Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD
Kolejnym obiektywem zaprezentowanym dzisiaj przez Tamrona jest SP 85 mm f/1.8 Di VC USD (Model F016). Jego dostawy rozpoczną się pod koniec marca.
Na budowę optyczną obiektywu Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD składa się 13 soczewek ułożonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy elementy ze szkła LD i XLD. Pole widzenia wynosi 28.33 stopnia (format 35 mm), a minimalny dystans ostrzenia to 80 cm.
Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD w wersjach dla aparatów Canona i Nikona został wyposażony w stabilizację obrazu o wydajności 3.5 stopni (wg danych producenta). Firmware obiektywu można aktualizować za pomocą nowego urządzenia firmy Tamron o nazwie TAP-in Console (rozwiązanie podobne do USB Dock Sigmy).
Dostawy Tamrona SP 85 mm f/1.8 Di VC USD rozpoczną się 24 marca. Najpierw dostępne będą wersje z mocowaniami dla aparatów Canona i Nikona. Model dla aparatów Sony pojawi się w późniejszym terminie i będzie pozbawiony stabilizacji.
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
SP 85mm F/1.8 Di VC USD (Model F016).
22 luty 2016, Saitama, Japan- Tamron Co., Ltd. Wiodący producent optyki, zapowiada wprowadzenie na rynek obiektywu 85mm F/1.8 Di VC USD (model F016). Jest to pierwszy na świecie obiektyw z jasną przysłoną F/1.8 wyposażony w stabilizację obrazu VC, która umożliwia wykonywanie doskonałych zdjęć nocą lub przy słabym oświetleniu. Zaawansowana konstrukcja jest wyposażona w soczewkę LD (Low Dispersion) oraz dwie soczewki XLD (Extra Low Dispersion), które poprawiają właściwości dyspersyjne. Obiektyw jest odporny na wilgoć ponieważ zastosowano w konstrukcji uszczelnienia, która zapobiegają przedostawaniu się wody do wnętrza obiektywu. Górna soczewka obiektywu została wyposażona w dodatkową powłokę fluorową, która chroni przed kondensacją i odpycha substancje powodujące rozmazywanie. Ten nowy obiektyw dołącza do rodziny obiektywów serii SP, do której należą obiektywy 35mm F/1.8, 45mm F/1.8 oraz 90mm F/2.8.
Cechy produktu
- Pierwszy na świecie obiektyw 85mm z jasną przysłoną wyposażony w stabilizację obrazu. Umożliwia on wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu bez konieczności użycia lampy błyskowej,
- Wyjątkowe efekty rozmycia tła (bokeh),
- Zastosowanie fluorowej powłoki odpornej na wilgoć i kurz. Ta powłoka zapewnia dodatkową warstwę ochrony podczas fotografowania w niekorzystnych warunkach pogodowych. Zwiększa ona również trwałość i utrzymuje jej skuteczność przez wiele lat,
- Zastosowanie powłok eBAND oraz BBAR, które zwiększają przepuszczalność światła i zmniejszają refleksy oraz efekt flary,
- Silnik USD zaprojektowany do szybkiego i dokładnego ustawiania ostrości,
- Załączone oprogramowanie do edycji obrazów- SILKYPIX Developer Studio. Jest to popularny RAW-konwerter i program do korekty aberracji w oparciu o dane optyczne obiektywu, który jest zintegrowany tylko z obiektywami Tamron linii SP,
- Nowe modele kontynuują eleganckie wzornictwo serii SP New,
- Kompatybilność obiektywu z najnowszym dodatkiem Tamron Tap-in Console który umożliwia aktualizowanie oprogramowania, dostosowywanie autofocusa oraz ustawianie preferencji obiektywów.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ciekawe na ile budowa róźni się od Batisa :)
119k jenów...czyli pewnie 3.5 tys. PLN, jak nie więcej, sporo jak za stałkę 85/1.8, chyba, że będzie naprawdę dobra optycznie. Cichy, kiedy test? :D
Nie tylko firmware można aktualizować - "You can update firmware, customize autofocus positions and adjust the mechanical setup and preferences of the 85mm lens by simply attaching it to the TAMRON TAP-in Console and connecting it via USB to a personal computer."
Fajnie to wygląda. Zobaczymy jak będzie na pułkach?
@pawelpiotrm
Morze być z tym rurznie. Morze zobaczymy na pułkach, a morze nie.
Cena trochę spora, ale jeśli według spekulacji jest to konstrukcja zbliżona do Batisa 85mm, którego zaprojektował Tamron, to przy zachowaniu podobnej jakości jakoś jest uzasadniona..
Te urządzonka Sigmy i Tamrona jeśli oferują możliwość dostosowania pracy autofocusa, to miło by było, gdyby w szkłach tego typu - jak np. niniejsza 85tka na obudowie znalazł się jakiś przycisk pozwalający przełączać się między ustawieniami. Powiedzmy - robimy sobie portreciki - ustawiamy sobie zakres AF na pełny. Robimy zdjęcia sportowe - ustawiamy sobie ograniczenie AF w przedziale np. 2m - nieskończoność.
