forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Kitowy Canon 18-55 czy stary Helios ?? :D

LegalAlien - Wto 26 Wrz, 2006
Temat postu: Kitowy Canon 18-55 czy stary Helios ?? :D
Jeszcze w tym tygodniu będę musiał wykonać serię zdjęć obiektywem mniej więcej 50mm. Z posiadanego przeze mnie sprzętu mogę wybrać jedynie kita lub podpiąć starego Heliosa (44M-4 58mm/2) do równie starego Zenita ( 8) ) i zrobić zdjęcia analogowe. I tak się zacząłem zastanawiać... Z testu kitowego obiektywu wynika, że przy tej ogniskowej jest kiepsko... A jak byłoby z Heliosem ? Jak myślicie ? :D
Arek - Wto 26 Wrz, 2006

Ja bym nie ryzykował. Mam ogromny sentyment do tandemu Zenit + Helios, zrobiłem nim
tysiące zdjęć. Ale wiem przez to, że Heliosy mają ogromny rozrzut jakościowy, więc Twój
egzemplarz może być nawet duuuużo gorszy od przeciętnego na 50 mm kita. Ponadto
korpusy Zenitów lubią po macoszemu obchodzić się z filmami, rysując je, miętoląc itp.

MM - Wto 26 Wrz, 2006

Kup przejściówkę i podepnij do aparatu Heliona. To naprawdę świetne szkło, na pewno lepsze od kita. No chyba, że masz jakiś strasznie skopany egzemplarz. Widziałem zdjęcia robione takim zestawem, które zwyczajnie wymiatają... nawet z L-kami mogą konkurować czasami :wink:
Sam mam Heliona i swego czasu używałem. Gdyby nie to, że brak AF to...bym nie kupił 50/1.4 :lol: Można specjalne matówki dokupić do Canona które ułatwiają focenie starymi szkłami. Ale to temat na CB, tam jeden facet robi takie cuda na rynek.

LegalAlien - Wto 26 Wrz, 2006

W takim razie zrobię zdjęcia dwoma aparatami i porównam, bo zżera mnie ciekawość :D W tej chwili kupno czegokolwiek odpada bo odkładam fundusze na Canona EF 50 mm f/1.4 USM

Przy okazji (przepraszam za offtop)... Do Zenita mam zamiar włożyć czarno-biały film negatywowy. Jak już wywołam sam negatyw (w Szczecinie, a już tymbardziej w okolicach jest to niemały problem, a sam raczej nie podejmę się wyzwania) to czy będę mógł zamówić odbitki w zwykłym fotolabie ? Potem własnoręcznie popracuję na powiększalniku, ale zanim coś schrzanię, wolałbym mieć dobre zdjęcia...

MM - Sro 27 Wrz, 2006

Ja w analogu używam Ilforda XP 2 Super 400 na proces C41. Dość szczegółowy film choć ziarno też MA. Jak wolisz na gładko to kup Kodaka 400. Gładki jak pupa niemowlaka. Ale po co chcesz robić na kliszy, po prostu kup (pożycz) przejściówkę na body Canona i podłącz do swojego cyfraka. Za te pieniądze moim zdaniem WARTO.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group