forum.optyczne.pl

Lornetki - Swarovski EL vs Skyrover Banner Cloud APO 8x42.

Jan55 - Wto 09 Kwi, 2024
Temat postu: Swarovski EL vs Skyrover Banner Cloud APO 8x42.
Porównanie obrazów Swarovski EL 8,5x42 vs SkyRover BC 8x42 APO.
Na "binomania.it" jest wstępne porównanie w/w lornetek.
Bardzo ciekawie się zapowiada. Recenzja ma być w piątek :wink: .

binocullection - Sro 10 Kwi, 2024

Z CN:
My take on Holger's old comments, is that the design and manufacturing capability was available a decade ago and the go/ no-go decision was based on market economics. At that time it is likely a customer would finance the non-recurring engineering and set-up costs.

If this interpretation is correct, then it echoes my understanding and experience of Chinese manufacturing capability.

Now that this range of BC bins are being sold directly by the manufacturer, the middle man profit and associated mark-up is removed, thus delivering them at good prices to the end user.

No to zaczyna sie WWIII, gdzie zamiast rakiet spadna nam na glowy bennerklaudy.
W ramach dzialan wojennych, jako partyzanckie operacje falszywej flagi, pojawiac sie beda takie komentarze jak wyzej, ktore doprowadza do zamieszek w gronie co poniektorych entuzjastow optyki nad Wisla.

Na te okolicznosc zachecam do przypomnienia sobie tekstu piosenki naszego wspanialego wieszcza: https://youtu.be/3gGFL0vb8cg?si=yxI0GBXHGKsSMHZ0

Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Chyba widzę w BC trochę gorszą ostrość na brzegach tego włoskiego kadru niż w EL. Przypuszczam, że Chińczycy mogli uzyskać jakość obrazu porównywalną z austryjacką w środku pola. Być może chińska lornetka nie będzie w stanie dorównać Swarovskiemu właśnie pod względem procentu dobrze skorygowanego pola.
binocullection - Sro 10 Kwi, 2024

Podrzucisz jakis link?
Ja ilekroc zostaje przekierowany na binomanie, dostaje migreny od patrzenia na estetyke i typografie na tej stronie (o zgrozo wloskiej), nie mowiac o fatalnej nawigacjina telefonie.

Binokularnik - Sro 10 Kwi, 2024

Wojtas_B napisał/a:
Chyba widzę w BC trochę gorszą ostrość na brzegach tego włoskiego kadru niż w EL. Przypuszczam, że Chińczycy mogli uzyskać jakość obrazu porównywalną z austryjacką w środku pola. Być może chińska lornetka nie będzie w stanie dorównać Swarovskiemu właśnie pod względem procentu dobrze skorygowanego pola.

Czyżby Chińczycy opanowali produkcję soczewek i powłok godnych Swarovskiego? Jeżeli tak to i pole skorygują jeżeli będzie im się chciało.

Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

Może już to zrobili (skorygowali dobrze), tylko trafi się na to w innym egzemplarzu lornetki. Wiadomo nie od dziś, że dobra kontrola jakości w chińskich fabrykach nie istnieje. Tylko zdecydowane działania i wymagania zleceniodawców (firm) mogą doprowadzić do zmiany tej mentalności. W innym przypadku będzie jak dotąd, czyli jak się trafi :cry: .
Binokularnik - Sro 10 Kwi, 2024

Jan55 napisał/a:
Tylko zdecydowane działania i wymagania zleceniodawców (firm) mogą doprowadzić do zmiany tej mentalności.

Może Delta Optical coś zamówi z nowej oferty chińskich firm i będziemy mieli „Swarki” rodzimej produkcji? :wink:

Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

To byłoby najlepsze, co mogliby zrobić, po kilkunastu latach, od premiery Forestów II :mrgreen: .
Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Jan55 napisał/a:
Może już to zrobili (skorygowali dobrze), tylko trafi się na to w innym egzemplarzu lornetki. Wiadomo nie od dziś, że dobra kontrola jakości w chińskich fabrykach nie istnieje. Tylko zdecydowane działania i wymagania zleceniodawców (firm) mogą doprowadzić do zmiany tej mentalności. W innym przypadku będzie jak dotąd, czyli jak się trafi :cry: .


Braku skorygowania pełnego pola nie wiązałbym wprost z brakiem kontroli jakości, a raczej z niepokonaną jeszcze przez Chińczyków barierą technologiczną, której pokonanie wymagałoby odpowiednich nakładów.

Ale jeśli jakość obrazu, powiedzmy do 70% promienia, przy wielkim polu pozornym będzie wybitna, to i tak mamy do czynienia z poważnym zamieszaniem na rynku lornetek do wyższej półki średniej.
Bo co będzie, jeśli okaże się, że BC są lepsze od wszystkich modeli spoza wielkiej trójki?

binocullection - Sro 10 Kwi, 2024

OK, teraz spojrzałem na dużym monitorze.

Ja jednak Wojtek dostrzegam tam bardzo zbliżoną ostrość brzegową, natomiast główna różnica IMO jest gdzie indziej - w kontraście! Spójrzcie na świecącą się metalową kulę w centrum FOV. Takie rozświetlone powierzchnie świetnie weryfikują powłoki i kontrast. Gdy lornetka ma gorszy kontrast, poświata wydaje się rozlewać poza powierzchnię świecącą i tak jest w, brrr..., banerklałdzie. W EL światło jest bardziej skoncentrowane. Jeśli to ta sama apertura, nie może być to kwestia po prostu większej jasności jednej z lornetek.

_Tomek_ - Sro 10 Kwi, 2024

One już były przez chwilę w sprzedaży (Aliexpress) i to w cenie ok $500...
Binokularnik - Sro 10 Kwi, 2024

Wojtas_B napisał/a:
Bo co będzie, jeśli okaże się, że BC są lepsze od wszystkich modeli spoza wielkiej trójki?

Będzie dobrze...albo nawet lepiej :smile:

Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

Wojtas_B... O braku kontroli jakości pisałem w kontekście całości, czyli optyki, mechaniki i obudowy, bo co z super optyki jak mechanika będzie marna a obudowa będzie się rozpadała po np pół roku użytkowania.

Co do reszty o czym piszesz to w zupełności się z Tobą zgadzam.

Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

Panowie , weźcie pod uwagę że na rynku wewnętrznym ta lornetka jest wyceniona na ok 350 USD i zapewne tyle realnie jest warta . Za granicą cena rośnie x2 . Ani optycznie ani mechanicznie ten sprzęt nie zbliży się do ALF więc śpijcie spokojnie :mrgreen: . To jest dobra lornetka klasy średniej i tak należy ją odbierać . Ot dobry produkt jak na obecne czasy . Szczegółowa recenzja jest już od pewnego czasu na binoview.ru
Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Kot72, Jeśli chodzi o mnie, to nie czytam nic ruskiego.
Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

A ja nie dyskryminuję jednostki za politykę jego furera .
Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

Z resztą ten sam człowiek recenzował w/w lornetkę na Bridforum .
Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Kot72 napisał/a:
A ja nie dyskryminuję jednostki za politykę jego furera .


Jakoś muszę protestować.

Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

Jak na razie to te BC, pod względem wielkości pół, sięgnęły szczytu czyli NL-ów :shock: , a co do reszty optyki to trzeba się wstrzymać z opiniami, do momentu, aż tych opinii będzie więcej i to opinii bardziej uznanych opiniodawców (recenzentów). Dopiero wtedy, będzie można wyciągać jakieś sensowne wnioski, a dokąd sami nie popatrzymy przez te "cuda", to będziemy musieli traktować te opinie, jako subiektywne opinie recenzujących, o czym wszyscy wiemy :grin: .
Lech149 - Sro 10 Kwi, 2024

Chciałbym spytać , co to jest furer ? :twisted: . Gogle odsyła mnie do Hitlera . :twisted:
Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Lech149 napisał/a:
Chciałbym spytać , co to jest furer ? :twisted: . Gogle odsyła mnie do Hitlera . :twisted:


To taki, co ma furę i nią powozi.

Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

Lech149, miało być fuhrer z u z dwiema kropeczkami . Wkradła się literówka ale jeśli nie łapiesz kontekstu to ....wybacz .
Jan55, kto jest uznanym opiniodawcą ?

Wojtas_B - Sro 10 Kwi, 2024

Kot72 napisał/a:
Lech149, miało być fuhrer z u z dwiema kropeczkami . Wkradła się literówka ale jeśli nie łapiesz kontekstu to ....wybacz .
Jan55, kto jest uznanym opiniodawcą ?


