Nowa matryca Panasonica - światło widzialne i bliska podczerwień bez utraty jakości
Panasonic chwali się nowym, organicznym czujnikiem CMOS mogącym przełączać się między trybami rejestracji światła widzialnego, a bliskiej podczerwieni - bez utraty rozdzielczości obrazu. Sensor wyposażony jest też w globalną migawkę.
Panasonic wyjaśnia, że wcześniejsze rozwiązania tego typu (korzystające z mechanicznego filtra IR) wiązały się z tym, że przy używaniu trybu bliskiej podczerwieni pogarszała się jakość (rozdzielczość) rejestrowanego obrazu.
Tymczasem w przypadku nowego rozwiązania zaproponowanego przez japońską korporację, czujnik wyposażony jest w dwie organiczne warstwy - jedna rejestruje światło widzialne, druga bliską podczerwień (NIR). Kontrolowanie aktywności trybów odbywa się za pomocą impulsów elektrycznych. W dodatku nowy sensor wyposażony jest w globalną migawkę, dzięki czemu podczas rejestrowania obrazu nie występuje efekt rolling-shutter.
Opracowana przez Panasonica matryca znajdzie w przyszłości zastosowanie m.in. w zaawansowanych kamerach monitoringu i przemysłowych. Dodatkowe informacje są dostępne tutaj.
Zdjęcia: Panasonic
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ciekawe kiedy pierwszy aparat z FIR z rozdzielczoscia FHD.
Ciekawe kiedy to wejdzie do produkcji - dla mnie bomba.
"czujnik wyposażony jest w dwie organiczne warstwy - jedna rejestruje światło widzialne, druga bliską podczerwień"
Insertujące, mimo iż nikt nie widział jeszcze Świętego Grala portali foto, sławnej "organicznej" matrycy, to już pojawiła się całkiem nowa "organiczna" dwuwarstwowa (dwupasmowa?) całkiem nowa i świeża, oby nie skończyło się tak jak z super technologią oled czy tam amoled a wcześniej z NTSC "Never Twice the Same Color" o trwałości nie wspomnę. -:)
Prawdziwy artysta ma talent ;))