Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
brud na matrycy, plamki na zdjęciach
Autor Wiadomość
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Lis, 2012   

:shock:
tak zapuścić matryckę...?
:roll:

Wstyd
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Pią 23 Lis, 2012   

lepiej bys mi tak na chlopski rozum wytlumaczyl czemu to wylazi mimo papierowej glebi ostrosci ;)
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Lis, 2012   

moronica,
Wraz z maleniem głębi ostrości po stronie przedmiotowej ze zwiększającą się skalą odwzorowania wzrasta głębia ostrości /strefa ostrego odwzorowania/ po stronie obrazowej /stronie matrycy/.

[Przy 1:1 (β=1) głębia ostrości i obszar ostrego odwzorowania są takie same. Przy skalach większych po stronie obrazowej jest większa niż po przedmiotowej stronie*]

*Piszę tu trochę teoretycznie o obiektywie idealnie symetrycznym, którego ogniskowe: przedmiotowa i obrazowa są równe -co się raczej nie zdarza.

[ Dodano: Pią 23 Lis, 2012 15:40 ]
Nie mogę znaleźć rysunku przedstawiającego zależność depth of field i depth of focus przy zmieniającej się skali odwzorowania.

Ten rysunek przedstawia bieg promieni i głębię ostrości przy zmianie odległości przedmiotowej. Jak zamiast "film plane" wyobrazisz sobie obiekt a po drugiej stronie dwa położenia matrycy to będziesz miała ilustrację wzrastającej wraz ze skalą odwzorowania /wyciągiem/ strefy ostrego odwzorowania /depth of focus/.
http://4.bp.blogspot.com/...Y/s1600/dof.gif

http://www.normankoren.com/Tutorials/DOF_lens.GIF -albo popatrz na to /dla skali <1/ i dla skali >1 zamień "rear" z "front" -miejscami "obiekt" i "film plane" przeciągając na lewą stronę poziome linie jak na pierwszym te przerywane wyznaczające wysokość "C" -circle of confuzion i poza tym przedłużając bieg promieni po lewej po skrzyżowaniu.
 
 
bacteria 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Nie 02 Gru, 2012   TZ 20 Plamka

Witam

Oto mój problem:
http://speedy.sh/bmSTH/P1020566.JPG
Wczoraj podczas zrobienia tego zdjęcia zobaczyłem, że na każdym zdjęciu wychodzą plamki po prawej stronie. Na zdjęciach widoczny jest już przy 3.3 wartości przysłony. Podczas gdy czyściłem obiektyw dopatrzyłem się małego paprochu na soczewce:
http://speedy.sh/NcPw3/IMAG0915.jpg
Na poniższym zdjęciu po lewej stronie widać malutki paproch
http://speedy.sh/k864D/IMAG0919.jpg

Da rade to jakoś usunąć ?

Pozdrawiam
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Nie 02 Gru, 2012   

bacteria, lepiej sprobuj przeczyscic matryce, paproszki wewnatrz obiektywu, zwlaszcza takie male, nie daja takich efektow
 
 
bacteria 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Nie 02 Gru, 2012   

hmm matryce w kompakcie ? sam się tego nie podejmę chyba, że to prosta usterka. Swoją drogą ma 1mm to nie wiem czy taki mały;/

Okej czyli to matryca na 100%, w takim razie jak wykurzyć ten paproch z wnętrza obiektywu ?
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Nie 02 Gru, 2012   

bacteria, jeśli to kompakt, to może to być w obiektywie. Bez samodzielnego rozbierania to tylko serwis...
 
 
bacteria 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Nie 17 Lut, 2013   

Odświeżam z zapytaniem czy jako niedoświadczony w takich sprawach mógłbym się zabrać za wyczyszczenie matrycy w tym kompakcie ?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 17 Lut, 2013   

Serwis.
 
 
Andrzej19
Nowy


Posty: 24
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

Witam! Mam pytanie: jak poznać, że w lustrzance Nikona, która trafiła na pewien czas w inne ręce, wymieniono matrycę? Ktoś używał mojej lustrzanki i po kilku dniach ujawniły się zabrudzenia na zdjęciach. Osoba ta oddała aparat do serwisu ale jego ingerencja nic nie dała i teraz jestem przekonywany, że matryca była brudna już wcześniej, choć moje zdjęcia są czyste. Czy wymianę matrycy albo filtra dolnoprzepustowego można poznać po danych w exifie? Będę wdzięczny za podpowiedź.
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

Może tylko matryca sie zabrudziła, dlaczego ktoś miałby wymieniać Ci matrycę?
 
 
Andrzej19
Nowy


Posty: 24
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

Usjwo
dzięki za zainteresowanie. Ta osoba kiedyś w rozmowie zwierzyła się, że ten typ aparatu jest jej ulubionym ale że w jej własnym ma uszkodzoną matrycę czy filt. Po pewnym czasie pożyczyła lustrzankę ode mnie i jest kłopot i podejrzenia. W moim zadbanym aparacie matryca była w idealnym stanie i ktoś nieuczciwy mógłby pokusić się o dokonanie wymiany na swoją - uszkodzoną. Dodam, że ta osoba ma zaprzyjaźniony warsztat foto. Byłbym wdzięczny za merytoryczną poradę a nie dywagacje, po co ktoś miałby to robić. Kwestia - jak to technicznie sprawdzić.
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

Andrzej19, jak robisz zdjecia na przyslonach 5.6 i wiekszych to i tak tego brudu nie zobaczysz, dopiero po wiekszym przymknieciu na jednolitych powierzchniach brud sie zaczyna pokazywac. byc moze ci sie wydawalo, ze twoja matryca byla w idealnym stanie, a wcale tak nie bylo. uzywajac lustrzanki i zmieniajac obiektywy nie ma sily, troche kurzu na matrycy osiadzie
 
 
pes
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

ja ostatnio widziałem fotę na f/4 gdzie był syfex widoczny :shock:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=226052
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   

faktycznie, nawet wiecej ich tam jest. ciekawe, ze na moim do bolu zasyfionym d90 nie zauwazylam plamek az nie wzielam sie za makro. wiele zalezy od tematyki wykonywanych zdjec
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10