Google nie jest najgłupszy, bo odesłał do Adolfa nawet bez "h".

Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

Kot72 napisał..." kto jest uznanym opiniodawcą ?"
To już musisz sobie sam, na to pytanie odpowiedzieć, zwłaszcza, jeżeli czytasz inne binofora oprócz Optycznych :grin: .

Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

Jan55, zapomnij . Ojciec Redaktor pewnie nie zechce tego testować . Choćby z uwagi na brak polskiej dystrybucji . Z tego co jest w sieci jakieś tam wnioski już można wyciągnąć . Mnie osobiście bardziej interesują zapowiadane wersje 10x50 i 12x50 .
Jan55 - Sro 10 Kwi, 2024

"Wadą" tych BC, mogą być - są, prawdopodobnie, muszle oczne, których średnica na styku z oczodołami wynosi 45,5mm :roll: , co niewielu ludziom będzie pasowało. Ciekawe jakie będą opinie na ten temat.
Kot72 - Sro 10 Kwi, 2024

Muszle oczne faktycznie są słusznej średnicy . Gorzej że nos mogą uciskać . Mnie się nie podoba zbyt cienki pancerz .
kimek27 - Sro 10 Kwi, 2024

A to dobre :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
zadra - Sob 13 Kwi, 2024

Kot72 napisał/a:
A ja nie dyskryminuję jednostki za politykę jego furera .

w tym przypadku zakup jednostki bezpośrednio wpłynie na zysk w polityce rzeczonego przodownika mas i dołoży cegiełkę do finansowania jego zbrodni.

Wojtas_B - Sob 13 Kwi, 2024

zadra napisał/a:
Kot72 napisał/a:
A ja nie dyskryminuję jednostki za politykę jego furera .

w tym przypadku zakup jednostki bezpośrednio wpłynie na zysk w polityce rzeczonego przodownika mas i dołoży cegiełkę do finansowania jego zbrodni.


Że co?

Wojtas_B - Sob 13 Kwi, 2024

Przeczytałem właśnie włoską recenzję tytułowej BC 8x42. Nie dorównał Zeissowi SF 8x42, ale wg recenzenta kasuje wszystko w cenie 500$.

https://www.binomania.it/...cloud-apo-8x42/

Bardzo dobra kontrola AC, całkiem płaskie pole (dla amatorów tegoż i astromaniaków), astygmatyzm nieduży widoczny na gwiazdach dopiero na peryferiach pola, kontrola odblasków od bocznego światła lepsza niż w szerokokątnych alfach (!), efekt 3D większy niż w typowej dachówce, duże okulary - tu diabli wiedzą, ilu z nas będzie uwierała w pysk.

Kot72 - Sob 13 Kwi, 2024

Wnioski i spostrzeżenia zgodne z rosyjską recenzją . Jeszcze jedna uwaga . Za 500 z groszami to kupisz jak mieszkasz w USA . U nas niemal 700 USD . W Chinach , w sklepie ok 350 . Gdzie tu sprawiedliwość ?
mzksiak - Sob 13 Kwi, 2024

No dobra. Kto pierwszy odważny i zamawia 😀
Jan55 - Sob 13 Kwi, 2024

Jak na razie, to zamówić można, tylko piwo w bufecie :mrgreen: , bo BC są wyprzedane :cry: .
Ja "wypadam" z tego zakupu, bo dla mnie za ciężka cegła i za duże muszle oczne :sad: .
Jeszcze jedno, piszą, że jakość obudowy BC, odstaje od alf. Jak na razie to są trzy opinie, więc pytanie, czy zachwyty jeszcze będą czy raczej skończy się jak z lornetkami SVBony czy Oberwerkiem SE, czyli cisza po burzy :roll: .
Gdyby się okazało, ze lornetka jest faktycznie, prawie świetna, to cena 700$ (2800) nie byłą by ceną wygórowaną :wink: .

PS. Na BF, jeden z opiniujących porównał ostrość BC z M7 i P7 8x42 oraz z E II i stwierdził, że BC jest ciut ostrzejsza od M7 a porównywalna z P7 i E II. Ciekawe ?

binocullection - Nie 14 Kwi, 2024

Prowadze teraz korespondencje z kolega, nalogowym binoholikiem ze Szwajcarii, ktory mial dostep do testowego egzemplarza Rowera. Powtarza wszystko, co zostalo juz powiedziane na forach, dodajac jedna wazna uwage - BC zadnym elementem swej konstrukcji, w tym wygladem powlok, estetyka obrazu i mechanika obudowy nie przypomina niczego dotychczas wyprodukowanego. Jesli to new development, z rekordowym polem widzenia, ktore z reki dysponuje w pelni plaskim polem i ktory "troche" odstaje od SFa za 500 czy 700 EUR - to jest to juz poczatek wojny hybrydowej, przynajmniej na froncie optycznym.
Jan55 - Nie 14 Kwi, 2024

Tylko, żeby takie lornetki chciały być dostępne, normalnie w Europie, a nie przez jakieś Alli..., to byłoby pięknie :mrgreen: . Do tego dochodzi gwarancja i serwis, którego praktycznie nie ma, więc lornetka staje się loterią, jak się trafi. Chyba, że Chińczyki staną na wyżynach kontroli jakości, i wszystkie lornetki będą bez wad :grin: .
Kot72 - Nie 14 Kwi, 2024

Neil English też już recenzję naskrobał . Twierdzi że ostrość centralna jest porównywalna z Habihtem 8x30.
Dla mnie za drogo . Poczekam jak rynek się nasyci i ceny spadną . Zresztą vis EII zbyt wiele sobie nie polepszę a już na pewno nie wagowo .

Jan55 - Nie 14 Kwi, 2024

Jeżeli ostrość centralna BC, według Englisha, jest porównywalna z Habichtem 8x30, to znaczy, że jest lepsza od NL i EL, dlatego, że ostrość centralna Habichta, uznana została już dawno, za najlepszą (najwyższą) wśród lornetek :mrgreen: .
Niemniej jednak, ostrość, to najbardziej indywidualna ocena każdego lornetkowicza, więc opinię Englisha należy potraktować jako jego osobistą, widzianą jego oczami a nie zmierzoną :roll: .
Na BF, opiniujący porównał ostrość BC i wyszło mu, że jest porównywalna z Prostaffem P7 i E II a tylko ciut lepsza od Monarcha M7. To jest dowód na to, jak każdy odbiera ostrość w lornetkach :shock: .

binocullection - Pon 15 Kwi, 2024

Coraz ciekawsze te spekulacje banerklaudowe. Jeszcze bardziej niz o ostrosci lubie dywagacje nt balansu bieli i wyzszoci jednego nad drugim.

Od razu przypomina mi sie pewne degustacja win hiszpanskich z Markiem Kondratem, na ktorej pan Marek, intensywnie indagowany przez uczestnikow na temat wyzszosc jednych szczepow nad innymi ze spokojem Adama Miauczynskiego stwierdzil, ze wina dziela sie na te, ktore mu smakuja i nie.

Nie wiem kim jest Neil English, ale jesli mowa o porownywaniu ostrosci lornetek ostrych, to az dziw bierze, ze glosu jeszcze nie zabral kol. Wojtas. Wszak juz dawno stwierdzilismy (obiektywnie), ze lornetki dziela sie na dwie rozlaczne kategorie: ostre i nieostre. Metoda lean management, czyli w sposob naukowy, ukrocilismy dywagancje, co determinuje ostrosc i jej gradacje wsrod lornetek.

zadra - Pon 15 Kwi, 2024

przeczytalem dyskusję i naszla mnie myśl, że wszystkie wpisy są obarczone dużym błędem logicznym.
Sugerujecie się trzema opiniami z Internetu napisanym po testach jednostkowych sztuk produktu.
Nie wiadomo, czy testy nie były w jakiś sposób sponsorowane, aby produkt okazał się konkurencyjnym..
Dopiero kontakt z lornetką seryjnej produkcji i to nie z początku ich produkowania może odpowiedzieć na pytania, czy jest dobra, czy nie.
Na jakie ustępstwa poszedł producent żeby osiągnąć efekt, jak wygląda wspomniana wcześniej kontrola jakości i możliwości dystrybucji oraz serwisu.
Przecież kontrola jakości jest na każdym etapie. Osobno mają ją elementy obudowy, osobno kazamda soczewka i pryzmat, jakosć powłok na szklach i dodatkowo produkt końcowy.
Wystarczy że na którymkolwiek etapie kontrola jest slabsza to cały instrument już kryteriów nie spełnia..

