Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Test obiektywu Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS USM
Autor Wiadomość
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010   

Podczas tych zabaw z focusem wpadlo mi w oko, ze znaleziony punkt ostrosci zalezy, od tego, gdzie znajduje sie "focus" przed ustawieniem ostrosci i sa to dwa rozne ustawienia. Tzn. startujac z ustawienia "nieskonczonosc" obiektyw zatrzymuje sie w innym punkcie niz startujac z 1m. To normalne? Walniety obiektyw? Walniety korpus????
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MariuszJ 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Wto 18 Maj, 2010   

Jak napisałem wcześniej - celując daleko na szerokim kącie potwierdzenie ("fazę") możesz dostać w wielu miejscach (no i niestety może to zależeć od tego czy zaczynasz ostrzyć od nieskończoności czy od macro). Pętla sprzężenia zwrotnego między układem AF a sterownikiem obiektywu działa "do zaniku poprawy fazy", który może nastąpić - właściwie gdziekolwiek od hiperfokalnej do prawie-nieskończoności.

Dlatego doświadczony landszafciarz, chcąc mieć kontrolę nad głębią ostrości, łapie ostrość na jakimś kamiorze w odległości hiperfokalnej czy nieco dalej, albo ostrzy ręcznie, wg podziałki. Nie jestem doświadczonym landszafciarzem (w ogóle jestem amatorem strasznym), ale grzecznie słucham/czytam "jak to się robi" i myślnie/bezmyślnie naśladuję :)

W przypadku 15mm na APS-C hiperpokalna jest dla f4 to 3.6m i to jest dolna granica kiedy może Ci "piknąć". Górną jest oczywiście prawie-nieskończoność.

Dla 85mm przy f5.6 hiperfokalna to 81m. Tego więc na podziałce nie zauważysz żadną miarą. Na skali będziesz miał zawsze prawie-nieskończoność.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 19 Maj, 2010   

cybertoman napisał/a:
Tzn. startujac z ustawienia "nieskonczonosc" obiektyw zatrzymuje sie w innym punkcie niz startujac z 1m. To normalne? Walniety obiektyw? Walniety korpus????

Jeżeli w obu przypadkach obraz jest ostry i mniej więcej takie same granice GO - to jest wszystko w porządku.
 
 
MariuszJ 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Sro 19 Maj, 2010   

Gorąco zalecam wszystkim zaniepokojonym takim zachowaniem wyciągnięcie wniosków z tego, jak wygląda skala ostrości na klasycznych UWA (FF EF17-40L czy APS-C EFs10-22).
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Sro 19 Maj, 2010   

Jeśli chcecie uzyskać idealnie maksymalną ostrość w danym punkcie krajobrazu oddalonego mocniej, niż zakres precyzyjnego ustawiania ostrości przez AF, włączacie LV i ustawiacie ręcznie na 10x powiększeniu. Często tak robię podczas spokojnych zdjęć widokowych (40D + 10-22) i się sprawdza :)
 
 
MariuszJ 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Sro 19 Maj, 2010   

dr11 napisał/a:
Jeśli chcecie uzyskać idealnie maksymalną ostrość w danym punkcie krajobrazu oddalonego mocniej, niż zakres precyzyjnego ustawiania ostrości przez AF, włączacie LV i ustawiacie ręcznie na 10x powiększeniu. Często tak robię podczas spokojnych zdjęć widokowych (40D + 10-22) i się sprawdza :)

Tego właśnie bym nie radził, z powodów wymienionych wcześniej. Rozmyty przedbieg na krajobrazie może razić. Dla 15mm f4 jest to co prawda tylko 3.5m od aparatu, ale - może akurat być tam jakiś detal, którego rozmycie będzie raziło. Widać to zresztą na moich samplach - na asfalcie mydli przy dalekim ostrzeniu. Jeżeli robimy dość typową pocztówkę pt. 1/3 nieba, 2/3 drogi (drogowskaz+zachód słońca+jeleń+rykowisko - czyli tzw. "program żenada" :D ), trzeba sprawę przemyśleć. Przepraszam, jeżeli moje wywody są przyciężkawe i dają wrażenie, że na pstrykanie trzeba wychodzić z kalkulatorem ;) Trochę popstrykać i intuicyjnie będzie to wychodziło samo. Gdybym nie miał w głowie, że targetem jest techniczny temat forum, przy poprzednim kadrze z pewnością łapał bym ostrość na tę kępkę białych kwiatków lub drzewo - kierując się dwoma przesłankami - na pewno są za hiperfokalną, a ostre powinny być.
 
