Olympus Tough TG-5
Do oferty firmy Olympus dołączył kolejny kompakt z serii Tough ze wzmocnioną obudową - model TG-5. Wyposażono go m.in. w 12 Mpix sensor i obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym. Olympus Tough TG-5 może także nagrywać filmy w jakości 4K.
Zastosowany w TG-5 sensor o rozdzielczości 12 Mpix obsługuje czułości ISO w przedziale 100-12800. Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor TruePic VIII, a obiektyw oferuje ogniskową w przedziale 4.5-18 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm to 25-100 mm) i światło f/2.0-4.9. Na budowę optyczną obiektywu składa się 9 soczewek ułożonych w 7 grupach (3 elementy są asferyczne).
![]() |
Olympus Tough TG-5 rejestruje zdjęcia w formatach RAW i JPG oraz filmy w jakościach 4K i Full HD (w tym drugim przypadku aż do 120 kl./s). Aparat wyposażono także m.in. w 3-calowy ekran o rozdzielczości 460.000 punktów oraz moduł łączności Wi-Fi.
Ciekawostką jest funkcja pozwalająca na wybór jednego z czterech trybów makro. Mikroskop, Kontrolowany Mikroskop, Focus Bracketing oraz Focus Stacking. Przykładowo - tryb Mikroskop pozwala na fotografowanie obiektów z odległości 1 cm, a w trybie Kontrolowany Mikroskop możliwe jest ustawienie 44.4-krotnego współczynnika powiększenia wyświetlania.
![]() |
Obudowa aparatu jest wodoszczelna na głębokość do 15 m oraz odporna na upadki z wysokości 2.1 m (producent podkreśla, że TG-5 zbudowano z wykorzystaniem technologii absorbcji wstrząsów opracowanej przez Olympusa). Do tego dochodzi odporność na zgniatanie - TG-5 może wytrzymać obciążenie do 100 kg. Aparat jest także mrozoodporny. Producent deklaruje działanie w temperaturze do -10 stopni Celsjusza.
![]() |
Olympus Tough TG-5 ma trafić do sprzedaży w czerwcu. Będzie kosztować ok. 450 dolarów. Do kupienia będzie aparat w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej lub czerwonej.
Informacja prasowa
OLYMPUS prezentuje aparat TG-5, najnowszy flagowy model Tough!. Przedstawiciel najbardziej wytrzymałej kategorii aparatów OLYMPUS został wyposażony w niezwykle jasny obiektyw 25-100 mm* 1:2.0, nowy sensor, najnowszy procesor obrazu TruePic VIII, znacznie poprawiający szybkość zapisu i jakość obrazu, a także filmy 4K i 120 FPS Full HD typu high-speed gwarantujące lepszą jakość trybu slow motion. Górne pokrętło sterujące ułatwi dostęp do wybranych ustawień, a podwójna szybka przeciwmgielna zapewni lepszą widoczność. TG-5 będzie dostępny w czarnym oraz czerwonym kolorze. W sprzedaży pojawi się w połowie czerwca 2017 r.
Wybór poszukiwaczy przygód
Wspinanie, nurkowanie, bieganie, jazda na nartach, surfing, spływy kajakiem, kolarstwo górskie - miłośnicy tych dyscyplin potrzebują mobilnego aparatu, który dotrzyma im tempa i zrobi wspaniałe zdjęcia. TG-5 spełnia te wymagania.
TG-5, przedstawiciel kategorii aparatów charakteryzujących się odpornością na upadki oraz warunki atmosferyczne, jest mały, lekki i kompaktowy, a także gwarantuje najwyższą jakość zdjęć oraz filmów. Modele z serii Tough! od 2012 r., kiedy na rynku pojawił się TG-1, regularnie zdobywają nagrody dla najlepszych aparatów w swojej klasie. Są niezwykle wytrzymałe, a tym samym najczęściej wybierane przez poszukiwaczy przygód.
