Samsung UJ59 - przekątna 31.5-cala i rozdzielczość 4K
W ofercie firmy Samsung pojawił się nowy monitor UJ59, z możliwości którego skorzystają m.in. fotografowie oraz montażyści wideo.
Informacja prasowa
Samsung Electronics prezentuje nowy monitor skierowany do zaawansowanych użytkowników. Model UJ59 charakteryzuje się ekranem o wielkości 31,5 cala, rozdzielczością UHD oraz szeregiem funkcji dodatkowych, takich jak Picture-by-Picture czy Free-sync.
Dla profesjonalistów…
Dzięki rozdzielczości UHD i przekątnej 31,5 cala monitor UJ59 świetnie sprawdza się w zadaniach, w których potrzebna jest najwyższa jakość obrazu i duża przestrzeń robocza. Ekran wyposażony jest w 2 porty HDMI i 1 Display Port. UJ59 dysponuje także bardzo bogatą paletą barw, która obejmuje miliard odcieni i kolorów, co pozwala na wyświetlanie realistycznych i bardzo wyrazistych obrazów. Duży rozmiar monitora i wysoka rozdzielczość umożliwia wyświetlanie kilku narzędzi i okienek roboczych z zachowaniem wszystkich szczegółów i detali oraz możliwość pracy nad projektami bez konieczności ciągłego przybliżania i oddalania w celu korekty lub oceny poszczególnych elementów. Skorzystają na tym między innymi fotografowie, montażyści wideo, graficy, architekci czy programiści.
![]() |
Fotografowie i filmowcy coraz częściej korzystają z urządzeń, które pozwalają na rejestrowanie materiału w rozdzielczości 4K. Możliwość odwzorowania pełnej palety barw w natywnej rozdzielczości na monitorze gwarantuje dużo bardziej efektywną pracę z obrazem bez obaw, że finalny efekt będzie odbiegał od tego, co widoczne jest na ekranie w czasie edycji czy obróbki. Paleta barw UJ59 jest znacznie szersza niż w przypadku monitorów tradycyjnych Samsunga, dzięki czemu gradacja kolorów jest o wiele bardziej płynna i naturalna.
Technologia Picture in Picture (PIP) umożliwia natomiast dowolne dopasowanie wielkości dodatkowego obrazu na ekranie monitora, dzięki czemu mamy większą swobodę w aranżacji przestrzeni roboczej. Funkcja Picture-by-Picture (PBP) pozwala na wyświetlanie obok siebie dwóch obrazów w rozdzielczości UHD z dwóch różnych źródeł. Jest to szczególnie przydatne dla analityków i programistów, którzy w codziennej pracy wykorzystują kilka monitorów - przykładowo w sytuacji, w której w jednym oknie wyświetlany jest kod źródłowy, a w drugim aktualny wygląd modyfikowanej aplikacji czy programu.
![]() |
… i nie tylko.
UJ59 dobrze spisuje także się jako monitor do gier. Duży ekran o przekątnej 31,5 cala, 8.3 mln pikseli, obsługa trybu AMD FreeSync, funkcja Low Input Lag i tryb gamingowy to tylko niektóre z funkcji zapewniających przyjemną rozrywkę. Funkcja FreeSync synchronizuje częstotliwość odświeżania karty graficznej i monitora, co redukuje „rozrywanie” i zacinanie się obrazu. Low Input Lag dba z kolei o płynność grania, minimalizując opóźnienie pomiędzy kontrolerem, a tym, co jest wyświetlane na ekranie.
Zaawansowany tryb gamingowy zapewnia odpowiedni dobór kolorów oraz kontrastu i cieni dopasowany do danego trybu rozgrywki. Selektywne zwiększanie kontrastu w poszczególnych scenach wydobywa większą liczbę detali w ciemnych obszarach, dzięki czemu gracz szybciej dostrzeże przeciwników czy inne ważne detale.
![]() |
Monitor wyposażony jest także w technologie skalowania rozdzielczości UHD firmy Samsung, która płynnie konwertuje treści SD, HD i Full HD w taki sposób, aby były one zbliżone do poziomu UHD. System wykrywa rozdzielczość w jakiej wyświetlany jest obraz i dokonuje automatycznej korekty szumów i konwertuje obraz do rozdzielczości zbliżonej do UHD. Jest to szczególnie efektowne w przypadku materiałów wideo.