Może również być tak, że te które określone jako gorsze zjada z linii produkcyjnej to również pojawią się w sprzedaży z niższą ceną jako pełnowartościowe i nastąpi fala krytyki dot jakosci wszystkich tych lornetek..

Moim zdaniem za szybko na ochy i achy ..

Wojtas_B - Pon 15 Kwi, 2024

binocullection napisał/a:

Nie wiem kim jest Neil English, ale jesli mowa o porownywaniu ostrosci lornetek ostrych, to az dziw bierze, ze glosu jeszcze nie zabral kol. Wojtas. Wszak juz dawno stwierdzilismy (obiektywnie), ze lornetki dziela sie na dwie rozlaczne kategorie: ostre i nieostre. Metoda lean management, czyli w sposob naukowy, ukrocilismy dywagancje, co determinuje ostrosc i jej gradacje wsrod lornetek.


Tak, podczas przydługich dywagacji z rodzaju ostra, nieostra, mniej ostra, o piczy kłak mniej ostra itd., postanowiłem zastosować brzytwę Ockhama. No bo jak nie pokusić się o takie uproszczenie (przynajmniej w stosunku do ostrości centralnej), skoro chcąc kontemplować pióra na droździe, przykładam do oczu jedną lornetkę, która jest niby ostra, ale czegoś mi brakuje, czuję, że coś jest nie tak, a przykładam drugą i od razu czuję satysfakcję? A czy ona jest ostra jak Habicht czy jak Meopta, to już rozważania pomocnicze.

Przekonałem się, że to ta demoniczna AC o nieciekawej charakterystyce jest w ogromnym stopniu odpowiedzialna za to, czy czujemy, że lornetka jest wystarczająco ostra, żeby u nas została, czy musimy ją odrzucić. Centralna AC, gdy się ujawni, potrafi w pewnych warunkach zrujnować ogólne odczucie ostrości, podczas gdy w innych warunkach, gdy się na chwilę schowa, funduje nam złudzenie, że mamy do czynienia z lornetką wystarczająco ostrą.

Jan55 - Pon 15 Kwi, 2024

zadra napisał..."Dopiero kontakt z lornetką seryjnej produkcji i to nie z początku ich produkowania może odpowiedzieć na pytania, czy jest dobra, czy nie. "

Twoje rozumowanie jest też błędne, bo nie raz, nie dwa, okazywało się, okazuje się, że lornetki (różnych firm) w normalnej produkcji i sprzedaży, nie spełniały, nie spełniają, norm jakościowych, a kupno ich to loteria, jak się trafi, co dowodzi, że kontrola jakości (niechlujna) jaka była to jest i nic w tym temacie się nie zmienia i prawdopodobnie się nie zmieni :cry: .

Napisałeś też..." Moim zdaniem za szybko na ochy i achy .."
Nikt z nas, a przynajmniej ja, nie sugerujemy się tymi trzema opiniami i nie roztaczamy nad nimi ochów i achów, po prostu wyrażamy swoje opinie na temat tych opinii i tego produktu.
Sam, nie raz pisałem, że nawet testy (podobne w technice) Optycznych czy van Ginkela, o czym sam nie raz pisał, nie są w 100% miarodajne, bo są wykonywane na jednym egzemplarzu jakiejś lornetki, co nie odzwierciedla jakości i wyników całej produkcji danej lornetki (różnice pomiędzy egzemplarzami), o czym można się nie raz przekonać, czytając opinie użytkowników BF, CN i Optycznych.

Sam piszesz na forum, o poradę w sprawie zakupu lornetki, my Ci doradzamy ( na podstawie doświadczeń z danymi lornetkami ) a Ty skorzystasz z naszych opinii albo i nie, kupisz taką jaka Tobie się podoba i Tobie spasuje, jeżeli taka się trafi :wink: .Ta lornetka, która w/g nas, jest bdb, niekoniecznie musi być dobra dla Ciebie, o czym też można wyczytać w Twoich postach ( zastanawiasz się nad słabszymi od lepszych, przez nas poleconymi ) :wink: .
Zawsze piszę i mówię, że testy i opinie, mogą służyć (tylko), za podstawę lub zorientowanie się w temacie danej lornetki i nie powinny służyć do "nakazowego" zakupu tejże lornetki, zwłaszcza przez osobę, która ma jakieś pojęcie o lornetkach, bo dla laika jest obojętne co kupi ( byle nie drogo a dobrze), bo i tak kupuje to co jest reklamowane w sieci lub to co ma kolega czy sąsiad, też laicy :grin: .

Jan55 - Pon 15 Kwi, 2024

Wojtas_B... Bez mydła :lol: , ale dobrze i ciekawie to napisałeś :mrgreen: . Uważam tak samo.
TRYTON7 - Pon 15 Kwi, 2024

Panowie ale to jest dublecik ED :) ciekawe jakie szkiełko ?
Nie sadze aby nawet sie zbliżył do Św. 3.

może złożymy sie w 10 osób + i zamówimy na testy ?
Przygotujemy Arka by to nam pomierzył a sami pobawimy sie nad warszawskim bulwarami :)
po 14 dniach jak bedzie słaba to odeślemy do producenta ... :mrgreen: .

Jan55 - Pon 15 Kwi, 2024

TRYTON7,,, To jest inna lornetka, a nie BC 8x42. BC nie ma żadnych napisów tego typu, więc nie wiadomo czy to taka sama optyka. Bosma to lornetki 10-12x50 a BC 8-10x42.
browar - Pon 15 Kwi, 2024

Gdyby nie płaskie pole to już bym nabył 10x42, szkoda.
Wojtas_B - Pon 15 Kwi, 2024

browar napisał/a:
Gdyby nie płaskie pole to już bym nabył 10x42, szkoda.


Tragedia. :roll:

zadra - Wto 16 Kwi, 2024

Cytat:
Sam piszesz na forum, o poradę w sprawie zakupu lornetki, my Ci doradzamy

Zawsze dobrze poradzić się ludzi którzy są bardziej zorientowanie w temacie.
Uważam też, że nawet to co napiszę taki laik jak ja - że mi nie pasuje to, czy tamto w lornetce sugerowanej , albo gdy zrobię porownanie wrażeń z patrzenia przez dwie różne lornetki, to być może kiedyś ktoś przeczyta te posty, ktoś kto tak jak ja ma mniejszą orientację w temacie i sam sobie na podstawie wpisów wyrobi opinię i przeprowadzi osobisty proces doboru.

Z Waszych porad korzystam, dlatego aktualnie patrzę na świat przez Kowę..

binocullection - Wto 16 Kwi, 2024

Wojtas_B napisał/a:
browar napisał/a:
Gdyby nie płaskie pole to już bym nabył 10x42, szkoda.


Tragedia. :roll:

Jest Was juz dwoch. Nadzieje w przypadku BC ratuja pogloski o spadku ostrosci na ostatnich 10% pola.

Kot72 - Wto 16 Kwi, 2024

W/g rosyjskiej recenzji , w tej lornetce występuje pewien efekt krzywizny pola . Najlepiej wygląda dół obrazu . Boki prawo -lewo mają widoczną krzywiznę którą można doregulować focuserem 5 stopni . Najgorzej jest na górze kadru . Tam krzywiznę można redukować poprzez 10 stopniowy ruch focusera . To w szczegółowych testach bo w obserwacjach dziennych prawie tego nie widać .
binocullection - Wto 16 Kwi, 2024

Brak symetrii krzywizny pola, który opisujesz, jest charakterystyczny dla chinskich flatenerów i nie ma wspólnego mianownika między egzemplarzami (te z równą nieostrością w każdym kierunku należą do rzadkości). Wg mnie prawie na pewno przedstawia to jakiś błąd produkcyjny.
Kot72 - Sro 17 Kwi, 2024

Kolejna po zakupowa recenzja na CN . Całkiem dobra optyka przy stosunkowo przeciętnej mechanice . Po raz kolejny zwrócono uwagę na kiepskie ogumowanie . Cienkie i słabo chwytne oraz z nierównym oporem działający fokuser . Czyli mamy typowo po chińsku . Dość dobrą optykę wsadzono w kiepską obudowę . Przy cenie jaką trzeba zapłacić za ten produkt w UE to na chwilę obecną nie jest to interes życia . Ja poczekam na wersję poprawioną :wink:
Wojtas_B - Sro 17 Kwi, 2024

Przeczytawszy dwie recenzje, o których nie wiem, czy są sponsorowane, czy nie (jedna z nich pełna zachwytów nad stroną optyczną lornetki) i dowiedziawszy się o enigmatycznej konstatacji pewnego konesera ze Szwajcarii o nieporównywalności BC do wszystkiego, co do tej pory widział, napiszę za Sokratesem: Wiem, że nic nie wiem.