Lepsza jakość obrazu, większe możliwości lokalizowania i udostępniania
Priorytetem konstruktorów TG-5 było poprawienie jakości obrazu i zwiększenie możliwości aparatu. Nowy sensor ma mniejszą liczbę pikseli niż sensor w poprzednim modelu, ale w połączeniu z najnowszym procesorem stosowanym we flagowym modelu OM-D E-M1 Mark II daje lepszą jakość obrazu, szerszy zakres tonalny oraz krótszy czas reakcji.
Jako bonus dodaliśmy nową wersję funkcji Pro Capture, w którą wyposażone są nasze profesjonale aparaty z serii OM-D. Umożliwia ona uchwycenie decydującego momentu podczas fotografowania przemieszczających się obiektów. Czujnik temperatury, manometr oraz kompas pozwolą użytkownikom udostępniać jeszcze więcej informacji i z większą dokładnością opowiadać o swoich przygodach.
Dla miłośników outdooru
TG-5 ma pięć głównych zalet. Należą do nich: ultrajasny obiektyw, system zmiennego makro, szeroka gama akcesoriów, czujniki położenia współpracujące z wbudowanym wi-fi umożliwiającym śledzenie i przesyłanie danych do smartfonów, a także legendarna wytrzymałość. TG-5 jest odporny na upadki z wysokości nawet 2,1 m**, odporny na zgniatanie ciężarem do 100 kg**, odporny na pył i mróz do -10°C **, a także wodoodporny do 15 m**. Dodatkowa obudowa podwodna PT-058 pozwala fotografować i nagrywać filmy na głębokości 45 m.
Niezwykle jasny obiektyw 25-100 mm* 1:2.0 docenią przede wszystkim nurkowie. 15 metrów pod wodą, bez dodatkowej obudowy czy zewnętrznej lampy błyskowej (gdy zwykle konieczne jest zastosowanie krótkiego czasu otwarcia migawki oraz niskiego ISO), uwiecznią kolorowe, szerokokątne obrazy o niskim poziomie szumów. TG-5 posiada wbudowany manometr, podwodny HDR, tryb wyboru pola AF oraz nowe pokrętło sterujące.
Spektakularne zdjęcia natury gwarantuje system zmiennego makro składający się z czterech trybów: Mikroskop, Kontrolowany Mikroskop, Focus Bracketing oraz Focus Stacking. Ten ostatni działa bez oprogramowania, co jest niespotykane w tej kategorii aparatów. TG-5 obsługuje również pliki RAW.
Rozszerzona gwarancja i porady w serwisie MyOlympus
TG-5 to kompleksowy system dla amatorów przygód z fotograficznymi ambicjami. Na stronie www.olympus.eu/underwater, w naszym nowym Podwodnym Świecie Fotografii, nurkowie znajdą więcej informacji i wskazówek dotyczących robienia zachwycających zdjęć aparatami z serii Tough!.
Gwarancję aparatu można bezpłatnie przedłużyć o 6 miesięcy. W tym celu wystarczy zarejestrować TG-5 w serwisie MyOlympus***.
GŁÓWNE CECHY TG-5:
- Niezwykle jasny, szerokokątny obiektyw 25-100 mm* 1:2.0 z 4-krotnym zoomem optycznym. Doskonała jakość obrazu przy wysokich wartościach ISO i słabym oświetleniu.
- 12MP sensor backlit CMOS.
- Procesor obrazu TruePic VIII.
- Wodoodporność do 15 m**.
- Odporność na upadki z 2,1 m**.
- Odporność na zgniatanie ciężarem do 100 kg**.
- Mrozoodporność do -10°C**.
- Bezkonkurencyjny system makro (4 tryby); spektakularne zbliżenia od 30 cm do zaledwie 1 cm.
- Video 4K 30P oraz Full-HD typu high-speed – odtwarzanie w trybie slow motion.
