Sony Alpha SLT-A58
Listę dzisiejszych nowości od firmy Sony zamyka lustrzanka SLT-A58. Aparat wykorzystuje technologię półprzepuszczalnego lustra i został wyposażony w nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 20.1 Mpix oraz udoskonalony procesor obrazu BIONZ.
Pełna specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
Cyfrowy aparat SLT oparty na technologii przepuszczalnego lustra.
- Szczegółowe obrazy z nowego przetwornika obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela
- Rejestracja szybkich akcji dzięki nowemu systemowi AF z funkcją śledzenia ostrości i trybowi zdjęć seryjnych z szybkością 8 kl./s*
- Wygodne komponowanie ujęć z użyciem nowego wizjera OLED Tru-Finder
- Nowa funkcja automatycznego kadrowania zapewniająca profesjonalną kompozycję zdjęć
Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu nowego aparatu z wymiennymi obiektywami. Model α58 jest oparty na technologii półprzepuszczalnego lustra i wyposażony w efektywny i dokładny system automatyki ostrości. W rezultacie z łatwością można nim uchwycić niepowtarzalne, rozgrywające się w ułamku sekundy wydarzenia. Co więcej, jakość wykonywanych zdjęć jest znacznie lepsza niż z automatycznego aparatu kompaktowego, a funkcjonalność — podobna jak w znacznie droższych lustrzankach cyfrowych.
Sercem aparatu α58 jest nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o bardzo dużej efektywnej rozdzielczości: ok. 20,1 megapiksela. Drugi kluczowy element to udoskonalony procesor obrazu BIONZ. Do jego zadań należy zapewnienie dużej ilości szczegółów i niskiego poziomu szumów na zdjęciach i filmach Full HD oraz szerokiego zakresu czułości ISO, od 100 do 16 000.
Po zainstalowaniu na aparacie jednego z 35 dostępnych obecnie obiektywów z mocowaniem typu A (wliczając w to dwa konwertery) można uzyskać nieskazitelny obraz nawet w niesprzyjającym oświetleniu, na przykład w słabo oświetlonych wnętrzach czy podczas nastrojowych zachodów słońca. O stabilność i ostrość zdjęć wykonywanych z ręki troszczy się stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Pozwala on na nastawienie dłuższego czasu migawki lub większego zbliżenia niż w standardowych systemach bez stabilizacji.
W przeciwieństwie do zwykłych lustrzanek cyfrowych aparaty SLT firmy Sony zawierają półprzepuszczalne lustro, które stale kieruje światło zarówno do głównego przetwornika obrazu, jak i do osobnego czujnika automatyki ostrości. Takie rozwiązanie pozwala przez cały czas utrzymywać ostrość komponowanej sceny, którą można obserwować na uchylnym wyświetlaczu LCD lub w kontrastowym wizjerze OLED Tru-Finder o dużej rozdzielczości. Brak spowalniającego działanie aparatu, ruchomego lustra umożliwia także stały podgląd obrazu w czasie zdjęć seryjnych i nagrywania filmów Full HD.
Aparat α58 doskonale nadaje się do uwieczniania sportu, dzikiej natury i wszelkich szybko rozgrywających się wydarzeń, jak również chwil w gronie przyjaciół lub najbliższych. W trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom można nawet przybliżyć kluczowy moment i uchwycić go na serii ostrych zdjęć, w tempie 8 klatek na sekundę. Wydajny, 15-polowy system AF ma teraz nową funkcję śledzenia ostrości ruchomych obiektów. Ułatwia ona fotografowanie sportowców podczas zawodów lekkoatletycznych albo zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Znany z poprzednich modeli tryb automatycznego komponowania portretów został obecnie zastąpiony przez bardziej uniwersalną funkcję automatycznego kadrowania. Po jej włączeniu aparat α58 analizuje, co widać w kadrze — jedną osobę, dwie osoby, ujęcie makro, ruchome obiekty itp. — po czym samoczynnie „przycina” obraz, nadając mu wyrazistą, profesjonalną kompozycję. Opracowana przez Sony technologia By Pixel Super Resolution gwarantuje nawet, że skadrowany obraz zawiera tyle samo pikseli co źródłowe zdjęcie. Automatycznie wykadrowany obraz zapisywany jest jednocześnie z oryginalnym kadrem.
Tryb efektów w obrazie, wybierany pokrętłem trybu pracy aparatu, umożliwia swobodne stosowanie 15 efektów artystycznych, takich jak zabawkowy aparat, obraz czarno-biały czy częściowy kolor.
Dzięki nowemu wizjerowi OLED Tru-Finder komponowanie ujęć, nastawianie ostrości i oglądanie obrazów staje się prawdziwą przyjemnością. Ten elektroniczny wizjer o dużej jasności i wysokiej rozdzielczości umożliwia sprawdzanie w czasie rzeczywistym, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, działania wszystkich korekt i ustawień: kompensacji ekspozycji, przysłony, czułości ISO, balansu bieli, efektu w obrazie itp. W rezultacie końcowa fotografia na pewno będzie wyglądać zgodnie z oczekiwaniami.
Model α58 jest pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu A obsługującym nową technologię Sony „TRILUMINOS Colour”. W rezultacie, barwy filmów i zdjęć oglądanych na telewizorze BRAVIA z technologią „TRILUMINOS Display” są nadzwyczaj żywe i realistyczne.
Nowy, oparty na technologii półprzezroczystego lustra aparat Sony α58 będzie dostępny w Polsce od wiosny 2013 r.
* W trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom
Dane techniczne | SLT-A58 |
Przetwornik obrazu | Exmor APS HD CMOS |
Efektywna liczba pikseli | 20,1 megapiksela (w przybliżeniu) |
Zakres czułości | ISO 100 — 16 000 (ISO 25 600 przy wykorzystaniu wieloklatkowej redukcji szumów) |
System autofokus | Oparty na wykrywaniu fazy 15-polowy system AF z 3 czujnikami krzyżowymi, umożliwiający podgląd na żywo; śledzenie ostrości w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom |
Szybkość zdjęć seryjnych (maks.) | 5 kl./s (8 kl./s w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom) |
Nagrywanie filmów | Full HD, szybki system AF (AVCHD 1920×1080, 50i/25p) |
Wizjer elektroniczny | Wizjer OLED TruFinder pokrywający 100% kadru |
LCD | 6,7 cm (2,7"), 460 tys. punktów, regulacja kąta |
Funkcje łączenia wielu obrazów | Automatyka HDR, tryb zdjęć z ręki o zmierzchu, panorama, tryb wyraźnego ruchu, wieloklatkowa redukcja szumów |
System stabilizacji obrazu | Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE |
Wbudowana lampa błyskowa | Liczba przewodnia 10 metrów (ISO 100) |
Gniazda i łącza | HDMI, stopka Multi Interface, wielozłącze Multi Terminal, gniazdo na karty Memory Stick Duo/SD |
Efekty w obrazie | 11 trybów, 15 efektów |
Wymiary | Około 128,6 x 95,5 x 77,7 mm |
Waga (sam korpus) | Około 492 g |
Wydajność akumulatora | Przy korzystaniu z wizjera Tru-Finder: 690 zdjęć Przy korzystaniu z ekranu LCD: 700 zdjęć |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ciekawe... Mniej niż rok od premiery A57 mamy już następcę. To A57 było takie słabe, że trzeba je natychmiast zastępować, czy A58 jest tak dobre, że trzeba je natychmiast światu pokazać? ;)
Iteracja, iteracja :) A zapasy magazynowe rosną, zysku ni ma...oj oj, ucieczkę do przodu nam fundują :)
Chgciałem też zauważyć, że ta puszka waży mniej, niz nowa 50 Zeissa :D
Ciekawe czy ten OLED nie jest słabszy od poprzednich skoro nie chwalą się jego rozdzielczością ? Reszta wygląda nieźle.
Z innej beczki - kiedy testy Pentaxa K-5IIs? Może przy okazji uzupełnić testy optyki o np. DFA50/2.8 Macro ?
I może jeszcze kilku obiektywów tej firmy, skoro w sprzedaży jest ich ok. 30 a przetestowanych zaledwie 17 !!!
Później się dziwimy że plebiscyt wygrywa C5mkIII - podczas gdy Pentax K-5 II ani K-5 IIs nawet testu nie miały zrobionego... wiarygodność, rzetelność, obiektywizm... cuda...
ciekawe jak nowa matryca będzie się spisywała :) a reszta jak będzie równie dobra jak w a57 to całkiem dobra puszka się szykuje.
@Arek
No jak to cudo nie pokazać światu skoro ma najnowszą, niebywałą z punktu robienia zdjęć technologię „TRILUMINOS Colour”. Już pora wyrzucić prawie nową A57 wraz z prawie nowym telewizorem np. HX850 nieposiadającym niesłychanej technologii "TRILUMINOS Display" i w ramach "niebywałego postępu" kupić wszystko najnowsze.
Postęp według Sony:
"Przy korzystaniu z wizjera Tru-Finder: 690 zdjęć Przy korzystaniu z ekranu LCD: 700 zdjęć"
Niestety, pod wieloma względami ten korpus jest bardziej budżetowy względem a57. To następca jednocześnie a37 i a57. Nieszczególnie ciekawie wygląda fakt zastąpienia ekranu 3- calowego mniejszym i o mniejszej rozdzielczości, oraz zamocowania plastikowego bagnetu:/ Rozdzielczość nowego wizjera jest taka sama, różnica w zastosowanej technologii( OLED). Ciekawe jak osiągi zupełnie nowej matrycy, która ma rzekomo mieć lepszy DR i być o 1ev bardziej czuła.
coż ..ciekawe jak będzie sobie poczynałą ta nowa matryca ....
proponuję żeby sony zrobiło szybko uaktualnienie softu
i tak ...gdy aparat zacznie analizowac obraz ....okaże sie ze to makro ...a my nie mamy obiektywu makro to od razu zamówi obiektyw ,zapisze dane GPS by moc trafić w to samo miejsce nastepnego dnia ....
•Wygodne komponowanie ujęć z użyciem nowego wizjera OLED Tru-Finder
A nie mówiłem? Ten stary był niewygodny.
•Nowa funkcja automatycznego kadrowania zapewniająca profesjonalną kompozycję zdjęć
To brzmi jak demokracja socjalistyczna.
AndrzejM.Makuch skoro chcesz być taki rzetelny, uczciwy i wiarygodny to porównuj daty publikacji testów sprzętu pokazanego w tym samym czasie. 5D MkIII był pokazany w styczniu 2012 roku, nic więc dziwnego, że jego test ukazał się wcześniej niż Pentaksów.
Sprzedawcy w Fotojokierach (i nie tylko) już dawno się pogubili w różnorodności modeli sony. Nie bardzo orientują się w różnicach pomiędzy modelami. Trudno się też dziwić...
@cedrys - ... bo demokracja ludowa była najwyższej klasy marketingiem, ten towar był sprzedawany kilkadziesiąt lat. Kapitaliści tylko próbują naśladować naszych socjalistycznych przodków ;-)
Wydajność aku: Przy korzystaniu z wizjera Tru-Finder: 690 zdjęć Przy korzystaniu z ekranu LCD: 700 zdjęć
Pewnie dlatego zmniejszyli ekran do 2.7".
I jeszcze jedna marketingowa perełka:
"W rezultacie końcowa fotografia na pewno będzie wyglądać zgodnie z oczekiwaniami."
Taaaaa...
Zwiększanie liczby pikseli na tej samej powierzchni matrycy to dzielenie włosa na cztery. Lepsza szczegółowość za cenę utraty mikrokontrastu. Żeby poprawić tenże trzeba użyć edytora a ten, nawet najnowszy PS, nie zastąpi naturalnego.
Było już 24 Mpx na APS-C, więc co? Krok we właściwym kierunku? Chyba nie...
Nowe A5... coś tam?
20 mln pikseli, to chyba coś mniej niż 24 a więcej niż 16, czyżby szumy z 24 a rozdzielczość 16? Mam jednak nadzieję, że jest w tym jakiś postęp, a nie jak z rodziną A2XX.
Zastanawiam się dlaczego niektórzy na każdą nowość obojętnie jakiej firmy reagują tak żywiołowo, jakby ten nowy aparat zmuszał do wyrzucenia starego i kupna nowego...
Bo tego oczekuje producent? ;-)
Arek, A58 nie jest następcą A57 tylko A37.