Czy remedium na tę niewiedzę byłoby dla mnie eksperymentalne zamówienie jednej sztuki?
Pewnie tak, gdyby można ją było kupić choć u jakiegokolwiek znanego dystrybutora lornetek.

binocullection - Sro 17 Kwi, 2024

Dajcie prosze znac, jak znowu pojawisie podaz. Ja chetnie zamowie osemke.
Kot72 - Sro 17 Kwi, 2024

W Singapurze możesz zamówić . Zbierają zamówienia . Wysyłka 22.04 .
Sklep Mcgill mcgill.com.sg

jaarek07 - Czw 25 Kwi, 2024

Lornetki znów są dostępne w sprzedaży.
Moze ktoś z forumowych fachowców kupi i zrecenzuje :smile:

Kot72 - Czw 25 Kwi, 2024

W sieci masz co najmniej trzy recenzje plus wrażenia użytkowników . Czy będziesz dużo mądrzejszy gdy przeczytasz czwartą ? Możesz kupić a ja Tobie recenzję napiszę :wink:
Już jeden posiadacz na CN napisał że z uwagi na wielkie muszle lornetka nie bardzo pasuje do twarzy . Gdyby przymierzył w sklepie stacjonarnym to twierdzi że by nie kupił . Dodatkowo szybko powstał luz na fokuserze . I teraz bieda bo na naprawę trzeba do Chin odesłać .

Wojtas_B - Czw 25 Kwi, 2024

Dziś poczytałem na CN trochę ostatnich postów użytkowników SRBC, z których wyłania się taki obraz sytuacji, że optycznie lornetka(i) jest na poziomie alf lub bardzo blisko, a kontrolę odblasków ma fenomenalną, natomiast mechanika jest z niższej półki. Ktoś napisał, że jeśli porównywać z NL, to zasadniczo różnice poziomów można rozważać tylko w mechanice.
Kot72 - Czw 25 Kwi, 2024

Ja uważam że optyka jeszcze nie zbliża się do alf . Są pewne pozytywne postępy ale nadal to wyższa klasa średnia wśród chińskich lornetek . Myślę że ta lornetka to pewien biznesowy eksperyment , badanie rynku . Sky Rower nie stanie się pogromcą Swaro tak samo jak Moonstar/APM nie stał się zabójcą EII .
kimek27 - Czw 25 Kwi, 2024

Przez moje rece przeszlo wiele lornetek ( pewnie garstka w porownaniu z niektorymi na forum) Powiem jedno z doświadczenia z chińskimi lornetkami i porównywaniem ich do ALF. Jeśli ktoś nie miał przy oku np takiego SV 8.5x42 to dla niego większość topowych chińskich produkcji będzie top. Ale jeśli ktoś kupuje lornetke chińska bez serwisu za 1/3 ceny to wyrzuca kase w błoto moim zdaniem. Jest sporo lornetek na rynku przekroju 2500zl z Chin, sa one lepsze i gorsze. Jak kto woli i czego oczekuje. Dla mnie jak wspomniano wyżej daaallleeekkkoo im do lornetek klasy top.
jaarek07 - Czw 25 Kwi, 2024

Kot72 napisał/a:
W sieci masz co najmniej trzy recenzje plus wrażenia użytkowników . Czy będziesz dużo mądrzejszy gdy przeczytasz czwartą ? Możesz kupić a ja Tobie recenzję napiszę :wink: .


Po pierwsze, istniejące recenzje w sieci do mnie nie trafiają (np Neil English zachwycający się wszystkim co mu w ręce wpadnie :wink: )

Po drugie kolega @binocullection pisal by dac znać jak się pojawią, więc publicznie daję znac.

Po trzecie, dla niektórych użytkowników 2600zl stanowi niewielki wydatek i moga sobie pozwolić na zakup "na próbę" lub dla zaspokojenia ciekawosci.

Dla innych to będzie maksimum na jakie moga sobie pozwolic i woleliby miec jak najwiecej danych i przekonania przed takim zakupem.

Kot72 - Czw 25 Kwi, 2024

Masz bardzo dobrą recenzję na Binoview.ru . U Neila nie wyczułem wielkiego entuzjazmu :wink:
Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

Generalnie, wszystkie, cztery, obecne recenzje, opiewają jakość optyki tej lornetki, natomiast co do obudowy i mechaniki, to już jest różnie, a generalnie mało co :cry: . Lornetka miałaby szanse być "ideałem" za 500$ a nawet za 1000$, ale tylko wtedy, gdyby jej całościowa jakość była idealna, a tego jeszcze Chińczykom brakuje, idealnej kontroli jakości, braku serwisu i prawdziwej gwarancji. Chyba, że puszczą ten "projekt" dla jakiejś znanej firmy i pod uznaną marką, to wtedy może lornetka zyska uznanie i będzie "prawie alfą".
Czas może pokaże, albo skończy jak inne chińskie wyroby np SvBony ED :cry: .

Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

jaarek07 napisał..."Dla innych to będzie maksimum na jakie moga sobie pozwolic i woleliby miec jak najwiecej danych i przekonania przed takim zakupem".

Kupno lornetki nie znanej, zwłaszcza chińskiej marki, za cenę 500-600$, nawet mającej bdb recenzje, które są subiektywnymi opiniami recenzujących, jest bardzo złym wyborem, bo aby mieć pewność, że lornetka którą chcemy kupić i na którą nas stać, była tą jedyną i najlepszą dla nas, musi być sprawdzona, najlepiej przez nas samych a nie przez recenzentów, bo to co spasuje recenzentowi, nie koniecznie będzie pasowało osobie, która kupi zrecenzowaną lornetkę. Przekonaliśmy się o tym, już nie raz, tutaj na forum i sami na sobie.
Sam Holger Merlitz w swojej recenzji Sky Rovera APO 12x50 napisał, że do recenzji mógł dostać wyselekcjonowany egzemplarz z całej serii i inne egzemplarze mogą nie być tej samej jakości optycznej. Inni recenzenci o tym nie piszą, przyjmując, że wszystkie są "cacy" , a znając życie, to tak na pewno nie jest, przykład opiewanych lornetek, firmy SvBony ED iip.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Jan55, tylko z potencjalnym zwrotem SVbony nie było problemu bo były dostępne na amazonie . Tutaj płacimy za lornetkę plus fracht ok 2800 zł . Celnik może jeszcze doliczyć cło . Jeśli coś będzie nie tak lub lornetka nie przypasuje to trzeba zwracać bezpośrednio do Chin . Następne 50 USD i jeszcze zabawa z papierami celnymi bo teraz wchodzisz w rolę eksportera . Ja kupić ,, na próbę " mogę tylko w przypadku zakupu w sklepie w UE i to w przypadku gdy cena spadnie bo nie mam zamiaru płacić 2x tyle co kosztuje w sklepie w Chinach kontynentalnych .
TRYTON7 - Pią 26 Kwi, 2024

lornetka niewątpliwie pojawi sie wkrótce u nas, jestem pewien :) .

Jeśli chcemy mieć naprawdę obiektywne inf. potwierdzającą jej jakość optyczne to powinna trafić na testy: otyczne.pl
Relacje posiadaczy lornetki będą zawsze subiektywne z wiadomych powodów.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

TRYTON7, test określi jedynie parametry techniczne . Cechy pozostałe to już tylko wrażenia osobnicze po osobistym kontakcie .
TRYTON7 - Pią 26 Kwi, 2024

Kot72
testy :optyczne.pl są kluczowe po to by naprowadzać na co zwrócić uwagę.
Ile bedzie testerów tyle bedzie opinie ... owe są istotne ale nieprecyzyjne i zmienne w zależności od obserwatora ,jego preferencji, wady wzroku, rozstawy ocznego itp. :mrgreen:

Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

TRYTON7... Test Optycznych będzie dotyczył tylko jednej lornetki, jak się trafi, więc też nie będzie wyrażał jakości wszystkich serii, co już nie raz było wytykane, nie tylko u nas ale i na BF. Gdyby był robiony na np 3 czy 5 egz z danej serii, to można by było mówić o teście obiektywnym, a tak, to też jest test i wyniki subiektywne i nie są wyrocznią tylko informacją, która może być pomocna ale nie koniecznie zgodna z rzeczywistością i opiniami innych użytkowników, o czym też można poczytać na BF.