- Wbudowane wi-fi oraz aplikacja OI.Share – zdalne sterowanie i udostępnianie przy pomocy smartfonów.
- GPS oraz kompas, kompatybilność z aplikacją OI.Track – szybki i dokładny lokalizator. Szeroka gama akcesoriów oraz konwerterów. Podwodny HDR – uchwycenie ciemnych i jasnych obszarów z większą dokładnością. Tryb wyboru pola AF – ustawianie ostrości w wybranym obszarze obrazu. Pokrętło sterujące – szybki dostęp do wybranych ustawień.
Co nowego: TG-5 vs. TG-4:
- Nowy sensor 12MP backlit CMOS (TG-4: sensor 16MP), najnowszy procesor TruePic VIII stosowany w OM-D E-M1 Mark II. Większa czułość, szerszy zakres tonalny – lepsza jakość obrazu w każdych warunkach oświetleniowych.
- TG-5: czujniki położenia wzbogacone o czujnik temperatury; GPS, kompas, manometr.
- Udostępnianie danych wraz ze zdjęciami i filmami przez wi-fi, kompatybilność z bezpłatną aplikacją Ol.Track.
- Nowa, podwójna przeciwmgielna szybka ochronna – mniejsze zamglenie w przypadku wystąpienia skrajnych temperatur.
- Łatwiejsza obsługa w rękawiczkach oraz w trudnych warunkach; nowe pokrętło sterujące ułatwiające dostęp do najważniejszych ustawień, w tym do kompensacji ekspozycji.
- Udoskonalone video – 4K/30P, 120 FPS Full HD.
- Funkcja Pro Capture pochodząca z serii OM-D, która pozwala uchwycić decydujący moment podczas fotografowania szybko przemieszczających się obiektów.
![]() |
AKCESORIA:
LG-1 - przystawka kierująca światło równomiernie oświetlająca małe przedmioty. Zapobiega cieniom rzucanym przez aparat.
![]() |
FD-1 - dyfuzor lampy błyskowej rozpraszający błysk wbudowanej lampy, pozwalający równomiernie oświetlić obiekty fotografowane z niewielkiej odległości w słabych warunkach oświetleniowych.
![]() |
FCON-T01 - konwerter „Rybie oko” umożliwiający robienie nietypowych, szerokokątnych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych (również pod wodą).
![]() |
TCON-T01 - telekonwerter pozwalający uzyskać niezwykłe powiększenia (m.in. pod wodą).
![]() |
PT-058 - obudowa podwodna umożliwiająca fotografowanie i filmowanie na głębokości nawet 45 metrów.
![]() |
CSCH-121 - neoprenowy pokrowiec chroniący aparat przed zarysowaniami i skutkami upadków z dużej wysokości. Siateczkowa struktura ułatwia odprowadzenie wody i przyspiesza suszenie.
![]() |
CSCH-123 - pokrowiec umożliwiający przymocowanie aparatu do uprzęży lub plecaka. Dostępne kolory: niebieski, pomarańczowy.
![]() |
CSCH-126 - silikonowy pokrowiec chroniący aparat przed zarysowaniami.
![]() |
CSCH-107 - twardy pokrowiec z zaczepem; możliwość przymocowania aparatu m.in. do paska i sprzętu wspinaczkowego.
![]() |
CHS-09 - czerwony pasek pływający, dzięki któremu aparat Tough! nie zniknie z naszego pola widzenia.
![]() |
* odpowiednik 35 mm
** Wodoodporność zgodna ze standardem IEC, publikacja 529 IPX8. Odporność na upadki zgodna ze standardem MIL-STD810F (warunki testowe OLYMPUS). Mrozoodporność i odporność na zgniatanie zgodne z warunkami testowymi OLYMPUS.
*** Sześć miesięcy dodatkowej gwarancji w kraju zakupu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Wolałbym XZ-3 z większą matrycą...
