Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Canon 50/1.2 L vs Nikon 50/1.4 G
Autor Wiadomość
przemja 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   Canon 50/1.2 L vs Nikon 50/1.4 G

hmm, pomyślałem, ze podziele sie wrażeniami.

ale najpierw słowem wstepu: porównuje te dwa obiektywy, ponieważ sa to obecnie najlepsze 50mm z danego systemu - więc jesli chce sie wybierac system - patrzy sie na najlepsze szkła z danej kategorii... i bierze sie pod uwage koszt całości
na przykład, canon 5D+50L cenowo mniej wiecej odpowiada d700 + 50/1.4G... :)

(wrażeniami, bo testem bym tego w żaden sposób nie nazwał - nieststy, nie udalo mi sie trafic z ostroscia dokładnie w to samo miejsce, wiec trzeba to wziac pod uwage porównując foty)

obie foty ze statywu 1/30s, 5D i D3 oba iso 200 , światło zastane, mieszane: dzienne i nie wiem jakie ( lekko fluorescencyjne chyba) (rawy->jpeg q80% - lightroom 2.2 z zerowym wyostrzeniem i bez redukcji szumów, temp barw 5450)
aha - canon był z filtrem b+w 010 uv-haze 1x mrc, ale to nie powinno miec znaczenia.

próbne fotki prezentują sie nastepująco:

50/1.2 L @ 1.4 iso 200 @5D

wieksza wersja tu: http://www.4shared.com/fi...a/_MG_3386.html

50/1.4 G @ 1.4 iso 200 @ D3

wieksza wersja tu: http://www.4shared.com/fi...9/_D343383.html



teraz moje wrażenia ( nie tylko po tych fotach - więc moze jeszcze cos wrzuce)

OSTROŚĆ:
po przemyslaniach, na oko :) dla mnie ogólnie remis @ 1.4

z tym, że:
UWAGA 1: mam wrażenie, ze foty z nikona, w niektórych przypadkach, czasem sprawiają wraznie ostrzejszych na 1.4, ze względu na bokeh - a wlasciwie krawędzie rozmytych elementów, które sa dosyć ostro zaznaczone. do tego dochodzi lepsza jakość zdjęc z d3 na wyższych czulościach (moze jeszcze wrzuce pare fot dla przykładu)

UWAGA 2: na oko canon jest ostrzejszy w centrum, nikon na krawedziach, ale to tylko tak na oko :D

BOKEH (na 1.4):

to zalezy od okoliczności i konkretnego kadru - ogolnie:

canon ma bardziej neutralny, z ładnie rozmytymi krawedziami, i ogolnie uspokaja każdy balagan w tle. Do tego canon chyba lepiej radzi sobie z punktowymi swiatłami (co widac na załączonych fotach...

nikon ma bardziej agresywny bokeh, z ostro zaznaczonymi krawedziami (czasem wygląda to fajnie, szczególnie gdy jest niewiele lementów w tle, ale ma to swoje wady - bo czasem tło wydaje sie być ostrzejsze od tematu (w gł. ostrości) i wprowaza "bałagan w kadrze".
Wydaje mi sie jednak, że od 2.8 w góre bokeh w nikonie znacznie łagodnieje (podobne wrazenia opisywano w teście na photozone )


AF -
Pomimo tego, ze nie ma za bardzo sensu porównywac af z 5d do tego z d3...
nie mam też żadnych powtarzalnych danych liczbowych, ale moge powiedziec, że:

5d z 50/1.2 jest dość wolny i czasem niepewny w slabym świetle - ale ogólnie i tak jest lepiej niż sie spodziewlem po czytaniu opiniii na forum.

po 50/1.4G z d3 spodziewalem sie znacznie wiecej jesli chodzi o szybkość (jest oczywiście szybszy i pewniejszy niż 50/1.2L z 5d, ale czasem też zdarzyło mu sie pobłądzić... do tego słyszałem opinie, że na body z wyższej półki jest wolniejszy od 50/1.4 D... )

BUDOWA:

nikon to jednak plastikowe maleństwo made in china...
canon wygląda jak czolg przy tym nikonie.
pierścien ostrości w canonie chodzi z wiekszym oporem i lepiej sie nim ostrzy recznie. Ponadto, obiektyw canona znacznie lepiej leży w reku - chociaz róznica w rozmiarach body 5D i D3 może tu mieć znaczenie dla ogólnego wrażenia.

CENA,
hmmm ... tu zdecydowanie na korzyść nikona... :) bez dwóch zdań...

PODSUMOWANIE....

uwazam, że nikon zrobil świetny obiektyw za niewielkie pieniądze, który zapewne w wieszkości przypadków na f=1.4 staje na wysokości zadania i dorównuje znacznie droższemu canonowi, przynajmniej pod względem ostrości.

