forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Najlepsze obiektywy do fotografii ulicznej

dcs - Nie 12 Sty, 2014
Temat postu: Najlepsze obiektywy do fotografii ulicznej
"Best lenses for street photography": http://www.dxomark.com/Re...eet-photography
cobalt - Nie 02 Lut, 2014

W systemie Canona może się sprawdzić również Canon EF 40 f/2.8 STM. Wygodny, dyskretny i w miarę szybki obiektyw.
muzyk - Nie 02 Lut, 2014

Najlepsza kombinacja: gx7 + 20 1.7 tudzież 45 1.8.
Świetna optyka i ruchomy, często potrzebny ekran.

Tutejszyn - Nie 02 Lut, 2014

muzyk napisał/a:
...i ruchomy, często potrzebny ekran.
A do czego jest potrzebny ruchomy ekran w street photo? Tylko pomiń najczęściej wymieniane "do robienia zdjęć nad głowami tłumu", bo to nieprawda.
muzyk - Nie 02 Lut, 2014

Czasem, ba często, aby mieć komfort kadrowania i nie być zauważonym, warto mieć w takiej sytuacji ruchomy ekran.
Tutejszyn - Nie 02 Lut, 2014

Na pewno masz rację w tym, że każdy powinien fotografować, tak jak lubi.
muzyk napisał/a:
...i nie być zauważonym
oczywiście zaraz potem biegniesz pytać o zgodę na prezentację fotografii, prawda?
Kiedy włączam tryb: "teraz jestem pan fotograf", to mam gdzieś, czy jestem zauważony, czy nie. Moim zdaniem LV to nieporozumienie. Jedyne sensowne zastosowanie LV to filmowanie, kiedy gania się ze stabilizacją.

jaad75 - Nie 02 Lut, 2014

Tutejszyn, a Ty robisz jakieś street?
Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

jaad75, nie robię. Ale zdarzyło mi się parę razy aparat zanieść między ludzi. Ostatnio na finale WOŚP. Załączyłem tutaj może nie typowy street, choć kilka typowych też by się znalazło.
Z drugiej strony, jakie znaczenie ma to, czy robię streeta, czy nie? Przecież robiąc zdjęcia wiewiórkom w lesie, też mógłbym chcieć uwiecznić je w taki sposób, aby się nie zorientowały, że akurat je fotografuję i ustrzelić je "z biodra".

jaad75 - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
Przecież robiąc zdjęcia wiewiórkom w lesie, też mogę chcieć uwiecznić je w taki sposób, aby się nie zorientowały, że akurat je fotografuję.
Tyle, że wiewiórki, to się jakoś niespecjalnie spinają na widok aparatu i dalej robią swoje, ludzie niekoniecznie... :razz:
Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

Kiedy robiłem zdjęcia w "sali odpraw" przed akcją, to miałem wrażenie, że słychać było wewnętrzne "nie patrzeć w obiektyw, nie patrzeć w obiektyw!". Kiedy wyszedłem na zewnątrz, było już najzwyklej w świecie. Ludzie mieli absolutnie gdzieś "pana fotografa".
muzyk - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
oczywiście zaraz potem biegniesz pytać o zgodę na prezentację fotografii, prawda?

Fotografia uliczna nie zawsze sprowadza się do tego, aby fotografowana osoba była na zdjęciu rozpoznawalna i tu właśnie, aby niezauważenie czasem "złapać" jakąś sytuację, na bank przydaje się ruchomy ekran.
Trochę łażę po ulicach to coś tam już zaobserwowałem w tej materii. :wink:
Tutejszyn napisał/a:
Kiedy włączam tryb: "teraz jestem pan fotograf", to mam gdzieś, czy jestem zauważony

Tutejszyn. Jak lubisz. Pamiętaj jednak, że nie w każdym kraju możesz tak samo podchodzić do fotografii ludzi.
Czasem jest nawet tak, że nawet jak zrobisz zdjęcie, to już możesz mieć problemy - nieważne, czy miałeś zamiar, czy wstawiłeś do sieci.
Tutejszyn napisał/a:
Moim zdaniem LV to nieporozumienie.