A niech produkują. Dlaczego od razu coś ma być lepsze, gorsze, bardziej innowacyjne czy co tam jeszcze kto chce ?. Sony wyprodukowało nowy aparat, bo ma wt ym jakiś interes. Jaki ? ... nic mnie to nie obchodzi. Aparat, na podstaawie kontaktu wzrokowego, podoba mi się. Nie kupię go na pewno gdyż nie mam takiej potrzeby. A wiec juz nic więcej nie piszę :)
Szabla... To dlaczego nazywa się A58, a nie A38?
A następca A57 będzie się jak nazywał? A38?
Nie, następca będzie nazywał się inaczej. Wy - dziennikarze, wszystko chcielibyście wiedzieć od razu. :D
@SlawGaw
>>20 mln pikseli, to chyba coś mniej niż 24 a więcej niż 16, czyżby szumy z 24 a rozdzielczość 16?
---
Tak, takie założenia przedstawił CEO przed R&D.
S wystarczająco sparzyło się na 24Mpix, żeby wypuszczać produkt o podobnych parametrach (IMHO, oczywiście)
Sparzyło? To jedna z najlepszych matryc APS-C na rynku. Wystarczy sprawdzić. :)
Brakuje jeszcze A44 i A88 :)
Niezła wydajność zasilania, 700 zdjęć to dużo jak na niewielki aparat z elektronicznym podglądem.
A58 jest następcą A37 żeby ułatwić życie klientom, sprzedawcom, dziennikarzom :-)
to się okaże po cenie jak 1,9k to następca a37 a jak 2,9 to następca a55
Jakiego modelu następcą jest Peugeot 301? ;)
A ktoś w ogóle kupuje taki sprzęt ? : )
@Szabla
Jest niezła, ale w najważniejszym aspekcie, czyli szumie na 3200 w cropie 1:1 odstaje nieco od 16 Mpix. Więc jest nie do zaakceptowania, zwłascza, że nikt nie będzie tych szumów oceniach po resamplingu do 16Mpix:).
Crop jest tutaj bohaterem dnia. Poza tym przecież optycznym wyszło, że ta matryca ledwie dogania w kwestii rozdzielczości 18Mpix C :)
link
zakładając że nie ma matryc fuji to matryca całkiem przyzwoita. Testy pokażą na ile skuteczna w tym korpusie.
@Kuba Nowak
"Bo tego oczekuje producent? ;-)"
Ale z batem póki co nie stoi. Chyba, że rządzący nałożą podatek za używanie starych (rocznych) aparatów :-)
"w najważniejszym aspekcie, czyli szumie na 3200 w cropie 1:1"
Grubo :-)
Podbijam na 4:1. Ktoś powiększa bardziej?
@Leeb70
No właśnie szok... ja też myślałem że ludzie kupują tylko topowe modele...
A gdzie górny wyświetlacz, kiepskie zawieszki do paska oraz co jest chyba największą wadą to brak blokady pokrętełka nastaw, tym bardziej że aż się prosi o samoprzekręcenie. Widać że Ci co to projektują nigdy tego sprzętu nie użytkują a do tego są pod mocnym nadzorem rachunkomistrzów.
Skoro a58 jest następcą a37 to pozostaje mieć nadzieję, że jego cena będzie porównywalna do a37 ;)
Z tym ekranikiem 2,7" to już lekkie przegięcie, myślałem że takie czasy już mineły ale sony funduje powrót do przeszłości. Jedyna nadzieja w tej nowej matrycy, bo może okazać się faktycznie dobra.
Aha dodam jeszcze, że kształt mi się podoba. Bryła przypomina nieco 60D.
"Nowa funkcja automatycznego kadrowania zapewniająca profesjonalną kompozycję zdjęć"
Czyli fotograf jest już całkiem zbędny...
Zabawne, jaką drogę przeszło body a65 pomijając wyświetlacze,matryce i podzespoły. Z pozycjonowanego jako sprzęt dla zaawansowanych użytkowników, przez linie niżej, aż do entry-level. Brak pomysłu na nowy design, czy cięcie kosztów?
"Czyli fotograf jest już całkiem zbędny..."
To już się dawno stało. Nie widziałeś Street View? ;-)
Stabilizowana matryca? Czy tylko obsługa obiektywów ze stabilizacją?
@Arek to nie lepiej, że co roku wychodzą na przeciw oczekiwaniom i coś ulepszają? konsekwentnie mamy coraz lepsze EVF w tej klasie, lepsze zasilanie, nowsza matryca i kolejne nowinki. uważasz, że polityka Canona gdzie w kolejnych modelach pokutuje praktycznie ta sama bardzo przeciętna matryca, a nowsze puszki są tylko bardziej plastikowe - jest lepszą kontynuacją? albo taki Nikon - gdzie D90, D300 i D700 od lat nie mają godnych następców i wydaje się, że czas w tym systemie się zatrzymał :P
uprzedzam, że pisząc o Canonie miałem na myśli APSC bo zaraz zaroi się od troli
@pan.tadeusz, uważasz że polityka Sony, gdzie w każdym nowym modelu EL coś zabierają, aby poprzednik jeszcze się sprzedawał, a bagnet jest coraz bardziej plastikowy - jest lepsza? Albo gdzie godny następca A700? :)
Maciek a co niegodnego jest w a77? A700 robił lepsze zdjęcia? miał lepszy af? bez jaj
Panie [b]Arek[/b] - Jakich testów Pentaxa??? Przecież K-5II ani K-5IIs w ogóle nie testowaliście!!!
Podobnie jak kilku a nawet kilkunastu obiektywów tej marki ! Na test DFA50/2.8 Macro czekam od kilku lat - i nadal nic... Czy dożyję?
@AndrzejM.Makuch - a co testować w K-5II i K-5IIs? Że autofokus trochę szybciej kręci niż w k-5?
"Na test DFA50/2.8 Macro czekam od kilku lat"
To znaczy że nie potrzebujesz tego obiektywu, skoro kilka lat nie potrzebowałeś :-)
To nawet dobrze ( a raczej zabawnie) że to nie jest następca A57 - już wyobrażam sobie te wygibasy sprzedawców :)
TAk czy inaczej w rezultacie oba powinny stanieć co dobrze wpłynie nia ceny konkurencji
AndrzejM.Makuch - podobnie jak 6D, który wyszedł mnie więcej w tym samym czasie co K-5 II. Ale spokojnie przetestujemy i K-5 II i 6D. Nie licz jednak, że przetestujemy wszystko co jest na rynku.
@lordkain, a wytłumaczysz mi fenomen zmiany systemu przez posiadaczy A700 po premierze A77? A ciężko było firmie Sony wypuścić w międzyczasie A750 z matrycą 16Mpix? A uważasz, że wypuszczenie po 4 latach następcy z tak samo szumiącą matrycą to jest to, na co czekali użytkownicy? :)
"W rezultacie, barwy filmów i zdjęć oglądanych na telewizorze BRAVIA z technologią „TRILUMINOS Display” są nadzwyczaj żywe i realistyczne. "
To są żywe czy realistyczne (bo mało co na świecie źga w oczy żywością kolorów)?
Czytając komentarze pod ostatnimi nowościami Sony na początku nawet się śmiałem, ale później zrobiło mi się szkoda osób, które piszą te bzdury :( Trollowanie w komentarzach porównywalne jest do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków :(
A co do puszki to jestem bardzo zaskoczony. Nie spodziewałem się aż takiego postępu mimo to, że Sony już od dłuższego czasu było parę kroków przed konkurencją. Przymierzam się do zmiany aparatu (całego systemu) i czekam z niecierpliwością na następcę A57.
A od kiedy TRILUMINOS jest "nową technologią"? Telewizor i laptopa z tą technologią (czyli podświetleniem RGB-LED) używałem już w 2009. BTW, co ma oznaczać, że aparat jest z nią kompatybilny? Ma specjalny profil, dzięki któremu na wyjściu HDMI wyświetla normalne kolory? Bo akurat sianie po całym gamucie triluminosów to napewno nie będą "realistyczne kolory"...
Skoro ten następca jest taki innowacyjny i nowoczesny to ja poczekam na następcę A99.
Ten bagnet naprawdę jest cały plastikowy czy tylko pomalowany na czarno? Wcześniej plastikowe były tylko "listki" przy bagnecie, a teraz całość?
Canon prezentuje najnowszy aparat EOS 650D – odkryj twórczą stronę swojej osobowości
Canon przedstawia aparat EOS 650D – nową, łatwą w użyciu cyfrową lustrzankę (DSLR), która zapewnia wysoką jakość obrazu i łatwą obsługę przy użyciu dotykowego ekranu, co gwarantuje zrobienie pięknych zdjęć i filmów Full HD
Jego /.../matryca CMOS APS-C zapewnia wyjątkowo dokładną rozdzielczość, co daje bogate w kolory i szczegóły zdjęcia w rozmiarze plakatu. Ponadto idealnie nadaje się do fotografowania w słabym świetle bez lampy błyskowej.
14-bitowa obróbka obrazu DIGIC 5 zapewnia piękne i subtelne przejścia pomiędzy barwami, na przykład na wieczornym niebie
Zrobienie perfekcyjnych zdjęć jeszcze nigdy nie było tak łatwe
Nikon D5200 to idealne rozwiązanie dla wszystkich pasjonatów fotografii, którzy chcą eksperymentować z obrazem przy wykorzystaniu szerokiej gamy kreatywnych funkcji aparatu. Imponująca jakość zdjęć i filmów oraz wszechstronny, ruchomy monitor LCD pozwolą użytkownikom uwolnić ich potencjał twórczy
Nikon D5200 wyróżnia się lekką i ergonomiczną obudową oraz obrotowym ekranem LCD o przekątnej 3 cali, ułatwiającym kreatywne dobieranie ujęć
Aby pozwolić użytkownikom w pełni uwolnić ich kreatywność, Nikon D5200 został wyposażony w tryb efektów.
------
Zastanawiam się, dlaczego wysyp komentujących materiały promocyjne producentów ma miejsce tylko w przypadku firmy na S?
I to jeszcze na dodatek negatywnie!
"Zastanawiam się, dlaczego wysyp komentujących materiały promocyjne producentów ma miejsce tylko w przypadku firmy na S?"
Szkoda na to czasu :)Trolla lepiej nie próbować zrozumieć :D
to faktycznie niesprawiedliwe ...
S podobnie jak P ...mozna kochać lub odwrotnie ;
osobiście poczekałabym na następcę następcy lub jego następcę ..
ale tak poważnie ...to po prostu jeden z produktów marki sony i tyle ...czy zostanie sprzedany ,zalezy głownie od ceny i dobrej gadki sprzedawcy ...;
Skoro A58 to następca A37 to po co ta durnowata myląca nazwa?
Nie podoba mi się ten plastikowy bagnet, i już nawet nie chodzi o to czy się wyłamie czy nie, chodzi o granice oszczędności. Metalowy bagnet to standard, który daje klientowi poczucie solidnej konstrukcji, tymczasem to plastikowe coś pokazuje tylko, że firma chce zedrzeć z klienta. Chyba, że cena tego aparatu wyniesie na początek tyle co A37 w dniu premiery czyli ok 2000zł.
Szabla z całym szacunkiem dla Ciebie i Twego pracodawcy (wiesz, że jestem zagorzałym obrońcą celofanu) ale nazwanie następcy A37 jako A58 nie wypuszczając jednocześnie następcy A57 jest zwyczajnym (napisałbym kopulowaniem w odbyt, ale boję się bana) liczeniem na klientów supermarketów, którzy patrząc jedynie na symbole wybiorą ten model a nie inny może lepszy.
@Breen, porównaj go sobie z Nikonem D3200 i przypomnij sobie jaką cenę miał na wejściu. 1100D pominę, bo jest już dość stary.
Czepianie się plastikowego bagnetu jest zwykłym marudzeniem. Tworzywa sztuczne potrafią być bardziej wytrzymałe niż metal.
A58 prawdopodobnie zastąpił zarówno A37 jak i A57, a następca A65 zapewne zostanie zaprezentowany w najbliższym czasie.
@Kops No wybacz ale akurat w momencie gdy 3200 wchodził na rynek był dostępny D5100, który jest nie dość, że lepszy to i tańszy.
Co do bagnetu to też się z tobą nie zgodzę. Pamiętam jak kiedyś testowałem A550 z Zeissem 27-70 i aparat i bagnet aż trzeszczał i sie wyginał. Tu będzie jeszcze gorzej. Skoro mam wydać grupo ponad 2 tysiące PLNów to ja chcę mieć solidne wykonanie a nie bazarowy plastik. Obawiam się, że A58 będzie właśnie stracona przez tą chorobliwą oszczędność, bo co bardziej świadomi klienci nie kupią tego. Nawet tandetny Canon 1100d, który jest najbardziej plastikowy na rynku ma metalowy bagnet! Sony zlituj się, nie idz tą drogą!
