Fujifilm X-A5
Firma Fujifilm zaprezentowała bezlusterkowiec X-A5. W aparacie znajdziemy m.in. matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 24 Mpix, nowy procesor przetwarzania obrazu o 1.5x szybszy w stosunku do poprzednich modeli oraz autofocus pracujący w oparciu o detekcję fazy.
Specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Fujifilm X-A5 to kolejny budżetowy bezlusterkowiec w ofercie japońskiego producenta. Wspomniana wcześniej matryca CMOS może pracować z czułościami ISO 200-12800. Wartości te można rozszerzyć - w dół do ISO 100 oraz w górę do maks. 51200. X-A5 wyposażono także w nowy procesor przetwarzania obrazu oraz hybrydowy autofocus działający także z detekcją fazy.
Elektroniczna migawka oferuje najkrótszy czas pracy 1/32000 s. Aparat może rejestrować zdjęcia RAW, JPG (6000 x 4000 px) oraz wideo w standardzie 4K (15 kl./s, do 5 minut). Filmy Full HD oraz HD można nagrywać przy 60 kl./s. Dostępny jest też tryb „High Speed Movie” w standardzie HD - 1.6x, 2x, 3.3x i 4x. Pojawiły się również nowe filtry fotograficzne: usuwania mgły oraz „HDR Art”.
Fujifilm X-A5 wyposażony został w 3-calowy, dotykowy monitor LCD, moduły łączności Wi-Fi oraz Bluetooth (4.1, z obsługą „low energy”). Bateria pozwala na wykonanie do 450 ekspozycji na jednym ładowaniu.
Wymiary aparatu to 117 x 68 x 40 mm, a jego waga to 361 g. Fujifilm X-A5 w zestawie z nowym obiektywem XC 15-45 mm f/3.5- 5.6 OIS PZ ma kosztować ok. 600 dolarów.
Informacja prasowa
Łącząc nową 24.2 megapikselową matrycę z charakterystyczną dla serii X technologią odwzorowania barw, aparat X-A5 oferuje całą gamę nowych cech i funkcji, w tym nowo opracowany obiektyw zoom, filmowanie 4K, ekran dotykowy oraz najnowszą technologię parowania Bluetooth®2 ułatwiającą natychmiastowy transfer zdjęć.
Korporacja FUJIFILM (Prezes: Kenji Sukeno) ma przyjemność poinformować o wprowadzeniu nowego aparatu FUJIFILM X-A5. Wyróżniając się klasyczną, stylową konstrukcją oferuje on szeroką gamę funkcji, w tym odchylany pod kątem do 180 stopni ekran LCD, najnowszą technologię Bluetooth®, dla wygodnego transferu zdjęć, a także wydłużoną żywotność baterii pozwalającą na wykonanie do 450 zdjęć na jednym naładowaniu. Dodatkowo, gdy do aparatu zostanie dołączony nowy składany obiektyw zoom FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ, aparat X-A5 waży zaledwie 496g3, co czyni z niego najlżejszy zestaw z zoomem w serii X. Nowy aparat posiada 24.2MP matrycę APS-C z wbudowanymi czujnikami autofocusa detekcji fazowej oraz nowo opracowanym procesorem przetwarzania obrazu, który jest 1.5 szybszy od wcześniejszych modeli. Wszystkie te cechy w połączeniu z niezwykle cenioną jakością obrazu Fujifilm, która bazuje na unikalnej technologii odwzorowania barw, sprawiają, że kompaktowy, stylowy i prawdziwie mobilny model X-A5 staje się idealnym towarzyszem codziennego fotografowania.
Łącząc nowo opracowaną matrycę i technologię odwzorowania barw bazującą na ponad 80 letniej tradycji tworzenia najwyższej jakości portretów
Model X-A5 łączy w sobie nowo opracowaną 24.2 megapikselową matrycę APS-C z procesorem przetwarzania obrazu zapewniającym cenioną jakość zdjęć Fujifilm. W połączeniu ze znajdującym się w zestawie obiektywem FUJINON aparat zapewnia doskonałą rozdzielczość obrazu, pozwala na rejestrowanie subtelności faktury powierzchni i doskonale oddaje na zdjęciach klimat fotografowanych scen. Aparat przewyższa wcześniejsze modele w zakresie precyzji rozpoznawania scen w trybie SR+ AUTO, reprodukcji kolorów i możliwości doskonałego odwzorowania tonacji skóry, co obecnie staje się szczególnie istotnym aspektem. Aparat X-A5 stanowi doskonały wybór dla fotografujących postacie, czyli motywu, który pojawia się na połowie wykonywanych zdjęć4. Standardowy zakres czułości ISO może być rozszerzony aż do wartości ISO12800. Drganie aparatu oraz inne zakłócenia obrazu są redukowane zarówno przy fotografowaniu w słabych warunkach oświetleniowych, jak również przy zdjęciach szybko poruszających się obiektów. Aparat X-A5 jest pierwszym modelem w serii X-A, który posiada piksele detekcji fazowej, pierwotnie opracowane dla zaawansowanych modeli serii X. Inteligentny hybrydowy system AF ustawia ostrość dwukrotnie szybciej względem wcześniejszych modeli ułatwiając piękne uchwycenie w kadrze niepowtarzalnych chwil.
