Kurs Adobe Lightroom i fotografia nocnego nieba w Pieninach
Tokina oraz projekt fotowarsztaty.com zapraszają w dniach 6-8 lipca do Krościenka nad Dunajcem - na kurs poświęcony obsłudze programu Adobe Lightroom, połączony z fotografią nocnego nieba.
Informacja prasowa
nieba i gwiazd w Pieninach.
Weekendowy kurs fotograficzny, w którym nacisk położony jest na obróbkę i zarządzanie kolekcją zdjęć. W czasie zajęć poznamy wiodące oprogramowanie do obróbki i zarządzania zdjęciami, Adobe Lightroom a także jego integrację z Adobe Photoshop CC. Wybierzemy się również na plener gdzie zajmować się będziemy spektakularną fotografią nocnego nieba i gwiazd.
Nauczymy się jak poprawiać i retuszować zdjęcia, nie psując ich nieudolną obróbką, jaką często spotyka się przeglądając np. internetowe galerie. Na zajęciach przekonamy się m.in. o tym, że tak naprawdę każde zdjęcie wymaga mniejszej lub większej ingerencji w programie graficznym, nauczymy nie bać się formatu RAW, poznamy sztuczki stosowane przez profesjonalnych grafików i fotografów. Ćwiczyć będziemy na zdjęciach dostarczonych przez organizatora oraz na pracach uczestników, wykonanych w czasie warsztatów.
![]() Fot. Paweł Brzozowski |
Gdy zapadnie noc, wybierzemy się na plener gdzie głównym tematem będzie fotografia nocnego nieba i gwiazd. Na plenerze zajmiemy się między innymi techniką ETTR (Exposure To The Right), pozwalającą zrobić spektakularne zdjęcia nocnego nieba z samego centrum miasta. Drugim, nie mniej widowiskowym tematem, będzie pokazanie techniki startrails, pozornego ruchu gwiazd na sferze niebieskiej. Poznasz „zasadę 600” umożliwiającą zrobienie zdjęcia nieporuszonych gwiazd, porozmawiamy także o najlepszych aplikacjach mobilnych przydatnych w tego typu fotografii.
Na czas zajęć będzie można bezpłatnie wypożyczyć obiektywy marki Tokina.
Miejsce: Pieniny, Krościenko n/Dunajcem
Termin: 6-8 lipca 2018
Cena: 570 zł
Cena obejmuje:
- uczestnictwo w zajęciach,
- noclegi i wyżywienie w komfortowych pokojach, każdy z łazienką z prysznicem lub kabiną z hydromasażem,
- degustacja produktów regionalnych.
Więcej informacji: fotowarsztaty.com. Rezerwacje oraz wszelkie pytania można zgłaszać pod adresem info@fotowarsztaty.com.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Kurs fotografii nocnego nieba w dość silnie zaświetlonej części Polski, przy III kwadrze Księżyca i przy krótkich, lipcowych nocach to doprawdy wyzwanie.....
@goornik
o to własnie chodzi :P
"Na plenerze zajmiemy się między innymi techniką ETTR (Exposure To The Right), pozwalającą zrobić spektakularne zdjęcia nocnego nieba z samego centrum miasta. "
Podtrzymuje zdanie kolegi powyżej, i również zalezy kto co uważa za spektakularne .
Zdjęcie będące ilustracją do artykułu, autorstwa Pawła Brzozowskiego, zostało wykonane właśnie tam, dokładnie w miejscu pleneru "gwiezdnego". Mało spektakularne? Bo trzeba umieć to robić, a nie teoretyzować na forum, ot co.
ETTR to bajka dla naiwnych, poparta ładnymi fotomontażami Singapuru i okolic. Aż dziw że tyle ludzi daje się wciąż na to nabierać :)
Jak sie chce choć troche więcej wyciągnąć z miejskiego nieba, to trzeba zainwestować w filtr typu Redhancer, który opisałem na tutejszym forum:
link
@goornik
"Kurs fotografii nocnego nieba w dość silnie zaświetlonej części Polski, przy III kwadrze Księżyca i przy krótkich, lipcowych nocach to doprawdy wyzwanie....."
Akurat takie warunki są świetne do astropejzaży, a tego dotyczy ten kurs.
Marek_N, co innego astropejzaż, gdzie Księżyc jest pożądany, co innego z fotografowaniem słabych obiektów mgławicowych. A tytuł workshopu zawiera zwrot "fotografowanie nocnego nieba". Ale jeśli w awatarze masz zdjęcie obserwatorium na Suchorze (gdzie bywałem....) to nie muszę Ci przecież tego wyjaśniać. W miejscu pleneru jest północna łuna od Myslenic i Krakowa, zachodnia od Rabki, i Nowego Targu.... Czorsztyn, Niedzica też swoje robią.....
goornik, ta góra nazywa się Suhora :)
@fotowarsztaty
Obie wersje występowały w literaturze, zarówno przez "ch" i "h". Jakąś dekade temu zdecydowano się na "Suhore", ale mam w domu pełno papierowych map z napisem "Suchora". Troche jak z angielską nazwą m. Krakowa. Cracow jest już "błędne" :)
@goornik
Żyjemy w srodkowej Europie, miejskie łuny były, są i będą. Zawsze można jechać w Bieszczady (tylko po co skoro nie ma astronomicznej nocy), tyle że w Pieniny z Krakowa czy Górnego Śląska dojedziesz po pracy na godzine 19-20'stą.
Osobiście uważam, że do nauki tworzenia astropejzaży zarówno miejsce jak i pora roku są wystarczająco dobre. To też okres występowania Obłoków Srebrzystych. Oby tylko pogoda dopisała.
No właśnie - a co gdy pogoda nie dopisze?