forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Fujinon XF 60 mm f/2.4 R Macro

Arek - Pią 05 Paź, 2012
Temat postu: Test obiektywu Fujinon XF 60 mm f/2.4 R Macro
http://www.optyczne.pl/in...ywu&test_ob=271

Zapraszam do lektury!

MM - Sob 06 Paź, 2012

Zainteresowanie jak widzę powala...
Chyba ciężko będzie to wypromować. Coś mi się zdaje, że to będzie bardzo niszowy wynalazek.

dcs - Sob 06 Paź, 2012

Cena X-E1 w USA -1000$,
więc u nas minimum 4000zł.

Zumik XF 18-55/2.8-4 -pewnie ze 3 tys.

http://tnij.org/sn9n

Arek - Sob 06 Paź, 2012

MM, mówisz o obiektywie, czy całym systemie?
Luke_S - Sob 06 Paź, 2012

dcs napisał/a:
Cena X-E1 w USA -1000$,
więc u nas minimum 4000zł.

Zumik XF 18-55/2.8-4 -pewnie ze 3 tys.

http://tnij.org/sn9n


W kicie cena to 1299 euro. U nas powinno być 6.999 zł.

hijax_pl - Sob 06 Paź, 2012

Bawiłem się tym obiektywikiem na zlocie. Całkiem fajowy ale...

Teraz jak patrzę na zdjęcia wtedy nim wykonane (parę jest to na forum zalinkowane) to właśnie to był ten, przy którym największe zniesmaczenie pracą AF się pojawiało.
A teraz test Arka tyko potwierdził tamte moje spostrzeżenia...

Luke_S - Sob 06 Paź, 2012

Tyle, że nowy firmware zmienia wszystko:

http://www.youtube.com/wa...player_embedded

http://www.youtube.com/wa...player_embedded

Wrażenia ze starego firmware'u są zupełnie uzasadnione, ale nie ma sensu ich przekładać na to, co jest teraz.

hijax_pl - Sob 06 Paź, 2012

Luke_S napisał/a:
Tyle, że nowy firmware zmienia wszystko:
No to super. Jak jednak znam życie jedne funkcje poprawił, a przy okazji inne spieprzył ;)
No i fatalnie - że od początku X-Pro1 nie ostrzył dobrze.
Czyli co? FW po rozpoznaniu 60/2.4 zmienia coś by AF działał?
To przy kolejnych szkiełkach też będzie się można spodziewać poprawki FW aparatu> ;)

dcs - Sob 06 Paź, 2012

hijax_pl,

A ostrzyłeś X-Pro1 na coś ruchomego?

hijax_pl - Sob 06 Paź, 2012

dcs napisał/a:
A ostrzyłeś X-Pro1 na coś ruchomego?
I ruchawe, i nieruchawe :)
dcs - Sob 06 Paź, 2012

No i jak?
hijax_pl - Sob 06 Paź, 2012

Tak czy siak jednakowo kulawo.. Dużo fotek poszło do kosza jako nietrafione (szkoda, że na LCD nie sprawdzałem dokładnie każdego ujęcia :( )
No ale nie ma co gadać na ten temat skoro jest nowy, cudowny FW ;)

Luke_S - Sob 06 Paź, 2012

hijax_pl napisał/a:
Czyli co? FW po rozpoznaniu 60/2.4 zmienia coś by AF działał?


Nie wiem, co zmienia firmware. Mogę się domyślać, że zwiększa częstotliwość pomiaru ostrości i wprowadza bardziej wydajne sterowanie silnikiem AF w obiektywie.

hijax_pl napisał/a:
To przy kolejnych szkiełkach też będzie się można spodziewać poprawki FW aparatu> ;)


Czemu nie? Jeśli dzięki temu można w obiektywie wykorzystać jakąś nową technologię i zapewnić kompatybilność wsteczną ze starszymi korpusami, to jestem jak najbardziej za.

dcs - Sob 06 Paź, 2012

hijax_pl,

Oglądałem na YT. Wygląda to wolniej niż u konkurencji. Z ruchomymi obiektami mają więcej do poprawienia.