Nowo opracowany, kompaktowy i lekki szerokokątny zoom oraz nowy interfejs użytkownika ułatwiający obsługę
Aparat X-A5 debiutuje wraz z nowym obiektywem FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ, który jest pierwszym elektrycznie napędzanym obiektywem zoom z mocowaniem X. Ten lekki i kompaktowy zoom ułatwia fotografowanie zapewniając jeszcze większą wygodę niż dotychczasowe układy optyczne. Obiektyw zapewnia minimalną odległość fotografowania wynoszącą zaledwie 5cm5, co idealnie sprawdza się przy zbliżeniach, np. zdjęciach potraw. Płynnie pracujący elektrycznie przesuwany zoom zaczyna się od szerokokątnych 23mm (ekwiwalent dla formatu małoobrazkowego) dając ogromną swobodę przy komponowaniu fotograficznych i filmowych ujęć.
Aparat X-A5 został wyposażony w duży tylny monitor LCD, który można obracać pod kątem do 180 stopni. Gdy panel zostanie obrócony o 180 stopni, tylne pokrętło sterujące automatycznie przełącza się na funkcję zoomu i zwalniania migawki, by bezbłędnie komponować ujęcia przy robieniu autoportretów ("selfie"). Obrócenie monitora o 180 stopni uaktywnia także funkcję "Eye AF" gwarantując zdjęcia "selfie" dobrej jakości. Ostrość jest ustawiana na oczy portretowanej postaci. Tryb wzbogacania portretu ułatwia uzyskiwanie pięknego odwzorowania tonacji skóry na zdjęciach. Ewolucję przeszedł także interfejs użytkownika. Obecnie, pozwala on na wybieranie trzech poziomów udoskonalania tonacji skóry poprzez wygodne i intuicyjne operacje na ekranie dotykowym.
Sięgaj po środki artystycznej ekspresji wraz z Trybami Filmu Światłoczułego i dziel się efektami szybko i wygodnie, transferując zdjęcia dzięki nowej technologii Bluetooth®
Aparat X-A5 oferuje aż 11 odmian unikalnych dla Fujifilm trybów filmu światłoczułego, które niesłuchanie ułatwiają wprowadzanie artystycznych klimatów do rejestrowanych obrazów poprzez nadawanie im tonacji barwnej charakterystycznej dla określonych typów filmów światłoczułych. Aparat dysponuje też 17 odmianami zaawansowanych filtrów łącznie z nowymi opcjami: “Usuwanie mgły” oraz “HDR Art.” Dodatkowo, tylny monitor LCD zapewnia interfejs graficzny z obsługą dotykową, co ułatwia intuicyjne korzystanie z Zaawansowanych filtrów oraz trybów symulacji filmów światłoczułych.
Pokrętło korekcji ekspozycji ma obecnie zakres od ±3EV do ±5EV wzbogacając swobodę fotograficznej ekspresji.
W nowym modelu zastosowano technologię Bluetooth® Low Energy, która przyczynia się do szybszego, łatwiejszego i automatycznego transferu zdjęć i filmów wideo do sparowanych smartfonów czy tabletów z zainstalowaną bezpłatną aplikacją “FUJIFILM Camera Remote”. Aparat może też współpracować bezpośrednio z drukarką FUJIFILM Instax SP-3, a Ty możesz czerpać radość z natychmiastowego dzielenia się odbitkami.
Szersze możliwości filmowania wraz z obsługą wideo 4K
Model X-A5 daje możliwość filmowania z wykorzystaniem funkcji High-Speed HD Video, co pozwala na rejestrowanie filmów HD z poczwórną nawet prędkością, by później można było odtwarzać ruch w zwolnionym tempie. Tryb Multi Focus automatycznie zestawia obrazy z jakością 4K i inteligentnie zmienia głębię ostrości stosownie do wymagań.
Dostępna jest też funkcja błyskawicznej serii zdjęć 4K, która rejestruje do 15 kadrów na sekundę z jakością obrazu 4K. Wprowadzone nowe możliwości filmowania 4K oraz towarzyszące im funkcje zapewniają szersze niż dotąd możliwości kreatywnej, artystycznej ekspresji.