Napisałeś..."lornetka niewątpliwie pojawi sie wkrótce u nas, jestem pewien"

Czy lornetka pojawi się w testach Optycznych to też jest wielki znak zapytania, bo na to potrzeba zgody producenta-dystrybutora i konkretnej lornetki, a nie każdy producent, jak wiemy, na to się godzi :cry: . Już kiedyś było pisane na ten temat na forum, ale może, coś w tej kwestii się zmieniło, o czym nie wiemy :wink: .

TRYTON7 - Pią 26 Kwi, 2024

Jan55
To módl sie żeby był to dobry egzemplarz :) .

zawsze mozna powiedzieć, ze cos mogło by być lepsze lub gorsze wiec jest to bez znaczenia... jeśli wypadnie fatalnie tzn. ze większość jest fatalne i to jest odpowiedz na najbardziej interesujące nas pytanie. :)
Jeśli chodzi o zgody na testy to czy wszyscy producenci lornetek którym poddawane są testy wyrazili na optycznych.pl na to zgodę ? wątpię ale moge sprawdzić :mrgreen:

Nawet jeśli tak jest ,ze potrzebna jest oficjalna zgoda to przecież istnieją sposoby by przekazać wyniki testu w mniej jawnie oczywisty sposób nie naruszając konwencji międzynarodowych :mrgreen: , chyba ze sie mylę ? :lol:

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

TRYTON7, dziwne rzeczy wypisujesz .... Jan55, nie musi o nic się modlić bo raczej nie jest zainteresowany tą lornetką . Widzę że wierzysz tylko testom optyczne . pl . Czekaj tedy na test Sky Rovera BC ale myślę że długo poczekasz lub wcale się nie doczekasz . Współczuję ludziom którzy przed zakupem muszą mieć wszystko przetestowane bo sami ni be ni me ni kukuryku :wink:
Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

TRYTON7...Jeżeli uważasz, że test jednego egzemplarza lornetki, na + lub na -, jest oceną prawidłową i dotyczy całej produkcji tej lornetki, to gratuluję takiego podejścia do sprawy. Ciekawe czy podchodzisz w ten sam sposób do wszystkich rzeczy, które kupiłeś w swoim życiu, np telefon, samochód, TV itd :wink: , czy też kupiłeś takie, które Tobie pasują a nie inne, uważane przez opiniotwórców za najlepsze :wink: .
binocullection - Pią 26 Kwi, 2024

Pobawmy sie przez moment w prognozowanie. A co jesli SRBC okaze sie tak dobry i powtarzalny jakosciowo, jak mowia fora internetowe? Co gorsza, producent nie zdecyduje sie na podwyzszenie ceny po osiagnieciu efektu marketingowego zalania rynku swoimi lornetkami. Co zrobimy my i caly zachodni rynek optyczny, jesli okaze sie, ze ten sprzet jest po prostu dobry i za niska (tu nie bojmy sie przymiotnikow) cene?

Na CN zaczynaja sie pojawiac recenzje osob, ktore dobrze znam z dotychczasowych recenzji, zazwyczaj powsciagliwych w opiniach lub przewlekle krytycznych. O SRBC wypowiadaja sie od "dobrze", po pojedyncze "wybitne". Te same osoby krytykowaly topowe Zeissy czy Leici za niedociagniecia optyczne. Ta sciezka dedukcyjna niebezpiecznie prowadzi ku wnioskowi, ze nowy Chinczyk moze byc naprawde dobry... Tylko jak to zniesc mentalnie bez uciekania sie do farmakologii? :(

PS. 8x42 zamowiona, czekam na potwierdzenie sposobu fiskalizacji zakupu w naszym oswieconym EU-kolchozie.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

binocullection, cena dla reszty świata już jest podniesiona w stosunku do rynku lokalnego więc raczej jest pole do obniżek :wink: Brałeś na Alli ...?
TRYTON7 - Pią 26 Kwi, 2024

Jan55 napisał/a:
TRYTON7...Jeżeli uważasz, że test jednego egzemplarza lornetki, na + lub na -, jest oceną prawidłową i dotyczy całej produkcji tej lornetki, to gratuluję takiego podejścia do sprawy. Ciekawe czy podchodzisz w ten sam sposób do wszystkich rzeczy, które kupiłeś w swoim życiu, np telefon, samochód, TV itd :wink: , czy też kupiłeś takie, które Tobie pasują a nie inne, uważane przez opiniotwórców za najlepsze :wink: .


Janie 55
a jeśli okażę sie ,ze jest wyśmienita to według Ciebie wszystkie inne w 100% tez beda wyśmienite ?
tak tez oceniasz wszystkie inne rzeczy ? :mrgreen:

TRYTON7 - Pią 26 Kwi, 2024

co do ocen : wyśmienita ,dobra, krytyczna to wydaje mi sie ,ze łatwiej jest wybaczyć dane mankamenty w lornetce za 2000 zł niż ten sam poziom błędu, niedociągnięć w lornetce za 12000 zł..
Więcej możemy wybaczyć "tańszej" właśnie przez cenę niż "droższej" z tego samego powodu.
No nic, ale zapewne trafi w ręce osoba ,które beda miały- Swarki, zegarki wiec ocena powinna być dość prawidłowa, zobaczymy.

Osobiście obstawiam, ze nie zbliży sie owa do np.NL ale różnicę wyjada dopiero po prawidłowych testach a nie na wizualnych odczuciach.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Rosjanin w swojej recenzji ostrość w BC ocenił jako gorszą od conqusta a przecież conquest to nie jest najwyższa klasa zeissa . Ostrość porównywalna do nikona E 8X30 pierwszej wersji . Czyli jest zapewne gorzej niż w EII . Co do reszty to są wprowadzone duże postępy jak np wielość pola , płaskie pole , dość mała AC , brak odblasków . Optycznie , w klasie średniej półki to spora rewolucja . Gorzej może być z ergonomią i mechaniką .
Wojtas_B - Pią 26 Kwi, 2024

Ja nie wiem, co może być lepszym testem lornetki niż "wizualne odczucia" w różnych warunkach doświadczonego binoholika.
Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

To samo napisałem wyżej . Osobiste odczucia wizualne to najlepszy test .
browar - Pią 26 Kwi, 2024

Doświadczenie/wiedza użytkownika jest kluczowe. Pamiętam porównanie Geco 10x42 i Nikona Prostaff 7 też 10x42 przez moich pięciu nieślepych kolegów - gapili się z 40 minut, a na koniec stwierdzili (bez przekonania) że chyba Nikon lepszy, myślę że z powodu tego że znali markę, a Geco nie. Patrzeć to nie znaczy widzieć ;)
binocullection - Pią 26 Kwi, 2024

Kot72 napisał/a:
binocullection, cena dla reszty świata już jest podniesiona w stosunku do rynku lokalnego więc raczej jest pole do obniżek :wink: Brałeś na Alli ...?

Z McGilla.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Czasem z Singapuru może dojść szybciej niż z Chin .

browar, ten Nikon jakiś wybitny musi być :mrgreen: . Nie miałem okazji przez niego zerkać . Dla mnie Geco 10x42 jest pod wieloma względami lepszy niż będący również w moim posiadaniu Viper hd 10x42 , który to Viper był dość wysoko oceniony w teście na tutejszym portalu :mrgreen:

Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

TRYTON7 napisał..."a jeśli okażę sie ,ze jest wyśmienita to według Ciebie wszystkie inne w 100% tez beda wyśmienite ?"

"tak tez oceniasz wszystkie inne rzeczy ? :mrgreen: "

Ja napisałem: ".Jeżeli uważasz, że test jednego egzemplarza lornetki, na + lub na -, jest oceną prawidłową i dotyczy całej produkcji tej lornetki..."

Mój wpis dotyczy wyniku testu, w obie strony, czyli lornetki wyśmienitej lub marnej.

