Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
czy warto używać starych obiektywów z lustrzanek analogowych
Autor Wiadomość
kabull 
Nowy


Posty: 2
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   czy warto używać starych obiektywów z lustrzanek analogowych

mam pytanie czy warto stosowac obiektywy z aparatow analogowych do lustrzanek cyfrowych. dokładnie posiadam d80, moja dziewczyna d60 mamy jeszcze zenita olimpijskiego z paroma heliosami oraz carl zeiss-ami znalezlismy na allegro adapter do m42 - nikon. niby wszystko oki, z opisu by dzialalo ale wole sie zapytac was, by miec pewnosc i czy warto inwestowac w takie szkla ktore kiedys byly najlepsze a cena ich teraz jest w granicach 200zl.dziekuje
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






offca11 
Bywalec
małomówny



Posty: 145
Skąd: Kraków/Jasło
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

W nikonach (tych z nizszej polki) nie dziala pomiar swiatla a i podobno sa problemy z ustawieniem ostrosci na nieskonczonosc. Z canonem nie ma takich problemow. Zreszta niech sie wypowiedza lepiej nikoniarze...
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

albo kupujesz drogą i masakrującą jakość przejściówkę z soczewką -> nie warto
albo kupujesz tańszą bez soczewki i ostrzysz do metra. albo 30cm. zależy od szkła. ale na nic poza makro nie należy liczyć.
 
 
krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

ghost,
dlaczego tak myślisz?!
ja mam obiektywy c/y (28 i 135) i nie mam problemów z ostrzeniem. z ekspozycją tak, ale nie z ostrzeniem. a przejściówke mozna miec juz za 40pln?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

krisv740, masz Nikona? :)
 
 
candy 
Maniak
óć



Pomógł: 16 razy
Posty: 984
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

ja uzywam super takumary(50/1.4 i 55/1.8) + makinon 135/2.8 i oprocz tego ostatniego nie mam zadnych problemow z ostrzeniem uzywajac oryginalnej matowki canona 40D
makinon nie ostrzy do nieskonczonosci
ale i tak planuje kupienie matowki zastepczej z :
http://www.focusingscreen.com/index.php

pelen wypas :D
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

Dzieci, ale Nikon ma za duży Flange focal distance (niech ktoś wreszcie napisze jak to jest po polsku!) stąd problem z ostrzeniem na nieskończoność ze szkłami M42. Dlatego Ghost niezbyt entuzjastycznie :) wypowiada się o używaniu Nikona z M42.
 
 
Jacek(Baton) 
Rozmowny
Jacek(Baton)


Posty: 234
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

Ja miałem Soligora 135mm/2.8 M42 podpiętego do Canona EOSa 40D przez przejściówkę bez dandeliona i nie było źle, ale z jakości zdjęć nie byłem zadowolony. Bokeh jakiś dziwny wychodził i podejrzewam rozdzielczość nie była najlepsza. Myślę, że dzisiejsze matryce są za bardzo wymagające od optyki, niż negatyw. Decyzja była krótka trza sprzedać :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

Rozdzielczość plus jakość powłok, które w przypadku cyfrowej matrycy są bardziej wymagające – odbicia światła od matrycy są większe niż od filmu. Przynajmniej tak się nauczyłem na tutejszym forum.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

ja wciąż nie rozumiem po co tutaj są wypowiedzi canonierów.
sprawa rozchodzi się o Nikona.... a wynik współpracy M42 z Nikon/Canon znacząco się różni
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

komor mnie sprowokował do wypowiedzi :)

Flange Back distance na polski można przetłumaczyć jako odległość od płaszczyzny oporowej obiektywu do obrazu albo od płaszczyzny oporowej mocowania obiektywu do powierzchni kliszy lub matrycy.

U Canona dystans jest mniejszy więc obiektywy M42 z pierścieniem dystansowym ostrzą poprawnie. Nikon nie dość że ten dystans ma ciut większy, to jeszcze bagnet ma o małej średnicy. Fizycznie nie da się zbudować przejściówki, która bez soczewki połączy body Nikona z obiektywem innego systemu (chyba że będzie to średni format).
W przypadku Canona i Pentaxa nie ma takiego problemu, bo obiektyw wraz z przejściówką mieści się w dziurze w body ;)

Wprawdzie matryce są dość wybredne pod względem jakości obrazu ale stare stałki dają radę a niektóre naprawdę potrafią zaskoczyć.
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

Hehe, komor, nie mów, że nie słyszałeś o starej, dobrej OoPOMOdPKlM :)
 
 
Jacek(Baton) 
Rozmowny
Jacek(Baton)


Posty: 234
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009   

edmun napisał/a:
ja wciąż nie rozumiem po co tutaj są wypowiedzi canonierów.
sprawa rozchodzi się o Nikona.... a wynik współpracy M42 z Nikon/Canon znacząco się różni


A ja nie rozumiem twoich zastrzeżeń, matryca cyfrówki jest bardziej wymagająca jak negatywu analoga, tylko to chciałem powiedzieć i tyle.
Czy to ma znaczenie jaki użyjesz aparat.
Ja nie mówię, że nie nadają sie wogóle takie obiektywy, ale moim zdaniem jest więcej roboty przy obróbce takiego zdjęcia, żeby coś z tego wyciągnąć.
Pozatym Palindrom w ostatniej wypowiedzi zawarł odpowiedź na pytanie tytułowe. :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 26 Lip, 2009   

Monastor napisał/a:
Hehe, komor, nie mów, że nie słyszałeś o starej, dobrej OoPOMOdPKlM :)


No wyjąłeś mi to z ust, Monastor :)
Jak widzę taki termin, jaki zasadził nam szanowny Palindrom to od razu chcę go zapomnieć. :D Dlatego wybaczcie mi, jak za tydzień znowu napiszę Flange Focal Distance i w nawiasie upomnę się, żeby ktoś napisał jak to jest po polsku… :P
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Nie 26 Lip, 2009   

komor, dorzuć sobie to do stopki albo jako ten napis, co masz pod tytułem moderatora, będziesz miał blisko do skopiowania. Możesz nawet zrobić odnośnik i nie będziesz musiał kopiować :mrgreen:
Poza tym ten skrót łatwo zapamiętać, na pewno jest z nim jakaś rymowanka, tak jak z typami widmowymi gwiazd :)

ghost, krisv740, piszecie o nie wiadomo jakim systemie. Nawet maniacy nie pamiętają kto czym foci. Może trochę kontekstu dla mniej wtajemniczonych :zalamany:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10