Oczywiście, 1.2 canona to zawsze 1.2 (które u canona jest wg mnie jak najbardziej uzywalne...) i moim zdaniem w wiekszości przypadków łagodniejszy bokeh od f 1.4 do f2.8

PODSUMOWANIE SYSTEMOWE

dlaczego systemowe? - dlatego, że zadałem sobie pytania:

czy warto tyle płacić na canona? i co bym wybrał gdybym budował system od nowa?

na razie skupmy sie jednak na jeszcze innym pytaniu:
czy nikon 50/1.4G sprawiłby, abym zminił system z canona na nikona: nie
tym bardziej, że jest jeszcze bardzo dobra sigma, której niestety nie widziałem w akcji.

canon 50/1.2L natomiast sprawił (na spółę z seria jasnych stalek), że wybrałem canona jako system. Faktem jednak jest, że gdy wybierałem nie było jeszcze ani D3, ani D700, ani opisywanego 50/1.4G. Teraz miałbym wiekszy problem

...wracając jednak do odp na 2 pierwsze pytania : )
jesli nikon zrobiłby podobnej jakości optycznej 35/1.4 oraz 24/1.4 - i odnowil 135/2 byłbym sklonny rozważyć wybór systemu nikona (właściwie to przejście na nikona)- (zoomów nie biore tu pod uwage)
chyba, że w tym samym czasie canon udoskonaliłby możliwości dowolnego ustawiania funkcji przycisków w body (np taki fn. button, którym mozna chwilowo wyłączyć lampę...i inne takie niby ......) ale to juz temat na osobny post.


pozdrawiam,

Przemo.
Ostatnio zmieniony przez goltar Czw 29 Sty, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

Ciekawe porównanie. Obydwa b. ładnie sobie radzą na f/1.4.
Ale odwzorowanie kolorów i bokeh minimalnie lepsze w 50L.
Moim zdaniem.
 
 
przemja 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

@aqq - w porównaniu odwzorowania kolorów przez obiektyw byłbym ostrozny - ze względu na rózne matryce.

no i chyba powinienem jeszcze wspomniec o problemach z focusem 50/1.2L - akurat ten egzemplarz mial silny BF, ale dało sie go bez problemu skalibrować w serwisie.
Niektórzy użytkownicy opisują wady bf/ff w zależności od odległosci ostrzenia i przysłony, ale w tym egzemplarzu nie stwierdziłem takiego zjawiska (był tylko "zwykły" BF) - co nie zmienia faktu, ze jest to troche denerwujące w obiektywie tej klasy.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

a moim zdaniem taki test o kant.. rozbić :) 50/1.2L ma to, czego nikkor nie ma - 1.2 i 4 razy wyższą cenę, ale skoro jest to wydatek na lata - moim zdaniem lepiej kupić... Sigmę 50/1.4 dobrą.
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

mavierk napisał/a:
lepiej kupić... Sigmę 50/1.4 dobrą.


Nie wiem [narazie] czy to takie oczywiste.
Zwłaszcza, że 50 Sigmy ma wynik w trafności af 2x gorszy niż stary N50/1.4D.
S http://www.optyczne.pl/13..._Autofokus.html
N http://www.optyczne.pl/10..._Autofokus.html

[Czasem się nawet zastanawiam nad zakupem N50G albo S50 ale nadal czekam na test N50G Optycznych].
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

przeto mówię, że dobrą trzeba trafić ;)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

mavierk napisał/a:
dobrą trzeba trafić ;)

Może powinni je od razu w fabryce oznaczać albo inaczej pakować.
Te "dobre" w ładne pudełka a "niedobre" tylko w szary karton.
Byłoby łatwiej :mrgreen:
 
 
piotrmkg 
Optyczny



Pomógł: 11 razy
Posty: 1782
Skąd: M. St. Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

AQQ, i te ładne do usa by wysyłali, a w europie byłyby tylko te w szarym kartonie, i problem selekcji byłby rozwiązany bo wszyscy by mieli te buble.
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Sty, 2009   

To ja chrzanię taki sprzęt, który nie zapewnia przewidywalnego i powtarzalnego zachowania :razz:
 
 
przemja 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Pią 30 Sty, 2009   

@ mavierk

przeciez mówilem, ze to nie test, tylko wrażenia.