Nie, nie oceniam w ten sposób innych rzeczy, bo kieruje się swoimi zasadami, czyli testy testami i opiniami a ja wybieram to co jest dla mnie dobre, a nie w/g testera czy opiniującego. Testy i opinie traktuję jako info, a nie nakaz kupienia danej rzeczy :mrgreen: . Każdy kieruje się swoimi wyborami i tym się różnimy między sobą :wink: .

Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

browar napisał..."Doświadczenie/wiedza użytkownika jest kluczowe. Pamiętam porównanie Geco 10x42 i Nikona Prostaff 7 też 10x42 przez moich pięciu nieślepych kolegów - gapili się z 40 minut, a na koniec stwierdzili (bez przekonania) że chyba Nikon lepszy, myślę że z powodu tego że znali markę, a Geco nie. Patrzeć to nie znaczy widzieć ;) "

To jest to o czym nie raz też pisałem. Kilku patrzących ale każdy co innego widzący :mrgreen: .

Gdybyś lornetki zakamuflował i patrzący nie znaliby ich marek, to wynik byłby, prawdopodobnie inny.
Sam robiłem kiedyś taki eksperyment, ale z trzema osobami i porównaniem zakamuflowanej GPO 8x32 z Vortexem 8x32. Wynik był taki, ze to co widzieli dwaj koledzy w GPO nie pokrywało się z widzeniem, trzeciego kolegi i na odwrót było z Vortexem. W sumie dla dwóch kolegów, GPO była zdecydowanie lepsza, a dla trzeciego trochę lepszy Vortex. Oczywiście, po rozkamuflowaniu lornetki GPO, cała trójka była zdziwiona, że lornetka nieznanej, dla nich, firmy, jet lepsza od amerykańskiego Vortexa. Czy u trzeciej osoby górę wzięła marka Vortex i dlatego uważał ją za trochę lepszą, nie wiem, jedynie stwierdził, że przez Vortexa lepiej mu się patrzyło.

Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

Kot72...Ten Nikon kol browara wcale nie musiał być wybitny, to patrzący przez niego widzieli to co widział ich wzrok i do tego doszło, zasugerowanie się marką, którą znają, nie dopuszczając do myśli, że może być lornetka, nie znanej firmy, która jest lepsza od Nikona.
U wielu osób, w podświadomości istnieje, coś takiego jak marka i tylko tym się sugerują przy wyborze. Spotkałem się z tym nie raz, gdzie proszono mnie o radę w zakupie lornetki i gdy polecałem np GPO lub Kowę, to od razu słyszałem, że Nikon jest lepszy, ale dlaczego jest lepszy, to tłumaczono, że to jest znana marka. Tak to działa u ludzi, zwłaszcza nie zorientowanych w temacie :wink: .

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Jan55, ale co spowodowało że przeprowadziłeś w/w eksperyment ? Tak dla jaj czy sam miałeś wątpliwości ?
Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

Kot72...Ani dla jaj ani dla wątpliwości :grin: .
Po prostu, chciałem się przekonać jak różni ludzie widzą obraz przez tą samą lornetkę i czy to faktycznie działa. No i działa. Nawet Ci dwaj koledzy, którzy uznali GPO za lepszą, różnili się między sobą w niektórych niuansach, ale jednoznacznie orzekli jej wyższość optyczną. Kolega od Vortexa był w swoim widzeniu nieugięty, orzekając lepszość Vortexa, w zasadzie tylko na podstawie lepszego patrzenia. Nie zmienia to faktu, że GPO podoba mu się całościowo.
Ciekawe, jak wypadłby taki test, gdyby zrobić go wśród np 9 osób - amatorów. Ile z tych osób wybrałoby jedną, najlepszą, z porównywanych, zakamuflowanych lornetek różnych firm, np 8-10x30-32 i 8-10x42 :wink: .

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Jan55, pewnie z tych dziewięciu , każdy wybierze sprzęt najlepiej dopasowany do swojej wady wzroku :mrgreen: Były takie testy , chyba na binoculrs hunters . Do dziś nie wiem jak to było organizowane i czy potencjalny testujący miał możliwość wstępnego ustawienia lornetki pod swój wzrok . Druga sprawa to też wystawiane w szranki lornetki mogły być lepsze/gorsze w ramach serii .
_Tomek_ - Pią 26 Kwi, 2024

Ja takie testy robię ilekroć ktoś mnie odwiedza i ma ochotę zerknąć przez lornetkę. Okazuje się na przykład, że Kowa Genesis 10.5 jest dużo lepsza od BD II 8x42, bo lepiej przybliża, albo że najlepszy jest zachodni (Oberkochen) Zeiss 8x30 z lat 50., bo klasyczny i pachnie skórą :grin:

Serio mówiąc zastanawiam się czy jest sens czytać i pisać opinie o lornetkach, skoro każdy ma inną skalę odniesienia. W bazie na Optyczne oceniam lornetki odnosząc się do najlepszych jakie widziałem, a nie do innych w danej klasie cenowej. Inni pewnie różnie. Z tego wychodzi... wiadomo co.

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

_Tomek_, posiadasz 8x30 ? Jak oceniasz kolorystykę obrazu ? Kupiłem niedawno ale czeka mnie czyszczenie .
_Tomek_ - Pią 26 Kwi, 2024

Żółta na maksa. Podobno lepiej niż Zeissy z Jeny, ale ja nie miałem z nimi do czynienia, wiec nie moge porownac. Do tego kuleje kontrast. Poza tym całkiem dobra.

A która wersję kupiłeś?

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

_Tomek_, tą pierwszą 8,5 stp. U mnie kolorystyka jest bardziej zielona . Kontrast jeszcze o.k. ale i tak do czyszczenia bo pryzmaty zawalone tragicznie . Zwłaszcza lewa strona . Kolega który recenzował tą lornetkę w ,, klasykach " twierdził że biel lepsza niż w CZJ T3M . Bzdura , w porównaniu z tym wynalazkiem to CZJ T3M ma wręcz piękne kolory . Bez zafarbu . Na plus 8x30 większy obszar ostrości . Nie mniej to piękna lornetka . Jeśli u Ciebie jest słaby kontrast to też masz do czyszczenia .
_Tomek_ - Pią 26 Kwi, 2024

To ja mam tą samą wersję. Muszę wciskać w oczy, ale ogarniam całe wielkie pole :) Tak, jest piękna i automatycznie przenosi w czasie. W sumie nie dziwię się, że ktoś mógł wskazać jako nr 1.

Z tego co patrzyłem to w środku jest czysto. Zwracałem na to uwagę przy zakupie. Kontrast oceniam w porównaniu do współczesnych lornetek - mocno spada pod światło.

A czy te powłoki T3M to nie były wielowarstwowe? Bo to by tłumaczyło przewagę nowszego Jeniacza. Tutaj są jednowarstwowe.

browar - Pią 26 Kwi, 2024

Nikon Prostaff 7 to pancerna i dość dobra optycznie lornetka w porównaniu do późniejszych Prostaff 7s i P7. Na tym forum dawno temu Goornik był zaskoczony jej jakością. A jak kupowałem Geco to dla niuansów, opisywanych zresztą przeze mnie w wątku o Geco - mniejszej AC i większej rozdzielczości na dalekich ptakach. A moi koledzy o zdrowych oczach zapewne nie wiedzieli na co popatrzeć żeby wyczaić różnice. Ja zresztą też wtedy ledwo je dostrzegałem. Teraz widzę dużo więcej niuansów ale się musiałem ostro douczyć. No i jak tu zmierzyć i wziąć pod uwagę osobnicze doświadczenie przy czytaniu cudzych relacji/testów? Chyba się nie bardzo da, stąd warto brać pod uwagę obiektywne testy Optycznych i ich doświadczonych testerów oraz takich gości jak Holger Merlitz, Gijs van Ginkel czy Tobias Mennle
Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

browar, raz na jakiś czas Nikon da coś więcej nawet w niższych seriach co świadczy o dobrej optyce w obecnym P7 8X30 .