Mam TG4 i nie jest źle jak na kompakt z malutką matrycą; w gorszym świetle jest jednak po prostu źle. Przegrywa porównanie z telefonem żony ;)
TG5 ma mniejsze upakowanie pikseli, więc może będzie poprawa w tej materii.
Matryca to chyba jednak jedyna znacząca zmiana, a ja chętnie zobaczyłbym wreszcie "odporny" aparat z bezprzewodowym ładowaniem. Technologia Qi jest w co 2-gim smartfonie i choć w nich stanowi raczej gadżet (użyteczny) to w takim aparacie byłaby prawdziwym błogosławieństwem. Otwieranie obudowy jest zawsze w jakimś stopniu ryzykowne i nawet przy pełnej staranności istnieje groźba zalania.
Mamy w różnych sprzętach WiFi / BT / NFC do transmisji zdjęć a w materii ładowania choć technologia jest już stara jak świat, postępu brak. Taki aparat mógłby mieć obudowę otwieraną tylko do czynności serwisowych. Zakładając obecność wystarczającej ilości wbudowanej pamięci, w 99.9% nic więcej nie jest potrzebne i aparat mógłby być znacznie "poważniej" obudowany, wytrzymać głębsze zanurzanie i to bez zbędnego ryzyka.
@Langusta - faktycznie w powodzi "innowacji" firm foto nawet nie smiałem marzyć o takiej innowacji. Ale w przypadku aparatu odpornego to faktycznie najbardziej logiczne rozwiazanie ( może ewentualnie też jakieś złącze magnetyczne - jak w Xperiach Z )
Córka ma starszy model TG2 już od kilku lat. Zabieramy go nad morze czy na basen (piasek, woda) cały czas działa i jako wakacyjna zabawka dla rodziny dobrze się sprawdza (jedyny problem w tym starszym modelu to czasem coś terkocze w czasie filmowania i słychać to w tle).
Ładowanie bezprzewodowe to faktycznie byłaby fajna sprawa, ale w aparacie nie ma za bardzo jak tego zaimplementować. Aparat zwyczajnie nie ma wielkiej, pustej ścianki za którą można by schować dość sporą cewkę służącą do odbioru energii. Z każdej strony mamy obiektyw, lampę, przyciski, wyświetlacz, itp., wszystko to zakłóca przesył pola elektromagnetycznego i nie można tej cewki wcisnąć np. za lcd, bo sprawność ładowania spadnie drastycznie. Więc jak dla mnie to nie jest lenistwo, zacofanie, czy choćby brak chęci producentów foto, a jedynie ograniczenia technologii.
A co do samego TG-5 to podoba mi się droga, którą obrali z matrycą, no i nakładki na lampę są mega ;), nie to że musiałbym zaraz kupować, ale sprytnie to rozwiązali.
@ noob
cewki nie muszą być duże, ani płaskie. Qi było tylko przykładem, a pod względem fizycznym i tak nie jest to (Qi) optymalne rozwiązanie kształtu. Należy jedynie zapewnić odpowiednie "sprzężenie" cewki ładującej i odbiorczej. Prostym rozwiązaniem byłoby "owinąć" jeden koniec aparatu (wewnętrznie), przy czym stacja dokująca byłaby gniazdem w które tenże koniec/bok aparatu byłby wstawiany. Takie rozwiązanie zapewniłoby daleko lepsze połączenie niż Qi i wręcz nadmiar prądu do ładowania. Pozostaje jedynie kwestia zabezpieczenia elektroniki i mechatroniki przed silnymi polami elektromagnetycznymi; to jednak znów żadne novum.
Technologia działa dla szczoteczki braun (choć wgłębienie jest w szczotce nie podstawce) lub na małej powierzchni (~jak mniejsza ścianka TG4) w rozlicznych adapterach/bateriach z ładowaniem bezprzewodowym do kontrolerów gier...więc nie wiem czego nie mogłaby i tu ;)
Do tego wszystkiego, nie potrzeba wielkiego prądu ładowania, aparat może się ładować przez noc.