S jest jedyną firmą na świecie, która dostaje opr za szeroką gamę swoich produktów i za wypuszczanie nowych produktów częściej niż konkurencja. Ciekawe co byście mówili, gdyby nowe telewizory były wypuszczane raz na 3-4 lata (o telefonach nie wspominam).
Plastikowy bagnet to już łamał się w 505si i pokrewnych. Czyli jakieś 15 lat temu. Szkoda tylko, że łamał się głównie użyszkodnikom C i N. Posiadacze minolt jak dobrze pamiętam, nie mieli takich stresów.
@Breen
Co z tego, że był D5100? Przecież mowa o D3200.
Tak, wszystko skrzypi trzeszczy i pęka już na obrazkach :D Zastanów się co Ty piszesz :-)
@Euzebiusz " a co testować w K-5II i K-5IIs? Że autofokus trochę szybciej kręci niż w k-5? "
W K-5II - rzeczywiście AF jest celnielszy zwłaszcza przy słabym świetle, ale jakość obrazu z K-5IIs warto przetestować - jest ostrzej, dużo ostrzej ! Taki mały dowód na to że jakość obrazu pełnej klatki można otrzymać również na "cropie". Co zaczęło K-5 - IIs z powodzeniem kontynuuje.
"...To znaczy że nie potrzebujesz tego obiektywu, skoro kilka lat nie potrzebowałeś :-) ..."
Nie twierdzę że potrzebuję, może nawet o tym nie wiem, a potrzebuję? Ostatnio nawet się zaczynam zastanawiać nad "krótkim" makro - myślałem nawet nad 50-tką Sigmy, ale powstrzymały mnie aberracje , spore nawet jak na gust "pentaksiarza", zwłaszcza że w programie aparatu (i sofcie RAW) autokorekcji dla sigmy raczej nie będzie.
@Arek - trzymam za słowo! I pamiętajcie o K-5 IIS - oraz o paru szkłach których jeszcze w testach nie ma a warto je pokazać jak wspomniane krótkie DFA50/2,8 Macro i np. DA 18-135... - ciekawe do porównania z nikkorem 18-105VR... a także Pentax SMC DA 60-250mm f/4 ED (IF) SDM
@Kops. Co ja piszę? Ty próbujesz usprawiedliwić bezsensowne wprowadzenie plastiku, które wg ciebie co ma dać potencjalnemu klientowi? Słucham?
Co do D3200 to pamiętaj, że w momencie premiery Nikon miał w ofercie aż 3! tańsze modele, D3100, D3000 i wspomniany przeze mnie D5100, tak więc Nikon mógł sobie pozwolić na ustalenie ceny z kapelusza za 3200 bo klient, który nie będzie chciał wyłożyc takiej gotówki kupi tańszy model. A37 juz znika z rynku czyli zostanie A57 za 2500zł.. Pytanie gdzie tu miejsce na A58 jeśli cena miałaby byc nawet wyższa?
Jeśli chodzi o skrzypienie to sie śmiej, wiem co widziałem. Z resztą skoro metalowy bagnet nie jest potrzebny to czemu nie wprowadzili tej nowinki technicznej w A99 czy nawet 77? Odpowiedź jest prosta, bo nikt by tego nie kupił. Czy myslą, że klient, który kupuje amatorskie body jest idiotą?
Breen, Ty żartujesz, trollujesz czy masz jakieś problemy?
A i byłbym zapomniał - kochani optyczni - może dodajcie do testów Pentax SMC DA 12-24mm f/4 ED AL (IF) i Pentax SMC DA 10-17mm f/3,5-4,5 ED (IF) FISH EYE. to razem aż i jednocześnie tylko 5 obiektywów , za to jakże ważnych z punktu widzenia ogniskowej.
Kops w którym miejscu widzisz trolowanie?Ja piszę poważnie bo pracuje w handlu sprzętem foto i wiem na co zwracają uwagę klienci. Skoro jesteś taki oświecony to wytłumacz mi jaka jest korzyść dla klienta z wprowadzenia plastikowego bagnetu? Jeśli nie będzie to widoczny spadek ceny to nie mam więcej pytań.
Breen | 2013-02-20 15:01:18: "Jeśli chodzi o skrzypienie to sie śmiej, wiem co widziałem."
Wzroku to Ci akurat zazdroszczę....
Czy ktoś z was może uzasadnić wyższość plastikowego bagnetu nad metalowym?
Nazwa A58 wskazuje, że aparatowi bliżej do klasy "5" niż "3". Wygoda dziennikarzy nie była najwyższym priorytetem dla projektantów. :)
Plastik czyli wzmacniane tworzywa poliwęglanowe jako materiał do budowy bagnetu stosowane było już wiele lat temu. Praktyka dowiodła, że w sprzęcie amatorskim sprawdza się równie dobrze jak metal. Nic się łamie, nic się nie wyciera. Taki bagnet w sprzęcie, do którego nikt nie będzie zakładać obiektywów o wadze 2-3 kg, sprawdzi się bardzo dobrze.
"Bagnet trzeszczał i się wyginał" - człowieku, nie sięgaj po precyzyjny sprzęt. :D
Breen, piszesz rzeczy niemające pokrycia w rzeczywistości.
D3200 nie ma nawet gum na gripie... A58 będzie zapewne w tej samej cenie co D3200, a oferuje nieporównywalnie więcej.
@Breen
Co do D3200 to pamiętaj, że w momencie premiery Nikon miał w ofercie aż 3! tańsze modele,/../ więc Nikon mógł sobie pozwolić na ustalenie ceny z kapelusza za 3200 bo klient, który nie będzie chciał wyłożyc takiej gotówki kupi tańszy model. A37 juz znika z rynku czyli zostanie A57 za 2500zł.. Pytanie gdzie tu miejsce na A58 jeśli cena miałaby byc nawet wyższa?
---
Na rynku są jeszcze a35, a37, a55, a57. To że Ty nie masz ich w ofercie, to jeszcze nie znaczy, że ich nie ma. Więc to o jeden model więcej niż N.
BTW. Jeżeli a37 znika z rynku, to znaczy, że sprzedał się cały "nakład", więc gdzie Ty widzisz problem?
--
>>Odpowiedź jest prosta, bo nikt by tego nie kupił. Czy myslą, że klient, który kupuje amatorskie body jest idiotą?
----
A ten co kupuje obiektywy z plastikowym bagnetem jest idiotą? Ilu klientów wróciło do Ceibie ze złamanym bagnetem? W końcu pracujesz w handlu, to masz pojęcie.
@Breen
Czy ktoś z was może uzasadnić wyższość plastikowego bagnetu nad metalowym?
---
Plastikowy ładniej wygląda. Mogę prosić o kontrargumenty?
Szabla, ale po co ściemniać. Napisz, że Sony szukało oszczędności i je znalazło. Przecież wiadomo, że ten plastik nie pojawił sie ze względu na wygodę klientów tylko po do aby uszczknąć kilka dodatkowych dolców przy produkcji. Problem w tym, że konkurencja aż tak nie oszczędza, co się będzie przekładało na jeszcze gorszą opinie o Sony jako producencie aparatów. Myślę, że księgowi się przeliczą, bo podejrzewam, że to co zaoszczędzi się przy produkcji przepadnie przy mniejszej sprzedaży, bo część klientów zrezygnuje z zakupu właśnie przez ten bagnet.
Panowie - o co ten spór? Jak komuś nie pasuje D3200 czy A58/57 zawsze może kupić Pentax K-30 - i będzie miał porządną matrycę , metalowy bagnet , uszczelnienia i gumy na gripie! Choć pewnie dodatkowego grpa nie podłączy - to urządzenie dla kapiątek... ;-)
To chyba dobrze, że aparat będzie tańszy i lżejszy. :)
"Problem w tym, że konkurencja aż tak nie oszczędza"
Ale dowaliłeś do pieca :D
"część klientów zrezygnuje z zakupu właśnie przez ten bagnet."
haha :D
Jak ten poliwęglan taki super to dlaczego oprócz bagnetów nie robią z niego Szabli ? ;)
Robią za to owiewki kabiny do Raptora F22 :D
Plastik do tandetnego, również plastikowego kitowca ma się jak dupa do deski klozetowej. Czyli wszystko gra i działa.
Bo to przecież taka klasa sprzętu, dla szarego ludu, który i tak dobrego szkła do robienia fotek jak wsuwa spaloną kiełbasę z grila nie kupi.
Kops ale po co ten śmiech. To w takim razie skoro plastik jest taki super to po co stosować w Nex7 magnezowy korpus, po co w Nex5 magnezowy korpus, po co? Lepiej dać plastik i wszyscy będą zadowoleni.
Co do klientów, to powiem ci, że ci potrafią zrezygnować z zakupu z dużo bardziej błahych powodów, i twój śmiech świadczy tylko o tym, że nie masz pojęcia o handlu i rozumowaniu klienta.
Cóż za elokwencja. Pogratulować gustu.
Breen, sądzę, że z handlu aparatami zapomniałem więcej, niż Ty wiesz. :D
Breen, idąc tokiem Twojego rozumowania to wszystkie aparaty powinny być w 100% z metalu jak 50 lat temu, bo tego oczekuje każdy klient :D Albo chociaż, żeby bagnety były wzmacniane, tytanowe, pozłacane czy ciul wie co jeszcze :D
Kolejny news, przy którym liczba komentarzy sięgnie ponad 100. News na temat zwykłego aparatu, nie wnoszącego nic, co powodowałoby masowy nalot na sklepy. W sumie dobra decyzja Sonolty, zapewne a67 będzie następcą a57, a79 następcą a65 i powstanie a85 jako następca a77 :D. Linia a3x bedzie zastąpiona nex-ami. Pitu - pitu, za dwa lata nikt nie będzie o tym pamiętał. Poziom hejtowania jak przy newsach na portalach komp / tel. o Apple.
@Breen
"Problem w tym, że konkurencja aż tak nie oszczędza, co się będzie przekładało na jeszcze gorszą opinie o Sony jako producencie aparatów."
A wykastrowanie Nikonów ze śrubokręta i pomiaru światła (do D90 włącznie) ze szkłami bez procesora to co jak nie oszczędzanie, które jednak w przeciwieństwie do Sony, ucina pewną funkcjonalność i kompatybilność. Czy np. Nikkory 18-105 jakoś masowo wracają do serwisów z powodu połamanego plastikowego bagnetu?
Urwane bagnety w obiektywach widziałem dość często, ale wyrwane mocowania w aparatach to tylko w C czy N i co ciekawsze były one metalowe :D
@Szabla, ja wiem, że masz duże doświadczenie w handlu. Wcale nie oczekuję od ciebie, że będziesz krytykował swoją firmę ale trudno uzasadnić taki regres. Oczywiście aparat będzie tańszy.. tylko dla kogo? Dla Sony w produkcji i o to przecież chodziło. Podobnie było w momencie premiery A37 kiedy zastąpiono wyświetlacz A35 wyświetlaczem o mniejszej rozdzielczości..Korzyść dla klienta?
@kops, tak, chciałbym, żeby dawne czasy wróciły jeśli chodzi o jakość wykonania sprzętu, i to pewnie nie tylko ja.
@misza83
>zapewne a67 będzie następcą a57, a79 następcą a65 i powstanie a85 jako następca a77 :D. Linia a3x bedzie zastąpiona nex-ami.
---
Nic dodać, nic ująć, chociaż ja obstawiam tylko 2 linie: A5x, A7x.
Breen, nie prościej po prostu kupić wyższy model? Gdyby niższe były tak samo dobrze wykonane jak flagowe to byłyby droższe, albo nie istniałyby wcale :)
"Nic dodać, nic ująć, chociaż ja obstawiam tylko 2 linie: A5x, A7x"
Moim zdaniem następca A65 się ukaże. Czemu miałaby zostać przepaść?
@Lipen
Zdziwiłbyś się ile ludzi kupuje drogie body (bo drogie to dobre i można pochwalić się kolegom z pracy) a do tego jakiś marny obiektyw typu spacer zoom. Znam kilka przypadków takich zakupów typu 7D czy 50D (w czasach gdy był najlepszym body APS-C u Canona) gdzie świeżo upieczony fotograf podpinał do tego sigme 18-200 i to był zadowolony. Sam ostatnio sprzedałem swojego 60D gościowi który już rozglądał się za 18-270.
