Fujifilm Fujinon XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ
Razem z bezlusterkowcem X-A5 firma Fujifilm zaprezentowała nowy obiektyw pod matryce APS-C - model Fujinon XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ.
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
Korporacja FUJIFILM (Prezes: Kenji Sukeno) poinformowała o opracowaniu nowego obiektywu "FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ", który pojawi się w marcu 2018. Wprowadzany model uzupełni dotychczasową gamę obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów fotograficznych Fujifilm serii X, które zapewniają wyjątkową jakość fotograficznego obrazu bazując między innymi na cenionej technologii odwzorowania barw opracowanej przez Fujifilm. Nowy obiektyw pokrywa najczęściej wykorzystywany zakres ogniskowych - 23mm do 69mm (ekwiwalent dla formatu małoobrazkowego) - i jest najmniejszym oraz najlżejszym obiektywem zoom przeznaczonym do aparatów serii X. Dołączając ten obiektyw do kompaktowego, lekkiego bezlusterkowego aparatu Fujifilm uzyskuje się zestaw zapewniający doskonałą mobilność i wygodę fotografowania.
Obiektyw FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu przy zachowaniu kompaktowych wymiarów (44.2mm1 długości) oraz niewielkiej wadze wynoszącej zaledwie 135g. Konstrukcja optyczna obiektywu obejmuje 10 soczewek rozmieszczonych w 9 grupach. Zastosowano w niej trzy soczewki asferyczne oraz dwie ED. Obiektyw, w kategoriach dla formatu małoobrazkowego, pokrywa długości ogniskowych począwszy od szerokokątnych 23mm do 69mm, czyli krótkiego teleobiektywu, co sprawia, że jest to idealna optyka zarówno do fotografii krajobrazowej i portretowej. Przy najszerszym dostępnym kącie widzenia, można fotografować obiekty już z odległości 5cm od przedniej soczewki obiektywu, uzyskując maksymalny współczynnik powiększenia wynoszący 0.24, co doskonale sprawdza się przy zdjęciach potraw i niewielkich przedmiotów. Obiektyw XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ można stosować do fotografowania zróżnicowanych scen i motywów. Funkcja stabilizacji obrazu istotnie wspomaga fotografowanie z ręki scen o słabym, klimatycznym oświetleniu. Zastosowany w obiektywie silnik krokowy odpowiada za zmianę pozycji ostrości zapewniając cichą i szybką pracę autofocusa. Obiektyw dostępny jest w dwóch odmianach kolorystycznych, czarnej oraz srebrnej, co pozwala użytkownikowi na dobranie wersji dopasowanej do posiadanego aparatu.
1. W pozycji całkowicie złożonej, obiektyw wsunięty.
Cechy i funkcje produktu
Najmniejszy i najlżejszy wymienny obiektyw zoom przeznaczony do bezlusterkowych cyfrowych aparatów fotograficznych serii X.
Konstrukcja optyczna obejmuje 10 soczewek ułożonych w 9 grupach i zawiera zwiera trzy elementy asferyczne oraz dwie soczewki ED. Obiektyw przy długości wynoszącej zaledwie 44,2 mm oraz wadze 135g zapewnia doskonałą rozdzielczość w całym zakresie zoomu.
Obiektyw pokrywający często wykorzystywane ogniskowe
Nowy obiektyw pokrywa najczęściej wykorzystywany zakres ogniskowych - 23mm do 69mm (ekwiwalent dla formatu małoobrazkowego) - dzięki czemu doskonale sprawdzi się zarówno przy zdjęciach krajobrazowych, jak i fotografii portretowej. Biorąc pod uwagę, że przy ustawieniu szerokokątnym ogniskowa stanowi odpowiednik 23mm, obiektyw ten doskonale sprawdzi się przy autoportretach z grupką znajomych lub z ciekawym krajobrazem w tle. Wykonywanie zdjęć tego typu ułatwia aparat z obracanym o 180° ekranem LCD, np. nowy model X-A5.
Możliwość zbliżeń - zdjęcia już od 5cm od obiektywu
Przy najszerszej szerokokątnej pozycji, obiektyw umożliwia wykonywanie zdjęć obiektów oddalonych zaledwie o około 5cm od przedniej soczewki obiektywu oferując przy tym maksymalny współczynnik powiększenia wynoszący 0.24. Obiektyw ten jest idealny dla osób rejestrujących w kadrze zbliżenia potraw, kwiatów czy niewielkich przedmiotów.
Elektryczny zoom i wygodna obsługa
Opracowanie małego, składanego obiektywu było możliwe dzięki zastosowaniu elektrycznego zoomu. Przy włączaniu aparatu obiektyw automatycznie wysuwa się i jest gotowy do fotografowania. Obracając pierścieniem zoomu można wybrać dwie różne prędkości regulacji zoomu. Obiektyw zmienia pozycję ustawień ze stałą prędkością zapewniając płynną regulację zoomu podczas filmowania.
Optyczna stabilizacja obrazu
Prezentowany obiektyw z elektrycznym zoomem zapewnia optyczną stabilizację obrazu na poziomie 3.0-stopni EV - wg wytycznych organizacji CIPA - ułatwiając fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych.
