forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Nikkor AF-S DX VR 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED

Arek - Nie 18 Mar, 2007
Temat postu: Test obiektywu Nikkor AF-S DX VR 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED
Zapraszamy do lektury. Przepraszamy że tak długo, ale na dobry test dobrego szkiełka warto poczekać ;)

Arek

adp007 - Nie 18 Mar, 2007

gdyby nie to winietowanie... byłoby fajnie
Jakoś nadal nie mogę się przekonac do mega zoomów :|

MM - Nie 18 Mar, 2007

Po co takie szkło jak połowa zakresu jest zwyczajnie słaba? A na dole beczka jak jasna cholera. Ja często robię na maksymalnej ogniskowej i maksymalnej dziurze. Tutaj by wyszedł mały koszmarek, bo często cel zajmuje cały kadr. Za dużo kompromisów ma ten obiektyw. Ma go dwóch moich kolegów. D80 i D200.... do niczego są zdjęcia z tego i tyle. Faktem, że ogniskowa przeważnie pracuje w tym gorszym zakresie, ale ile można usprawiedliwiać wady obiektywu. Jak jest do niczego to się kupuje lepszy. W tym zakresie zdecydowanie widzę dwa szkła. Dużo drożej nie będzie a na pewno lepiej.
Arek - Nie 18 Mar, 2007

MM rozumiem, że tak jak w komentarzu w teście sugerujesz 18-70 i 70-300 VR. Problem w tym, że problemy o których piszesz nie znikają. Kit 18-70 przy 18 mm ma winietę i dystorsję mniej więcej tej samej wielkości co 18-200 VR. A 70-300 VR na maksymalnej ogniskowej i maksymalnej dziurze da tak samo słabe efekty jak 18-200 VR przy swoich maksach.

A jak chcesz robić naprawdę ostre fotki na dłuższych ogniskowych, to nie da Ci ich ani 18-200 ani 70-300...

Arek

MM - Nie 18 Mar, 2007

Robiłem zdjęcia 70-300 VR (dwóch różnych) i na tych maksach nie było tak tragicznie. Choć L-ka to z pewnością nie była. Za to 18-200 VR na "maksie" to dla mnie tragedia. Ale też podpieram się tym co sam widziałem.
adp007 - Pon 19 Mar, 2007

Arek napisał/a:
.... A 70-300 VR na maksymalnej ogniskowej i maksymalnej dziurze da tak samo słabe efekty jak 18-200 VR przy swoich maksach.

ale tu masz 300 vs 200mm

Arek napisał/a:
.... A jak chcesz robić naprawdę ostre fotki na dłuższych ogniskowych, to nie da Ci ich ani 18-200 ani 70-300...

tak myślałem... :cry: w nikonie bez sprzedania samochodu i nerki trzeba chyba myśleć o sigmie 100-300, jeśli chce się mieć 300...
Potwierdzacie, zaprzeczacie?

MM - Pon 19 Mar, 2007

Nie wiem jak tam z tą nerką. Hmm... dużo browarów wciągasz dziennie? :lol:

Kup przejściówkę do Canona i zamontuje 100-400L. Będziesz miał kłopot z głowy 8)

Arek - Pon 19 Mar, 2007

adp007 napisał/a:

tak myślałem... :cry: w nikonie bez sprzedania samochodu i nerki trzeba chyba myśleć o sigmie 100-300, jeśli chce się mieć 300...
Potwierdzacie, zaprzeczacie?


Zależy jakim samochodem jeździsz i na ile wyceniasz swoją nerkę :) Ale faktycznie Sigma 100-300 to fajny sprzęcik. Choć bardzo dobre fotki ludzie wyciągają także Sigmą 50-500
(zobacz galerię Bartka Budrewicza na Onephoto, który robi Nikonem D200 i tymi dwoma
Sigmami). Poza tym jest jeszcze Sigma, Tamron i Tokina o parametrach 300/2.8, których
ceny zaczynają się od 2000 USD.

Arek

RAF - Wto 20 Mar, 2007

Opinie ... od Sasa do Lasa :roll: Hm... miałem na chwilę 18-70 i ani dystorsja, ani winietowanie nie było szczególnie dokuczliwe. Mam więc straszny zamęt w głowie :?
Nie bardzo jest sens porównywać "maksów" obu obiektywów, skoro w jednym przypadku jest 200, a w drugim 300 mm.

