forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test szkieł Nikona

Arek - Czw 23 Mar, 2006
Temat postu: Test szkieł Nikona
Jak zwykle życie brutalnie zweryfikowało nasze oczekiwania, ale dzięki firmom Nikon Polska
i Cyfrowe.pl już jutro dotrze do nas Nikon D200 i następujące szkła:

Nikkor 17-55 mm F2.8 G AF-S DX IF-ED
Nikkor 18-55 mm F3.5-F5.6G ED
Nikkor 18-70 mm F3.5-F4.5 G AF-S DX IF-ED
Nikkor 24-120 mm F3.5-F5.6 G AF-S VR IF-ED
Nikkor 300 mm F4 D AF-S IF-ED
Nikkor 55-200 mm AF-S DX

Arek

Benedykt - Pią 24 Mar, 2006

Jak Wy Arku znajdujecie czas, żeby przetestować to wszystko? :shock:
Przeciez to jest praca na kilka miesięcy ...

Jestem pełen podziwu i uznania 8)

Oj, myślę że rodzinka nie jest zadowolona. :wink:

RobertO - Pią 24 Mar, 2006

samo testowanie nie jest az tak bardzo czasochlonne. zespol redakcyjny przemieli te szkielka w ciagu weekendu.
ale potem trzeba obrobic kilkadziesiat giga zdjec. z takiego grupowego testu bedzie ich pewnie ze 3-4 tysiace. na koniec jeszcze trzeba napisac kilka slow o wynikach pomiarow. no a to niestety juz zajmuje troche czasu

Arek - Pią 24 Mar, 2006

Wszystkie szkła doszły. Mamy nawet nadprogramowo oprócz D200 jeszcze D70s.
A ten Nikkor 17-55 mm F2.8 to istne smoczysko...

Arek

RAF - Nie 26 Mar, 2006

A co ze stałkami? z tej listy to w sumie najbardziej interesujący wydaje się test tele 55-200, bo to szkiełko nowe i mało znane.
Arek - Nie 26 Mar, 2006

Ze stałek jest 300 mm. Tylko tyle na razie udało się załatwić. Niestety nie zawsze dostajemy te obiektywy, ktore chcemy i to już od nas mało zależy.

Arek

olaieryk - Pon 27 Mar, 2006

Miła wiadomość!

Pracy dużo!!!
Cierpliwości i powodzenia

Szkoda, że brak na tej liście takich klasyków jak:
50 1,8D
70-300G (D)

Test 17-55 DX proponuję na początek!
- tak myślę, żeby potem porównywać do najlepszych

miałem "smoka" w łapkach i sprawia b. pozytywne wrażenie!

Arek - Pon 27 Mar, 2006

Wiesz co? Z tego nawału pracy zgubiłem na liście jeden obiektyw i to właśnie 70-300. Więc ten klasyk będzie. Ale to taka sama wiertarka jak Sigmy :) Warczy aż miło :)

Z kolei ten 17-55 to duuuzy kaliber. Zrobisz nim zdjęcie i zastosujesz w samoobronie :)

Arek

olaieryk - Pon 27 Mar, 2006

Oj warczy ten 70-300
Ale jest to najtańszy tele-zoom więc jest bardzo popularny.

Pierścień ustawiania ostrości raczej symboliczny niż praktyczny
Jestem z niego zadowolony w zakresie 70-135
im dalej tym gorzej
straszne CA na dłuższych ogniskowych
zobaczymy czy test to potwierdzi?

jestem ciekaw jak wypadnie w porównaniu prawie 2x droższą Sigmą 70-300 APO

RobertO - Pon 27 Mar, 2006

prosze nic nie sugerowac, bo sie chlopakom udzieli i test nie bedzie obiektywny ;-)
olaieryk - Pon 27 Mar, 2006

OK :)
krzysiek - Pon 27 Mar, 2006

Patrzac obiektywnie nie można powiedzieć inaczej jak tylko "wiertarka";-)