WYŚWIETLACZ
- Przekątna ekranu (cale): 31,5"
- Proporcje ekranu: 16:9
- Rodzaj panelu: VA
- Statyczny współczynnik kontrastu: 3000:1(Typ), 2000:1(Min)
- Rozdzielczość: 3 840 x 2 160
- Czas reakcji: 4 (GTG)
- Kąt widzenia (poziomy/pionowy): 178° / 178°
- Kolor obrazu 1,07 B
- Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
FUNKCJE OGÓLNE
- Tryb Eye Saver
- Flicker Free
- Eco Saving Plus
- Picture-By-Picture (PBP)
- Obraz w obrazie (PiP)
- FreeSync
INTERFEJS
- Display Port x 1
- HDMI x 2
- Wyjście słuchawkowe
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
No, to będzie killer, tylko nie wiem kogo, czego :).
Jak to kogo - użytkowników, a czego - oczu :-).
Czy panel VA rzeczywiście będzie się nadawał do zadań typu edycja zdjęć? "Bardzo bogata paleta barw" niespecjalnie dużo mówi. Ile procent sRGB chociażby?
rzeczowo i na temat.
moze dac rade jako dodatkowy monitor do edycji video (do lini czasu z efektami itd, a prawdziwy monitor z obok jako glowny podglad),do foto nie widze zadnego zastosowania, do tworzenia muzyki moze jeszcze, normalny uzywtkownik do gier nie bardzo widze zastosowanie.
Zepsuje się w dzień czy dwa po upływie gwarancji?
Ciekawe ile ma kosztować? Zapewne w tej cenie kupi się przyzwoity tv 4k niezauważalnie gorszy obrazowo za to zdecydowanie większy.
adamb88: "do foto nie widze zadnego zastosowania"
:) No tak. Nie widzisz i nie zobaczysz. Pewnie dlatego nawet 8Mpix na monitorze na niewiele Ci się zda.
Cena w Polsce ok. 1500 pln.
na co mi te 4k jak kolory lezą i kwiczą :) 2,7K wystarczy :P
To ma być monitor dla fotografa albo montażysty?
Która cecha ze specyfikacji o tym świadczy? Bo ja widzę tam głównie marketingowy bełkot. Poza tym monitor ma być jednocześnie dla grafików i dla graczy...?
Żenująca ta reklama.
Jakie pokrycie: ADOBE RGB i sRGB ?
Bez tego cały ten wymiocin, nie ma sensu....
4k to tylko 40'' i wklęsły. Męczyłem się dwa lata z 28 calami, po przesiadce jest świetnie i to jest już koniec jeśli chodzi o rozdzielczość i wielkość, że tak powiem, w historii rozwoju monitorów. Pozostaje oczywiście dopracowanie koloru, ale tu znowu jest problem innego rodzaju: świat wybrał sRGB i jeśli nie robi się wydruków, trzeba kończyć w tej przestrzeni.
Zaklinanie, że 4k niewiele wnosi ponad HD działa, dopóki ze dwa tygodnie nie popracuje się w tych 4k :)
To jest monitor za 1899 zł. jeśli ktoś się spodziewa, że będzie miał taką specyfikację jak EIZO za 8 tys. to jest bardzo naiwny. Gdyby reklamy zawierały obiektywne informacje , to już dawno wszystkie agencje reklamowe by zbankrutowały ;)) Mam też pytanie do Szabli, czy ponownie będzie krytykował użycie słowa "natywnej" w powyższym tekście ? ;)
na stronie producenta też nie ma informacji o pokryciu srgb i adobe czyli sami widzą że nie mają się czym chwalić... co pewnie i tak oznacza że jest lepszy niż profesjonalny megadrogi sprzęt 10 lat temu :-P
"Paleta barw UJ59 jest znacznie szersza niż w przypadku monitorów tradycyjnych Samsunga, dzięki czemu gradacja kolorów jest o wiele bardziej płynna i naturalna."
Co to w praktyce oznacza ? jaki %% pokrycia sRGB/AdobeRGB/ProPhoto ?
typowy marketingowy bełkot, z którego nic konkretnego nie wynika.