Swoją drogą - skoro nowoczesne puszki doskonale wiedzą na jaką odległość ustawiona jest ostrość, to nie byłoby chyba trudności ( poza sprawami marketingowymi ), by wprowadzić wyżej opisaną funkcjonalność bezpośrednio w firmware aparatu...
O widzę dodaliście info - MTFy wyglądają bardzo dobrze, choć nadal nie rozumiem, czemu nie publikują MTF50/60 (nie tylko oni...), choć to pewnie liczone nie mierzone.
Cytuje " Pierwszy na świecie obiektyw 85mm z jasną przysłoną wyposażony w stabilizację obrazu"
A zeiss batis 85mm f1.8 to nie ma stabilizacji !
Zacznijmy od tego, co to jest jasna przysłona? Że na biało ją pomalowali?
Na oficjalnej stronie Tamrona przy zwrocie "pierwszy jasny że stabilizacją" jest gwiazdka i niżej wytłumaczenie, że chodzi o lustrzanki. Batis jest pod Sony E. Układ optyczny jest inny niż batisa więc czemu wiele osób pisze, że to Batis z logo Tamrona?
Zeiss ma jedną soczewkę mniej, wątpię żeby to była ta sama konstrukcja...
@@pawelpiotrm
Rurznie morze być na pułkach i plótonach.
A poważnie- bagnet C, N i S oraz... kolejny argument żeby nie wchodzić w k-1:)
Pewnie z bagnetem K też będzie, tyle że firmowany jako Pentax...
Może doczekamy się w końcu jasnej 135 albo 150-tki...
Sample :)
link
Z cenami kolejnych szkieł to producenci zaczynają już poważnie przeginać.
@Borat
Popyt spada, to i ceny rosną...
oz, jak już, to pisz zrozumiale np.: Rurznie morze być na pułkach i plutonah.
A tak na poważnie - wielu tu piszących nie mieszka w kraju więc i ortografia umyka. Ale to dotyczy też tych na codzień obcujących z językiem. Polska język, trudna język.
Ty miał być chyba jakiś dżołk :D
Swoją drogą, jeżeli to szkło będzie dobre, to nie wykluczam, że po raz pierwszy od lat znowu kupię kundelka. Najpierw poczekam na testy, uwagi fotografujących, poczekam aż się cena zbliży do rozsądnego zakresu (patrz dotchczasowy model 90VC - cena wyjściowa i spadek ceny na twarz, szybciej niż DAX w czasach kryzysu). Tutaj nie wytrwałem, mam 100L i dobrze mi z tym.
1,8/85VC wygląda ciekawie. Może tradycyjnie pod choinkę, a może wcale.
Pożyjemy, zobaczymy...
@all57
"Wielu tu piszących nie mieszka w kraju więc i ortografia umyka"
Jako językowiec z wykształcenia mogę tylko powiedzieć, że to bardzo częsta wymówka, która nikogo nie tłumaczy :)
Ja jestem ciekaw jaki będzie ten "wyjątkowy efekt rozmycia tła". Co będzie w nim wyjątkowego? Czy jego wyjątkowość będzie się objawiać nietypowym charakterem tego rozmycia, czy wręcz przeciwnie, będzie wyjątkowy w byciu tak samo jedwabiście kremowym, jak większość konkurencji :)
Nowa Sigma 85/1.4 lub używany C 85/1.2 II - i tyle w temacie ;] Szkoda, że 1.8, a nie 1.4. Niby niewielka różnica, ale jednak.
@qqrq
To tak jak chemik, który nie może zrozumieć, że polonista, 20 lat po studiach nie pamięta składowych i przebiegu reakcji syntezy aminokwasów. A maturę zadł :-)
Dzięki za jedwabiście kremowy - teraz wiem skąd te teksty z za...ście dobrym itp.
@all57
albo jak fizyk, który nie rozumie, dlaczego nikt się nie śmieje z dowcipu o elektronie złapanym przed drogówkę. I też zadł maturę!
@all57
>> To tak jak chemik, który nie może zrozumieć, że polonista, 20 lat po studiach
>> nie pamięta składowych i przebiegu reakcji syntezy aminokwasów. A maturę >> zadł :-)
Bardzo marne porównanie. Znajomość ojczystego języka to podstawa, bez względu czy ktoś jest chemikiem od syntezy aminokwasów czy sprzątaczką. Dodam jeszcze, że to umiejętność na poziomie szkoły podstawowej.
... ale jak widać, nie wszyscy na tym poziomie są. Zresztą, gdy przyjdzie mi jechać autobusem komunikacji miejskiej (przyznam nie często), to większość słyszanych rozmów zawiera tyle ku.., chu.. itd, że przychodzi wątpić czy to jeszcze język ojczysty, czy tylko jego resztki, okraszone "przecinkami".
Wyjedź na 30 lat za granicę z minimalnym kontaktem z językiem polskim i spróbuj potem napisać bezbłędnie dyktando. Wiem o czym piszę. Sam to przerabiałem. No ale to inny temat, nie koniecznie foto...