Swoją drogą, nie należy chyba wybierać się z tym obiektywem do lasu, bo ten hałas na pewno wszytkie zwierzątka wystraszy ;-)

krzysiek

mpospi - Sro 29 Mar, 2006

Czytelnicy z niecierpliwością oczekują testów stałoogniskowych Nikona: 50/1.8 i 28/2.8 :) (analogicznych do testowanych szkieł canona)
Pozdrawiam

RAF - Pon 03 Kwi, 2006

Kiedy prezentacja wyników testu?
Arek - Pon 03 Kwi, 2006

Sukcesywnie testy będą pojawiać się na stronie. Na pierwszy rzut pójdzie 55-200
RAF - Wto 04 Kwi, 2006

W międzyczasie pojawił się canon 85. Jeśli to ma być portal canoniarski, to ja przy całym szacunku dla systemu canona, pakuję manatki :?
Arek - Wto 04 Kwi, 2006

Ludzie, proszę starajcie się zrozumieć, że zrobienie solidnego i porządnego testu nie przychodzi łatwo i szybko. Przede wszystkim test Canona 1.8/85 pojawił się, bo był
on testowany wcześniej i materiał z niego był już prawie obrobiony.

Jeśli chodzi o testy Nikona, to były one robione na nowym sprzęcie, trochę więc zmieniła się metodyka. Mam już opracowane wyniki dla Nikkora 55-200 mm, ale zanim je opublikuję muszę mieć też wyniki dla innych szkieł tego systemu i to z kilku względów. Po pierwsze, żeby porównywać je do siebie, po drugie, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiś błędów systematycznych.

Żeby dać Wam próbkę tego ile pracy wymaga jeden test powiem tylko że dla każdej przysłony strzelamy średnio 5 fotek. Trzeba to wymnożyć przez 2-3 tablice testowe,
1-5 zakresów ogniskowych i 6 pomiarów MTF. A to tylko pomiar rozdzielczości...

Arek

Arek - Sro 05 Kwi, 2006

Zapraszam wszystkich (zarówno tych mniej, jak i tych bardziej cierpliwych) do lektury
testu Nikkora 55-200 mm:

http://www.optyczne.pl/in...tywu&test_ob=18

Pozdrawiam,
Arek

RAF - Sro 05 Kwi, 2006

Arek: pozostawiam manatki 8)
W sumie w oparciu o zdjęcia z różnych for i portali, myślałem, że to nowe tele nikona, jest lepsze optycznie. A tu takie zaskoczenie. Choć dla mnie to problem tylko teoretyczny, bo i tak kupuję obecnie tylko stałki i niedługo przyjdzie czas na nikkora 180/2.8 :)

olaieryk - Sro 05 Kwi, 2006

RAF napisał/a:
Arek: pozostawiam manatki 8)
W sumie w oparciu o zdjęcia z różnych for i portali, myślałem, że to nowe tele nikona, jest lepsze optycznie. A tu takie zaskoczenie. Choć dla mnie to problem tylko teoretyczny, bo i tak kupuję obecnie tylko stałki i niedługo przyjdzie czas na nikkora 180/2.8 :)


Chyba czytaliśmy różne testy :)
MZ jak na tą klasę szkła (ok. 900 PLN) to wypadło całkiem dobrze

poczejakmy jednak na porównanie z innimi obiektywami wpiętymi do D200.

Arek - Sro 05 Kwi, 2006

Mamy już na stronie testy Canona 55-200, Nikona 55-200, właśnie obrabiam Tamrona 55-200, a w piatek przyjdzie do testów Sigma 55-200. Tak więc niedługo bedziemy mieli jasność, w co w tej klasie warto inwestować.

Arek

olaieryk - Sro 05 Kwi, 2006

Podoba mi się taka kompleksowość testów! Porównanie całej konkurancji!

Nie wiem czy nie warto grupować testów na takie grupy. Na razie testy są ustawione chronologicznie czasem wykonania testu, ale przyszłościowo (przy takim tempie testowania) to chyba będzie trzeba zmodyfikować.