Z drugiej strony jest mnóstwo mniej zamożnych świadomych pasjonatów którzy kupują aparat entry-level i do tego lepsze szkło. I słusznie robią bo finalnie obrazek i tak dostaną taki sam, tak więc twierdzenie że tego typu aparaty są tylko dla kompletnych amatorów jest mocno nietrafione.
To że Sony wprowadziło kiedyś częściowo plastikowy bagnet - można przeboleć, choć ja zmieniam obiektyw bardzo często i plastikowe listki po 1,5 roku i 30k zdjęć są już na krańcach powyszczerbiane. Ale całkowicie plastikowy bagnet to już pomyłka i nie kupię korpusu z takim rozwiązaniem. Ile można zaoszczędzić na zastąpieniu metalowego pierścienia z kilkoma otworami plastikowym? Żenada...
A porównywanie plastikowego bagnetu z plastikowym mocowaniem obiektywu to nieporozumienie - jest tu ktoś kto ma 1 obiektyw i 5 korpusów, czy raczej jest odwrotnie? I co w takim razie będzie się bardziej zużywać, korpus czy obiektyw? Może w instrukcji A58 będzie zakaz podpinania ciężkich obiektywów?
Co do lekkiego odchylania się obiektywu od osi optycznej w serii A5xx, szczególnie tych większych lub przy mocniejszym chwyceniu - to potwierdzam, choć nie było to zjawisko uciążliwe. Ale teraz będzie pewnie to bardziej zauważalne.
@MaciekNorth uważaj bo zaraz ciebie posądzą o trolowanie :).
@Kops
Moim zdaniem następca A65 się ukaże. Czemu miałaby zostać przepaść?
---
Nie będzie przepaści, A5x pójdzie wyżej, niżej zostaną nexy.
Przecie jak obiektyw jest ciężdzy od aparatu to się trzyma cały zestaw za obiektyw a nie za aparat - to chyba nawet trole wiedzą (więc o czym tu deliberować)?!
@mate "...wykastrowanie Nikonów ze śrubokręta i pomiaru światła (do D90 włącznie) ze szkłami bez procesora to co jak nie oszczędzanie, które jednak w przeciwieństwie do Sony, ucina pewną funkcjonalność i kompatybilność"
Bo właśnie o to chodzi!
Kiedyś Canon zrobił przejście z FD na EOS , teraz Nikon postanowił odciąć amatorom tanie szkła sprzed xx lat, zmuszając do kupowania plastikowego badziewia "tzw, dobrych budżetowych szkieł" - w których masowej produkcji celuje. Na szczęście na tych dwóch firmach świat się nie kończy, są jeszcze Pentax i Olympus , które jeszcze dbają o jakość sprzętu niż o wybujałą reklamę.
To zadziwiające, ajke wielu fanbojów jest w stanie bronić gorszego rozwiązania (bo nikt mi nie wmówi, żeplastikowy bagnet jest lepszy od metalowego...), na dodatek w dość newralgicznym punkcie - zawsze mi się wydawało (a juz w czasach zmieniających się co chwila cyfrówek...), że warto inwestować w dobre szkła, a dobre szkło troche bałbym się do tego plastiku podłączyć. Ot, chocby tego nowego Zeissa 50/1.4, który waży więcej niż to body...
Ja rozumiem oszczędności itp. - ale plastik w części odpowiadajacej za jakość obrazu (bo jak założymy cięższy obiektyw, czy w ogóle pod wpływem zużycia, to nie możemy nie dostac płaszczyzny równoległej do sensora...) i do tego często (przynajmniej przez mnie...) używanej i narażonej na tarci, to lekka przesada...Ale może dla Sony to lepiej - szybciej się zuzyje, szybciej wcisną nam kolejne body...
@johndoe
Przecież A58 zastąpił A37. Została luka, którą do tej pory wypełniały A57 i A65.
@Wnisoki - akurat sam jesteś trollem, więc nie wyzywaj innych...Z tym ody probelm jest taki, ze nawet średnio duze obiektywy są od niego cięższe - bedziesz zawsze pamietać, żeby zestaw A58 + ZA50 trzymac za szkło? Albo jak zapragniesz podłączyć do niego 16-50/2.8?
@Breen, no właśnie, skrytykowałeś plastikowy bagnet, a oni zaraz zarzucili Ci, że chcesz mieć wszystko łącznie z korpusem z metalu, więc nie wiem kto tu troll... A skoro plastik to przecież taka kosmiczna technologia, to czemu stopki ISO i mocowania paska też nie zrobili z plastiku? Jeszcze bardziej by zaoszczędzili...
No nic, teraz w aptece oprócz gruszki do czyszczenia matrycy i komory, użytkownik A58 będzie musiał jeszcze kupić wazelinę do smarowania bagnetu, żeby się nie wycierał :)
Dodam tylko , że w tej filozofii C i N nie ma nic nowego, skoro potrafiły się dogadać by wykupić firmę produkującą (a właściwie zaczynającą produkcję) tylne ścianki cyfrowe do analogowych korpusów! To każde posunięcie zwiększające sprzedaż ich wyrobów jest dobrem najwyższym. Najchętniej wykupili by niezależnych producentów żeby mieć wyłączność...
@sloma_p
Nie zapominaj, że A58 to najniższy model. Do takich aparatów praktycznie nikt nie podpina innych szkieł niż te z którymi został zakupiony. Bardziej ambitni użytkownicy kupią lepsze korpusy jak np. A65 czy jego potencjalnego następcę.
@MaciekNorth napisałeś mi coś takiego
"a wytłumaczysz mi fenomen zmiany systemu przez posiadaczy A700 po premierze A77? A ciężko było firmie Sony wypuścić w międzyczasie A750 z matrycą 16Mpix? A uważasz, że wypuszczenie po 4 latach następcy z tak samo szumiącą matrycą to jest to, na co czekali użytkownicy? :)"
Wyjaśnijmy sobie, że możesz nie lubić sony, ja też tej firmy jakoś nie kocham mimo, że zostawiam jej pieniądze, ale z łaski swojej nie rób ze mnie durnia.
Chcesz mi powiedzieć że prowadziłeś statystyki pośród użytkowników a700, z których wynika, że nie zmieniali oni systemu przez brak następcy, tylko przez pojawianie się go po 4 latach w formie niefajnej.
Czyli idąc tym tropem ludzie używający a700 zobaczyli a77 i stwierdzili, że lepiej sprzedać całą szklarnię i puchę aby kupić... co? 7d? nikona d300s? i taka zmiana dała im przeskok jakościowy między złym sonowym a77 (nota bene tańszym o około 800-1000zł)?
Zmiana systemy na pełną klatkę w C i N byłaby zrozumiała, ale jeśli chcesz wyartykułować mi coś nawiązującego do powyżej opisanej sytuacji, to proszę zaprzestań :D
Aaaa i jeszcze tak dopytam. Twierdzisz, że a700 na 12Mpixach szumi tak samo np na ISO1600 jak A77??
Dla jasności - zgadam się z Tobą, że 16Mpixów to max i że ogólnie a77 szumi za mocno.
Tak ja wiem, że najniższy, ale ja np. wolę kupić słabsze body (zwłaszcza, że detektory częśto sa te same, co w wyższych modelach) i lepsze szkło, np. wspomniane 16-50. A tu bym się bał. Po prostu nie widzę co było powodem takiej oszczędności - ileż to może w produkcji mniej kosztować - 10 zł?
@Kops, dla mnie w lustrzance najważniejsza jest matryca, dlatego wolę A57 od A77, a tu ma być jeszcze lepiej. Miałem chęć kupić A58 ze względu na peaking, którego jeszcze nie posiadam w żadnym korpusie i OLED - którego nie ma w A57. Ale właśnie plastikowy bagnet skreśla ten model na starcie.
No i dobrze, że karawana jedzie dalej.
Pewnie skutkiem wprowadzenia tego A58 poprzednik -A37, staniał poniżej 1600 PLN.
Fajny aparat za przyzwoitą cenę. Podoba mi się.
Gdy pojawi się Inaczej, to cena A58 też sie poprawi itd...
Poczekamy na Inaczeja i zobaczymy co potrafi.;)
sloma_p, zawsze kupujesz najniższe modele puszek? Dla mnie EL nie ważne czy od Sony, Nikona czy Canona nigdy nie był wystarczający. Taki sprzęt zawsze jest okrojony tak bardzo jak tylko się da. Czemu A58 miałby to zmieniać? I tak jest to ogromny krok w przód w porównaniu do A37.
Myślę, że ten plastyk w bagnecie doskonale ilustruje to, co opisał w swoim felietonie Arek. Coś się kończy. Wielkie koncerny obrosły w tłuszcz. Pozbyły się inżynierów i widać skutki. Księgowy na koniec powie: dzięki mojemu pomysłowi, żeby bagnet był plastykowy zaoszczędziliśmy po pół ojrocenta na sztuce. Niestety, z winy handlowców, którzy nie potrafili sprzedać naszych wspaniałych aparatów, nasza firma plajtuje. Ponieważ potencjalnie przyniosłem firmie milion dolarów poproszę o sto tysięcy premii. Zajrzałem z wrażenia do Nikona D40 który kupiłem w kicie za jakieś 990 złotych: bagnet metalowy. Za 445 złociszy kupiłem Samyanga, bagnet metalowy, do tego pudełko z trzema filtrami.
niepotrzebnie zdublowali też efekty, na pokrętle trybów jest i na przycisku z tyły... nie lepiej byłoby np pomiar światła zrobić lub dro lub cokolwiek innego?
Czyli to będzie teraz tak wyglądało?
A37 => A58
A57, A65 => A68
A77 => A78
Fajnie, że nowa matryca jest nieco mniej upakowana niż ta przesadzona 24 MPix w APS-C. Mamy tylko nadzieję, że nowe 20 MPix to nie jest następca 16 MPix, a następca 24 MPix będzie miał ze 30. 20 w APS-C w zupełności wystarczy...
niepotrzebnie zdublowali też efekty, na pokrętle trybów jest i na przycisku z tyły... nie lepiej byłoby np pomiar światła zrobić lub dro lub cokolwiek innego?
Ja nie, ja mam aparaty z frmy, a prywanie Bessę ;)
Ale jakbym miał kupowac dla żony (obecnie używa D5100) to neie kupiłbym z plastikowym bagnetem, bo żona tez lubi fotografować i ma np. 35/1.8 i 50/1.8 + czasem pożycza ode mnie szkła "firmowe". Często je zmienia i platikowy bagent, wydaje mi się, zużyłby się szybko...
@sloma_p
"żona....czasem pożycza ode mnie szkła "firmowe"---powina to uwzględnić w deklaracji PIT123/43/c
Oj będzie konsekwencja za niezgłoszoną korzyść od firmy.
@lordkain, wystarczyło śledzić fora, żeby dostrzec oczekiwanie użytkowników A700 na lepszego następcę. Premiera była wielokrotnie przesuwana, ludzie czekali tkwiąc w systemie, aż w końcu zamiast DSLR dostali SLT. Niektórzy uciekli, niektórzy zaryzykowali, ale prawie każdy stwierdzi że szumy są za duże. Poza tym FF nie dla każdego jest celem samym w sobie, są ludzie którzy potrzebują długich ogniskowych i krótkich czasów, a więc i wysokich czułości. A alternatywą nie musi być D300s (choć i tak lepszy od A700), wystarczy choćby D7000.
Tak, z testów wynika, że po przeskalowaniu do tej samej rozdzielczości A700 szumi tak samo jak A77. Szum per pixel wypada już mocno na niekorzyść A77.
@archangelgabrys
Nie, nie. Będzie Inaczej:)
A37 => A58
A57, A65 => Inaczej
A77 => A78
Hehe :) Choć z drugiej strony, to wcale nie jest śmieszne, że za takie rzeczy można spora karę zarobić...
@Szabla:
"Nazwa A58 wskazuje, że aparatowi bliżej do klasy "5" niż "3". Wygoda dziennikarzy nie była najwyższym priorytetem dla projektantów. :) "
Jak dla mnie taki zapis bardzie wskazuje klasę "6" a nie "5" lub "3". Prawda?
Z numeracją to Sony ostro popłynęło. Teraz już chyba można zagrać w statki:
A44 - pudło
A38 - trafiony zatopiony.
:)
dalej brak diody AF w lustrzankach amatorskich gdzie nie kazdy kupuje zewnetrzna lampa, zas w lustrzankach serii pro, gdzie kazdy kupuje zewnetrzna lampe, dioda AF musi byc. Ot polityka Sony...
