forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G

moronica - Sro 13 Kwi, 2011
Temat postu: AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G
Nikon cichaczem dzis wyskoczyl z tym: http://imaging.nikon.com/...f_18g/index.htm
hijax_pl - Sro 13 Kwi, 2011

Ciekawe - wygląda na to że się ktoś rypnął i mamy piękny, oficjalny przeciek :D
Nawet nikonrumors jest nieźle zkonfudowany ;)

MC - Sro 13 Kwi, 2011

No i bardzo dobrze. Wreszcie budżetowa 50mm z silnikiem.
Arek - Sro 13 Kwi, 2011

http://optyczne.pl//3889-..._mm_f_1.8G.html
Fatman73 - Sro 13 Kwi, 2011

Szok.

Pozytywny :-)

maput - Sro 13 Kwi, 2011

No to jeden z dwóch argumentów miłośników śrubokręta wyparował.. ;)
hijax_pl - Sro 13 Kwi, 2011

Koniec wsparcia dla AF 85/1.8D też się zblża wielkimi krokami - więc AF-S 85/1.8G też się może szybko pojawić ;)
Arek - Sro 13 Kwi, 2011

Bardzo fajnie by było. Ja bym bardzo chciał mieć system, w którym są amatorskie:
1.8/24, 1.8/28, 1.8/35, 1.8/50 i 1.8/85 wszystkie nowe i z ultradźwiękowym AF. Nikonowi zaczyna być do tego najbliżej.

komor - Sro 13 Kwi, 2011

maput napisał/a:
No to jeden z dwóch argumentów miłośników śrubokręta wyparował

True. Pozostaje jeszcze tylko pytanie o cenę. :)
A Canon dalej ze swoim – owszem, tanim – plajstikiem 50/1,8 i nieodnowionym 50/1.4. :)

dr11 - Sro 13 Kwi, 2011

komor napisał/a:
A Canon dalej ze swoim – owszem, tanim – plajstikiem 50/1,8 i nieodnowionym 50/1.4.
I nieużwalnym 50/1.2 ;) Katastrofa :D
MC - Sro 13 Kwi, 2011

Fajnie :smile:
Teraz wszyscy rzucą się na Nikona wyprzedając złom agrosystemowy.

A tak na poważnie - bardzo dobrze, że Nikon wreszcie się za to zabrał, choć biorąc pod uwagę twierdzenia niektórych - zupełnie niepotrzebnie.

krzys13k - Sro 13 Kwi, 2011

komor napisał/a:
A Canon dalej ze swoim – owszem, tanim – plajstikiem 50/1,8

Plastik jeszcze można przeboleć, ale działanie AF jest niewybaczalne ;) Podobnie zresztą jak brak taniego ef-s 35/1.8.

Zazdroszczę nikoniarzom tych nowych stałek :evil:

hijax_pl - Sro 13 Kwi, 2011

MC napisał/a:
choć biorąc pod uwagę twierdzenia niektórych - zupełnie niepotrzebnie.
I ja - jako "niektóry" - nadal twierdzę, że niepotrzebnie.
I wymienili raczej nie dlatego, że bez silnika nie ma AF na D3x00/D5x00 :)


No, ale skoro już usunęli felerną stronę to pewnie (mam nadzieję) w niedługim czasie pojawi się premiera i 50/1.8 nowej i odświeżonej 85/.18 też ;)

Tworas - Sro 13 Kwi, 2011

Brawo nikon, oby tak dalej ;)
komor - Sro 13 Kwi, 2011

hijax_pl napisał/a:
wymienili raczej nie dlatego, że bez silnika nie ma AF na D3x00/D5x00

To z jakiego powodu Twoim zdaniem?

hijax_pl - Sro 13 Kwi, 2011

komor napisał/a:
To z jakiego powodu Twoim zdaniem?
Bo przyszedł czas na odświeżenie? A AF-S to z rozpędu montują wszędzie...

Choć zapewne "bezsilnikowcy" się ucieszą - wszak 50-kę warto mieć tak czy siak bo dobra(?) i tania(?) ;)

Wujek_Pstrykacz - Sro 13 Kwi, 2011

Coraz bliższy jest koniec argumentów coniektórych o braku podstawowych stałek do bezśrubokrętowych Nikonów :razz:
Oby tylko cena nie była za wysoka :razz:

Arek - Sro 13 Kwi, 2011

Na razie tego obiektywu nie ma. Ot taki falstart. Pytanie czy zamierzony, czy nie :)
goltar - Sro 13 Kwi, 2011

Arek napisał/a:
Na razie tego obiektywu nie ma. Ot taki falstart. Pytanie czy zamierzony, czy nie :)
Raczej nie ;) Ktoś ma dziś zły dzień w Nikonie :)
maput - Sro 13 Kwi, 2011

komor napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
wymienili raczej nie dlatego, że bez silnika nie ma AF na D3x00/D5x00

To z jakiego powodu Twoim zdaniem?

