forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Tokina 12-24 mm f/4.0 AT-X PRO DX AS SD IF

Arek - Czw 19 Paź, 2006
Temat postu: Test obiektywu Tokina 12-24 mm f/4.0 AT-X PRO DX AS SD IF
Miło nam poinformować o teście pierwszej Tokiny, który pojawił się na naszych stronach:
http://www.optyczne.pl/in...tywu&test_ob=45

RAF - Nie 22 Paź, 2006

Test wypadł daleko gorzej od moich oczekiwań i dotychczasowej wiedzy o tym obiektywie.
Mam pytanie do Arka - nie wchodząc tylko w parametry techniczne, po dwóch testach, gdybyś miał osobiście wybierać, wybrałbyś Sigmę 10-20, czy Tokinę 12-24? (kryterium podstawowym plastyka zdjęć) ???

Arek - Nie 22 Paź, 2006

Chyba raczej Tokinę. Trochę lepsza rozdzielczość, lepsze światło, a przy tym mniejsze winietowanie (oprócz 12 mm). Chromatyzm to poważna wada, ale coś za coś.
Ale tego 10 mm byłoby mi żal. Na szczęście jest jeszcze Canon 10-22 mm, którego używam i nie musze wybierać pomiędzy Tokiną a Sigmą.

Ostatnio zrobiliśmy jeszcze test Nikkora 12-24 mm, który też powinien Cię zainteresować. Ale nie podam żadnego terminu jego ukazania się :)

Arek

RAF - Wto 24 Paź, 2006

Arek napisał/a:
C

Ostatnio zrobiliśmy jeszcze test Nikkora 12-24 mm, który też powinien Cię zainteresować. Ale nie podam żadnego terminu jego ukazania się :)

Niezależnie od wyników, ze względu na cenę tego obiektywu, potraktuję go ciekawostkowo 8)

Arek - Wto 24 Paź, 2006

To fakt. Nikon mocno przebił nawet Canona 10-22 uznawanego za drogi...
rm - Wto 06 Lis, 2007

Po bardzo głębokiej analizie wszystkich możliwych testów i dyskusji w sieci zdecydowałem się na Tokinę. Jak na razie jestem zadowolony.

Ostrość wydaje się OK. Jakieś ślady CA rzeczywiście występują i AF trochę szuka przy słabym świetle.

Jakość wykonania na +

Kwazar - Pią 25 Lip, 2008
Temat postu: Re: Test obiektywu Tokina 12-24 mm f/4.0 AT-X PRO DX AS SD
Witam:-) Czy ktoś może powiedzieć/potwierdzić jak Tokina 12-24 spisuje się na Canonie? Głównie chodzi mi o CA. Wg photozone w pzypadku Canona aberracja jest do ominięcia w znacznym stopniu, gdy używamy odpowiednich kombinacji ogniskowa/przysłona. Np na 12mm przy 5.6 nie powinno być tragedii. Temat o tyle dla mnie ważny, że fotografując góry zimą (śnieg i skały) mamy ogromne kontrasty i aberacja wychodzi jak na dłoni.

z photozone.de


Jak zawsze dziekuje z góry za pomoc.

PS. Odzywam sie po czasie, ale dzień bez czytania optycznych to dla mnie dzień stracony :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group