@MaciekNorth czyli mówisz że znasz kogoś kto zmienił system z sony semi-pro dla nikona d7000?? :D
Pozdrów tego znajomego, bo na pewno zobaczył przepaść jakościową.
Poza tym, to ja się nie znam, ale A700 potrafiło przydławić się na ISO800 i w tej kategorii a500 wypadało ciutkę nawet korzystniej. A77 używalne bezproblemowo ISO ma do 1600 (wyżej też się da, ja nawet mam ładne zdjęcia na ISO12800, no ale i tak mi nie uwierzysz). Piszę na podstawie własnych doświadczeń i z obserwacji "na oko", więc są to moje subiektywne odczucia, takie same jak Twoje subiektywne wymysły na tema nagłej migracji użytkowników a700 po premierze a77.
Mniejsza z tym, skoro o matrycach to mi tu takie coś podają
link
Nie mówię, że sony jest arcy, bo jak przełączymy na d7000, to ISO lepiej mu wypadnie, ale nie rób waść kapuchy, że Sony taki szajs robi.
Zaznaczam, że nie mam zamiaru bronić Sony tylko dlatego, że wydałem u nich kasę.
Pokazuję Ci tylko, że jesteś nieobiektywny.
@lordkain - to sa wyniki nromalizowane do 8Mpix. Uważasz, że dobrze jest zapisywać na karcie dużo większe pliki w efekcie uzyskując podobną jakość? Oczywiście, jesli ktoś regularnie drukuje zdjęcia o wielkości A1+ i używa głównie niskich ISO to A77 ma przewagę. Ale ja, jakbym miał wybór, to wolałbym mieć tradycyjny wizjer i podobną jakość wynikową z np. tego D7000 (już pomijam to segmentowanie semi-pro - A700 wcale taka pro nie była...)
@paul123 - " w lustrzankach serii pro, gdzie kazdy kupuje zewnetrzna lampe, dioda AF musi byc"... - no właśnie dlatego żeby tej kupionej lampy nie musieć używać! Znasz taki termin jak : "światło zastane"?
Seria "pro" jest dla Pro... czyli ludzi którzy muszą czasem zrobić zdjęcie bez lampy. Amatorzy nie muszą...
@sloma_p
1) uważam że 24mega raw jest najgorszą bolączką a77 i wolałbym mieć 14-16Mpixów (pisałem o tym)
2) wizjer to sprawa indywidualna, ja wolę EVF (a mam też optyczny w stałym używaniu), Ty lubisz inny i ok
3) moja wypowiedź od początku nie ma na celu pokazania który system czy aparat jest lepszy tylko podważam wyssaną z palca teorię Maćka, który napisał, że tragiczna jakość a77 zmusiła lawinowo Sonofobów do emigracji w inny system:) Jak ktoś pisze głupoty, to mu odpowiadam.
p.s. wiem wiem, a700 nie była pro/ani semi pro, a a900 nie było FF..... spokojnie to tylko sony :D
Sorry, nie zauważyłem żadnych diod w używanych przez mnie D3s ;) A problemów z ustawienim ostrości nie ma.
@AndrzejM.Makuch
Oj, dzisiaj to już chyba nie przejdzie. Teraz nawet w amatorskich puszkach parametry są tak żyłowane, iż taki K-30 czy D3100 oferują jakość obrazka lepszą niż semi-pro 7D. A jak producent chwali się dobrą jakością gorszych warunkach oświetleniowych...
Diody chyba najbardziej przydają się przy kontrastowym AF? Każdy NEX ma diodkę :)
@lordkain - OK, rozumiem cel Twoich postów.
Natomiast jeśli chodzi o pro/nie-pro - torchę to sztuczny podział. Wg. mnie A700 byłaby dla osoby zarabiającej na zdjęciach gorsza od D7000 z dwóch powodów:
1.Dwa sloty na karty pamięci.
2.AF
Wg. mnie to byłaby zamiana na duży plus, mimo, ze jak twierdzisz A700 jest bardziej smi-pro od D7000.
Co do wizjerów - masz rację, każdy ma swoje preferencje. Ja niestety widzę różnicę między blackoutem i opóźnieniem wyzwolenia migawki między D300 a D3, refresh rate w EVF są jeszcze dla mnie zbyt małe, żeby mogły w pracy zawodowej pozowlić dokładnie wybrac i zrealizować moment zrobienia zdjęcia.
Sony bazuje na dorobku Minolty. Widać to nawet po numeracji kospusów. Jeśli więc seria "5" jest górną półką amatorską, to dlaczego nagle następca "3" dostaje numer z tej puli? Jeśli jest lepszy od "3" ale nie pasuje do "5" (chociażby z powodu bagnetu plastikowego), to powinien być pozycjonowany w serii "4". Po premierze A450 myślałem, że taka właśnie powstanie. Ale w Sony mają dziwne podejście do klienta i już nawet nie próbuję ich zrozumieć. Jeżeli jednak w tym roku pokażą następcę A77, co automatycznie spowoduje uśmiercenie właśnie A77, to ja zrezygnuję z ich produktów. Przez "uśmiercenie" mam na myśli brak wsparcia - A700 czekała chyba 4 lata na następcę, a przez ten czas była poprawiana za pomocą aktualizacji softu. Dodam, że aktualizacje były znaczące! A77 też wypadałoby porządnie odświeżyć. Bo to, co teraz co dodają, to bzdety :( A wracając do A58 i jej bagnetu - jeżeli faktycznie jest pozycjonowana na poziomie serii "3" i "4" i cena też będzie do tego adekwatna (~2000zł), to plastikowy bagnet nie jest wadą. Niewielu nabywców tego modelu wyjdzie poza kitowe 18-55mm lub podobne - 50mm albo 55-200mm. Wszystkie są lekkie i mają plastikowe bagnety :)
@sloma_p
cieszę się, że się potrafimy pięknie różnić.:)
Sprostuję tylko, że nie uważam, że a700 było lepsze od d7000, albo nawet mu równie w obrazowaniu.
Chodziło mi o to, że nie wyobrażam sobie debila, który mając możliwość przesiadki z a700 na a77, zmienia system z całą szklarnią dla d7000 :)
Oczywiście to że sobie nie wyobrażam, nie znaczy że takich nie ma:)
@pbu mądrze gadasz, dobry soft do a77 mogli by zrobić a nie aktualizować współpracę z obiektywami, bo jest co poprawiać w prędkości działania, szumach i może w końcu jakiś sRAW
pbu w takim razie pójdźmy krok dalej, skoro plastikowy bagnet nie jest wadą to proponuję jako następny krok w kierunku wygody klienta zastąpić metalowe mocowanie statywu plastikowym, a co! Przecież amator nie potrzebuje statywu. Śruby w korpusie też zastąpi się klejem i kolejne parę dolarów oszczędności. Pytanie tylko kto normalny będzie chciał wydać ponad 2 tysiące na tandetny plastik? To samo pytanie zawsze chodzi mi po głowie gdy widzę klientów kupujących Canona 1100D.. no ale tam wyraźnie powód jest jeden.. panie przecież Canon to Canon.. Tyle tylko, że Sony nie ma takiej renomy na rynku i sama nazwa się nie sprzeda.
@pbu: Byłby argument z tym bagnetem ale dlaczego D40 ma metal? Obejrzałem sobie (na wszelki wypadek) Canona 450D: metal. Mam wszystkiego dwa obiektywy plastyczane. Sęk w tym , że obiektyw na bagnecie pracuje na oko tyle razy mniej , ile mam obiektywów do wymiany. W takim D40 kupionym powtórzę poniżej 1 kzł jest optyczny wizjer, mogę podpiąć na przykład wizjer kątowy z lunetą, tu figa. Z wizjerem elektronicznym cała klasa zadań fotograficznych odpada. Gdzie tu sens i logika, gdy na półce obok stoją aparaty z te same pieniądze, trwalsze i pozwalające na więcej? Moim zdaniem w firmie się coś porobiło.
@baron13 Jestem tego samego zdania. Na miejscu prezesa Sony zwolnił bym ekipę, która ma takie pomysły, problem w tym, że prezes odpowiada przed zarządem a zarząd przed akcjonariuszami a ich interesują tabelki z wynikami finansowymi a nie produkt! Gdy następuje spadek sprzedaży ci idioci szukają winnych w sprzedawcach zamiast przyjrzeć się czy ich produkt spełnia oczekiwania klientów. Sony kiedyś zawojowało rynek świetnymi produktami i jakością wykonania a nie tandetą. Szefostwo chyba o tym zapomniało.
@lordkain | 2013-02-20 17:26:55
"Chodziło mi o to, że nie wyobrażam sobie debila, który mając możliwość przesiadki z a700 na a77, zmienia system z całą szklarnią dla d7000 :)"
No to masz słabą wyobraźnię, jeśli myślisz że wszyscy akceptują EVF... I dlaczego Twoje wypowiedzi są tak pejoratywnie nacechowane, to bardzo zniechęca do odpisywania...
@Breen, plastikowe mocowanie statywowe (i bagnet również) mam w Minolcie 300si, więc byłoby piękne nawiązanie do tradycji :D
@AndrzejM.Makuch, bardziej idiotycznej wypowiedzi to juz nie slyszalem. To ze w pro lustrzankach jest dioda AF to nikomu nie przeszkada ale sytuacja jest taka ze zawodowiec zawsze ma podpieta lampe a wlacza ja gdy trzeba. Niewlaczona lampa ma tez diode ktore zawsze swieci sie, mimo ze nie bedzie blysku. Natomiast amatorzy potrzebuja tej diody niemal zawsze a nie ze im lampa blyskowa ciagle spawa. Twoje tlumaczenie to zwykle pitolenie. Robisz za jakiegos adwokata Sony czy ich rzecznika prasowego ze takie pierdy piszesz?
wizjer elektroniczny i półprzepuszczalne lustro to pierwsze kroki do całkowitego pozbycia się kłapiącego lustra, wizjer elektorniczny w najtańszych lustrzankach to fajna rzecz, przecież w porównaniu to innych puszek z najniższych segmentów to tak jak patrzenie na tv full hd w porównaniu to patrzenie przez dziurkę od klucza... najlpesza do tej pory to chyba była a580 jeśli chodzi o obraz => link a jeśli chodzi o przyjemność robienia zdjęć to z slt 57, 66, 77 nic się nie może równać, chociaż lustro źle wpływa na czułość wystrczy porównać rx1 vs. a99
"chociaż lustro źle wpływa na czułość wystrczy porównać rx1 vs. a99"
Wątpię, żeby to miało jakiś wpływ. Ktoś kiedyś wydłubał lustro z A55 i różnice w obrazie były pomijalne.
@Kops
Widziałem to porównanie. Rozdzielczość mocno poleciała w aparacie z lustrem. Widać było np. na zdjęciu z aparatu z lustrem rozmazane oparcie kanapy w samochodzie, a bez lustra ostre, wyraźne. Oczywiście, wszystko oglądane w pełnej rozdzielczości.
@Raflus, sądzisz, że Sony usunie kiedyś to półprzepuszczalne lustro? Przecież wówczas mocowanie A będzie średnio uzasadnione, no bo po co miec pustą komorę i dużą odległośc bagnetową...
@TS
Ja bym tak chciał! NEX jest fajnym rozwiązaniem, ale mając założoną ciężką Minoltę, wolę trzymać grip z A900 niż NEX. Nie każdy lubi miniaturyzację w fotografii...
@Kops: Ciągle robię zdjęcia na granicy czułości. Aby nie wyszły poruszenia wprowadzam poprawki -1/3, -2/3 EV i to widać. Jeśli lustro zabiera 1/3 EV to na ciemnych jednolitych w kolorze partiach obrazu to wylezie.
baron13, Twoje rozumowanie, z resztą nie tylko w tej kwestii, oczywiście jest błędne.
Nadal nie wiem czemu wielu tak uparcie twierdzi, że kupujący lustrzanki klasy entry-level nie podpinają do tego nic innego prócz kita więc jakoś takiego body ma drugorzędne znaczenie. Chyba dlatego, że sami wydali ciężkie sumy na półprofesjonalne body i teraz muszą się dowartościować twierdząc, że tylko tym można robić dobre zdjęcia.
Właśnie sporo mniej zamożnych osób kupuje tani korpus + lepszy obiektyw. Sam też tak zaczynałem. Do zaawansowanych amatorskich zastosowań bezsensem jest kupować np. takie 7D czy D300s. Dlatego ten plastikowy bagnet mocno zniesmacza. Chyba, że faktycznie w praktyce nie robi to różnicy, choć wątpię. Pytanie też z jakich materiałów wykonana jest reszta a58, skoro priorytetem były oszczędności.
