Filtry kreatywne w aparatach Panasonic LUMIX
1. Wstęp
Artykuły o produktach Panasonic LUMIX w ostatnich miesiącach pojawiały się w naszym serwisie już wielokrotnie. Opisywaliśmy w nich nasze podróże z aparatami Panasonic LUMIX FZ300, Panasonic LUMIX TZ80, Panasonic LUMIX TZ100 oraz Panasonic LUMIX GX80. Przybliżyliśmy też działanie funkcji 4K Photo i Post Focus wykorzystujących tryb wideo 4K, a także opisaliśmy nasze pierwsze wrażenia z użytkowania obiektywu Panasonic LUMIX G 12-60 mm f/3.5-5.6 ASPH. POWER O.I.S. Okazało się, że podczas zbierania materiałów do poszczególnych tekstów uzbierało nam się sporo zdjęć wykonanych przy użyciu tzw. filtrów kreatywnych. Są to wbudowane w oprogramowanie aparatu gotowe zestawy efektów, które pozwalają uzyskać interesujące zdjęcia. W niemal każdym z obecnie produkowanych modeli aparatów firmy Panasonic znajdziemy aż 22 opcje tego typu, które pozwalają w nieco inny sposób podejść do fotografii.
Gdy pierwsze filtry kreatywne pojawiały się w aparatach omijałem je szerokim łukiem i traktowałem jako ciekawostkę. Jednak wraz z upływem czasu zacząłem przyglądać im się bliżej, a dzięki możliwości częstego obcowania z aparatami Panasonic LUMIX przekonałem się, iż ich używanie nie musi kojarzyć się z amatorszczyzną i mogą one wprowadzić ciekawe efekty na naszych zdjęciach, bez konieczności późniejszej ich obróbki w komputerze.
Z tego też względu postanowiłem przybliżyć nieco działanie poszczególnych filtrów kreatywnych, które możemy znaleźć w większości oferowanych na rynku aparatów Panasonic LUMIX.
Artykuł powstał na zlecenie firmy Panasonic Polska.