Bzyk - Sro 05 Kwi, 2006

Jest szansa, że z biegiem czasu trafią do testów inne szkła Nikkora?
Arek - Czw 06 Kwi, 2006

Tak. Teraz musieliśmy oddać sprzet wypożyczony od Nikon Polska, bo był potrzebny na targi foto w Łodzi. Ale po świetach pewnie znów coś weźmiemy.
mpospi - Czw 06 Kwi, 2006

Testy były robione Nikonem D200 i z powodu jego właściwości w celu porównania ze szkłami canona należy wynik pomniejszyć o 5 - 10%. Mam w takim razie pytanie, czy jeżeli testy byłyby wykonywane Nikonem D50 (matryca 6mpx) to wynik byłby odpowiednio gorszy od wyników testów szkieł canona robionych matrycą 8mpx?
Pozdrawiam

Arek - Czw 06 Kwi, 2006

Tak. Pod warunkiem, że D50 nie ingeruje w RAWy.
Arek - Pon 10 Kwi, 2006

W dziale testy kolejny teścik obiektywu systemu Nikona. Tym razem 4/300.
RAF - Wto 25 Kwi, 2006

Co z pozostałymi testami?
RobertO - Sro 26 Kwi, 2006

RAF napisał/a:
Co z pozostałymi testami?


ze tak powiem "robią się" :-)
wszystko po kolei, na prawde ciezko jest wszystkich zadowolic, a publikowanie dwoch testow dzienie jest fizycznie niemozliwe. jest do opracowania jeszcze spro testow, poza tym niedlugo uruchomimy nowy dzial na stronie, ktorego przygotowanie rowniez zabiera sporo czasu.
prosze pamietac ze serwis jest nowy, mozna powiedziec ze dopiero raczkuje i sporo rzeczy musi byc na biezaca poprawianych i dopracowywanych.
licze na odrobine wyrozumialosci i cierpliwosci

Arek - Sro 26 Kwi, 2006

RAF - cierpliwości. Właśnie ukazał się test Sigmy, którą też do body Nikona można podczepić. Więc proszę nie narzekać ;)
RAF - Sro 26 Kwi, 2006

Strasznie wyczuleni jesteście 8) po prostu zadałem pytanie, bo interesują mnie nikkory z pierwszej strony :)
Tak przy okazji warto pomyśleć o testach szkieł, które na różnych forach budzą żywe zainteresowanie: Tamron 28-75 2.8 XR Di LD Aspherical (IF), porówanie Sigmy 10-20 F4-5.6 EX DC HSM z Tokiną 12-24 f/4 AT-X a z droższych propozycji Canona 10-20 z Nikkorem 12-24 ; Tamron 90 f/2.8 macro, Sigma 24-70 EX DG Macro w porównaniu z Tokiną 28-80 F2.8 AT-X Pro - tyle może starczy :) - chociaż może jeszcze Nikkor 80-200 f/2.8 vs Canon 70-200 f/4L - takie starcie zainteresowałoby wszystkich czerwonych i żółtych onanistów :-D

RobertO - Sro 26 Kwi, 2006

RAF napisał/a:
Strasznie wyczuleni jesteście 8) po prostu zadałem pytanie, bo interesują mnie nikkory z pierwszej strony :)


Bardzo mozliwe, ale po prostu dostajemy codziennie sporo pytan, kiedy bedzie test tego kiedy tamtego, a mocy przerobowych juz nie jestesmy w stanie zwiekszyc. pamietaj ze oprocz obiektywow sa jeszcze lornetki no i na dniach w koncu bedziemy mogli opublikowac pierwsze testy aparatow.
stad nasze ciagle prosby o wyrozumialosc i cierpliwosc :-)

pozdrawiam

RAF - Sro 26 Kwi, 2006

Aparatów? :x - to mało optycznie, dpreview przecież jest
w sumie mnie osobiście najbardziej odpowiadają testy optyki, solidnie i profesjonalnie wykonywane

Arek - Sro 26 Kwi, 2006

No cóż, aparatom trudno byłoby bez optyki....
RobertO - Czw 27 Kwi, 2006

RAF napisał/a:
Aparatów? :x - to mało optycznie, dpreview przecież jest
w sumie mnie osobiście najbardziej odpowiadają testy optyki, solidnie i profesjonalnie wykonywane


