forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Bezlusterkowiec z obiektywem do ~10k

Texon - Nie 22 Paź, 2023
Temat postu: Bezlusterkowiec z obiektywem do ~10k
Cześć wszystkim,
Chciałem się zapytać was o wybór aparatu do codziennego dokumentowania życia. Tak wiem, jest to bardzo precyzyjne określenie tego, co fotografuję, ale tak w rzeczywistości dokładnie tak jest. Przeglądałem folder ze zgromadzonymi przez ostatnie lata zdjęciami i wychodzi na to, że głównie fotografuję krajobrazy, roślinki, koty (ogólnie zwierzęta, ale NIE ptaki i dziką przyrodę z dużej odległości), jedzenie i rowery (nie wiem czy można to zakwalifikować jako fotografię produktową), architekturę. Aparat zabieram na spacery wokół domu, na wycieczki i na rower, głównie na szosę w dobrych warunkach ale czasem mam ochotę wziąć też go w góry co wiąże się z tym, że czasem spotkam się z błotem. Preferuję minimalistyczny zestaw, jak najmniej sprzętu, który muszę targać ze sobą żeby zrobić ładną fotkę.
Co do budżetu to przyjmijmy że razem z obiektywem/obiektywami na start chciałbym wydać w okolicach 10k, ale jeśli któraś propozycja będzie tańsza i równie dobra to może być, zostanie na drugi obiektyw. :wink:
To co na razie rozważałem to Fujifilm, Olympus i Sony:
1. Fujifilm X-H2: chyba poza rozmiarem i kitowym obiektywem wszystko mi w nim pasuje choć musiałbym się do niego przymierzyć czy nie będzie za duży.

2. Fujifilm X-S20: mały, zgrabny, w sumie ma wszystko czego potrzebuję ALE nie ma uszczelnienia (nie wiem jak to jest z aparatami, czy np. jak by mnie złapał deszcz na rowerze i zalał takiego Fuji czy byłby do kosza czy to jest tak jak z telefonami, niby nie mają certyfikatu a są uszczelnione w pewnym stopniu)

3. OM SYSTEM OM-1: Tak samo jak przy X-H2, wszystko pasuje, ale to jednak M4/3 i sam aparat nie jest ani tańszy ani o wiele mniejszy niż niż Fuji, ok obiektywy będą mniejsze niż te z APS-C

4. OM SYSTEM OM-5: Mały, lekki, ale mam wrażenie, że jest zacofany np. w porównaniu z X-S20, złącze micro-usb i mała bateria mnie nie przekonują

5. Sony a6700: na papierze wszystko gra, chyba najbezpieczniejszy wybór z tych pięciu ale jednak jakoś nie jestem przekonany do Sony...

Co byście polecili w tej sytuacji? Dodam też, że chciałbym mieć ten aparat na lata, kupić i mieć spokój, zebrać zestaw obiektywów i focić, focić.

Aaa i jeszcze jedno, nie chcę używek :mrgreen:

Pozdrawiam,
Wojtek

Soniak10 - Nie 22 Paź, 2023

Texon napisał/a:
Aaa i jeszcze jedno, nie chcę używek
I bardzo słusznie.
A zamiast OM SYSTEM OM-1 możesz się zastanowić, czy nie bardziej się opłaca nowy Olympus E-M1 mk3 lub nawet mk2. Tu i ówdzie jeden i drugi powinien jeszcze być dostępny. Do tych celów, o których piszesz, różnice między nimi nie będą miały istotnego znaczenia, a w każdym razie nie są warte przepłacania.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.

foton2023 - Sob 09 Gru, 2023

Osobiście z tej listy wybrałbym te:
Fujifilm X-S20 Fujifilm X-S20 + ob. XF 18-55mm f/2.8-4.0 OIS R
lub
SONY A6700 + OBIEKTYW 16-50MM - ILCE-6700L

Ten pierwszy trochę ciekawszy i z dużo lepszym obiektywem. DUŻO lepszym, bo ten kit Sony-ego to chała.

Dziś jednak celowałbym albo w Fuji (X-T5 lub X-H2) albo taniej i z lepszymi szkłami: nowe Sony A6600 lub nawet używane A6500.

A6700 wiele nie wnosi nowości. Lepszy AF, ale nie na tyle żeby dopłacać prawie 2500 zł :) W video też jakiejś ogromnej poprawy nie ma w stosunku do A6600. Teraz the best oferta to A6600 i A6500 z Sony, z Fuji - wcześniej wymienione. Innych bym nie brał pod uwagę :)

Texon - Nie 10 Gru, 2023

Cześć,
Dzięki za porady. Ostatecznie dorwałem X-H2 na niezłej promocji na Black Friday, na razie dla mnie rewelacja, zobaczymy jak będzie się sprawował biorąc go na rower ;) .

foton2023 - Czw 14 Gru, 2023

Bardzo dobry wyybór! Postaraj się o dobre szkła do niego, najlepiej Fuji czy Sigma i będziesz bardzo zadowolony z fotek!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group