Kiedy zobaczyłem pierwsze zdjecie z nikkora na 1.4, pomyślałem sobie ze jest chyba tak ostry jak 50L a kilka razy tańszy....
a że nie ma jeszcze na optycznych testu ani c50L ani nowego nikkora, to pomyślałem, że opisze swoje wrażenia z pracy na tych szkłach... moze komus sie przyda.


pozdr.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009   

przemja, bardzo dobrze zrobiłeś, fajnie popatrzeć na fotki z takich szkieł. A Mavierkiem się nie przejmuj, on zawsze doradza wspak, tak dla zasady. :)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009   

komor napisał/a:
przemja, bardzo dobrze zrobiłeś, fajnie popatrzeć na fotki

Podobnie pomyślałem, bo zdjęcia zrobione są tak, że sporo z nich można "wyczytać".

przemja a może znalazłbyś trochę czasu żeby pokazać nam jeszcze jak zachowują się na f/2.8 ?
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009   

AQQ napisał/a:
Podobnie pomyślałem, bo zdjęcia zrobione są tak, że sporo z nich można "wyczytać".
Chyba to, że w momencie, gdyby przemja nie opisał klatek i pokasował exifa, nikt by się nie skapnął które zdjęcie z czego jest... I w sumie to dobrze i źle zarazem - bo 50L powinno chyba mimo wszystko jakościowo wgnieść w ziemię, również bokehem. A imo nie wgniata.

No i też uważam, że fajnie by było, gdybyśmy mieli powyższe obiektywy w testach na optycznych :)
 
 
przemja 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009   

hehehe, przyznam, że mavierk ma racje, o tyle , ze roznica między 50/1.2L a n.50/1.4G- nie wgniata i to własnie było po części przyczyną napisania tego postu.

dlatego tez moje uwagi o systemie - np - zakładając, że nikkora bedziemy uzywac z d700 a canona z 5D to w zasadzie mozna powiedziec,ze praktycznie róznic w możliwościach robienia zdjęć w przy świetle zastanym nie bedzie - szczególnie jeśli uzywamy lampy blyskowej do doświetlania (np 1.2@iso 1600 w canonie ~ 1.4@iso 3200 w nikonie).

Canona uzywam zazwyczaj na 1.4. Okazało się, że nikkora tez można, i za wyjatkiem (subiektywnego przeciez w odbiorze) bokeh nie widze specjalnie różnic (zapewne jakby fotografować tablice pomiarowe to róznice bedą, mam wrażenie nawet ze czasem na korzyść nikkora... szczególnie na krawędziach) Jesli do tego dodamy kolosalną różnice w cenie to wątpliwości co do canona są już spore.

Zatem - jesli komuś zalezy na ostrym obiektywie 50mm z używalnym światłem 1.4 i szybkim AF to raczej wybierze nikkora - do tego kupi bardziej zaawansowane body (d700 vs 5D)...
Oczywiście - jest jeszcze SIGMA. która wgtestu na the digital picture jest nawet ostrzejsza od 50/1.2 L na 1.4... chociaż patrząc na foty testowe mam wrazenie, ze chlopakom trafił się egzemplarz (a własciwie dwa) z back focusem i sie nie zorientowali... :) serio! - co oczywiscie nie przynosi chwały canonowi...

wracając do porównan systemowych, to canon wygląda coraz bladziej - i jak dla mnie ratują go jeszcze tylko 24/1.4 i 35/1.4 ,ewentualnie - światło 1.2 w 50 i 85 (okupione wolnym af i wysoką ceną )...i może jeszcze 16-35 z powodu tego że mozna nałozyć normalny filtr... i ewentualnie z powodu tańszych szkieł L - no 17-40 i dużego wyboru 70-200...

Jesli jednak założymy, że interesują kogos tylko najlepsze szła - czyli najciemniej to 2.8, za canonem, jak powiedziałem, przemawiają wg mnie jeszcze tylko 35/1.4 i 24/1.4 (jesli zgodzimy sie, ze bokeh to jednak kwestia gustu i odpowiedniego kadru. - pomijając oczywiście w całym porównaniu drogie reporterskie tele)

wracając do samych 50tek - za canonem, wg mnie, przemawia w zasadzie tylko bokeh.
(światło 1.2... wg mnie można zniwelowac lampą i wyższym iso bez straty na szumach, szczególnie w D3/d700, ewentualnie podciągając potem programowo ekspozycje)
OSTROŚĆ - w normalnym użyciu różnic nie widać wg mnie
AF i CENA - na korzyść nikkora.

Zatem dla mnie - podstawowe pytanie przy wyborze canona i nikkora jest takie - czy warto za bokeh płacić około 3 000 pln... ? hmmm... :)
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009   

Z dobrymi szkłami jest jak z dobrym sprzętem audiofilskim. Różnica w cenie może być 5-krotna a w jakości droższy sprzęt jest np. jakieś 10-20% lepszy.
Problem w tym, że wszystko jest OK dopóki używamy tego tańszego. Podłączamy ten droższy, wielkiej różnicy nie widzimy i wracamy do tańszego bo się "nie opłaca" i ... jak cholera zaczyna nagle brakować tych 10-20% polepszenia jakości :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12