Piksel
Tego terminu chyba nikomu przytaczać nie trzeba, jednakże postaram się opowiedzieć nieco o tym podstawowym elemencie. Piksel sam w sobie jest bardzo ogólnym pojęciem. My zajmiemy się tutaj dwoma najbardziej interesującymi, ze względu fotograficznego, typami pikseli: pikselem obrazu i pikselem matrycy.
PIKSEL OBRAZU
Są to najmniejsze elementy tworzące plik graficzny. Każdy plik stworzony jest pewnej liczby bardzo małych kwadracików (pikseli), których łączną liczbę często nazywa się "liczbą punktów obrazu". Im więcej tych punktów, tym lepszej jakości i rozdzielczości obraz otrzymujemy, co przedstawia animacja poniżej.
Pierwsza klatka, pokazuje obrazek o wymiarach 6x6 pikseli, ostatnia 450x450. Oczywiście początkowe klatki, zostały powiększone do rozmiaru 450x450, tak by lepiej uwidocznić różnicę. Każdy piksel w obrazku, ma przypisane swoje współrzędne (w podobny sposób jak podaje się współrzędne statku na morzu, by go zlokalizować) oraz kolor.
PIKSEL MATRYCY
Podobnie jak obrazek zbudowany jest z pojedynczych cegiełek, podobnie powierzchnia rejestrująca światło na matrycy zbudowana jest z pikseli. Jednakże o ile piksele w plikach graficznych mają tę samą wielkość i kształt, to w matrycach nie jest to już regułą. Wręcz przeciwnie. Rozmiary pojedynczych pikseli w sensorach CCD/CMOS mają rozmiary od 3 do 14 mikrometrów (jeden mikrometr to tysięczna część milimetra). Im większy jest ten piksel tym lepiej, bo więcej światła (informacji) jest on w stanie zebrać. Podobnie kształt tych pikseli nie zawsze jest kwadratem, jak to było w pikselach obrazu. Matryce Fuji SuperCCD posiadają piksele w formie ośmiokątów, po to by zwiększyć ich powierzchnię , przy nie wielkim zwiększeniu zajmowanego miejsca na matrycy.
Należy pamiętać również o tym, że to co zarejestruje piksel matrycy podczas ekspozycji nie zawsze odpowiada temu co będzie przeniesione na punkt obrazu. Wynika to z budowy matryc CCD/CMOS.