Poza tym nasze testy aparatow beda mialy jedna bardzo wazna przewage nad testami z dpreview - beda po polsku :-)
mysle ze to nie bedzie jedyna ich zaleta
pozdrawiam

olaieryk - Czw 27 Kwi, 2006

Testy aparatów już są na innych stronach - także polskich.
Ja tam głosuję za testowaniem optyki!!! Takich testów jest b. mało. Optycznie.pl robi to bardzo profesjonalnie :!: :!: :!:

Jak będą wyglądać testy aparatów :?: Nie wiem - ale zapewnie będzie mniej testów optyki :( (testy aparatów są też pracochłonne)
MZ nie ma co się rozpraszać testowaniem aparatów.

Arek - Czw 27 Kwi, 2006

Poza tym mamy uzasadnioną nadzieję, że nasze testy aparatów będą nie mniej profesjonalne jak szkieł. A o takie już trudno na necie. Nawet dpreview można
sporo zarzucić.

olaieryk - Czw 27 Kwi, 2006

No jeśli tak ... to już się nie mogę doczekać!!!!
eryk

RAF - Czw 27 Kwi, 2006

Jak zacznie się od testowania 350D, to ja biorę urlop do jesieni ...
Też jestem przekonany, że testy puszek spowodują jeszcze mniejszą częstotliwość w publikowaniu testów optyki - wiele osób na nie czeka, macie tego świadomość?

RobertO - Czw 27 Kwi, 2006

RAF napisał/a:
wiele osób na nie czeka, macie tego świadomość?


mamy tego swiadomosc, mamy tez swiadomosc podzialu obowiazkow w zespole redakcyjnym i prosze mi wierzyc, ze nic nie bedzie robione kosztem testow szkiel :-)

olaieryk - Czw 27 Kwi, 2006

Bardzo dobra wiadomość! :lol: :lol: :lol:

Dzisiaj u konkurencji doszedł test Canona 17-55 2,8 EF-S
Jestem ciekawy jaka będzie cena w Polsce tego szkła?

może by zrobić dział z linkami do innych testów szkieł - szczególnie, że optycznie.pl nie ma się czego wstydzić.

Arek - Czw 27 Kwi, 2006

Tego Canona od miesiąca próbujemy wydostać do testów. Ale Canon Polska to ciężka firma...
olaieryk - Pią 28 Kwi, 2006

Znalazłem cenę w funtach
niestety przebija ona wiele szkieł klasy "L" (trochę więcej od 24-105 f4 L)
może z czasem cena spadnie, ale nie będzie to szkło dla "Kowalskiego" :( :cry:

Arek - Pią 28 Kwi, 2006

W testach na Photozone przeraża duża winieta utrzymująca się nawet do f/8. Obiektyw wielki gabarytami, z definicji projektowany pod mały detektor i taka katastrofa. MTFy faktycznie świetne z maksimum dla f/4, co świadczy, że już przy f/5.6 ogranicza nas w zasadzie tylko dyfrakcja. Choć testy na JPGach na pewno wypłaszczają zależność od przysłony i w rzeczywistości może być jeszcze lepiej. Jak szkiełko przyjdzie do nas, to zrobimy test rozdzielczości jak trzeba, na RAWach.

Z tego co mi się widzi, to chyba Canon dużego interesu na tym szkle nie zrobi. Kupa kasy, a duże wpadki są...

Cały czas czekam na coś w stylu Nikkora 18-70 na bagnecie Canona... Sigma 17-70 byłaby fajna, gdyby nie jej autofokus. A tak cała nadzieja w Tamronie 17-50 f/28 i Tokinie 16-50.