Ciekawe ile monet poszło na konto za tą kiepską reklamę pod postacią artykułu.
szuu, ArturO : w tej niskiej klasie monitorów takich parametrów się pewnie nie opłaca podawać, po co amatorom takie informacje?
@Adam Śmiałek: "świat wybrał sRGB" - właśnie nowym standardem dla urządzeń zaczyna być P3 zastępujący sRGB, więc nie martw się, można zacząć od nowa gonić króliczka. No i jeszcze tzw. HDR wchodzi też do mainstreamu....
Super audio też już prawie jest standardem od 20 lat :) A 3D to już w ogóle miało wygryźć wszystko co płaskie dekadę temu.
Mogę się założyć o wiele, że jeszcze długo będzie trwać walka standardów przy powszechnie obowiązującym sRGB. Do tego czasu ładowanie jakichkolwiek głębszych profili skończy się oglądaniem bladych i wyleniałych fotek (na komórkach - dodajmy, bo dziś tam się głównie przegląda zdjęcia).
" thorgal
13 sierpnia 2018, 20:45
Zepsuje się w dzień czy dwa po upływie gwarancji?"
Aż taka precyzja zwykle nie jest stosowana (jest możliwa w przypadku gdy urządzenie ma wbudowany procesor, wystarczy wtedy podać odpowiedni sygnał na element który ma zablokować urządzenie, takie rozwiązanie np w niektórych drukarkach)
Zwykle jest prościej, typowo to - wentylator nawiewu w wielu samochodach, nierozbieralna konstrukcja silnika, wszystkie mocowania zaciśnięte na prasie, wewnątrz, plastikowa podkładka dystansująca której zadaniem jest zetrzeć się po zaplanowanym czasie pracy, niesmarowane łożyska ze spieków, krótkie niewymienne szczotki, i ścierający się komutator. Dopełnia sytuacji pojedyncza śrubka mocowania w obudowie plastikowej umieszczana w taki sposób by cały wentylator od nowości wpadał w delikatne drgania.
Rezultat łatwo przewidzieć od chwili pierwszego uruchomienia poszczególne inżynierskie rozwiązania konkurują ze sobą co pierwsze padnie?
Zwykle jest to kaskada rozmaitych przyczyn i pad, po ok 80 tys kilometrów.
Wiwat inżyniery!
Co sądzicie o Benq SW240 ma ktoś
W takim monitorze zwłaszcza z HDR (już standard) wszystko wygląda dobrze. Nieważne jaki braki ma zdjęcie, monitor to poprawi, nieważne jakimi suwakami pokręcisz przy obróbce foto, monitor i tak wyświetli to po swojemu. Właśnie z tego powodu zrezygnowałem z obróbki przy TV 4K Samsunga a łączyłem z nim duże nadzieje.
Do obrabiania zdjęć potrzebny monitor bez bajerów i ulepszaczy!, a do oglądania gotowego materiału to i owszem jest super.
Monitor do obrabiania zdjęć i oglądania zdjęć powinien nie mieć żadnych bajerów (w praktyce: powinien mieć możliwość ich wyłączenia i raczej nie spotyka się monitorów, które tego nie potrafią, łącznie z telewizorami). Użycie ulepszaczy na dowolnym etapie (także końcowym) przekreśla sens jakiejkolwiek obróbki zdjęć poza kadrowaniem i edycją geometrii.
haha matryca VA :) montażyści i fotografowie ominą to "coś" szerokim łukiem.
W dzisiejszych czasach największym problem jest fakt, że posiadacz cyfrowego aparatu często-gęsto nie posiada własnego cyfrowego wydruku. Wtedy tak naprawdę widać (wydruk prawdę Ci powie), co warty jest jego monitor. :-P
Ja sam osobiście posiadam monitor 29" Lenovo z matrycą IPS (bez sprzętowej kalibracji). Mam drukarkę Epson L800 (i wydrukowałem już w oparciu o ten monitor kilka tysięcy zdjęć). Ktoś coś chce powiedzieć na temat mojego monitora? :-P
Pozdrawiam myślących. :-)
P.S.
Ruszcie dupy na wykłady o zarządzaniu barwą. A potem pitolcie swoje mądrości pod takimi artykułami. :-P