 
B o g d a n 
Optyczny
obserwator


Pomógł: 125 razy
Posty: 3421
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 19 Maj, 2010   

MariuszJ dobrze mówi.
Jeśli GO ma być od Gdańska do Krakowa, to nie ustawiamy jej na Kraków, a na ... Łódź. :wink:
 
 
lech pepliński
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 337
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010   

Śledzę od przeszło dwóch miesięcy sprzedaż na Allegro 15-85 i jak do tej pory nie było w ofercie używki.
17-55/2,8 od czasu do czasu się pojawia , a 15-85 niet . :grin: Taki dobry , że nikt się go nie pozbywa?
 
 
maczetka 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 217
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010   

lech pepliński,
- dobry
- drogi a przez to kupowany z rozmyslem
- krotko na rynku, wiec kupujacy nie zdazyli sie nim jeszcze znudzic
 
 
revolta 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 363
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010   

a ja go mam to się wypowiem :

Cytat:
Tzn. startujac z ustawienia "nieskonczonosc" obiektyw zatrzymuje sie w innym punkcie niz startujac z 1m. To normalne? Walniety obiektyw? Walniety korpus????


z 450tką mi nie chciał współpracować, z 50tką pracuje jak marzenie

jestem amatorem, ale dla mnie - zawsze działa super

co do Twojego problemu , streszczę moje przygody z tym obiektywem:
- pół roku temu przeczytałem "znafcuf" z for, co mówili "kupić dobre szkło i tańsze body", no więc nabyłem 15-85 i miałem 450D, okazało sie, że współpracują bardzo kiepsko
na tyle kiepsko, że mimo bytności zestawu w serwisie, nie dało się dobrze mieć na 15-30 mm
więc sprzedałem 450D, przesiadłem na 50D i nagle .... cud, każde zdjęcie ostre , nawet w ciemnych warunkach

wiec reasumując - wierzę, że możliwe jest, że ani obiektyw walnięty, ani body, ale ich połączenie to seks lesbijki z gejem

mam 50D, mam 15-85 i złego słowa na ten obiektyw nie powiem :] mam go ponad pół roku, jestem bardzo zadowolony, jest niesamowicie uniwersalny bo te 15mm to 10 stopni szerzej niż daje "KIT", 85 to jest ostro
kolory - naturalne , super, generalnie ja go używam i jestem happy z tego powodu

Cytat:
Śledzę od przeszło dwóch miesięcy sprzedaż na Allegro 15-85 i jak do tej pory nie było w ofercie używki.
17-55/2,8 od czasu do czasu się pojawia , a 15-85 niet . :grin: Taki dobry , że nikt się go nie pozbywa?


tak, bo mogę zrobić i szerokie zdjęcie panoramy, fajne zdjęcie wnętrza, zrobić portret, zrobić coś dalej - będzie ostre, kolory super, dla mnie jako amatora praktycznie brak wad (cena tylko jako wada)
nakręciłem polaryzacyjny - działa, bo przecież ma wewnętrzne ostrzenie
dla mnie jest super i stabilizacja działa dobrze
to naprawde świetny obiektyw
wątpię by się go pozbywano :]

czemu go kupiłem ? bo tak bym musiał nosić 2, bo KIT ma 18mm, a te 15 mm, czyli 10 stopni więcej pola widzenia - serio można odczuć , np. na "starówce"
a 85 mm ? też się przydaje i jakość świetna

szkoda tylko, że za nowy i nie ma w sofcie Canona korekcji winietowania do niego jeszcze
bo do starszych jest (i w sofcie i w body) a ten jest "za nowy"
 
 
MariuszJ 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010   

revolta napisał/a:
szkoda tylko, że za nowy i nie ma w sofcie Canona korekcji winietowania do niego jeszcze bo do starszych jest (i w sofcie i w body) a ten jest "za nowy"

Jest od dawna (począwszy od DPP 3.8.0).

A na dniach powinno pojawić się nowe DxO Optics z modułem tego obiektywu.
 
 
revolta 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 363
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010   

okej, robie sobie update DPP :]
więc już wogóle nie można marudzić na 15-85 :]
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010   

revolta napisał/a:
no więc nabyłem 15-85 i miałem 450D, okazało sie, że współpracują bardzo kiepsko

Jak to, przecież „Canon to Canon”! Nie to co kundelki Sigmy czy innego Tamrona… :)
 
 
revolta 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 363
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010   

no AF nie działał w zakresie 15-30 mm prawidłowo, był obraz miękki, był front-f , słabsze oświetlenie to był horrorek i totalny front (mimo kalibracji w serwisie, nawet myślałem że obiektyw uszkodzony)
wszystko ustało po podłączeniu do 50tki i nagle ostro, szybko i w ciemności
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010   

revolta napisał/a:
przesiadłem na 50D
tez mam podpiety do 50D. Moze jestem przewrazliwiony, ale obiecywalem sobie sie po AF wiecej. Przy skalibrowaniu +4 i dobrym oswietleniu ostrzy w punkt, ale GO jest raz z jednej a raz z drugiej strony. W miare pogarszania sie swiatla zalezy to jeszcze od odleglosci motywu i ogniskowej. W sumie nauczylem sie z tym zyc, a nawet wykorzystywac ale... wolalbym normalnie... A moj egzemplarz C501.8 potrzebuje +15... Ze wzgledu na mala powtarzalnosc sadze, ze metodologia moich "pomiarow" jest kiepska, ale przyszly tydzien ma duzo wolnych dni...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9