To Twoim zdaniem. Ja t widzę inaczej.
Owszem, cenię sobie kadrowanie przez wizjer, ale uwierz, że czasem są sytuacje, gdzie patrząc z góry na odgięty monitor można lepiej coś uchwycić, aniżeli miałbyś na ten moment do oka przyłożyć.

Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

Ty znasz moje stanowisko, ja znam Twoje i... nie przekonamy się nawzajem :)
Jednak poruszasz ciekawą kwestię:
muzyk napisał/a:
Czasem jest nawet tak, że nawet jak zrobisz zdjęcie, to już możesz mieć problemy
Czy to znaczy, że wszystko można, o ile nie zostanie się złapanym? (Czytaj: można fotografować, o ile ekranik jest odchylony?)
Cytat:
ale uwierz, że czasem są sytuacje, gdzie patrząc z góry na odgięty monitor można lepiej coś uchwycić, aniżeli miałbyś na ten moment do oka przyłożyć
ależ wierzę :) Nawet często mi się zdarza, że celuję "na ślepo", czy to aparatem, na uniesionej ręce, czy to z aparatem całkiem nisko..
muzyk - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
Czy to znaczy, że wszystko można, o ile nie zostanie się złapanym?

Dokładnie tak.
Dla siebie. Jak wstawisz, jakiś adwokat wyniucha... przechlapane.
Ale jak pisałem: wszystko zależy od danego kraju.
Ja akurat często robię przytyk do kraju, w którym mieszkam, czyli w Niemczech.
Tutaj te kwestie są drakońskie wręcz.

Mimo to idę i focę. Bez twarzy, bez możliwości rozpoznania osoby. Sytuacje.
Tutejszyn napisał/a:
(Czytaj: można fotografować, o ile ekranik jest odchylony?)

To jest obojętne, czy odchylony, czy na kablu, czy w okularach masz aparat...

Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

Ja mam bardzo tradycyjne, żeby nie powiedzieć skostniałe podejście do sprzętu. Lubię technikę i jestem.. kiedyś byłem gadzeciarzem. Ale od pewnego czasu nie podchodzę bezkrytycznie do nowinek technicznych. LV od początku było nowinką niechcianą, do której fotografowie są przymuszani, a której najgłośniej przyklaskują nowbie..

muzyk napisał/a:
czy w okularach masz aparat...
Dlatego użyłem słowa "byłem". Straszny obciach te okulary.
jaad75 - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
LV od początku było nowinką niechcianą, do której fotografowie są przymuszani, a której najgłośniej przyklaskują nowbie.
No to jest akurat bzdura wierutna. Od początku był wśród części fotografów bardzo oczekiwaną funkcją. Również wśród średnioformatowców. Niekoniecznie jako zastępstwo wizjera i w celu używania aparatu na zombie... :roll:
Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

jaad75, ale dlaczego mieszasz do tego średnioformatowców? To inna kasta fotografów, inny sprzęt i w ogóle.. Ich bym nie mieszał w ten spór.
Cytat:
Od początku był wśród części fotografów bardzo oczekiwaną funkcją
Jak sam powiedziałeś "część". Czyli ta inna część tego wcale nie oczekiwała. Mam nadzieję, że ta druga część, do której ja się zaliczam, też znajdzie w ofercie sprzętu coś dla siebie, czyli aparaty bez ... LV
jaad75 - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
Czyli ta inna część tego wcale nie oczekiwała
Ta inna część w ogole nie miała pojęcia do czego mogłaby go użyć, tyle, że to w żaden sposób im chluby nie przynosi. To podobna grupa, która zielonego pojęcia nie miała jakie korzyści będą z zaimplementowania trybu wideo w DSLR, ale z góry była na nie, bo aparatami filmują przecież tylko "kompaktowcy". Wcześniej podobny beton był przeciw fotografii cyfrowej jako takiej, bo po co, przecież na filmie jest dobrze itp. itd...
Tutejszyn napisał/a:
Mam nadzieję, że ta druga część, do której ja się zaliczam, też znajdzie w ofercie sprzętu coś dla siebie, czyli aparaty bez ... LV
Nie będzie już takich aparatów, bo to nie ma żadnego sensu.
muzyk - Pon 03 Lut, 2014

Tutejszyn napisał/a:
Lubię technikę i jestem.. kiedyś byłem gadzeciarzem.