Czołowa w tej klasie żywotność baterii6
Zastosowanie rozwiązań efektywnie wykorzystujących energię oznacza, że model X-A5 oferuje obecnie czołową w tej klasie wydajność pod względem liczby zdjęć, jaką można zarejestrować po pełnym naładowaniu baterii. Fotografujący może wykonać do 450 zdjęć zanim będzie musiał ponownie naładować baterię, co z pewnością ucieszy każdego, kto zabiera ze sobą aparat w podróż i na dłuższe sesje fotograficzne.
1. Jako zestaw z obiektywem zoom.
2. Termin Bluetooth® oraz logotypy z tą nazwą są zarejestrowanymi znakami handlowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc.. FUJIFILM Corporation posługuje sie tymi znakami na podstawie licencji.
3. Stan na styczeń 2018; gdy do aparatu dołączony jest obiektyw FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ i w aparacie umieszczona jest karta pamięci oraz dostarczana w komplecie bateria.
4. Stosownie do badań FUJIFILM.
5. Odległość od przedniej soczewki obiektywu przy fotografowaniu z zoomem w maksymalnie szerokokątnym ustawieniu.
6. Stosownie do badań FUJIFILM w porównaniu z modelami aparatów bezlusterkowych z klasy popularnej.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Za 600 dolarów, to w przypadku Fuji jak za darmo.
Wreszcie aparat Fuji bez matrycy X-Trans z hybrydowym AF.
Ale 14-bitowych RAW chyba nie dali.
15 kl/s to raczej nie film.
@Marek B
i to jeszcze zestaw z obiektywem
a gdzie zniknął przełącznik M/C/S?
Cena z nowym obiektywem -też spoko link
Wszystko spoko - tylko brak wizjera nie jest spoko...
android
"Wszystko spoko - tylko brak wizjera nie jest spoko... "
Ano, mógłby - dla mnie - zająć miejsce lampki.
Podoba mi się w Fuji, że konsekwentnie od lat stosuje matryce 24MPix, bo wiedzą, że więcej nie ma sensu. Dyfrakcja, potrzeby itp.
Olympus też powinien stosować max 12-16MPix, a nie wchodzić w wirtualne 20 megapiksele (wirtualne, bo ostrość wychodzi w testach tak samo jak na 16Mpix...)
Wziąłem raz do ręki zdaje się A5000 bez wizjera.. przy każdej próbie kadrowania bezmyślnie przykładałem to maleństwo do oka.. Nie umiem korzystać z ekraniku. Nic tam nie widzę i wszystko mnie rozprasza :/
Pewnie już nie będzie tych fioletowych artefaktów link
Lepiej późno niż wcale.
@mgkiler
Właśnie rozsądek się u Fuji wyłączył bo XT3 ma mieć 28MPix.
Dalej spamują.
Tani bezwizjerowiec z opcją do selfie, jako świetne uzupełnienie do smartfona.
Do zestawu dokupić VF-X21 i już zabawa przednia.
aparat bez wizjera/celownika jest dla mnie od dawna bez sensu. Kiedyś kiedy wizjery były drogie to takie oszczędności można było przeboleć teraz firma sama prosi się aby ją porównywać ze smartphonami
@dARTi
"Nie umiem korzystać z ekraniku. Nic tam nie widzę i wszystko mnie rozprasza :/"
Zacznij robić zdjęcia z perspektywy żabiej, to szybko się nauczysz...
4k - 15 klatek/s
technologicznie fuji jest 2 lata za 4 letnimi samsungami czy panasonicami i na pozomie 2 letniego nikona j5.
Cedrys:
"Tani bezwizjerowiec z opcją do selfie, jako świetne uzupełnienie do smartfona. "
Zgadzam się. Użytkowników smartfonów łatwiej przyciągnąć aparatem obsługiwanym podobnie jak smartfon.
@Komisarz_ryba
Przeczytaj wpierw specki X-E3, X-T20 i X-T2 zanim zaczniesz bredzic.
Fakt, filmik 4K@15fps to slabo (celowe ciecie ze strony Fuji), jednak w tym modelu chodzi o 4K Burst Shooting, a nie filmowanie.
@3xN
Niby tak, ale 4k to lep na klientów galerii handlowych, których czeka srogi zawód. To zabieg w rodzaju napisów „ 200 Watt ! „ na jamnikach 20 lat temu.
Bahrd,
Można też traktować ten aparat jako pomostowy do czegoś bardziej ambitnego. Być może nawet tak kombinowali planiści z Fuji?
