal maszyny... Seal sie ucieszy!
Myślisz, że dali mu kolejną? No chyba, że S2 już mu się popsuła ;)
Mysle, ze on ma od nich kazdy nowy model, jaki sobie zazyczy. Przeciez robi za ich "twarz" tak jak dawniej Kubica w Certinie. Takiemu to dobrze! :-)
Ten aparat wyznacza swój własny standard. Po prostu. Można tylko pozazdrościć i popatrzeć sobie przez szybkę.
Trochę nie rozumiem po co jest ten system. Do łapki można sobie kupić cały system 35mm C, N czy nawet Leiki za połowę ceny tego grzmota. A w jego cenie pewnie też nie kulawe MF ot choćby Pentaxa... Czy kolejne plecki do czegośtam, co jest znacznie bezpieczniejszym systemem.
Ale sprzęt fajny.
A po co w ogóle jedni robią cokolwiek, skoro inni już zrobili coś innego? Jest to doprawdy bardzo ważki zarzut. Powinien być jeden system, obowiązkowy.
Migawka centralna tylko do 1/1000s, trochę im brakuje do konkurencji - np. Schneider Kreuznach, do nowego 645DF+ z dzisiejszego niusa rozpędza się do 1/1600s...
Ilość przycisków i pokręteł sterujących jest oszałamiająca - jak się tym pracuje?
No ale całkiem powaliło mnie to: "Płytka pokrywająca wyświetlacz jest wytwarzana ręcznie z twardego i odpornego na zarysowania szkła Corning®Gorilla®Glass..." - tego samego, co na wyświetlaczach smartfonów i tabletów, tak? Na mojej motoroli po roku użytkowania są rysy - mimo noszenia w futerale. To już nie mogli za taką kasę zrobić tego ze szkła szafirowego? Przecież to nie jest ekran dotykowy?
Arku tyle tych newsów, że chyba ich sam nie czytasz.
"Równolegle z wprowadzeniem nowej Leiki M, Leica S zaznacza początek nowej ery w zakresie nazewnictwa produktów. W przyszłości, w modelach Leiki M i S, cyfry występujące w nazwach zostaną wyeliminowane w celu podkreślenia długowieczności i trwałości poszczególnych systemów."
Terefere, za tą "długowieczność" trzeba ekstra zapłacić! "S-Body Platinum Service" przedłużający o rok gwarancję kosztuje jedyne 13 650 zł !
ppp39:
Szkło szafirowe zapewne pojawi się za jakiś czas, jako update - za dopłatą 4999 brutto pln haha.
l4ur3nc1u8 - no fakt, umknęło mi to. No ale to nie wyjaśnia problemu jak będziemy jedną wersję od drugiej odróżniać...
Nie będziemy. Te modele są ponadczasowe, także jak ludziska sobie już pokupują, to Leica zamknie fabryki i serwisy.
Kto ją tak powyginał? Przypomina mi Volkswagena garbusa.
Tylko dlaczego znowu nie ma usb3.0 ? No przy 37MP to juz by sie przydalo np przy robieniu sesji "na uwiezi". Im szybciej zdjecie pojawi sie na ekranie laptopa tym chyba lepiej.
Następcy to chyba nie będzie bo skąd matryce?, w ogóle będzie problem w średnim formacie, Kodak padł i co teraz??? CMOS w średnim formacie? - jakoś tego sobie nie wyobrażam, pomijając sens takiego rozwiązania to do tej pory nikt niczego takiego nie wyprodukował... tak na marginesie to czy i kto produkuje aktualnie matryce do średniego formatu?