Achromat
Układ obiektywowy najczęściej spotykany w lornetkach i lunetach. Składa się z dwóch soczewek, każda ze szkła o innym współczynniku załamania. W znacznej większości przypadków spotyka się układy zawierające wypukło-wypukłą soczewkę ze szkła kron i wklęsło-płaską lub wklęsło-wypukłą soczewkę ze szkła flint (patrz poniższy rysunek). Pierwsza soczewka odpowiada za ogniskową instrumentu, a druga ma na celu kontrolę aberracji chromatycznej. Druga soczewka jest cieńsza od pierwszej i jest wykonana ze szkła o większej dyspersji.
Zastosowanie achromatu nie likwiduje całkowicie aberracji chromatycznej. Promienie niebieskie i czerwone nadal nie ogniskują się idealnie w jednym punkcie, a dodatkowo powstaje tzw. widmo wtórne związane z jeszcze bardziej odległym ogniskiem fal o barwie zielonej i żółtej (punkt A na drugim z rysunków). Dlatego też w celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów stosuje się obiektywy semiapochromatyczne lub apochromatyczne.
Achromat ma też na celu częściowe zniwelowanie aberracji sferycznej. Najskuteczniej robi to dla światła o barwie zielonej, podczas gdy promienie czerwone i niebieskie są nadal nie skorygowane (patrz poniższy rysunek).