Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Czym jest plastyka?
Autor Wiadomość
luke130 
Rozmowny



Pomógł: 3 razy
Posty: 304
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   Czym jest plastyka?

No właśnie, czym?
Wielokrotnie czytając o obiektywach (przede wszystkim stałkach) natrafiałem na argument jakoby ten czy ów model obiektywu miały lepszą plastykę od innego. Trochę poszukałem i szczerze mówiąc jedyną definicją tej plastyki jest brak definicji.
Chciałbym zatem poznać Wasze zdanie na ten temat. Czym według Was jest to tajemnicze pojęcie niemierzalne żadną miarą.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

kolory, winieta, bokeh...
 
 
Introverder 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 459
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   -

Plastyka to dla mnie wszystko to co jest zw. z tym, jaki jest - subiektywny - odbiór tego jak dane szkło rysuje.. :) :razz: .
 
 
bacruk 
Entuzjasta


Pomógł: 7 razy
Posty: 603
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

luke130 napisał/a:
ten czy ów model obiektywu miały lepszą plastykę od innego


Ja bym to rozpatrywał w kategoriach subiektywnych.
Jeden jest zafascynowany winietą inny woli jak jej nie ma, jeden woli nerwowe/ostre rozmycie tła inny gładkie/nieangażujące itd.

Trudno mówić o lepszym albo gorszym obiektywie pod tym względem. Co komu bardziej pasuje.
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

Plastyka = magic
 
 
Introverder 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 459
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   -

MC napisał:

Cytat:
Plastyka = magic


"It's a kind of magic (...)" :smile: :lol: :grin: ;)
 
 
lupo57 
Optyczny
wiem że nic nie wiem



Pomógł: 18 razy
Posty: 1523
Skąd: Milanówek
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

wszyscy o niej mówią, ale nikt nie wie jak wygląda :wink:
 
 
bacruk 
Entuzjasta


Pomógł: 7 razy
Posty: 603
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

lupo57 napisał/a:
wszyscy o niej mówią, ale nikt nie wie jak wygląda


Jakby się tak chwilę zastanowić to myślę, że każdy z nas jest w stanie określić jaki typ obrazowania bardziej mu podchodzi. Trudno opisać składowe, które ten typ tworzą ale wskazać co się bardziej podoba łatwo…
 
 
B o g d a n 
Optyczny
obserwator


Pomógł: 125 razy
Posty: 3421
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

luke130 napisał/a:
Chciałbym zatem poznać Wasze zdanie na ten temat. Czym według Was jest to tajemnicze pojęcie niemierzalne żadną miarą.
Pojęcie "plastyki" w fotografii jest rzeczywiście niedefiniowalne, bo to dość subiektywna ocena obrazka, który daje nam aparat z obiektywem. Specjalnie wplątałem w zdanie 'aparat' bo ma on bardzo duże, jeśli nie właśnie decydujące znaczenie, w tym wypadku, jeśli założymy, że mamy różne aparaty i ten sam obiektyw.
Znaczenie tego duetu widać wtedy, gdy się dysponuje w tym samym czasie aparatami z matrycami o różnej wielkości, np. APS-C i FF.

Z moich doświadczeń wychodzi, że na 'plastykę' składają się następujące elementy:
- bezwzględnie muszą być niezauważalne szumy,
- odpowiednie rozmycie tła, które musi być bardzo miękkie i najlepiej jasne,
- stosunkowo mała głębia ostrości, choć bez przesady,
- może 'naturalna' winieta, jak gdzieś pisał Arek, choć dla mnie niekoniecznie.

Oczywiście to są elementy ważne dla mnie i każdy może mieć inne składowe.
I jeszcze jedno - wszystkie te elementy łatwiej uzyskać na aparacie o większej matrycy, dlatego według mnie, sam obiektyw to połowa sukcesu. :smile:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

Kombinacja GO i winiety oraz umiejętności fotografa (w sensie, sceny, kadru, światła i... obróbki)
 
 
kozidron
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

lupo57 napisał/a:
wszyscy o niej mówią, ale nikt nie wie jak wygląda :wink:



nie, nie, nie - jest taki magik co wie jak wygląda i to on najczęściej używa tego magicznego słowa na forumie :wink:
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

To może krótka ankietka:
- płytka głębia
- rozmycie tła
- brak szumów
- ostrość
- winieta
- światło
- ...

Każdy zagłosuje na kilka wg niego istotnych elementów i będzie wiadomo co wg czytelników forum czyni zdjęcie plastycznym ...

Co Wy na to?
 
 
masza 
Optyczny



Posty: 1399
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

Pytanie jest z kategorii "czym jest piękno?" ;) Propozycja hijax_pl, by oszacować, co się składa na to, że patrząc na zdjęcie, uznajemy je za "plastyczne", wydaje mi się... kuriozalna. Ale może chociaż uda się wyciągnąć z wyników ankiety jakieś ciekawe wnioski ;)
Dla mnie "plastyka" fotografii, to coś, co oczywiście doskonały* sprzęt może wspomóc - ale to przede wszystkim niedefiniowalne, nieuchwytne wrażenie. SUBIEKTYWNE. Wzajemne współgranie wszystkich zdjęciowych komponentów. Harmonia zamknięta w bryłach, płaszczyznach, ocieniona lub oświetlona.
No to jak? Krągłe brunetki czy szczupłe blondynki? Co wolimy? ;)

* Co do "doskonałości" sprzętu porównywalnej klasy - też nie ma zgodności na forum. Tym trudniej pewnie będzie rozwikłać zagadkę "plastyki".
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

masza napisał/a:
Krągłe brunetki czy szczupłe blondynki? Co wolimy?

Szczupłe brunetki? Aaaaa... nie ma takiej kategorii ;)
 
 
bacruk 
Entuzjasta


Pomógł: 7 razy
Posty: 603
Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

hijax_pl, Pomysł przedni :smile:

W kolejności: "plastyczne" światło, odpowiednie rozmycie, właściwa GO, kontrast/mikrokontrast w połączeniu z nieuciążliwą transmisją, winiety sprzętowej unikam, aberracji nie trawie, szumy czasem świadomie wprowadzam....

Wynika z tego, że preferuje jasne szkła o dobrej transmisji i kontraście z kontrolowaną winietą i aberracją oraz zdolne do gładkiego rozmycia... reszta to światło i ustawienie sceny :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11