@archangelgabrys, ale co za problem zrobic duży i wygodny aparat NEX? Mocowania lustrzankowe miały duże odległości bagnetowe, by zmieścic komorę lustra. Jednocześnie sprawiały kłopoty w konstrukcji obiektywów o bardzo krótkich ogniskowych. Jeśli lustra nie będzie, to automatycznie staną się nieoptymalne i przestarzałe...
@druid
"Pytanie też z jakich materiałów wykonana jest reszta a58, skoro priorytetem były oszczędności."
Z takich samych z jakich wykonane są inne takie aparaty. Piszesz jakby oszczędności były czymś nowym w sprzęcie entry level...
@TS
Niby tak, ale tutaj wychodzi jeszcze kwestia zgodności... Niby do NEXów są przejściówki, ale chyba wolałbym aby obraz padał bezpośrednio na matrycę, tak jak w klasycznym bezlusterkowcu, niż poprzez przystawkę z półprzepuszczalnym lustrem.
MaciekNorth
@lordkain, a wytłumaczysz mi fenomen zmiany systemu przez posiadaczy A700 po premierze A77?
czy możesz mi przybliżyć ten exodus właścicieli Alfy 700 do innego systemu? Bo jako posiadacz 700 setki nie wiem czy nie powinienem się czuć jak Ostatni Mohikanin
Kolejne badziewie z półprzepuszczalnym lustrem :/ kiedy oni skończą z tym badziewiem?
Jak zwykle: gwiaździsty zlot krytykantów i hejterów. :) Jak się macie, chłopcy? :D
@druid: powody używania lustrzanek level entry z obiektywami z metalowym bagnetem mogą być takie, że Samynag ma bardzo solidne bagnety. Że robimy do internetu, więc ładowanie kasy czy choćby ryzykowanie droższego korpusu nie ma sensu. Sprawa kolejna: ile się oszczędzi na tym plastyku? Mam wrażenie, że może tu chodzić o to, by z premedytacją skrócić życie aparatu. Bagnet wytarty, aparat niezbywalny nie ma rynku wtórnego. Jak znam pomysły marketingowców, takie rozumowanie wydaje mi się prawdopodbne, bo te materiały, które się plastykiem zastępuje to nie złoto, a jedne z najpopularniejszych w skorupie ziemskiej: krzem magnez i żelazo. W każdym kamieniu jest dość na jeden aparat.
Baron, nie teoretyzuj. Masz wykształcenie techniczne czy humanistyczne?
@archangelgabrys
>Rozdzielczość mocno poleciała w aparacie z lustrem
----
really?
link
>
@kops
rozmawaialiśmy o przyszłości a nie o dniu jutrzejszym /przynajmniej wg. mnie:)/
@Breen
Ile miałeś reklamacji alf z uwagi na połamany bagnet? Bo chyba miałeś, skoro to taki badziew?
Pracujesz w handlu, to masz info z pierwszej ręki.
Kto tu jeszcxze ma do czynienia z serwisem? Plastikowy bagnet już był 15 lat temu. Idźcie na jakieś forum użytkowników minolty czy S i znajdźcie chociaż tyle informacji na temat połamanych bagnetów, co na forum nikoniarzy o oleju na matrycy D7000, Wtedy będzie można uznać, że ten bagnet to problem. Bo na razie tradycyjnie jest to problem canonierów, nikoniarzy itd.
Poliwęglanowy bagnet to problem mentalny, a nie technologiczny.
@johndoe
No, może z tym "mocno" przesadziłem, ale pamiętam iż jak oglądałem zdjęcia z tego eksperymentu, który ktoś kiedyś popełnił, ściągając lustro z A55, to patrząc na obraz w skali 1:1 widać było utratę szczegółów w przypadku sprawnego aparatu z półprzepuszczalnym lustrem.
Najlepsi spece w Sony nie spodziewali się zapewne tylu komentarzy w temacie jak by nie było bardzo przeciętnego korpusu. W myśl zasady, nieważne co mówią ważne że mówią.
ps. w obecnym tempie zmian w mało istotnych "duperelach" niebawem zabraknie znaków alfanumerycznych do oznaczania kolejnych numerów....
archangelgabrys - co do przejściówek, to masz przecież LA-EA1 bez lustra...
link
@Michel
Wiem że były takie przejściówki, ale z tego co pamiętam to AF nie działał ze wszystkimi obiektywami. A chyba na tej z półprzepuszczalnym lustrem, to i stare Minolty chodzą z autofocusem (chyba że się mylę :)).
Niemniej, nie mam zamiaru krytykować żadnego rozwiązania, nikt mi przecież nie każe wszystkiego kupować :)
"Może w instrukcji A58 będzie zakaz podpinania ciężkich obiektywów? "
Heh, akurat na stronie sony pisze że z powodu mozliwosci zabrudzenia matrycy obiektywy powinno się zmieniać możliwie jak najrzadziej! więc juz wiecie skad plastikowy bagnet :)
espresso, speców w Sony niewiele interesują te komentarze ;)
Poliwęglanowe (nie mylić z tanim plastikiem) mocowania oraz bagnety powinny być powszechnie stosowane i tu plus dla sony. Po pierwsze mniejszy współczynnik tarcia, po drugie lżej, po trzecie pewniejsze. Tylko właśnie .... problem z mentalnością. Kiedyś widziałem gościa co klepki boazerii przybijał gęsto calowymi gwoździami - aby pewniej trzymało.
@espresso: pogrzebałem w internecie i znalazłem naprężenie do granic plastyczności 65 N/milimetr kwadratowy. Na przykład takie dane podają. Więc jednak zdecydowanie, metal. Bardzo zdecydowanie.
A kiedy taki bagnet zobaczymy w puszce profesjonalnej ? :D
Jestem ciekaw kto będzie używał ten aparat(jakby nie było typowo amatorski) na tyle długo i na tyle intensywnie aby bagnet zużyłem się do tego stopnia, że coś przestaje działać tak jak powinno :D
baron13 a jesteś to w stanie to w JAKIKOLWIEK rozsądny sposób przełożyć na wytrzymałość bagnetu w aparacie ?
Wiadomo już jaka będzie cena tego aparatu w Europie?
Wygląda na to, że Szabla wpuścił nas tu w kapustę. Oto co przeczytałem na Photography Bay:
"Sony has unveiled the new Alpha α58, which features a 20.1MP APS CMOS sensor that can also capture full 1080/24p HD video. The α58 serves as a successor to the Sony α57..."
link
Nie znają się. A58 nie jest następcą A57. To A37 wypada z oferty.
A57 jest szybszy od A58: 12 kl/s wobec 8 kl/s.
A57 filmuje w 50p, A58 - nie.
A57 ma 3-calowy LCD 921 000 punktów, A58 2,7-calowy 460 000.
A57 to większy korpus.
Tak w skrócie.
Następca A57 będzie mieć lepsze parametry od A57. :D
A tak piszą na dpreview:
" Sony has announced the Alpha SLT-A58, a mid-range SLT camera with a newly-developed 20MP sensor. The A58 will replace both the A37 and A57 models, helping to simplify the company's lineup. The A58 builds on the A57's feature set and gains an SVGA (800x600 pixel) OLED viewfinder, rather than its predecessors' LCDs..."
@catintheflat : porównałbym np z wytrzymałością stali na zrywanie.
No to wygląda, że w a58 prócz możliwie dobrej matrycy cała reszta delikatnie mówiąc badziew. Szkoda tylko, że taki badziew finalnie może dawać lepszy obrazek niż a77 :/
. "Ale w Sony mają dziwne podejście do klienta i już nawet nie próbuję ich zrozumieć. Jeżeli jednak w tym roku pokażą następcę A77, co automatycznie spowoduje uśmiercenie właśnie A77, to ja zrezygnuję z ich produktów. Przez "uśmiercenie" mam na myśli brak wsparcia - A700 czekała chyba 4 lata na następcę, a przez ten czas była poprawiana za pomocą aktualizacji softu."
Ja trochę nie rozumiem Twojego podejścia. A700 była wypuszczona na szybko i nie ukrywajmy po prostu początkowo była niedpracowana. Sporo updatów było związanych z babolami. Jeśli produkt jest dopracowany od początku to co chcesz w nim jeszcze poprawiać ? Zawsze sie jakieś drobne błędy znajdą, to oczywiste, ale większość użytkowników i tak nie zrobi update'u. Zresztą inna sprawa, że zmiany softu nie kończą się w Sony jak się pojawi następca, co sugerujesz. Update do nex 5N pojawił sie kilka dni temu, a jego następca jest w sprzedaży od pół roku.
16-megowa matryca nie daje lepszego obrazu od 24-megowej :)
Od 4 lat jestem czytelnikiem Optycznych. Od mniej więcej tego samego czasu
jestem posiadaczem Alfy 700. Z ogromnym rozbawieniem obserwuje toczących tu
boje rycerzy jedynie słusznych bagnetów. Najnowsze top modele Canona czy Nikon
nie mogą się równać z emocjami, które towarzyszą kolejnym prezentacjom
obiektywu nie mówiąc już o korpusie. Mam poczucie, że gdyby optyczni zaczęli
testować torbę Sony albo pasek na ramię emocje też sięgałyby zenitu .
Najbardziej zabawne jest to, że najczęściej i najdosadniej wypowiadają się
onaniści sprzętowi, najczęściej nigdy nie mający w ręku krytykowanego sprzętu.
Czegóż ja już w ciągu tych kilku lat tu nie wyczytałem. Pamiętam perrory na
temat braku zabezpieczenia kart pamięci ( jest ale inne) , braku stabilizacji
w obiektywach ( jest w korpusie). Pamiętam wydziwianie na temat 24 megapikseli
w alfie 900, ze to marketing . Że to skandal. Oczywiście utyskiwania
skończyły się jak nożem uciął gdy Nikon wprowadził 32 megapikselową matrycę
(D800). W przypadku alfy 99 lano krokodyle łzy , że sony wprowadziło nową
(lepszą?) lampę zewnętrzną z nową stopką. Lamentujący zapomnieli tylko dodać
że do każdej Alfy 99 dodawano przejściówkę w zestawie. Teraz mamy do
czynienia z histerią na temat bagnetu z tworzywa sztucznego. Przy czym nikt
nic nie wie co to jest za materiał. Obecnie wiele odpowiedzialnych części
lotnictwie, przemyle zbrojeniowym robi się z nowoczesnych tworzyw
kompozytowych. Krytykowanie bagnetu bez wiedzy jaki to jest plastik to zwykła
błazenada i pieniactwo.. Szacun dla Szabli za mocne nerwy
@K8v8M
Niektórzy myślą, że update firmware'u może zdziałać cuda :D W A77 poprawiono już wszystko co powinno zostać poprawione.
@druid
Premiery Nikona D3200 i Canona 1100D też tak przeżywałeś?
link
@Kops
Nie przeżywałem podobnie jak nie przeżywam i tej jakoś szczególnie. Jedyne jest nieco irytujące to fakt, że do a77 której jestem posiadaczem stworzono nie mocno przeciętną matrycę, o zbyt dużej rozdzielczości i zbyt dużych szumach. Widać S zrozumiało, że nie była to udana decyzja i wypuszcza teraz coś nowego, być może lepszego. I pewnie będziemy mieli sytuację, że najbardziej zaawansowany korpus APS-C będzie miał nieco gorszą jakość obrazka od tego najbardziej amatorskiego modelu.
Zobacz sobie link powyżej :)
Nie masz pojęcia o jakości obrazu, skoro wypisujesz takie teksty, jak w ostatnim zdaniu.
Ehh, Szabla, wybiórczy jak GUS :). Sony a65 vs Sony a57 lub Nex5n. Czekam na komentarz.
wojtek1963 | 2013-02-20 21:09:13 "Teraz mamy do
czynienia z histerią na temat bagnetu z tworzywa sztucznego. Przy czym nikt
nic nie wie co to jest za materiał."
To już też było wałkowane - przy okazji a200. I ja wiem co to za materiał - ano taki który nie powoduje nic czym można byłoby się martwić. W dodatku ten palstik w bagnecie nie jest odpowiedzialny za "utrzymanie" obiektywu. Mało tego jest jedynie częścią bagnetu de facto metalowego. W mojej a200 po dziś dzień pomimo podpinania wielu różnych wynalazków w tym Taira 300 mm nie stało się dosłownie nic.
