Lepsze efekty podczas fotografowania nocnego nieba - nowy filtr dla lustrzanek Nikona
W ofercie firmy Cyclops Optics pojawił się ciekawy produkt przeznaczony dla astrofotografów wykonujących zdjęcia nieba pełnoklatkowymi lustrzankami Nikona.
STC Astro-Multispectra Clip Filter to montowany nad matrycą filtr niwelujący efekt zanieczyszczenia światłem podczas fotografowania nocnego nieba. Koperta filtru wykonana została ze stali A2. Producent zastosował szkło optyczne Schott B270 pokryte powłokami nałożonymi za pomocą technologii IBAD (z wykorzystaniem wiązki jonów).
![]() |
Cyclops Optics podkreśla, że jego filtr efektywnie redukuje wpływ sztucznego, ulicznego światła, uwydatniając więcej szczegółów obiektów nocnego nieba podczas fotografowania. STC Astro-Multispectra Clip Filter jest kompatybilny z lustrzankami Nikona: D4 / D4s, D800 / D800E, D810 / D810A, D750, D600 oraz D610.
Produkt jest dostępny na stronie producenta w cenie wynoszącej ok. 200 dolarów. Można tam znaleźć także przykładowe zdjęcia prezentujące efekty działania filtra.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
1000zł z wysyłką do PL. Migawka, lustro, o nic to nie wadzi ?
czekamy na test od optycznych :)
Nie łatwiej byłoby wyprodukować taki filtr nakręcany na obiektyw?
Wersja 77mm - 300$
Szmateczka i przejściówki w dół do 49mm "gratis".
link
Hmm na jakiej zasadzie on dziala, ze odcina swiatla uliczne a gwiazd juz nie. Ciekaw jestem czy efekt jest wart tej ceny oraz jak sie sprawdza w fotografii drogi mlecznej
Działa na zasadzie takiej, że wycina światło z zakresu najbardziej zaniczyszczającego nocne niebo, produkowanego przez nasze latarnie, głównie sodowe. Czyli ze swiatła gwiazd też co nieco wycina, zmienia balans barw, ale efekt i tak jest lepszy niż bez filtra.
Stal A2 czyli zwyczajna stal nierdzewna, jak do produkcji śrub i sztućców kuchennych. Niesamowite.
Tak ale jak w rzeczywistosci to pomaga. Czy dzieki temu filtrowi mozna wyjsc sobie w centrum Warszawy i robic foty drogi mlecznej. Czy tez efekt jest taki ze oddalamy sie od miasta 30km a po zalozebiu filtra mamy efwkt jak bysmy byli 35km od miasta. Czyli sredni. Jak by nie patrzec wygodniejsza opcja jest filtr kolowy a ten kosztuje ponad 1k zl...
A jak się spisze w miastach, gdzie w latarniach montują LED-y?
@MaciekKwarciak: Kiedyś natknąłem się na reklamę noży ze "stali karbonowej" :) Wyobraźnia działów od marketingu nie zna granic :)
"Nie łatwiej byłoby wyprodukować taki filtr nakręcany na obiektyw?"
Oczywiście, że łatwiej.
link
No i co za patalach chlapie woda do wnetrza body? A kultura techniczna istnieje?
Wersja "kwadratowa" na obiektyw - link
Do Canona robią to już od lat link
Działa bardzo dobrze, są wersje na różne pasma.
@ Nikolai
W wersji XL do pełnej klatki, wkładasz to pod podniesione lustro, czyli wyzwalasz samo lustro zakładasz filtr i potem już robisz - jedyna wada że nie masz już wizjera, ale w astro to nieistotne - ostrość i kadrowanie w Live view...