W zasadzie pisząc o tym ruchomym ekranie, cały czas mam przed oczami funkcjonalność GX7 w tym zakresie.
Nie dość, że bdb w dodatku wizjer to jeszcze ekran.
To są dwie rzeczy, których brakowało ewidentnie w GX1.
Owszem, wizjer trzeba było dokupić - wcale nie tani, ale bdb, no może nie taki jak w GX7, ale ekran pozostał na swoim miejscu. :lol:
Trochę się z GX1, GF1 ołaziłem po "streecie" stąd doceniam funkcjonalność GX7, jednak...
wolę póki co tradycyjnie. Z FF i wizjerem. :wink:
jaad75 napisał/a:
Nie będzie już takich aparatów, bo to nie ma żadnego sensu.

Zgadzam się. Niekiedy LV, niekoniecznie w połączeniu z ruchomym ekranem, bardzo się przydaje i to nie tylko w video.

Tutejszyn - Pon 03 Lut, 2014

jaad75 napisał/a:
Ta inna część w ogole nie miała pojęcia do czego mogłaby go użyć,
jaad75 napisał/a:
To podobna grupa, która zielonego pojęcia nie miała jakie korzyści będą...,
jaad75 napisał/a:
beton

Boże, jaad75, jak to dobrze, że jeszcze Ty masz pojęcie, o czymkolwiek.

Cytat:
Nie będzie już takich aparatów, bo to nie ma żadnego sensu.
Przekonałeś mnie.
Andrzej.M. - Pon 03 Lut, 2014

Hihihi... :lol: :lol: :lol: A miało być o obiektywach... :lol:
Skończyło się na odchylanej pierdółce... :lol: :lol: :lol:

To ja zapodam 2 obiektywy: Sigma 18-35/1,8 i Pentax HD 20-40/2,8-4.
Również stałki :
Pentax smc DA 15 mm f/4 ED AL Limited
Pentax smc DA 21 mm f/3.2 AL Limited
Pentax smc FA 31 mm f/1.8 AL
Pentax smc DA 35 mm f/2.4 Limited
Pentax smc FA 43 mm f/1.9 Limited
Pentax smc DA 70 mm f/2.4 Limited
Wszystkie za małe rozmiary - niepozorne i nie stresujące fotografowanych. Szczególnie fajna - ta ostatnia - do portretowania, zwłaszcza gdy zdjąć osłonkę przeciwsłoneczną. :lol:

Wolański - Wto 18 Lut, 2014

Hej . Jestem tu nowy ale nie proszę o fanfary ale o refleksję. Głównie fotografuję na ulicy w tym celu używam kilku aparatów : cyfrowy kompakt , nikon d40 z zoom'em do 300mm. G , canon eos 300 75mm. lomo LC-A :roll: Czasami ciekawa scena jest pod nosem innym razem obracam się i widzę, że nie doskoczę do scenki wtedy z pomocą przychodzi 300mm. w ten sposób wykonałem kilka udanych zdjęć street'owych .Nie przeszkadza mi fakt że wyglądam jak choinka :lol:
Dżozef - Sro 19 Lut, 2014

.Nie przeszkadza mi fakt że wyglądam jak choinka :lol: [/quote]

Chodzi raczej o to aby innym to nie przeszkadzało :cool:

Werwik - Sro 19 Lut, 2014

Z mojego małego doświadczenia wiem, że lepiej robić aparatem niepozornym zabawkowych wręcz uchodzić za turystę. Drugie dobre rozwiązanie to lekki długi zoom plastikowy którego używają nawet uznani fotografowie uliczni. Jest lekki i ma duży zasięg. Pamiętając, że jeśli robimy zdjęcie pojedynczej osoby tak że można ją rozpoznać (np zoom) to bez jej zgody nie ma co marzyć o upublicznianiu jej wizerunku.
bogdanek - Czw 20 Lut, 2014

Oj , mnie się zachciało raz krakowskich żuli potraktować kadrem i o mało co bym w ryja nie dostał.
Stanowczo lepiej mieć mniejszy aparat , chociaż na rynku krakowskim , jak i pewnie w każdym miejscu okupowanym przez amatorów fotografii świetnie można się bawić .
Tam wszyscy , wszystkich macają obiektywem i z tym problemów nie ma , choć pewnie są wyjątki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group