Aparat nie wymaga myślenia a produkuje prawdziwe zdjęcia a nie jakieś słit focie. Posiada jakieś tajemnicze opcje nie wiadomo do czego - jest się czym pochwalić na fejsie - lud to kupi.
@dARTi
Wziąłem raz do ręki zdaje się A5000 bez wizjera.. przy każdej próbie kadrowania bezmyślnie przykładałem to maleństwo do oka.. Nie umiem korzystać z ekraniku. Nic tam nie widzę i wszystko mnie rozprasza :/
-----------------------------
Mam dokładnie odwrotnie, nigdy nie kupiłbym aparatu tylko z wizjerem, albo nieruchomym wyświetlaczem. Tak bardzo długo moimi podstawowymi aparatami były analogowe średnioformatowe aparaty (Kijev, Pentacon Six, Mamiya) z wielka matówką, idealna do komponowania z pomocą obydwu oczu, że tworzenie kadru jednym okiem irytuje mnie i rozprasza. ;)
Nie kupię smartfonu bez wizjera.
Optycznego.
:P
@mgkiler
"Podoba mi się w Fuji, że konsekwentnie od lat stosuje matryce 24MPix"
Od lat? Przecież 24 mpix zaczęli stosować 2 lata temu.
"Olympus też powinien stosować max 12-16MPix, a nie wchodzić w wirtualne 20 megapiksele (wirtualne, bo ostrość wychodzi w testach tak samo jak na 16Mpix...) "
Zupełnie tak samo:
link
Firmy ci się pomyliły. To Canon niemal nic nie zyskał przechodząc z 18 mpix na 24 mpix.
Cedrys, to miałem na myśli - cyferki i tabelki to jedno, ale na potencjalnych nowych klientów (starych będzie z czasem naturalnie coraz mniej...) warto popatrzeć przez pryzmat ich nawyków. Niektórzy to wiedzą, więc m.in. dlatego wiedzie im się niezgorzej...: link
Jakoś nie umiem porównać obrazka generowanego przez ekranik narażony na wszystkie odbicia itp do tego z matówki oglądanej przez kominek. To kwintesencja trójwymiaru której nie widziałem nigdzie indziej która nie ma kompletnie NIC wspólnego z tym czym próbuje świecić ekranik ;) Z dwojga złego elektronicznego wizjer przebija ekranik o jakieś stotysięcymiliardówrazy w moim odczuciu oczywiście ;)
4K i 15kl/s (maks. filmowanie w 1 ciagu do 5 minut) to niepowazne podejscie do klienta.
p.s. oczywiście przyzwoity wizjer bo taki jakie są w lustrzankach APS-C (małe i ciemne) albo w Sony A6000 (pikseloza jak z nintendo) to ogólnie masakra i rzeźnia..
@dARTi
Jakiś czas temu dorobiłem z czarnego kartonu "kominek" do wyświetlacza aparatu i naprawdę jest OK! Jest tanio, dobrze i co najważniejsze "designersko" :P
MaciekKwarciak 31 stycznia 2018, 14:35
@dARTi
"Nie umiem korzystać z ekraniku. Nic tam nie widzę i wszystko mnie rozprasza :/"
Zacznij robić zdjęcia z perspektywy żabiej, to szybko się nauczysz...
Robię. I o ile nie jest to błoto po kostki to kładę się na glebę, wyginam jak węgorz kadruję z wizjera..
Zasadniczo dla mnie aparat mógłby ekranu nie posiadać. Używam go jedynie do "serfowania" po menu.
@dARTi, czyli nie sprawdzasz co Ci wyszło, dopiero po powrocie do komputera ściągasz pliki i oglądasz, czy któraś klatka się dobrze naświetilła? :)
dARTi
"Robię. I o ile nie jest to błoto po kostki to kładę się na glebę, wyginam jak węgorz kadruję z wizjera..."
Pewnie, że można - też tak robię. Ale zdarza mi się także aparat wetknąć między krzaczory z kolcami, w trzciny, podeprzeć na cienkim lodzie na brzegu bajora. I wtedy obracany (dotykowy!) ekranik ma więcej zalet niż wad.
Ale opis pełen bełkotu, kalki gramatyczne... reklamowo-nibytechniczny bełkot. Tylko Olympus jest pod tym względem gorszy.
@dARTi
"Wziąłem raz do ręki zdaje się A5000 bez wizjera.. przy każdej próbie kadrowania bezmyślnie przykładałem to maleństwo do oka.. Nie umiem korzystać z ekraniku. Nic tam nie widzę i wszystko mnie rozprasza :/"
Złej baletnicy....
A po co jest stopka? Jakiś wizjerek na stopce i zamiana miejsc z lampką? hmmm