Żeby móc z czystym sumieniem usunąć śrubokręt z wyższych modeli ;)

A cena powinna być znośna. Jaśniejszej pięćdziesiątce podskoczyć nie może.

Fatman73 - Sro 13 Kwi, 2011

maput napisał/a:

Żeby móc z czystym sumieniem usunąć śrubokręt z wyższych modeli ;)


No no !!!! Jest jeszcze coś tak pięknego jak np. Nikkor 180 2.8. Też na śrubokręt........

kozidron - Czw 14 Kwi, 2011

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Coraz bliższy jest koniec argumentów coniektórych o braku podstawowych stałek do bezśrubokrętowych Nikonów :razz:
Oby tylko cena nie była za wysoka :razz:


to samo chciałem napisać, po konstruuukcyjiii widać, ze pozmieniali troszku bebechy, ciekawe czy to sie odbije na "lepszość"

Bobby - Czw 14 Kwi, 2011

maput napisal:
"Żeby móc z czystym sumieniem usunąć śrubokręt z wyższych modeli" i obawiam sie ze ma racje...

Fatman73 napisal:
"No no !!!! Jest jeszcze coś tak pięknego jak np. Nikkor 180 2.8. Też na śrubokręt........"
Zaprawde, zaprawde, ten jest piekny. Ale tez juz chyba "ma swoje lata", wiec i on moze wkrotce pasc ofiara "odsrubokretowywania"...
Gdyby mi tak jeszcze zrobili 70mm f/1.8...

Pazuzu - Pią 15 Kwi, 2011

Ile teoretycznie powinien kosztowac ten obiektyw? Wiadomo, czyste spekulacje.
maput - Pią 15 Kwi, 2011

Zauważalnie mniej niż 50/1.4G ;)

Mnie ciekawi czemu Nikon nie potwierdził tej premiery. Rozumiem że przeciek niekontrolowany, wypadek przy pracy itd.. Ale piszą o tym szkle na wszystkich portalach. Nikon myśli że jak usunie stronę to wszyscy zapomną, a w dniu premiery będą zaskoczeni ?

hijax_pl - Pią 15 Kwi, 2011

maput, bo może jeszcze nie dostarczyli w n+1 miejsc? Może chcą połączyć premierę z 85/1.8G?

jedno jest pewne - 50/1.8G jest i będzie. I w sumie znamy już oficjalne MTFy ;)

maput - Pią 15 Kwi, 2011

Ale takie udawanie że szkła nie ma jest naiwne i dziecinne.. Powinni się przyznać do błędu i oficjalnie potwierdzić. A że nie dostarczyli... rzadko kiedy produkt zaraz po premierze jest dostępny.
85/1.8G zostawić mogą sobie na później, jako niespodziankę.

hijax_pl - Sro 27 Kwi, 2011

No i oficjalnie się pojawił...

Nota prasowa:
http://www.nikon.com/news...50mmf18g_01.htm

Strona produktowa:
http://imaging.nikon.com/...f_18g/index.htm

I nawet cenę podali: $219.95

Dla porównania:
35/1.8G - $199.95
50/1.8D - $134.95

Sunders - Sro 27 Kwi, 2011

IMO cena spoko :smile:
hijax_pl - Sro 27 Kwi, 2011

Sunders napisał/a:
IMO cena spoko :smile:
Jak za nowość no i fakt, że to sugerowana - nie przesadzili...

O - i nawet już na nikon.pl jest notka

maput - Sro 27 Kwi, 2011

cena spadnie, przecież 50/1.4 nie może zagrażać.

Ciekawe czy to premiera przyspieszona z powodu wcześniejszego przecieku. Nie mam żadnych dowodów, ale coś czuje że pierwotnie to szkło nie miało być zaprezentowane samotnie...

hijax_pl - Sro 27 Kwi, 2011

Nadal nie ma tylnego dekielka.. Za to dali w komplecie osłonę na osłodę ;)
Bobby - Sro 27 Kwi, 2011

hijax_pl,
Gdzie nie ma tylnego dekielka? Oba (przedni i tylny dekielek) sa wyszczegolnione na koncu specifikacji w dwu pierwszych link'ach, ktore sam podales.

Wprawdzie nie jest wspomniany na nikon.pl, ale tam jest tylko opis a nie specificacja, wiec chodzilo im widac glownie o wskazanie, jest z oslona przeciwsloneczna (co nie musi byc regula).