_Tomek_, nowsze są wielowarstwowe ale zastanawiające jest to że Goornik widział lepsze odwzorowanie bieli niż w T3M . Podświetl latarką led od strony okularów i dokładnie oglądaj pryzmaty . U mnie na pierwszy i drugi rzut oka też wydaje się czysto :wink:

_Tomek_ - Pią 26 Kwi, 2024

browar napisał/a:
obiektywne testy Optycznych i ich doświadczonych testerów oraz takich gości jak Holger Merlitz, Gijs van Ginkel czy Tobias Mennle

browar, na pewno te testy są dużo bardziej obiektywne niż nasze opinie, ale to nadal nie jest 100% obiektywizmu. Weźmy Optyczne. Pomiary są tylko w części z ocenianych kategorii testowych, reszta to nadal subiektywna ocena, tylko "grupy testerów" i z przyznanymi punktami.
https://www.optyczne.pl/2..._lornetki_.html

Kot72 - Pią 26 Kwi, 2024

Na CN następne pierwsze wrażenia świeżego nabywcy SRBC . Wyciąg okularowy pracuje bez smaru słychać tarcie metalu o metal . Ojojoj :razz:
Jan55 - Pią 26 Kwi, 2024

Testy Optycznych są obiektywne tylko w kilku mierzalnych kwestiach i dotyczą tylko jednego egzemplarza lornetki danej marki, wiec nie są obiektywne w całości a tylko w części jakości optyki, reszta testu, to subiektywne oceny osoby testującej i trzeba się z tym pogodzić. To samo dotyczy znanych i uznanych recenzentów wymienionych przez kol browara.
Wszystkie te opinio-testy powinno się traktować jako informację, a nie coś co mówi nam, że dana lornertka jest "super-chiper" lub szajsem, bo to trzeba ocenić samemu, własnymi oczami. Piszą też o tym, głównie na BF, zwłaszcza najbardziej obeznani w optyce i polecający lornetki innym, mniej doświadczonym lornetkowiczom.

Marcelixt - Sob 27 Kwi, 2024

Testy testami ale opinie Mnicha były fajne. Lubiłem je czytać. Coś wiadomo co u niego???
_Tomek_ - Sob 27 Kwi, 2024

Mnich i nie tylko. Kilkunastu doświadczonych użytkowników lornetek przestało w ogóle pisać. Wygaśnięcie hobby to oczywiście możliwa przyczyna, ale mało prawdopodobne, by dotyczyło wszystkich. Może uznali, że nie ma sensu pisać, bo nie daje to nic im lub innym. Raczej nie daje nic im samym, bo recenzje lornetek są chętnie czytane. No ale to tylko moja próba wyjaśnienia.
Lech149 - Sob 27 Kwi, 2024

A może atmosfera nie taka ? :twisted: :twisted:
_Tomek_ - Sob 27 Kwi, 2024

No na pewno inna niż byłaby gdyby pisali :) Wynika wyłącznie z tego kto i co pisze. A że każdy patrzy na lornetki z innego punktu widzenia to chyba normalne :roll: Nie chodzi mi o kwestie techniczne, ale samo podejście do sprzętu. Czy jest ono czysto użytkowe, czy może raczej chodzi o szukanie piękna w obrazie? Może kolekcjonerstwo, a może tylko pretekst do wyrwania się z domu i bycia samemu? Powodów zainteresowania optyką obserwacyjną może być wiele.
binocullection - Nie 28 Kwi, 2024

Bez wzgledu na rodzaj motywacji, pasja ma mierne szanse na utrzymanie sie (a na rozwijanie zadne), jesli nie jest aktywnie dzielona z innymi pasjonatami. Ten element socjalizacyjny i wymiany mysli ma szczegolne znaczenie w dyscyplinach ugruntowanych na zmyslach (jak binoholizm na wzroku), bo te jak wiadomo kazdy z nas ma ograniczone. Gorzej. Na tychze ograniczonych zmyslach budujemy swoj swiatopoglad, czesto nie dopuszczajac mysli o tym, ze rzeczywistosc moze byc bardziej zlozona (vide potencjal technologiczny Chin w optyce i tym podobne). W ten sposob spirala sie zapetla, a uluda pewnosci poznania prawdy umacnia.

Nie dalej jak wczoraj poruszylismy ten watek z Wojtkiem na spontanicznym spotkaniu lornetkowym na Fortach Bema w Warszawie, w kontekscie wplywu powiekszenia na odbior atrakcyjnosci obrazu w typowych zastosowaniach terenowych. Wnioski z tych rozwazan sa co najmniej szokujace. Zreszta mam nadzieje, ze Wojtek podzieli sie zdjeciem dokumentujacym probe w pocie czola ostatcznego rozstrzygniecia kwestii, czy 10-tka czy 12-tka.

Kot72 - Nie 28 Kwi, 2024

Szkoda że nie daliście znać że będzie spotkanko . Wiałem wolny weekend :oops:
Jan55 - Czw 02 Maj, 2024

Jeden z użytkowników BF pisze, że jakością budowy i obudowy, SBC APO nie dorównuje nawet Monarchom M7 a co dopiero alfom. Optycznie wygrywa tylko wielkością pola widzenia a przegrywa kontrastem i przejrzystością obrazu. Do tego dodaje, że wielkie muszle oczne (48mm), są trudne do dopasowania do oczodołów. Pasują ewentualnie do płaskich twarzy azjatów. Ocenia lornetkę na bdb ale w swoim przedziale cenowym, czyli 500 $.
Kot72 - Pią 03 Maj, 2024

Wychodzą też inne ,, kwiatki " . Zacinające się pokrętło dioptrii , nie równa praca focusera , brud wewnątrz tubusów . Niejaki Pinac ze Szwajcarii już odesłał bo w jednym tubusie ujawnił źle naniesione powłoki . Moim zdaniem to zabrudzenie smarem . Zdjęcia dostępne w wątku na CN . Zgłaszano też że muszle oczne same się składają ... Jeszcze raz napiszę że ta lornetka warta może tej ceny co kosztuje w Chinach kontynentalnych czyli ok 1500 zł i to w przypadku zakupu sprawnego i czystego egzemplarza .
Jan55 - Pią 03 Maj, 2024

Chińczycy muszą wejść na szczyty, w perfekcji kontroli technicznej i serwisowej, a wtedy osiągną to czego nie osiągnęły jeszcze, niektóre marki na świecie. Tylko ceny, pójdą wtedy też do góry i może się okazać, że ich wyroby nie będą już taką konkurencją, dla tych markowych :wink: .
Jak na razie, to próbują, ale chyba wolą robić tak jak do tej pory, czyli masówkę dla ludu za małe pieniądze, bo szybciej i więcej można sprzedać, bez większych nakładów finansowych (kontrola jakości i serwisy) :cry: .

Wojtas_B - Pią 03 Maj, 2024

Pan Pinac odesłał lornetkę sprzedawcy, ale z zamiarem otrzymania innego egzemplarza.
Bo dlaczego ten koneser lornetek (a facet zdecydowanie nim jest) miałby odpuścić perspektywę posiadania dobrze zmontowanego egzemplarza lornetki, która skądinąd optycznie dorównuje alfom, a pod pewnymi względami oferuje nawet coś więcej?
Na szczególną uwagę zasługuje jego ocena wyjątkowej łatwości patrzenia mimo dużych średnic muszli, czy precyzja szlifu pryzmatów taka, że nie idzie wygenerować spajków.

Obok takich informacji nie da się przejść obojętnie, nieskończone lamenty o chińskiej kontroli jakości nie zmienią pewnych faktów istotnych - że oto nadchodzą nowe czasy w optyce. Wiadomo, że ta kontrola była i jest ch...wa, tylko czy tak będzie zawsze? Chinole, jeśli tylko będą chcieli, wkrótce mogą choćby tę kontrolę w jakiś inteligentny sposób na tyle zautomatyzować, żeby przełożyła się na zadowalającą statystykę dobrych egzemplarzy.

Ale jest też możliwy kiepski i nudny scenariusz, że zwyczajnie prosta kalkulacja pokazuje, że założony wynik firma zrobi bez inwestowania w kontrolę jakości, bo tak to jest policzone.

Wypuszczanie na rynek znakomicie skorygowanej optyki w niedopracowanej mechanice przez niektórych binoholików może być wręcz postrzegane jako celowe drażnienie się Chińczyka ze światem zachodnim.

Kot72 - Pią 03 Maj, 2024

Wojtas_B, tak niestety jest . Procentowo to w Chinach produkowanych jest pewnie 85% lornetek między innymi znanych marek w świecie optyki sportowej . Widać że w pewnych przypadkach kontrola jakości działa . W przypadku tej konkretnej lornetki Sky Rover wyszedł z założenia że ulepią jak najtaniej i sprzedadzą bardzo drogo . Pierwsze , wyselekcjonowane sztuki wysłane do testerów był w miarę o.k. Teraz mamy to co mamy .
Jan55 - Pią 03 Maj, 2024

Kot72 napisał..."Widać że w pewnych przypadkach kontrola jakości działa".