@Szabla: Jak zeszło na jakość obrazu:
link
Nie mogłem się powstrzymać. Nie mam nic przeciw Sony i tak dalej, po prostu człowiek musi bo się udusi :-)
@druid Nikon od kilku lat stosuje z powodzeniem takie praktyki i jakoś nikt nie narzeka - D90>D300, D5100>D7000
@baron13 widzę, że rozbudowujesz system i do 450d dokupiłeś d40 - gratuluję przemyślanych i przyszłościowych inwestycji, teraz masz już dwa najpopularniejsze na rynku mocowania. do tego jakiś manualny Falcon tudzież lepszy Sammyang i wymiatasz takie elektroniczne plasticzaki jak A58+SAL3518 =D będziesz siał popłoch jak przewiesisz je na ramionach albo wspomnisz, że ręcznie ostrzysz
@baron13 za link do śnieżnego gołąbka dostajesz czekoladkę przy sztucznym wieczorową porą link
W życiu nie kupię 450D! :D
@pan.tadeusz: Ta czekolada zbyt obiecująco wygląda. Diety zawieszamy! Jeszcze jeden link w kontekście bagnetów:
link
To dolne zdjęcie. Ten pan na nim to nie ja. Mój jest obiektyw.
450D+Sammyang_500/f8 to przece solidny zestaw z wizjerem optycznym - idealny dla amatora link
@misza83, proszę bardzo :D
link
... ja się już pogubiłem co chwile Soniak te Axx wypuszcza => spoko, tyle że szkoda, że dalej wszystko osadzone na elektronicznym wizjerze itd... no suma sumarum takie pstrykadełko dla panienek. Ma migać, świecić, dzwonić ... i jeszcze kawę robić :). Ale + dla Sony, że nie śpią tylko się rozwijają :)
@wojtek1963 => Przecież to biznes chłopie, jeszcze się nie nauczyłeś?
"Pstrykadełko dla panienek" - oj, nieładnie kawalerze. Pochwal się swoim pstrykadełkiem. ;)
@mancebo podlinkuj swoje prace. whisper zaczynał od A55 i włąsnie przez EVF tak obrabiał panienki starym revuenonem link
Prosiłem o porównanie a65 (24 mega) z nexem 5n (16 mega) lub a57(również 16 mega). Ale oczywiście, znów wybieramy to, co pasuje :). Spoko, przyzwyczaiłem się.
Mancoebo
jaki tam biznes, bicie piany bez elementarnej wiedzy
@misza83 nie ogarniasz... kup 450D!
Porównanie SLT z NEXem jest bez sensu, bo to inne klasy sprzętu. Plus lustro. Think, McFly, think. :)
Panowie, pozbywamy się samochodów! Podobno koła rozrządu są z plastiku.
Idziesz w zaparte jak rasowy polityk :). A57 vs A65. Nie te klasy sprzętu ? Inna obudowa ? :)
@misza83 odkryłeś jakąś spiskową teorię dziejów? tylko majtów nie pobrudź bo mama dziś już prała ;)
Oczywiście. A65 to inna klasa niż A57. Nie wiedziałeś? :)
Beznadziejny przypadek :). Ale spoko. pan.tadeusz - takie teksty zachowaj dla swoich kolegów. EOT.
o buraki!
gdzie byście byli o czym byście pisali gdyby nie fciąż nowe i zaskakujące produkty jedynie słusznego systemu S ?
@misza83 a dorośniesz do tego, że aparat nie kończy się na matrycy?
Smucisz waćpan. Nie ja stwierdziłem, że matryca 24 megowa > 16 megowa. Pretensje gdzie indziej.
@misza83 nie rozumiesz pojęcia matryca i mylisz się tak samo jak błędnie porównując korpusy, a w temacie 24MP podpowiem Ci za luminous-landscape:
"Image quality is excellent – exceeded in DxOMark ratings by only a half dozen other cameras, and of these all but one were medium format. It has an APS-C sized sensor, making it among the largest in the CSC category. At 24 Megapixels it has the highest resolution of any CSC camera, and is only currently matched by full frame DSLRs in this regard.
Not much new needs to be said about the NEX-7's image quality. The camera ranks #10 on DxOMark, making its sensor the highest rated among mirrorless cameras and besting quite a few other more prestigious, and more expensive cameras. Remember though the DxO's ranking are irrespective of resolution or other important characteristics.
Six thousand frames later I have to say that I am still impressed by what this camera is capable of. Like any high resolution sensor (it would be 54 Megapixel if Full Frame) it thrives on great lenses and great shooting technique, and disappoints when the optics mounted are not the best, and sloppy technique is used. But when a great lens, high shutter speed or tripod, optimum aperture etc., are employed, you'll smile to the 20 X24" prints that this camera can produce."
@Szabla "16-megowa matryca nie daje lepszego obrazu od 24-megowej :) "
Nawet w Sony daje. Po normalizacji do 8MPix wychodzi prawie równo, ale per pixel przewaga IMX071 jest wyraźna w każdym aspekcie obrazowania. Nie ma co zaklinać rzeczywistości - IMX096, to nie jest zbyt udana matryca, może ta nowa 20-stka będzie lepsza.
Przepraszam , czy tu jest jakiś klub wzajemnej adoracji ? Nie bywam tu często, więc nie wiem. Szabla stwierdził, że matryca 24 > 16 i podparł to porównaniem na dxo dwóch nexów. Gdy, w oparciu o TEN SAM portal poprosiłem o komentarz nt. a65 i a57, dostałem porównanie a57 i a77. Ty oczywiście też widzisz sens? I tylko o to się rozbija, udowadnianie wyższości matryc za pomocą punktów.
Ale EVF dzisiaj wyjątkowo słabo zjechany :D Zwykle w komentarzach na optycznych wszystkie zalety wizjera Sony są ogromnymi wadami dla Prawdziwego Fotografa :D
A dlaczego porównanie 16-megowego A57 z 24-megowym A77 jest złe?
Ależ nawet na nim wychodzi co wychodzi... A tu widać to dobrze:
link
Z litości nie wrzucę innej marki do porównania,
tylko szum się liczy?
Szum i DR pokazuje jakość matrycy - razem z rozdzielczością przekładają się bezpośrednio na jakość zdjęć.
link ;)
pan.tadeusz - mało adekwatne. Generalnie sam wolę więcej pikseli, niż mniej, bo dają większe możliwości obróbki, ale w tym przypadku, Sony trochę za wcześnie wyszło z tak dużą ich liczbą w APS-C. Technologia jeszcze do tego nie dojrzała. Nawet nowy sensor Nikona-Toshiby nie wygląda per pixel tak dobrze jak najlepsze implementacje IMX071, ale tu już jest na tyle dobrze, że więcej megapikseli poprawia ostatecznie jakość w wyższych czułościach.
@jaad75 ok, zgadzam się i też jestem zadowolony ze swojej 16tki ale irytuje mnie sytuacja w której z igły robi się widły i szuka takich porównań. naprawdę whisper robi znacznie lepsze zdjęcia swoją IMX096 niż to co ja otrzymuję z IMX071. co więcej, ma też IMX071 w swojej A55, która jak gdzieś chyba wspominał pójdzie na sprzedaż bo zauroczył się A77 i chętniej z niej korzysta
pan.tadeusz, po pierwsze, nie mowimy tutaj o tym, że lepsza jakość matrycy przekłada się koniecznie na lepsze zdjęcia (sensu largo). Lepsza jakość matrycy, to dopiero potencjał, który trzeba jeszcze wykorzystać. To zresztą oczywistość. Po drugie, whisper (jeśli nic się u niego nie zmieniło) uprawia fotografię kreatywną, przeważnie z zaaranżowanym oświetleniem, więc zachowanie na wysokich czułościach jest dla niego mniej istotne, a więcej megapikseli jest zdecydowanie zaletą. W fotografii "codziennej" jednak, czy też reportażowej w gorszych warunkach oświetleniowych ta matryca będzie gorszym rozwiązaniem, bo po prostu zachowuje się gorzej od swojej poprzedniczki.
Liczę na to, że 20MPix będzie godnym następcą tej 16-stki, chociaż obawiam się, że już za późno by znalazła się w nowym body Pentaksa...
jaad75 tym samym doszliśmy do tego, że sprawa nie jest tak jednoznaczna bo więcej megapikseli może być dla kogoś "zdecydowanie zaletą" ;) ale aby nie było - dla mnie IMX071 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i to również z uwagi na wielkość surowicy (stosowniejszą do mocy obliczeniowej mojego sprzętu komputerowego). jednak to wcale nie oznacza, że A55 jest lepszym korpusem od A77 - wszystko zależy od potrzeb i umiejętności wykorzystania zalet (to własnie chciałem pokazać na wspomnianym przykładzie). masz też rację pisząc, że starsza 16tka sprawdzi się częściej i w tym ujęciu jest ciekawszym rozwiązaniem.
@jaad75, ciemne miejsce na kadrze z A77 jest zwyczajnie niedoświetlone.Zwróć uwagę na parametry: 1/400 s w A57 i 1/500 s w A77.
@druid
Korpusy z plastikowym mocowaniem bagnetu od zawsze były montowane w tanich aparatach i są przeznaczone na rynek typowo amatorski. To, że sobie ktoś podepnie L-kę do takiego sprzętu kompletnie nic nie zmienia.1 kupi, 99 nie kupi. Chodzi o to żeby było tanio,a nie solidnie. Choć oczywiście możesz podpiąć tu wielką rurę i ten sprzęt to wytrzyma. Do pewnego pięknego słonecznego dnia...
wygląda to nieźle ale rewolucji chyba nie będzie - A57vsA58 link
Bo to nie jest następca A57. Ten pojawi się później. :)
A kiedy następca A65. Niezbędny dla mnie jest GPS.
Dokładnie w swoim czasie. Precisely. :)
Dlaczego nie dali w kicie plastykowych soczewek ? Przecież plastyk to taki wspaniały materiał.
Przecież w "kitach od dawna stosuje się plastikowe soczewki .
Raczej powierzchnie asferyczne wykonane z tworzyw.
Ciekawe jak dziala to "automatyczne kadrowanie" ;]
Przeczytałem sobie w ramach rozrywki. Jedna uwaga:
@Szabla - nie posypuj pomidorów ostrą przyprawą (to taki rebus, ma być jedno słowo). Nazwanie tego modelu a58 to oszukiwanie klientów. Canon za mniejsze przewinienie 50D -> 60D był ostro zjechany. Tutaj jest ewidentne oszukiwanie klienta. Ma wybrać ten aparat, bo będzie mu się wydawało, że jest lepszy po nazwie. I nie pisz, że to jest robione tak, bo jest bardziej podobny do a57, a wygoda dziennikarzy nie jest ważna. Oczywiście, ważny jest tylko marketing i klienci, którzy zmyleni nazwą wyłożą kasę na tę wydmuszkę myśląc, że kupują coś lepszego. To jest jedyny cel tej nazwy. Każdy kto choć trochę myśli to przyzna, ale większość klientów sięgających po aparaty z tej półki nie jest zorientowana w rynku foto, więc idealny klient do stosowania na nim takim zabiegów. Żadne zaklęcia marketingowe nie zmienią prawdy.
Zaprawdę. Amen
=============
@wercio
----
Ty też nie cudzołóż. Klient który wydaje 500$ na nazwę jest idiotą, niezależnie od tego ile zarabia. I niezależnie od marketingu S. Nikt go nie musi robić w konia, to trwałe upośledzenie. To raz. Dwa, to nie wydaje mi się, żeby nabywcy A57 masowo wymieniali puszki raz do roku. Zresztą sam sobie przeczysz. Piszesz "większość klientów sięgających po aparaty z tej półki nie jest zorientowana w rynku foto", a jednocześnie zakładasz, że będą pędzić wymieniać body na nowe, bo właśnie pokazał się sprzęt numerek wyższy. Takie rzeczy to tylko w kościele Jobsa. Pokaż mi takiego klienta foto w realu.
BTW. Jeżeli S faktycznie ograniczy liczbę "półek sprzętowych" to tylko idiota zostawiłby A3x, a kasował A5x czy A6x.
@johndoe,
Pozwól, że się wtrącę. " Klient który wydaje 500$ na nazwę jest idiotą, niezależnie od tego ile zarabia."
W tym zdaniu popełniłeś aż trzy błędy logiczne:
- klient, który wydaje na cokolwiek 500$ nie jest idiotą, chyba że dla Ciebie słowo to oznacza coś innego niż się powszechnie przyjmuje,
- ewentualna niefrasobliwość w zakupie ma związek z wielkością dochodów,
- osoba lepiej zarabiająca częściej kupuje towary markowe lub z wyższej półki.