hijax_pl - Sob 06 Paź, 2012

Luke_S napisał/a:
Jeśli dzięki temu można w obiektywie wykorzystać jakąś nową technologię i zapewnić kompatybilność wsteczną ze starszymi korpusami, to jestem jak najbardziej za.
Ja też, choć nie za bardzo rozumiem, o jaką technologię chodzi. Bo chyba nie o
Luke_S napisał/a:
zwiększa częstotliwość pomiaru ostrości i wprowadza bardziej wydajne sterowanie silnikiem AF w obiektywie.
:wink:
dcs napisał/a:
Z ruchomymi obiektami mają więcej do poprawienia.
Wystarczyło (wtedy, przy FW1.2), że ruchomy obiekt się niewiele rusza, a już AF strzelał focha. Bo trudno podejrzewać o jakieś dynamiczne wygibasy osobę, która przez teleskop w skupieniu ogląda słońce... :wink:
dcs - Sob 06 Paź, 2012

hijax_pl,

U mnie dziadek szurający nogami był za szybki: kręcił obiektywem w te i wewte, potwierdzał ostrość jak nie było.
Babcia z balkonikiem też pewnie nie dałaby się mu złapać.

Nie miałem do czynienia z lustrzankami AF pierwszej generacji, ale ok 2000. wpadł mi w ręce F3AF i mi się wtedy przypomniał. :wink:

Luke_S - Sob 06 Paź, 2012

Nie, nie o:

Cytat:
zwiększa częstotliwość pomiaru ostrości i wprowadza bardziej wydajne sterowanie silnikiem AF w obiektywie.


To dotyczy poprawy działania AF w istniejących obiektywach. A Ty pytasz, czy będzie nowy firmware wraz z pojawieniem się nowych obiektywów. No to Ci mówię, że nie wiem, ale jeśli miałby on zapewnić kompatybilność wsteczną, to niech będzie.

MM - Nie 07 Paź, 2012

Arek napisał/a:
MM, mówisz o obiektywie, czy całym systemie?


Z pewnością dotyczy to obiektywu, ale kładzie się chyba też na cały system. Choć ręka niby sama się po te zabawki wyciąga to cena skutecznie takie chęci stopuje...
Dla samego wyglądu nie wydam nigdy tyle kasy mając pod ręką normalną lustrzankę. Nie będę się bawił w zbieranie kolejnych obiektywów. Może na to pójdzie ktoś, kto zaczyna przygodę foto i jest bez sprzętu, tylko taki ktoś wpadnie w ręce raczej innego producenta.
Oczywiście będą wyjątki.

Arek - Nie 07 Paź, 2012

Tak jak napisałem w teście ten obiektyw, to najmniej ciekawy instrument. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie go pokazywali. System X jest kierowany do bardzo świadomych fotografów, którzy nie lubią kompromisów i jak już wydają kasę, to na konkretne rzeczy.
Dlatego lepiej by wyszli na pokazaniu takiego 1.4/55, a dopiero potem klasyka makro w stylu 2.8/60 czy 2.8/90.

komor - Nie 07 Paź, 2012

Może jednak taki wybór wynikł z jakichś badań czy statystyk. Taki aparacik aż się prosi, żeby zabierać go wszędzie ze sobą, prawda? Założę się, że spore grono jego potencjalnych właścicieli odwiedza regularnie różne pchle targi i lubi trzasnąć sobie jakiś detal lub mały przedmiot. Do tego nie potrzeba odwzorowania 1:1, więc taki obiektyw może być jak znalazł. W fotografii podróżniczej też takie makro się przydaje, moim zdaniem.
dcs - Nie 07 Paź, 2012

Może wypuścili go w pierwszej trójce, żeby nawet ci którym za bardzo on nie odpowiada i tak go kupili z braku innego długiego. Były zresztą zestawy: X-Pro1 + 3 obiektywy.
Za jakiś czas użytkownicy będą mogli kupić upragniony XF 56/1.4, a na niechcianym przez wielu niby makro, niby portretówce Fuji zarobi więcej niż powinno.

W systemie bezlusterkowym, w którym nawet obiektyw 18mm miniaturyzują, nie spodziewałbym się pełnoprawnego /1:1/ makro 90mm.

Fakt. W podróżniczej może być użyteczny.

hijax_pl - Czw 11 Paź, 2012

Poszło w świat ;)
http://www.fujirumors.com...he-best-x-lens/

dcs - Czw 11 Paź, 2012

hijax_pl,

Ja tam zwróciłem uwagę na tytuł. :wink:

Laik - Pią 19 Kwi, 2024

Hej.
Moze ktoś może powiedzieć, obecnie na 2024 rok, czy zmieniła sie sytuacja a autofocusem?:)
Zastanawiam sie nad kupnem i nie wiem czy warto? :)
Wczesniej korzystałem Canona i Tamrona 60 macro ze światłem 2.0 i bylem zadowolony.
Ciekaw jestem, czy ktoś teraz korzysta z fuji 60?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group