Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon D50 - niedoświetlone zdjęcia z lampą trybie TTL
Autor Wiadomość
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   Nikon D50 - niedoświetlone zdjęcia z lampą trybie TTL

Witam.
Mam taki problem z moim Nikonem D50, nie doświetla on zdjęć robionych z użyciem wbudowanej lampy błyskowej w trybie TTL, lampa normalnie błyska.
Zrobiłem reset aparatu i nic.
Zmieniłem program aparatu na pełny automat i nic.
Myślałem że jest to problem z synchronizacją, zmieniłem opcje pracy lampy na manualny i okazało się ze w ten sposób mogę prawidłowo doświetlić zdjęcie zmieniając odpowiednio przesłonę i czas migawki.
Jednak w tym trybie nie działa procentowa regulacja mocy Lampy.

Samemu tego nie naprawie, ale może ktoś się orientuje jaki może być koszt naprawy?
Aparat jest już stosunkowo przestarzały więc nie ma sensu inwestować większej sumy, może lepiej było by go sprzedać na allegro jako uszkodzony, i dołożyć do Nikona D80.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

jaka lampa?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

Wbudowana lampa, pisze o tym :)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

Oj nie doczytałem - przepraszam.

Jaki masz obiektyw?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

Kitowy Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED i stałkę Nikkor 50mm f/1.8D AF
Na obu lampa zachowuje się tak samo.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

A co to znaczy "nie doświetla"? Możesz jakiś przykład pokazać?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

W tej chwili nie mam jak bo jestem w pracy, dodam jak będę w domu.

Ustawiam tryb pracy lampy na TTL, robię zdjęcie, jest błysk a zdjęcie jest jak gdyby lampa nie została w ogolę użyta. Zupełnie jak by nie było synchronizacji lampy z migawką, ale z drugiej strony przy ustawieniach pracy lampy na manualne, lampa z migawką jest zsynchronizowana, pozostaje potem tylko kwestia ręcznego dobranie przesłony i czasu naświetlania żeby zdjęcie nie było prześwietlone.

[ Dodano: Pią 29 Mar, 2013 20:17 ]
Przykładowe zdjęcia.

1.jpg
Zdjęcie Wykonane na MANUAL z lampą w trybie MANUAL, z ustawieniami przesłony na 16, i migawki 1/500.
Plik ściągnięto 6820 raz(y) 71,02 KB

2.jpg
Zdjęcie zrobione na programie AUTO z użyciem wbudowanej lampy błyskowej w trybie TTL.
Plik ściągnięto 6820 raz(y) 22,39 KB

 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

dominiks1980, to samo się dzieje w trybach Tv i Av? Daje się zrobić zdjęcie w trybie manualnym z czasem powiedzmy 1/100 s?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

dominiks1980 napisał/a:
Zdjęcie zrobione na programie AUTO z użyciem wbudowanej lampy błyskowej w trybie TTL.
Spróbuj w trybie M z nastawą f/8 i 1/125s
Tak czy siak coś jest bardzo nie tak, skoro takie zdjęcie wyszło na auto. Pokój w całkowitej ciemności był?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

mozer Na każdym programie z lampą w trybie TTL zdjęcia wyglądają tak jak gdyby lampa w ogóle nie była użyta, mimo że lampa błyska.
hijax_pl M z nastawą f/8 i 1/125s nic nie dało.
Nie ważne czy zdjęcia są robione w ciemności czy w bardzo słabym oświetleniu lampki nocnej, po prostu jak by w trybie TTL nie było synchronizacji, raczej z mocą błysku nie jest związane bo błysk jest, a niema żadnego wpływu na zdjęcie. Najdziwniejsze jest to że w trybie lampy manualnym synchronizacja jest ale nie ma regulacji mocy błysku mimo obecności takiej możliwości w menu. Może nie ma styku na gnieździe obiektywu i lampa w TTL głupieje.
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

dominiks1980, ale błysk, który widzisz to może być tylko błysk pomiarowy. Ja raczej obstawiałbym awarię TTL. Rozumiem, że nie masz możliwości sprawdzenia z zewnętrzną lampą?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

No niestety nie mam możliwości sprawdzić z zewnętrzną lampą.
 
 
Crystof 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 108
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

dominiks1980, a na M z f/8 i 1/500 sek, ale lampa TTL - da radę? Druga opcja - pokombinuj jeszcze z redukcją czerwonych oczu itp - może tu jest jakiś problem?
 
 
dominiks1980 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

Zmiana czasu migawki nic nie daje. Przy lampie są jeszcze funkcje:
-zwykła praca
-redukcja czerwonych oczu
-rear
-slow
Co bym nie ustawił, zdjęcia w trybie TTL zawsze wychodzą jak by były robione bez lampy, mimo że lampa błyska.

Myślałem już żeby kupić uszkodzonego Nikona D50 i przełożyć elektronikę z lampy. Z wykształcenia jestem elektronikiem więc nie było by to dla mnie problemem, tylko czy to się tak da, i czy to nie była by strata kasy :) Uszkodzone sztuki chodzą średnio po 150zł na allegro.
 
 
Crystof 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 108
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Pią 29 Mar, 2013   

Mhm, tylko pytanie, którego elementu to jest wina ;) . Może być tak jak pisze mozer, wina układu obsługującego TTL, a może być tak jak Ty piszesz brak lub uszkodzenie styku :P . Poza tym 150zł... pytanie, czy masz w planach zmianę puchy? Bo jeżeli tak, to moim zdaniem nie warto próbować się bawić w naprawę jeżeli jest nie pewna lub droga. Jeżeli nie, to poczekaj jeszcze na wypowiedzi innych - może ktoś poda Ci jakąś konkretną diagnozę (w moim odczuciu to TTL nawala), i wtedy postaraj się o naprawę :) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 15