Arek

RobertO - Pią 28 Kwi, 2006

Arek napisał/a:

Cały czas czekam na coś w stylu Nikkora 18-70 na bagnecie Canona... Sigma 17-70 byłaby fajna, gdyby nie jej autofokus. A tak cała nadzieja w Tamronie 17-50 f/28 i Tokinie 16-50.
Arek


to jak szukanie świętego grala dla kowalskiego ;-)
ciekawe czy sie znajdzie

Arek - Pią 28 Kwi, 2006

Jak się nie doczekam jest jedno wyjście. Poczekać aż spadną ceny 5D i wtedy wziąć
go z 24-105 f/4 L :)

RAF - Sro 07 Cze, 2006

Ponieważ forum zaczyna się robić wybitnie canonierskie (czy o to aby chodziło?), zapytam jakie nikkory są w planach testowych?
RAF - Pią 09 Cze, 2006

Arek: dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź ... :|
Arek - Pią 09 Cze, 2006

Z tego co się orientuje Sigmy i Tamrony też można podpiąć do korpusu Nikona. Ponadto, nie wiem czy zauważyłeś, ale niedawno pojawił się test Nikona D200. To chyba nie jest produkt przeznaczony, dla canonierów. Ale nie wiem, może się mylę...

Jeśli spojrzysz na tabelkę NOWE TESTY to w niej nie ma żadnego produktu Canona, a są przynajmniej dwa produkty Nikona. Jeśli więc zaczynasz narzekać, to rób to przynajmniej w opraciu o jakieś racjonalne przesłanki.

Arek

P.S. A jeśli nie odpowiada Ci mój ton, to zwal to na fakt tego, że Polska przegrywa z Ekwadorem...

RobertO - Sob 10 Cze, 2006

Arek - RAF pisal o canonierskim forum a nie testach.

niestety profil forum nie bardzo zalezy od nas, tylko od ludzi ktorzy na nim pisza.
Raf - jak arek napisal w ostatnich testach pokazywaly sie szkielka dostepne lub dedykowane pod nikona, oprocz tego byl tez test D200. wiec jak widzisz staramy sie zachowac rownowage. nie ukrywam ze ciezej nam testowac nikkory poniewaz jeszcze nie mamy na wyposazeniu redakcyjnym D200, zaczelismy od 20D bo po prostu byl tanszy, a jak zapewne sie domyslasz na poczatku wydatkow jest sporo.
wiec to ze niektore dzialy strony moga przesuwac sie w strone nikona badz canona nie jest naszym zamierzonym dzialaniem.
No i niezapominajmy ze sa jeszcze inne firmy. Zwlaszcza sony ktory ostatnio dosc agresywnie wbija sie na rynek lustrzanek i obiektywow a ktorego tez trzeba bedzie przetestowac. wraz z nim bedzie mozna testowac na nim cale wiadro nowych szkiel sony oraz jeszcze wieksze wiadro szkiel konica-minolta.
tak wiec jak widzisz ciezko jest zachowac rownowage w tym wszystkim.

RAF - Sob 10 Cze, 2006

Arek: Twoja odpowiedź była dokładnie w stylu gry naszej drużyny piłkarskiej ...
pytałem się o nikkory, chyba że według Twojej wiedzy sigma, tamron to tajne nazwy obiektywów nikkor. Jeśli nie macie w najbliższych planach nikkorów, to wystarczyło odpowiedzieć :roll:

RAF - Sob 10 Cze, 2006

Jeszcze jedno: jeśli nie podoba Ci się narzekanie, to spadaj na Białoruś, albo do Korei Płn - podobno tam wszyscy są zadowoleni
amv - Wto 20 Sty, 2009

Tak se myślałem,może by wziąc Nikkora AF-S 300 mm f/4 D IF-ED + TC na raty,ale po przeczytaniu testu czuję się zawiedziony..........
MTFy są jak na tę klasę szkła cinkie jak Bolek :shock:
Dla mnie to dużo kasy wydac na takie szkło i domykac do f8 żeby miec jakąś tam dobrą (tylko dobrą) jakośc :sad:
Kurde,myślałem,ze to będzie "wymiatacz" a to tylko lepszy średniaczek........................

kamfil06 - Wto 20 Sty, 2009

amv,

optyczni dostali rypnięte szkło...
w rzeczywistości jest o wiele lepsze...

veenee - Wto 20 Sty, 2009

dokladnie, sprawdz inne testy - praktycznie wszedzie mowi sie i swietnej ostrosci i jednej wadzie - slabym laczniku statywowym
amv - Wto 20 Sty, 2009