Oprócz osób dobrze zarabiających są jeszcze osoby oszczędne. Te osoby wiedzą, że trzeba najpierw dobrze zbadać rynek, zdobyć odpowiednie informacje i że nie opłaca się kupować tandety.
Ja się zaliczam do takich właśnie i też kiedyś byłem początkujący. Z powodu ignorancji i niewiedzy (w 2002 r. nie było jeszcze Optycznych) zacząłem od dwóch megazoomów, zanim dowiedziałem się, że o jakości obrazu decyduje wielkość matrycy. Gdyby w 2005 r. Sony był na rynku z taką ofertą lustrzanek jak od niedawna, byłbym narażony na zakup ich produktu, gdyż wtenczas miałem bdb zdanie o tej marce. Ale nie był, a drugi z megazoomów był Nikona (Cpx 8800VR). Badziewie straszne. Więc co mi zostało? Canon.
Moim zdaniem produkt pośredni pomiędzy A37 i A57 powinien otrzymać nazwę A47, jeśli fifty-fifty, a jeśli bliżej A57 to np. A51, A52. Wtedy sprzedawca miałby właściwą wiedzę i mógłby uczciwie doradzić klientowi.
@ cedrys Jak sobie będziesz coś produkował to będziesz to nazywał tak jak będziesz chciał ;-)
I sam popełniasz błędy logiczne, skoro "nabrałeś się" na megazoomy to nie jesteś osobą która zgłębia temat przed zakupem. ;-) tylko raczej taką co wydaje 500 $ na nazwę :P . Co zresztą dalej potwierdzasz. Nie spodobał ci się jeden produkt, firmy A(N) to kupiłeś produkt firmy B(C) . Nie dlatego ze był lepszy tylko ze względy na firmę :P
@cedrys
>>
- klient, który wydaje na cokolwiek 500$ nie jest idiotą
---
klient, który wydaje 500$ na nazwę jest idiotą, bo to oznacza, że jest gotowy kupić guano w papierku, o ile na papierku jest odpowiedni nadruk.
Punkty 2 i3 nie mają nic wspólnego z moimi słowami, więc szukaj dalej błędów.
>>. Gdyby w 2005 r. Sony był na rynku z taką ofertą lustrzanek jak od niedawna, byłbym narażony na zakup ich produktu, gdyż wtenczas miałem bdb zdanie o tej marce.
---
Ale nie był i opatrzność nad Tobą czuwała. Minęło 7 lat i już wiesz, że S produkuje badziew. Urzekła mnie Twoja historia.
>>Moim zdaniem produkt pośredni pomiędzy A37 i A57 powinien otrzymać nazwę A47,
--- Widzę tu 2 rozwiązania
a/ załóż firmę produkującą foto /czy cokolwiek innego/ i używaj nazewnictwa jakiego chcesz.
b/ zatrudnij się w S na odpowiednim stanowisku i używaj nazewnictwa jakiego chcesz.
>>Wtedy sprzedawca miałby właściwą wiedzę i mógłby uczciwie doradzić klientowi.
--Sprzedawca, który posidałby wiedzę na temat towaru z numerka w nazwie, wylecialby z pracy natychmiast /oczywiście, gdyby jego pracodawcy zależało na uczciwym doradzaniu klientowi/
W sprawie sprzedawców.
Jako klient oczekiwałbym z ich strony minimalnej wiedzy na temat sprzedawanych przez nich aparatów. Jeżeli nazwa A58 miałaby ich całkowicie zmylić i zaczęliby sprzedawać go jako następcę A57, to nie nadają się do tej roboty. Porównanie parametrów sprzętu naprawdę nie jest skomplikowane.
Pozycjonowanie sprzętu wyłącznie na podstawie nazwy? A skąd wzięłaby się wiedza, że D7000 stoi niżej D700, chociaż liczba 7000 jest znacznie większa od 700? :D
cedrys@
Robisz z igły widły, jak by numer czy nazwa "stymatyzowała" cały produkt. Moim zdaniem osoba rozsądna przejrzy sobie przed zakupem dane techniczne, prospekty. Czy to w dobie google jakiś wielki problem?
Sorki, miało być " stygmatyzowała" :)
od lat WSZYSCY czekali na budżetowy aparat z dużą matrycą, a kiedy nadchodzi wznoszą lament i gryzą tynk, że oled, że plastikowy bagnet i słaby wyświetlacz? a czego byście chcieli za 600 USD? pełnej klatki i pryzmatu z marka drugiego? w sprawie ekonomicznych cudów proponuję zalogować się na czacie ambergold -)
nie żebym próbował pamiętać nazwy body od sony: ale jeżeli mają w ofercie a37 i a57, a teraz wypuszczają a58, które jest następcą a37, a nie a57 chociaż wydaje się, że a57+1=a58. co tu dużo gadać walą w ch. tak i to na max. jak C przy premierze 60D jako nie/następcy 50D. :) kto daje i odbiera....
"co tu dużo gadać walą w ch"
Co robią?
Ludzie nie mający nic mądrego do powiedzenia, w taki sposób się wypowiadają.
@dalczegonie
"budżetowy" korpus będzie u nas kosztował na początek pewnie ok 2800zł, gdzie na rynku jest kilka korpusów tańszych i lepiej wykonanych, gdzie tu sens? Po drugie nie możemy się jako konsumenci godzić na coraz to większe pogarszanie jakości produktów. Powinny być granice oszczędności. Akio Morita przewraca się w grobie patrząc co księgowi zrobili z jego firmą, Hirai chcąc wyprowadzić firmę na prosta nie może patrzeć tylko na słupki w exelu ale przede wszystkim polepszyć jakość produktów! Lepszej jakości produkt lepiej będzie sie sprzedawał,ale jak widać zarząd tego nie rozumie. Ja zawsze byłem fanem Sony, ale taką polityką Sony odstrasza nawet swoich zwolenników. Przykład to jak wyglądały modele aparatów dosłownie 3 lata temu, prawie wszystkie miały metalową obudowę, przyzwoita optykę.. dziś jak sie popatrzy na nowe modele Sony to straszą tandetą i np. aparat za 600zł Sony jest plastikowy, a Nikon za 350 metalowy.. Zgadnijcie, który bardziej się podoba klientom?
Ciekawe: plastik - źle, metal - dobrze. Oto tajemnica sukcesu Zenita. :D
@Breen
Cena tzw referencyjna 2400 a nie 2800...
:)
aparat za 600zł Sony jest plastikowy, a Nikon za 350 metalowy.. Zgadnijcie, który bardziej się podoba klientom?
Sony oczywiście, kompakty Nikona muszą być lepiej zbudowane skoro nic sobą nie reprezentują :)
A których sprzedaje się najwięcej? :P
@Breen,
raczej 2000-2200 pln na starcie, jesienią 1800-1700 pln
co do plastikowej tandety: od listopada 2009 zrobiłem a550 ok.40 000 zdjęć oraz od maja 2010 a580 ok.30 000 bez zadnej awarii... Oba nieuszczelnone apraty uzutkowałem w fotografii plenerowej w temperaturach -27 do +35. Ponadto a550 zaliczył upadek na linileum z ok. 50 cm natomist 580 spadła na gres szkliwiony z ok. 120 cm. Jeśli a58 za 2000pln wytrzyma podobną eksploatację i się rozpadnie po np. 2-3 latach oraz 30 - 40 000 cyklach to jest to aparat dla mnie, który ze stoickim spolojem wrzucę do konteneta odpadów elektronicznych.
swoją drogą: ciekawe, że nikomu nie przyszło do głowy, iż a58 może być następcą a580? tak jak a77 jest następcą a700
dziwnie kombinujecie... pamiętam jak Sony zrobiło wypasiony model a77, a Nikon włożył tą samą matrycę do najniższego modelu, teraz Nikon włożył do nowego wypasionego modelu matrycę 24mpx, a Sony nową matrycę do najniższego modelu... więc to po prostu konkurencja tych firm... i nie ma się co doszukiwać co jest czyim następcą... może po prostu S ogranicza nieco numerację kiedyś było 1xx, 2xxx, 3xx, 4xx, 5xx, 7xx, a potem 3x, 5x 7x a teraz zostanie 5x 7x i pewnie niedługo będzie coś nowego...
@Rafus,
A może nikon najpierw testował nową matrycę od Sony w swoim najniższym modelu (oczywiście na koszt nabywcy) a potem wsadził do wypasionego? Teraz Sony swoją kolejną nową matrycę testuje w najtańszym a58 po to by włożyć ją potem do droższego, co w tym dziwnego?
Małe sprostowanie matryca w D5200 i prawdopodobnie w D7100 jest od Toshiby. Więc to nie są te same matryce.
Dzisiaj trochę ogólnie.
Sony to nie jest wcale najbardziej innowacyjna firma w branży foto, może z wyjątkiem nazewnictwa swych produktów. Zresztą Nikon też jest genialny pod tym względem. Ale nie o tym chciałem pisać, tylko o popularności wątków związanych z tą firmą a także z Leicą. Oczywiście jest ogromna różnica, ale ci sami hejterzy, malkontenci, trolle, użyszkodnicy, i inne malpersony nawiedzają je w celach wyładowania swych emocji oraz służbowo, żeby odpierać ataki wyżej wymienionych. To tylko kilka typów tzw. internautów.
Można by stosunkowo łatwo przykrócić tą ciemną stronę mocy, bo obecnie istniejący system nie zdaje kompletnie egzaminu. Proponowałbym przede wszystkim ograniczyć liczbę wpisów do np. 300. To powinno wystarczyć, aby osoby mające coś do powiedzenia mogły się wypowiedzieć. Podobnie jak w przypadku kierowców, przydzieliłbym każdemu piszącemu pewną pulę punktów. Za każde wykroczenie regulaminowe odejmowane by były punkty. To co zostało powinno być widoczne tylko dla użytkownika. Po wyczerpaniu limitu jego prawo do pisania byłoby zawieszone okresowo na jakiś czas. Jeśli użytkownik zarejestrowałby się pod innym nickiem to na wniosek innych, którzy go rozpoznali powinien być także skutecznie ukarany. Obecnie istnieją już programy do identyfikacji internauty tylko po jego wypowiedziach. Chodzi o to, żeby ograniczyć bezczelność związaną z anonimowością w internecie.
Zapominasz, że właściciele tego portalu zainteresowani są jak największą ilością komentarzy.
Tak naprawdę, tylko oni. :)
@Szabla,
Tak, myślałem o tym, bo przecież nie zrobiliby tego bezinteresownie a nowy system wymagałby utrzymania...
@Szabla,
no widzisz, Ciebie podejrzewają ciągle żeś opłacanym naganiaczem Sony, wiec niechcący jasnym staje się kto podpłaca tutejszych troli i hejterów :-)
Po co ktoś miałby tu naganiać? :D
@Raflus - D3200 ma matrycę wyprodukowaną przez Renesas, D5200 i prawdopodobnie również D7100 przez Toshibę, więc nie są to te same matryce, które Sony włożyło do A77...
Według portalu Xitek, bagnet A58 jest METALOWO-plastikowy; ma metalowe zaczepy bagnetowe i metalowe umocowanie całości (nawet na zdjęciu widać wystający metalowy pomarańczowy pierścień). Plastikowy jest jedynie zewnętrzny pierścień stykowy, co z jednej strony zmniejszyło wagę i koszty body a z drugiej wg tego portalu poprawiło szczelność mocowania. Ot takie uszczelnienie dla ubogich.
Poniższe porównania przykładowych zdjęć z a57 i a58:
link
link
przemawiają zauważalnie na korzyść A58.
Poczekajmy na zdjęcia testowe
.... wystąpił jakiś problem z linkami.
oto kolejne, tym razem wklejane w cudzysłowach:
link
link
jeżeli nie widać zdjęć proponuję na końcu adresu wyświetlonej strony dodać:
&no=714294
&no=713765
... i znowu coś nie tak, teraz bez cudzysłowów:
link
link
pomódl się z Nikandrą z Naksos to może pomoże...? :-)
Jest też święty Nikon. :D
oraz Diakon ale najpierfszy BÓG i tak zamieszkiwał Olimpus
Na pewno nie pierwszy :D
Szabla, chciałbym zakupić sprzęt typowo amatorski, który posłużyłby mi do nauki podstaw fotografowania. Waham się pomiędzy sony a57 a a58. Co doradzisz?
w porownaniu a57 z a58 napisane jest, ze ten drugi posiada stabilizacje w obiektywie
link
czy to jest mozliwe?
Kiedy będzie test?