Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Podstawy techniczne obiektywów
Autor Wiadomość
goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   Podstawy techniczne obiektywów

Na stronach Canona znajduje się kilka fajnych artykułów dotyczących podstaw technologii zastosowanych w obiektywach:
zasady działania obiektywów: http://software.canon-eur...k_Book_7_PL.pdf
technologie stosowane w obiektywach: http://software.canon-eur...k_Book_9_PL.pdf
terminologia stosowana w opisie obiektywów: http://software.canon-eur..._Book_10_PL.pdf
Artykuły napisano w oparciu o obiektywy Canon ale zawarte w nich informacje są uniwersalne.
Polecam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 03 Paź, 2007   

Fajnie, dzięki za link.

To ja się tak przy okazji podłączę, jaką książkę o fotografii polecacie dla początkującego? Chodzi mi o książkę techniczną, nie artystyczną, taką z której dowiem się o takich sprawach, że duża dziura daje małą głębię, od takich prostych spraw, poprzez objaśnienia takich rzeczy jak odległość hiperfokalna, aż po odpowiedzi na pytania takie jak: co to znaczy ustawić synchronizację lampy na drugą kurtynę i po co takie rzeczy robić.
No po prostu kompedium wiedzy optycznej i technicznej potrzebnej do opanowania warsztatu.
Byłoby miło, żeby napisali tam też coś o cyfrowym aspekcie tej sprawy, o matrycach, cropie czy takich tam. Ale pewnie za dużo wymagam.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 15 Paź, 2007   

komor napisał/a:
To ja się tak przy okazji podłączę, jaką książkę o fotografii polecacie dla początkującego? Chodzi mi o książkę techniczną, nie artystyczną, taką z której dowiem się o takich sprawach, że duża dziura daje małą głębię, od takich prostych spraw, poprzez objaśnienia takich rzeczy jak odległość hiperfokalna, aż po odpowiedzi na pytania takie jak: co to znaczy ustawić synchronizację lampy na drugą kurtynę i po co takie rzeczy robić.
No po prostu kompedium wiedzy optycznej i technicznej potrzebnej do opanowania warsztatu.
Byłoby miło, żeby napisali tam też coś o cyfrowym aspekcie tej sprawy, o matrycach, cropie czy takich tam. Ale pewnie za dużo wymagam.


Jakoś nikt nie odpowiedział, czy mogę uprzejmie się przypomnieć z moim pytaniem? TIA
 
 
pdf100
[Usunięty]

Wysłany: Pon 15 Paź, 2007   

owszem możesz,
ostatnio mój syn kupił
sobie książke

"fotografia dla początkujących"
autora nie pamiętam, (później sprawdze)
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Paź, 2007   

Wg mnie sporym kompendium wiedzy dotyczącym aparatów cyfrowych (ich budowy, zasady działania, porad jak fotografować, jak później fotografie obrabiać w komputerze oraz na czym drukować) jest elektroniczne wydanie "123 Digital Imaging". Ja posiadam v.3 z 2005 roku i muszę przyznać, że publikacja ta niewiele straciła na wartości. Niestety dostępna jedynie w wersji angielskiej :-/

Tu jest stronka tego projektu http://www.123di.com.

konrad
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 15 Paź, 2007   

eska napisał/a:
Wg mnie sporym kompendium wiedzy dotyczącym aparatów cyfrowych (ich budowy, zasady działania, porad jak fotografować, jak później fotografie obrabiać w komputerze oraz na czym drukować) jest


Dzięki, ale mnie bardziej chodzi o tę tradycyjną część, optykę, światło, lampy, ogniskowe, kąty, głębie :) itd. Powiedzmy, że poligrafią i obróbką plików graficznych zajmuję się od 15 lat, więc tu nie potrzebuję specjalnej pomocy, choć oczywiście zdjęcia cyfrowe, a nie skanowane z materiału światłoczułego to trochę inny problem, ale z tym radzę sobie sam. Mnie chodzi o to, czego uczą pewnie w szkołach fotograficznych. Tam używają chyba jakichś podręczników?

A pod podany adres oczywiście zajrzę, dziękuję :)

edit Ech, niestety, to jest jakieś EXE pod tym adresem, na mojej platformie nie ma takich plików :twisted:
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Paź, 2007   

No właśnie to jest minus - działa tylko pod okienkami (chyba ze będziesz bawił sie w jakąś emulacje). EXE dlatego, że jest pozabezpieczany an wszelkie sposoby, żeby nie skopiować do "schowka" jakiegoś obrazka czy tekstu z tej "książki".

Nie mniej polecam tę pozycję.

Konrad
 
 
Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Wto 16 Paź, 2007   

najlepszym podrecznikiem do nauki fotografii jest manualny aparat typu:

olympus OM 2

do tego kilka godzin dziennie ogladania fotografii - "masterow"

:)

serio
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 16 Paź, 2007   

Rusek napisał/a:
najlepszym podrecznikiem do nauki fotografii jest manualny aparat
[...]
do tego kilka godzin dziennie ogladania fotografii - "masterow"
:)
serio


A pełną pokorą przyjmuję tę poradę i w pełni się z nią zgadzam. Zasadniczo właśnie to nawet częściowo realizuję - do mojego body przykręciłem dziś manualne szkło M42 :)
Ale mnie chodzi o teoretyczne podstawy techniczne, a nie aspekt artystyczny. No jeszcze jeden przykład pytania podam: czy do obiektywu przykładowo 200/2.8 wpada tyle samo światła co do obiektywu o innej ogniskowej, ale tym samym świetle f/2.8? Skoro światło jest funkcją ogniskowej, to teoretycznie przy zachowaniu tego samego f/2.8 ale zwiększaniu ogniskowej coraz więcej światła wpada na matrycę, prawda? Odpowiedź na to pytanie mogę zasadniczo chyba sam wyczaić czytając Słowniczek na witrynie Optycznych, ale takich kwestii jest przecież więcej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11