Działa tam gdzie musi działać, czyli dla marek zagranicznych, a i to nie działa jak należy, co widać na rynku. Natomiast w produkcji lornetek stricte chińskich marek, kontrola jest, jeżeli jest, wyrywkowa i tego nie da się ukryć. Nie ma tu znaczenia, że to jest "znany" Sky Rover czy SvBony, po prostu, oni tak mają bo im się to bardziej opłaca.

Wojtas_B napisał..."Na szczególną uwagę zasługuje jego ocena wyjątkowej łatwości patrzenia mimo dużych średnic muszli..."

Być może Pinac ma taką budowę twarzy (płaską ala chińczyki) , że bardzo duże muszle oczne nie są dla niego problemem w patrzeniu. Pod względem wielkości muszli, te lornetki są jakimś kuriozum. Ja nie spotkałem się w życiu, z muszlami tej wielkości (48mm), a miałem trochę różnych lornetek w swoich rękach. Największe z jakimi miałem do czynienia to muszle w DO Titanium ED HD (44mm) i jakiejś łatwości w patrzeniu przez nie nie odczuwałem, wręcz przeciwnie.
Chyba, że chińczyki zrekompensowały tą wielkość muszli tym, że można je trzymać w większej odległości od oczu (przed brwiami) i widzi się całe pole.

PS. Znalazłem, relief to 18 mm, czyli standard.
Mam tak (18mm) w GPO 8x42 przy muszlach 42mm i trzymam je w odległości 2/3 od źrenicy do brwi, wtedy widzę całe pole, bez "fasolek". Podobnie mam z Kowami (43mm) na przedostatnim wysuwie muszli. Z DOT HDED miałem większy problem.

Kot72 - Pią 03 Maj, 2024

Z przeczytanych postów można wywnioskować że nie mniej niż połowa ma jakieś wady i niedoróbki .
Wniosek z tego płynie taki że kontroli jakości nie ma wcale . Filozofia typu zrobić , wypchnąć i dolce zgarnąć . Myślałem o 10x50 ale już odpuszczam . Ryzyko zakupu trefnego egzemplarza jest zbyt duże .

Jan55 - Pią 03 Maj, 2024

Mam obawy, że kupno egzemplarza dobrego, w pełnym tego słowa znaczeniu, jest jak wygrana w totolotka :lol: .
Za dużo wad technicznych, jest sygnalizowane przez tych, którzy kupili te lornetki. Osobiście, wolałbym dołożyć i kupić np MHG, przynajmniej miałbym normalną gwarancję lub możliwość niekłopotliwego zwrotu, gdyby coś z lornetką było nie tak :wink: .
Trzeba zauważyć, że te lornetki opiniują ludzie (Pinac, Merlitz), którzy dostali, prawdopodobnie, egzemplarze "wyselekcjonowane". a mimo to z wadami, więc można sądzić, że te lornetki nie przechodzą przez żadną kontrolę techniczną. Ile takich "wyselekcjonowanych" lornetek kupili inni ludzie :?: . Tego się nie dowiemy, bo znakomita ich większość nie jest użytkownikami forów, więc nie piszą na nich, jaki egzemplarz kupili. Szkoda, bo to dałoby pełniejszy obraz tego "cudu" lornetkowego.

Kot72 - Pią 03 Maj, 2024

Pinac kupił w renomowanym sklepie w Singapurze :wink: . Tam , przed wysyłką też lornetki nikt nie sprawdził . Finalnie dostał lornetkę z zasyfioną optyką . Sklep mu oczywiście wymieni ale to trwa i pewne uciążliwości z odsyłką trzeba będzie ponieść . Ponieważ te lornetki po sprowadzeniu do UE finalnie kosztują ok 3k i więcej to ja raczej też byłbym skłonny do dopłaty do markowego sprzętu dostępnego chociaż u europejskiego sprzedawcy .
Wojtas_B - Pią 03 Maj, 2024

O chińskiej kontroli jakości.
binocullection - Pią 03 Maj, 2024

Szczerze mowiac on juz dawno nie byl tak entuzjastycznie nastawiony do sprzetu, jak w przypadku tej lornetki. A ze jego percepcja optyki nie jest schematyczna, hurraoptymistyczna i nastawiona wylacznie na optyczny wyczyn swiadczy fakt, ze po pierwsze dysponuje pod reka praktycznie kazda najlepsza lornetka wspolczesnych czasow, a gdy od czasu do czasu podpytuje go (naiwnie, ale swiadomie) o ulubiony sprzet z kolekcji, to jak mantra wraca do SLC 8x42.

Z SRBC od poczatku rysuje sie schemat, ktory juz znamy m.in. z APM. Dobrych lornetek, niekiedy wrecz przeganiajacych optycznie natenczas panujaca elite, ale wymagajacych lepszego zarzadzania na etapie produkcji. Nie wierze w spiskowa teorie dziejow i zalewania rynku odpadem lornetkowym, ktory rynek i tak kupi, bo jest tanio. BC wyglada mi na swiadomy pstryczek w nos kapitalistycznego zachodu, ktory srubuje premie za topowe lornetki juz do granicy bolu, a popyt na nie jak na zlosc spadac nie chce. Co lepszego mozna w tej sytuacji zrobic, jak lornetke bedaca optycznie w 80% alfa (to cytat z Pinaca wlasnie) za 20% ceny? Jednoczesnie eliminujac w niej bledy, ktore popelnili konkurenci jak SV z odblaskami.

Mnie ta walka swiadomosci naszego globalnego rynku z faktami z Chin niezmiennie smieszy (szczegolnie dyakusje na CN), ale tez cieszy, bo cos czuje ze odpowiedz z Absam i to juz niedlugo bedzie nuklearna.

Jan55 - Pią 03 Maj, 2024

Oby ta nuklearna odpowiedź z Absam, nie dotyczyła korzystania z produkcji lornetek w Chinach lub Japonii, co już zrobili z SJunior (Chiny) :mrgreen: :mrgreen: .
Nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby te lornetki produkowane w Chinach czy Japonii, były tańsze od tych co są teraz produkowane w Europie i były jakościowo, na takim samym poziomie, ale patrząc na Zeissa i jego wyroby chińsko-japońskie (Terra i SFL), to raczej do tego nie dojdzie a wręcz przeciwnie, spadnie jakość w stosunku do wysokich cen. Widać to po Terrach (Chiny) i już zgłaszanych (na BF) problemach (obudowy) z SFL (Japonia). Zeissy SFL ratuje optyka, bo Terry ED, podobno, są już gorsze, w stosunku do tych byłych japońskich i tych z początku produkcji w Chinach.

Kot72 - Pon 13 Maj, 2024

binocullection, dotarła już do Ciebie ta lornetka ?
binocullection - Pon 13 Maj, 2024

Kot72 napisał/a:
binocullection, dotarła już do Ciebie ta lornetka ?

Tracking UPS pokazuje caly czas Singapur. Prawdopodobnie przed zamowieniem juz wyczyscili stock i czekaja na dostawe. Dzis pisalem do responsywnego pana z CN reprezentujacego ten sklep, ale jeszcze nie odpisal.

Poki co mam inne problemy na glowie...

Kot72 - Pon 13 Maj, 2024

To dziwności jakieś ....Od dłuższego czasu mają cały czas na stanie . Nawet teraz pokazuje 3 szt na stanie . Może coś ze śledzeniem albo piraci Huti gwizdnęli właśnie TEN kontener :mrgreen:
Jan55 - Pon 13 Maj, 2024

Prawdopodobnie, w tamtej części świata, nie wiedzą, co to za kraj zwany Polska, i boją się wysłać :mrgreen: :mrgreen: .
TRYTON7 - Wto 14 Maj, 2024

Kolejnym pstryczkiem w nos zachodu jest Maybach za 1200 $ :mrgreen:

https://namasce.pl/maybach-za-1200-dolarow-chinczycy-stworzyli-pakiet-dla-mercedesa-klasy-e/

Maybach za 1200 dolarów to E-Klasa „w przebraniu”, które spełnia swoją funkcję. Trudno oczekiwać, by w środku również było podobnie, ale pamiętajmy, że wydatek jest bardzo niski, biorąc pod uwagę cenę oryginału, która sięga miliona złotych. Pakiet jest dostępny na Alibaba.

Alibaba rządzi i tak trzymać :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group