Test wakacyjnych kompaktów 2011
1. Wstęp
Oczywiście zawsze musimy pogodzić się z pewnym kompromisem. Za pomocą kompaktu nie uzyskamy jakości, jaką osiągniemy za pomocą pełnoklatkowej lustrzanki, profesjonalnego obiektywu i szeregu filtrów. Ale przecież nie każdemu zależy na aż tak wybitnej jakości i nawet zaawansowani fotoamatorzy chętnie z niej rezygnują w zamian za wygodę i lżejszy plecak. Testowane kompakty to zresztą również świetny wybór dla prawdziwego fana fotografii, który aparat chce mieć zawsze przy sobie. Niewielki korpus i duża uniwersalność pozwolą rejestrować codzienne wydarzenia. W tym sensie jest to najlepszy aparat z możliwych – zawsze mamy go przy sobie.
Uniwersalność dużego zakresu ogniskowych (od 25 do 450 mm) | |
|
|
|
Do upamiętniania chwil i rejestrowania wydarzeń prezentowane kompakty w zupełności wystarczą. Ale nie można ich oceniać krzywdząco i twierdzić, że wystarczą tylko do tego. Wszystko przecież tak naprawdę zależy od pomysłowości fotografa. Uniwersalny zakres ogniskowych, możliwości filmowania, tryby makro, różnorakie efekty specjalne – w rękach sprawnego fotoamatora taki z pozoru „amatorski” sprzęt zaowocować może zdjęciami ciekawymi i nie mającymi się czego wstydzić wobec tych pochodzących z drogich lustrzanek.
Oczywiście poszczególne modele różnią się między sobą jakością wykonania, wygodą obsługi oraz jakością rejestrowanych zdjęć. Poniższy test ma właśnie owe różnice wychwycić i pomóc w odpowiedzi na pytanie – który z nich najlepiej spełniałby moje oczekiwania? Wszystkie modele zawierają się w zakresie cenowym od niecałych 900 do 1400 zł. Szczególnie ten górny zakres to kwoty, od których zacząć się można zastanawiać nad zakupem najtańszej, amatorskiej lustrzanki. Jaki zatem jest sens myśleć o tak „drogim” kompakcie? Powody wymieniliśmy powyżej – dużo większa uniwersalność, mniejsze gabaryty, często więcej funkcji dodatkowych.
Tak jak we wszystkich poprzednich przeglądach kompaktów, przypominamy o zrezygnowaniu z pełnej procedury testowej. Brak możliwości zapisu plików RAW przekreśla możliwości obiektywnego zmierzenia osiągów aparatów. W przeglądach kompaktów bardziej koncentrujemy się na opisie aparatu i wizualnym porównaniu jego możliwości z innymi.
Przypominamy również, że dołączone do każdego testu zdjęcia przykładowe mają zaprezentować Wam jak dany aparat sprawdził się w przykładowych warunkach. Nie ma to być pokaz najlepszych zdjęć jakie udało się nim zrobić w trakcie użytkowania. Są to typowe zdjęcia ze spacerów jakie mógłby zrobić posiadacz aparatu, licząc na jego automatykę.
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia tabeli porównującej testowane modele, gdzie jeszcze przed lekturą poszczególnych recenzji porównać można specyfikacje aparatów.
za udostępnienie kart pamięci i czytników wykorzystywanych w teście.