Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka, wada wzroku a nieskończoność
Autor Wiadomość
przybylskipawel 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   Lornetka, wada wzroku a nieskończoność

Hej!
Mam następujący problem:
Mam lornetką Nikon Action EX12x50CF oraz sporą wadę wzroku w granicach -6 dioptrii.
W okularach pole widzenia jest nieakceptowalne, po ich zdjęciu zakres regulacji ostrości jest za mały, żebym ustawił ostrość na nieskończoność, a nawet na więcej niż 200-300m.
Czy da się tę lornetkę jakoś niedrogo przerobić, żeby odrobinę zwiększyć zakres regulacji? Nawet odpowiednik połowy obrotu śruby pewnie zrobiłby różnicę.
Tylko błagam. Nie. Nie zamierzam kupować soczewek kontaktowych.
Pozdrawiam,
Paweł
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 470
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

przybylskipawel, moim zdaniem chyba się nie da . Prościej będzie poszukać lornetki która zapewni wystarczającą dla Ciebie rezerwę w nieskończoności .
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 915
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

przybylskipawel, Niestety nie jest to możliwe. W lornetce z mostkiem ustawienie na nieskończoność odbywa się poprzez zbliżenie mostka do korpusu. Czyli bliżej się nie da. W odwrotną stronę pewnie jest to możliwe (o ile okulary nie wypadną :shock: )

Skorzystaj z rady Kota choć nie wiem czy są sprzęty z aż takim zakresem regulacji - zazwyczaj jest to +/- 3 dioprie.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 470
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

Dachówki mogą mieć potrzebny zakres . Omawiany niżej Sky Rover posiada zakres 8 dpi poza nieskończoność . Z podobnych lornetek ( porro ) 12x50 jest Oberwerk SE 12x50 . Można wysłać zapytanie do firmy odnośnie zapasu .
 
 
przybylskipawel 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

Kot72 napisał/a:
Dachówki mogą mieć potrzebny zakres . Omawiany niżej Sky Rover posiada zakres 8 dpi poza nieskończoność . Z podobnych lornetek ( porro ) 12x50 jest Oberwerk SE 12x50 . Można wysłać zapytanie do firmy odnośnie zapasu .


Ciekawe jest to, że nie mam takiego problemu na Nikonie Action EX 7x35 CF
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 470
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

Podobnie jest z Opticronami TWP . Przy podobnej wadzie wzroku człowiek bez problemu ogarniał 6,5x32 ale 8x32 już na nieskończoność nie dał rady wyostrzyć .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 560
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Maj, 2024   

Okularnicy mają duży problem z doborem właściwej lornetki zwłaszcza kiedy chcą z niej korzystać w okularach lub bez. Specyfikacje, specyfikacjami ale polegać można tylko na własnej ocenie konkretnego modelu . Po pierwsze ER – ludzie mają rożne oprawki , różne grubości szkieł, różną odległość „szybek” od oka wynikającą z kształtu twarzoczaszki, po drugie kompensacja dioptryczna, a po trzecie korekcja dioptrii. Ja mam -4,75 i kowa bdiixd 6.5x32 ledwo daje radę (pewnie korekcję dioptrii ma na poziomie +/-5 ) Monarch m7 10x30 ma troszkę większy zapas, a malutka Terra 10x25 to pewnie -7 by ogarnęła.
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 87
Skąd: skątowni
Wysłany: Wto 07 Maj, 2024   

w klasycznych ruskich lornetkach da się nieco zmodyfikować - można wykręcić gwintowany trzpień śruby odpowiedzialny za wysuw okulara i "inaczej" złożyć.
Kiedyś miałem problemy przy składaniu swoich starych ruskich tanich porropryzmatycznych właśnie przez możliwość nieprawidlowego złożenia trzpienia ze śrubą regulacji. W efekcie zmieniał się zakres ostrzenia i jego granice.
Nie wiem jak skladany jest Nikon i nie podjąłbym się regulacji na cudzej ale przy swoim na pewno w razie konieczności próbowałbym poprawić pod swoje oko.
Kwestia tylko tego, czy jesteś zdecydowany zaryzykować wartoscią lornetki, bo może się nie udać..
  
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 470
Wysłany: Wto 07 Maj, 2024   

zadra, tym sposobem nic nie ugrasz bo ruchu ,, do przodu '' nie wydłużysz . W Nikonie jest zupełnie inna budowa focusera i nie ma typowego ślimaka jak w produktach ZSRR .
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 87
Skąd: skątowni
Wysłany: Wto 07 Maj, 2024   

właśnie tak wpisałem przecież, że nie wiem jak jest w nikonie, ale czasami w klasykach się jednak da..
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 368
Wysłany: Sro 08 Maj, 2024   

jeśli masz "-" to w nieskończoności brakuje ci max. wydłużenia ... a wiec jeśli lornetka jest tego warta to mozna zrobić okularowe pierścienie dystansujące ,które wydłużą tor optyczny i zmieścisz sie w ogniskowaniu... czasami tez mozna trochę nadrobić obiektywami umieszczając je bliżej pryzmatów o ile sie da bo korpusy tub są stożkowe :mrgreen:

jeśli masz "+" to należy podtoczyć okulary ty skrócić tor optyczny bądź umieścić obiektywy dalej od pryzmatów.

Swarovski Habicht wersja ogumowana - ogniskowanie indywidualne miał chyba skale do -8 ... mój stary Zeiss DDR porro 6x30 tez ma podobna skale.

A dlaczego nie pasują szkła kontaktowe ? zakładające je masz dostęp do wszystkich lornetek a bez nich tylko do niektórych ...
  
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 334
Wysłany: Czw 09 Maj, 2024   

:-)

Nikon EX 12x50 ocular.jpg
Plik ściągnięto 168 raz(y) 157,77 KB

Nikon EX 12x50 body.jpg
Plik ściągnięto 168 raz(y) 265,88 KB

 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 87
Skąd: skątowni
Wysłany: Czw 09 Maj, 2024   

Kot72 napisał/a:
zadra, tym sposobem nic nie ugrasz bo ruchu ,, do przodu '' nie wydłużysz . W Nikonie jest zupełnie inna budowa focusera i nie ma typowego ślimaka jak w produktach ZSRR .

Ze zdjęć wynika, że jednak zasada działania jest taka sama, natomiast zakres pracy okularu należałoby już doswiadczalnie sprawdzić mając lornetkę w ręku.
Gdyby była moja, to bym miał 100% pewności. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14