Nie moge sobie nawet wyobrazic, ze obiektyw moze byc wysylany z fabryki bez ktoregokolwiek dekielka. (Chyba ze sklep pobiera za dekielek osobna oplate.)

veenee - Sro 27 Kwi, 2011

w "poprzednim" 50 1.8 tylny dekielek byl nieco inny od tych standartowych - taki z bialego plastiku zamiast porzadnego, czarnego z logo Nikona.

moze podobnie jest i w tym modelu.

anyway, cieszy, ze chcialo im sie wypuscic cos takiego :wink:

hijax_pl - Sro 27 Kwi, 2011

Bobby napisał/a:
Gdzie nie ma tylnego dekielka?
No faktycznie - na nikonusa jest wymieniony LF-4. Myślałem, że tak jak do poprzednika dokładają tą przycięta buteleczkę PET ;)

Swoją droga ciekawe co spowodowało zmianę w rozmiarze filtrów?...
52 spuchło do 58mm.

moronica - Czw 28 Kwi, 2011

veenee, mam jedno szklo z takim bialym deklem i bardzo go lubie, lepiej sie trzyma niz taki bagnetowy na innym z moich obiektywow, ktory bez przerwy sie luzuje i odkreca
P_M_ - Czw 28 Kwi, 2011

moronica napisał/a:
veenee, mam jedno szklo z takim bialym deklem i bardzo go lubie, lepiej sie trzyma niz taki bagnetowy na innym z moich obiektywow, ktory bez przerwy sie luzuje i odkreca

Podpisuje sie pod tym. Gorsze sa tylko sigmowe, ktore mozna nalozyc tylko w jednej pozycji (jest kropka, jak na bagnecie), ale trzymaja sie chyba lepiej.

tkosiada - Sro 01 Cze, 2011

test na FF
http://www.photozone.de/n...nikkorafs5018ff

komor - Sro 01 Cze, 2011

Piszą o widocznym focus-shifcie, jak w niedawnym teście AF-S 24/1.4 na Optycznych. Przydałoby się uaktualnienie oprogramowania w korpusach, które zaradzałoby temu. W dobie cyfrowych puszek i komputerów wsadzanych do obiektywów mogliby producenci zająć się takim tematem, żeby go rozwiązać jakoś systemowo.
MariuszSca - Pią 17 Cze, 2011

Witam
czy mógłbym prosić o wyjaśnienie zjawiska "focus-shift'u"? Bo rozumiem to tak, że przy wyostrzeniu na powiedzmy przysłonie 1.8 i zmianie przysłony na np 2.8 (bez powtórnego ostrzenia) zmienia się płaszczyzna ostrości? Tak ? :-) Proszę wybaczyć mi lamerskie pytanie.
A jeśli tak, to w jakich sytuacjach w praktyce komplikuje nam to życie? Ja nie mam podglądu GO i focę na "czuja" a zwykle po każdej zmianie jakiegoś parametru ostrzę od nowa - chyba jak każdy amator :-)
Pozdrawiam
i z góry dziękuję za odpowiedź ! :-)

hijax_pl - Sob 18 Cze, 2011

MariuszSca napisał/a:
Bo rozumiem to tak, że przy wyostrzeniu na powiedzmy przysłonie 1.8 i zmianie przysłony na np 2.8 (bez powtórnego ostrzenia) zmienia się płaszczyzna ostrości? Tak ?
Tak.
MariuszSca napisał/a:
A jeśli tak, to w jakich sytuacjach w praktyce komplikuje nam to życie?
Jeśli masz bardzo jasne szkła, używasz autofokusa (który operuje na najmniejszej, dostępnej przysłonie) a zdjęcie wykonujesz na przymkniętej przysłonie o 1 czy dwie działki (czyli gdy jeszcze GO jest w miarę mała)
MariuszSca napisał/a:
a zwykle po każdej zmianie jakiegoś parametru ostrzę od nowa - chyba jak każdy amator :-)
O ile masz obiektyw wyposażony w pierścień przysłony, i korpus, który operowanie tym pierścieniem umożliwia - wtedy tego efektu nie zaobserwujesz.
tkosiada - Sob 18 Cze, 2011

porównanie starej i nowej 50 1,8
http://www.youtube.com/us..../1/6my3DO00X28

hijax_pl - Sob 18 Cze, 2011

tkosiada, link źle wkejony. Chodziło CI o to: http://www.youtube.com/us...u/1/6my3DO00X28 ?
tkosiada - Sob 18 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
tkosiada, link źle wkejony. Chodziło CI o to: http://www.youtube.com/us...u/1/6my3DO00X28 ?

dziękować

komor - Sob 18 Cze, 2011

tkosiada, Ty w marketingu Nikona zacząłeś pracować, że zaspamowałeś wszystkie wątki dotyczące słoików tej firmy? :)
tkosiada - Sob 18 Cze, 2011

Nic podobnego, wieczór wolny to sie podzieliłem
MM - Sob 18 Cze, 2011

Chłop odkąd się przesiadł z Canona na Nikona przestał do mnie godzinami dzwonić i pytać się co lepsze :lol:
Teraz obaj mamy spokój, no może czasami się pospieramy jakie szkła do tego nikosia jeszcze dobrać :razz:

tkosiada - Sob 18 Cze, 2011

Kto się czubi ten się lubi :mrgreen:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group