Arek kluczowe pytanie: jak wypada optycznie 18-200 VR w porównaniu z 18-70 w dolnym zakresie ogniskowych (oczywiście poza znanym mi już porównaniem dystorsji i winietowania) - chodzi mi o generalne odczucia.
MM po co komu mydlak 100-400L i do tego jeszcze płacenie za przejściówkę, skoro można sobie kupić 80-400 VR :twisted:

MM - Wto 20 Mar, 2007

RAF, zanim ten 80-400 VR wyostrzy i zrobi żyletę to będziesz się mógł zdrzemnąć, a ja w tym czasie będę mógł strzelić kilka fot życia swoją śmigającą i "mydlaną" 100-400L :lol:
adp007 - Sro 21 Mar, 2007

Arek napisał/a:
Zależy jakim samochodem jeździsz i na ile wyceniasz swoją nerkę :) Ale faktycznie Sigma 100-300 to fajny sprzęcik. Choć bardzo dobre fotki ludzie wyciągają także Sigmą 50-500
...

i na test tejże czekam wiadomo gdzie... choc to też mega zoom no i zastanawia mnie mocno szybość AF....

niestety, szybkość wspomnianego 80-400... hmmm, no co by tu napisać, będąc zagożałym nikoniarzem.... on chyba nie jest do zdjęć sportowych :)

Jarekk - Nie 25 Mar, 2007

Arek w komentarzach napisałeś:
Cytat:
Nie stawiałbym zbyt pochopnie znaku równości pomiędzy stabilizacją matrycy a stabilizacją obiektywu. Warto bowiem nadmienić, że różnica pomiędzy najlepszymi stabilizowanymi szkłami a stabilizjacją matrycy jest tak duża, jak pomiędzy stabilizacją matrycy, a brakiem jakiejkolwiek stabilizacji...


I jak to się ma do dotychczasowych wypowiedzi , niejednokrotnie pisałeś że jeśli czegoś sam nie zmierzyłeś i nie ma odpowiednich testów na Optyczne.pl to takich opini nie uwzględniasz.
Na stronie jest tylko artykuł opisujący różne sposoby stabilizacji .
A tu taka wręcz miażdżąca opinia dla stabilizacji matrycy , a żadnych testów stabilizacji nie widziałem, a opinie użytkowników są jak zawsze różne.

MM - Nie 25 Mar, 2007

Trzeba czytać całe forum
http://optyczne.pl/phpBB2...der=asc&start=0

k3nski - Sob 17 Maj, 2008

Witam
Przez pół roku byłem użytkownikiem obiektywu NIKOR 18-200 DX VR, myślę, że jest to wystarczający okres czasu aby wyrobić sobie zdanie na temat tego obiektywu.

Po pierwsze samoczynnie wysuwający się obiektyw podczas pochylania aparatu – dla mnie to nie jest już denerwujące zjawisko to jest po prosu kompromitacja dla NIKONA. Niestety mimo upływu czasu nie jestem w stanie przyzwyczaić się do tego zjawiska. Trudno to traktować jako drobną niedogodność z którą należy się pogodzić, najodpowiedniej zdefiniować to jako sp....ną robotę przez konstruktorów NIKONA. Może NIKON powinien sprzedawać w komplecie gumki od wecków aby podwiązywać wysuwający się obiektyw lub dętkę od Kamaza, którą można ciąć na paski i zakładać na obiektyw, a może gumę do żucia dawać do kompletu, którą można zaklejać obiektyw w odpowiednim położeniu ? Takie ustroistwa można potem nazwać „MANUALNY STABILIZATOR OGNISKOWEJ” i sprzedawać posiadaczom w/w obiektywu.
Druga przypadłość NIKOR 18-200 DX VR to poprzeczny luz ( prawie 1mm) na końcu wysunietego na max. obiektywu. Na studiach uczono mnie, że takie luzy dopuszczane są w urządzeniach typu kafar, ewentualnie podczas prac cieśli okrętowego ale nie w optyce!!! Nie wiem jak ten luz ma się do tych super kalibrowanych, precyzyjnie justowanych i idealnie napylanych (ustami gejszy) powłok soczewek, które następnie osobiście poleruje prezes NIKONA, po prostu kpina i żenada.
Trzecia przypadłość to już opisywane przez kolegów zasysanie powietrza i tym samym pyłków.
Mam już dwa widoczne w środku paprochy. Moim zdaniem w/w obiektyw nie jst szczelny.
Po półrocznej eksploatacji mam wrażenie, że w przypadku NIKORA 18-200 DX VR to NIKON wypuścił KNOTA, nie wiem czy konstruktorzy w czasie prac projektowych ładowali za mocno sake ale sknocili produkt. Uważam także, niektóre wyroby NIKONA są zbyt przereklamowane a bezkrytyczne zachwyty nad marką tej firmy stawiają pod znakiem zapytania neutralność piszących testy. Podsumowując, za obecną cenę odradzam zakup tego obiektywu !!!
Wyjaśnienia
1)Porównywałem mój 18-200DX VR z takim samym obiektywem kolegi i też występuje prawie 1mm luz poprzeczny na max. wysuniętym obiektywie.
2)Na studiach miałem laborkę na urządzeniu ( chyba czeska MEOPTA) z pionowo w dół wysuwanym obiektywem ( tobusem). Problem samoczynnego wysuwania obiektywu rozwiązano w banalny sposób a mianowicie na wysuwanym tubusie na całej długości była zamontowana ( wpuszczona) cienka stalowa blaszka (pasek) a na drugim zewnętrznym tubusie był zamontowany ( wpuszczony magnes). Tubus przy wysunięciu zawsze pozostawał w odpowiedniej pozycji i nie opadał samoczynnie.
3)Nie miałem możliwości wcześniej sprawdzić obiektywu 18-200 DX VR, gdyż kupowałem w sklepie internetowym, stąd moja wpadka. Inna kwestia to kupując obiektyw tak znanej marki NIKON za kwotę +/- 2800 PLN, myślałem wtedy, że dostanę urządzenie dopracowane i bez wad produkcyjnych.
4)Nie porównuję obiektywów 18-200 DX VR z innymi pod względem, rysowania, miękkości, ostrości, itp. ponieważ na dzień dzisiejszy nie posiadam innych obiektywów więc piszę tylko o wadliwej konstrukcji z punktu widzenia mechaniki precyzyjnej.