O! są pozytywy :smile:
Poszukam .....i może może ... :wink:
A ktoś tu ma taki :?:

veenee - Sro 21 Sty, 2009

osobiscie sie przymierzam....ale wciaz jeszcze zadnych osobistych doswiadczen opisac nie moge...

do poczytania:
http://www.talkphotograph...d.php?p=1166943
w szostym poscie jest kilka linkow ktore warto przejrzec

AQQ - Sro 21 Sty, 2009

tutaj: http://www.photozone.de/n...ew--test-report jest nieźle.
amv - Sro 21 Sty, 2009

Dzieki Wam za linki. Rzeczywiście,nie jest takie kiepskie to szkło ;-)
Teraz dochodzi kwestia telekonwertera. TC Nikona to kwota rzędu 1400 zł , Kenko zaś to około 600zł ,wiec róznica na jego korzyśc.
Nie ukrywam,że najchętniej widziałbym TC 1.7x ,przy którym aberracja znacznie wzrasta.
Ale też nie znalazłem Kenko TC 1.7x ,jest taki w ogóle i czy miedzy nimi a TC Nikona jest jakaś różnica w jakości obrazu ?

A i jeszcze jedno. Jest stara wersja tego szkła ze światłem f4.5 dostępna na giełdach w przedziale 550-800zł. Coś wiecie o nim?
Tak z ciekawości :wink:

veenee - Sro 21 Sty, 2009

Na pewno autofokus bedzie dzialal gorzej, zwlaszcza z telekonwerterem. AF-S to jednak AF-S.

Co do Kenko to podobno dostaje sie to za co sie placi :mrgreen:

ghost - Sro 21 Sty, 2009

Cytat:
Na pewno autofokus bedzie dzialal gorzej


duuuużo gorzej ;)
to zdaje się manual jest.

amv - Sro 21 Sty, 2009

No to niezły orzeszek do zgryzienia...
5 tyś trza by wyłożyc za szkło + N. TC 1.7x... Jak by nie było kupa kasy...a i tak nie f2.8... :mrgreen:

Boli mnie też troche to,że Canon w tej samej klasie i cenie dodaje swojego ISa a Nikon bez VRa
Dodatkowo Canon ma konsrukcje 15/11 a waży 1190g
A Nikon zaś ma konstrukcje 10/6 a waży 1440g ....... :evil:


. . .

costi - Sro 21 Sty, 2009

ghost napisał/a:
Cytat:
Na pewno autofokus bedzie dzialal gorzej


duuuużo gorzej ;)
to zdaje się manual jest.

Zdaje sie na pewno ;) Przeca widac, ze nie ma stykow na bagnecie.

veenee - Sro 21 Sty, 2009

oczywiscie macie racje, AF pojawil sie dopiero od poprzedniej wersji 300mm f/4 :oops:

co do Twoich rozterek amv - nie bardzo jest alternatywa, fakt. A szklo pewnie wyposaza w koncu w VR, tylko kiedy?

amv - Sro 21 Sty, 2009

...kiedy i za ile :?: ,bo napewno nie w tej samej cenie co Canon.
Fajnie było by miec VR,chociaż nie jest to dla mnie koniecznośc bez której miałbym zrezygnowac z tego szkła.
Jednak Canon jest w tym przypadku łaskawszy dla swych klientów... :wink:

veenee - Czw 22 Sty, 2009

zajrzyj jeszcze tu:
http://forums.dpreview.co...30724362&page=1

[ Dodano: Czw 22 Sty, 2009 08:07 ]
..i tu:
http://www.pbase.com/ronnie_14187/image/82932918
(to zdjecie z konwerterem 1.7x!)

Na tej stronie znajdziesz wiele wspanialych zdjec, Ronnie jest dosc znany wsrod Nikoniarzy.
Obecnie uzywa raczej 500mm VR, ale wczesniej 300 f4 bylo jego glownym obiektywem.

tkosiada - Sob 18 Cze, 2011

sample: http://www.nikoncafe.com/...highlight=shots

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group