Szybki i cichy autofocus
System AF z wewnętrznym mechanizmem ogniskowania wykorzystuje silnik krokowy do poruszania lekkich soczewek odpowiadających za ustawianie ostrości zapewniając szybką i cichą pracę autofocusa
Współpraca z aparatami fotograficznymi
W przypadku fotografowania z interwałem czasowym obiektyw przy każdym zdjęciu wsuwa się, po czym wysuwa do początkowej pozycji szerokokątnej. Oznacza to, że obiektywem można wykonywać zdjęcia z interwałem czasowym tylko dla szerokokątnej pozycji zoomu - 15mm (nie odnosi się to do sytuacji, gdy obiektyw współpracuje z aparatem fotograficznym X-A5).
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Wygląda na kawał porządnego instrumentu
Tak mnie zastanawia, przy okazji małych obiektywów
dlaczego do takiego Panasonica LX100 producent może dodać mały, lekki obiektyw o parametrach F1,7-2,8 24-75mm a już znaleźć coś podobnego w systemie 4/3 albo APS-C nie sposób?
Mogli się trzymać jednego rozmiaru filtrów w zoomach XC.
Fajne parametry i gabaryty. Wolę taki niż większy 16-50 mm.
Ja wciąż liczę na to że ktoś do bezlusterkowców aps-c zrobi zoomy 12-30mm i 30-90mm.
@zorr bo chyba ten obiektyw w lx100 nie pokrywa całej matrycy m4/3.
@dkaz
raczej pokrywa a przynajmniej w większości, bo o ile samo zdjęcie jest robione tylko na podstawie wycinka matrycy zależnego od wyboru formatu zdjęcia to jak nałożyć wszystkie te formaty na siebie to prawie cała matryca jest używana, ale może jednak po za narożnikami, gdzieś w necie było to pokazane
Niezbyt rozumiem ostatni punkt. Dlaczego w przypadku aparatu innego niż X-A5 obiektyw będzie się chował po każdym zdjęciu? Czy to kwestia aktualizacja oprogramowania w poprzednich aparatach?
Pdamian - nie pogniewałbym się.
@Zorr,
Masz na myśli, że obiektyw jest "mały" po złożeniu, czy po rozłożeniu?
masz na myśli obiektyw korygujący optycznie wady, czy zrzucający to na "dopasowany" do tegoż tylko jednego obiektywu soft w aparacie - tak jak w kompaktach?
Obiektyw zapowiada się bardzo ciekawie. Brakowało małego taniego zooma w systemie Fuji, a każdy konkurent taki zoomik ma już od dawna. A przy okazji Fuji wybija się ponad resztę szerszym kątem widzenia.
Tylko co z tym interwałometrem? Trochę ta notka komicznie brzmi prawdę mówiąc. Nie potrafią sobie poradzić z softem do własnych produktów?
swietne ogniskowe eq 22.5 do 67.5mm. choc mogloby byc jeszcze szerzej czyli powiedzmy eq 18 do 54mm. szkoda ze producenci takich nue robia.
w lx100 chyba dalo sie jasniej bo to obiektyw na stale przymocowany wiec moze migli inaczej zaprojektowac. w ogole lx100 mimo kilku lat na rynku nie ma konkurencji bo albo matryce sa mniejsze czyli 1 cal albo szkla ciemniejsze
Na papierze wyglada przyzwoicie/lepiej od 16-50.
Jest "szerszy" i bardziej kompaktowy (44+21=65 mm po wysunieciu).
Jak ludziki-fujiki poprawily wady 16-50 (zwlaszcza prace pod swiatlo), to moze przesiade sie ze swietnego Samsunga 16-50 PZ, którego jedynym slabym punktem jest...aparat :-)
To z interwałometrem to jest akurat proste do wytłumaczenia z dużym prawdopodobieństwiem, że mam rację: wcześniejsze korpusy/firmware nie przewidywały składanych obiektywów, więc obiektyw jest zaprojektowany tak, że jak korpus mu jakimś sygnałem melduje, że idzie spać/wyłącza się, to obiektyw się składa. Przy robieniu zdjęć interwałometrem aparaty zapewne domyślnie usypiają się po każdym ujęciu, w oczywistym celu zaoszczędzenia cennej energii. Nowy korpus X-A5 przewiduje tę sytuację w swoim firmware i potrafi powiedzieć obiektywowi: ja się wyłączam, ale ty się nie chowaj. Starsze korpusy tego nie potrafią, pytanie czy wystarczy zmienić tylko firmware.
Bardzo fajne szkło. Przynajmniej na papierze. Jest chyba najszerszym w tej kategorii zoomem, co jest z pewnością jego wielkim atutem. W połączeniu z małym rozmiarem obiektywu, oraz samego aparatu, da bardzo kompaktowy zestaw. Wiadomo coś na temat spodziewanej ceny?
Tego typu szkiełka ( jeśli nie skopane optycznie ) będą atutem każdego systemu. I raczej bezlusterkowego bo w 5 lat po premierze 18-35 to w lustrzankach nic rewolucyjneog już chyba nie będzie
@mkol
Masz na myśli, że obiektyw jest "mały" po złożeniu, czy po rozłożeniu?
masz na myśli obiektyw korygujący optycznie wady, czy zrzucający to na "dopasowany" do tegoż tylko jednego obiektywu soft w aparacie - tak jak w kompaktach?
-----------------------------------
Soft korygujący też jest stosowany w aparatach z wymienną optyką --> to nie jest wyłączną domeną kompaktów.
"Mały" oznacza iż obiektyw "F1,7-2,8 24-75mm" jest mnie więcej wielkości prezentowanego tutaj fujika.