RAF - Sob 17 Maj, 2008

k3nski napisał/a:

4)Nie porównuję obiektywów 18-200 DX VR z innymi pod względem, rysowania, miękkości, ostrości, itp. ponieważ na dzień dzisiejszy nie posiadam innych obiektywów

Ponieważ o obiektywie już na początku pisałeś w czasie przeszłym, rozumiem, że teraz łapiesz światło bezpośrednio na matrycę? :cool: Muszę jednak przyznać, że bardzo ciekawy reportaż (czytaj: spam)

mavierk - Sob 17 Maj, 2008

bez urazy, ale czego Ty oczekujesz po takim zakresie i takiej cenie?
mnich - Sob 17 Maj, 2008

buahaha. Trzeba było pocztać opinie i testy tego obiektywu, jak już sie coś kupuje przez internet.
komor - Pon 19 Maj, 2008

Chłopaki, ja nie wiem czy takie buhaha, właśnie czytam, że ten obiektyw startował od 3000 zł, obecnie w Cyfrowe.pl stoi za 2200 zł, a w teście optycznych ma w zaletach napisane: solidne wykonanie. Przy tej cenie można już czegoś wymagać, nie? Takie luzy na tubusie to jednak spory problem chyba?
Bartosz - Nie 07 Wrz, 2008

gdzie mogę sobie ściągnąć instrucję do 18-200 nikkora...?
z góry dziekuje

bartek
Arek,

pawel23 - Nie 07 Wrz, 2008

Po co Ci instrukcja do obiektywu?
kris_papiez - Pią 01 Sty, 2010

używam tego szkła od ponad roku i jestem zadowolony, wydałem na niego mniej jak ktoś pisał. Myslę że nie ma idealnych szkieł tego gatunku i tyle
Faktem jest że wysuwający się samoistnie to jest żenada!

k7piotr - Pon 01 Lut, 2010

Witam. Mam pytanko.
Czym różni się obiektyw:
Nikon AF-S DX 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II Nikkor
od testowanego na optyczne.pl
Nikon AF-S 18-200 mm f/3.5-5.6 DX VR IF-ED

To znaczy, wiem co zostało poprawione w nowszym modelu, lecz nie rozumiem dlaczego napisali, że VR II Nikkor ma opcję makro, podczas gdy jego młodszy "braciszek" jest pozbawiony tegoż przywileju.
Czyżby świadome wprowadzanie w błąd, czy tylko moja niewiedza w danym temacie?
http://nowe.euro.com.pl/o...ii-nikkor.bhtml

goltar - Pon 01 Lut, 2010

Co do makro to pewnie błąd na stronie. Bo max. powiększenie x0.22 trudno nazwać trybem makro :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group