Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: goltar
Wto 22 Cze, 2010
Nikon D80 +stary nikkor 50mm 1,8 Ai-S a sterowanie przysłoną
Autor Wiadomość
almakot 
Nowy



Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   Nikon D80 +stary nikkor 50mm 1,8 Ai-S a sterowanie przysłoną

Witam serdecznie,

Właśnie wpadła mi w łapy stałka 50mm z serii jak poniżej
Ai-S 50/1.8 New plastic focus, focus to 0.6m 3+ 4000001 4000010 - 4459567 Aug85 - 2005

Po ustawieniu pierścienia przysłon obiektywu na wartość 22 a co za tym idzie przesunięciu "psztyczka" zawiadującego, z tego co przeczytałem, informacją o osadzeniu obiektywu z automatyką przysłony, aparat nadal wyświetla wartość "F--".

Czy zatem istnieje możliwość korzystania z dobrodziejstwa sterowania przysłoną w takim tandemie (aparat to dokładnie D80)?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

jedynym możliwym sposobem jest ustawienie aparatu na M a sterowanie przesłoną z poziomu pierścienia przysłon.
Aha - zapomnij o pomiarze światła ;)
Bawiłem się tym szkłem, jeśli chcesz, to mogę zamienić się za moją 50/1.8D ED :)
 
 
almakot 
Nowy



Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Dzięki wielkie :) !
Tak się spodziewałem, choć ramię (popychacz do) sterowania przysłoną budzi(ł) moje nadzieje.
Pozostanie zatem powrót do dawnych czasów - nauczę się może fotki robić bez światłomierza :mrgreen:

Co do propozycji - zastanowię się - nie wiem nic o wersji ED, poza tym, co przypuszczam z oznaczenia - proponuję na priv
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

almakot, z takimi szkłami żaden korpus nie wysteruje przesłony. Te z wyższej półki (tzn nikon 1 i 3 cyfrowe) poprawnie zidentyfikują ustawioną przesłonę i zapiszą w exifie. Co najważniejsze pomiar światła działa "prawie" normalnie
 
 
almakot 
Nowy



Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Dzięki raz jeszcze,
Gdzieś na forum znalazłem wypowiedzi dające mi jeszcze odrobinę nadziei ;)

Cóż, umiejętność obycia się bez światłomierza przyda się bez wątpienia, poza tym marzy mi się przesiadka na FF, tymczasem nacieszę się także analogiem, do którego przypięte było szkło, w którym światłomierz z nim działa :)
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

hijax_pl napisał/a:
poprawnie zidentyfikują ustawioną przesłonę i zapiszą w exifie
z tego, co pamiętam, to nie zidentyfikują, tylko trzeba wpisać w body :)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

mavierk, chodziło mi o to że jak wpiszesz i ta dźwigienka będzie się ruszać - wartość przesłony na wyświetlaczu będzie podążać za ustawieniem na obiektywie. W exifie wtedy zapamięta się poprawna wartość. Jeśli nie wpiszesz - na wyświetlaczy będziesz widział tylko zmiany przesłony wyrażone jako deltaF a w exifie się nic nie wpisze.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

no to chyba, że :)
A jak się nie wpisze, to światłomierz będzie działać poprawnie?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

Będzie. Co prawda z różnymi ograniczeniami w zależności od tego czy zna maksymalny otwór czy też nie. Ale działa.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

Ech ta legendarna zgodność Nikona ze starymi szkłami. :twisted:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

przynajmniej pasują bez przejściówki powiększającej ogniskową o 20% i psującą jakość obrazu :twisted:

A jak tak pomyśleć, to światłomierz będzie po prostu działać ;)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

Ale o co chodzi? Do takiego D300 i w górę da się przypiąć praktycznie każdy obiektyw Nikona. Wyjątek stanowią szkła specjalne oraz Pre-Ai (które rozwalają lustro), czyli te sprzed 1977 roku. I działa potwierdzenie ostrości czy też światłomierz (który w konstrukcjach Dxx jest niestety wyłączany)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

Tak, tak, chłopaki. Wszystko działa, tylko że nie działa. :)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

komor napisał/a:
Tak, tak, chłopaki. Wszystko działa, tylko że nie działa. :)


Ale co nie działa? :)
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sro 24 Lut, 2010   

Canony FD na EOSach ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12