Leica, Panasonic i Sigma będą wspólnie rozwijać mocowanie L
Przy okazji targów Photokina firmy Leica, Panasonic i Sigma ogłosiły zawiązanie strategicznego partnerstwa, w ramach którego rozwijane będzie mocowanie obiektywowe L.
Tzw. „L-Mount Alliance” pozwoli firmom Panasonic i Sigma na korzystanie z mocowania L przy tworzeniu własnych produktów, co niewątpliwe powinno wpłynąć także na rozwój tego standardu mocowania obiektywowego. Zyskać mają też klienci, bo w przyszłości zwiększy się portfolio kompatybilnych ze sobą aparatów i obiektywów. Powstała już nawet specjalna strona promująca to wydarzenie.
Na konferencji informującej o zawiązaniu współpracy poznaliśmy też plany firmy Leica odnośnie przyszłych premier kolejnych, pełnoklatkowych obiektywów SL:
Mocowanie Leica L zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2014 r., przy okazji premiery aparatu Leica T. Obsługuje zarówno pełnoklatkowe obiektywy SL, jak i modele TL pod matryce APS-C.
Informacja prasowa
Kolonia (Niemcy), 25 września 2018 r. Na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie targów Photokina 2018 firmy Leica Camera AG, Panasonic i Sigma poinformowały o utworzeniu strategicznego partnerstwa. L-Mount Alliance jest bezprecedensową formą kooperacji szczególnie korzystnej dla klientów wszystkich trzech partnerów. Nawiązana współpraca umożliwia firmom Panasonic i Sigma wykorzystywanie standardu L‑Mount opracowanego przez firmę Leica w ich własnych projektach oraz oferowanie aparatów fotograficznych i obiektywów kompatybilnych z tym układem mocowania. Sojusz, jako wspólne przedsięwzięcie trzech partnerów, przyczyni się do dalszej popularyzacji technologii L‑Mount w branży fotograficznej.
Dzięki licznym wymiennym komponentom systemowe aparaty fotograficzne są niezwykle uniwersalne i można je indywidualnie konfigurować z uwzględnieniem najrozmaitszych potrzeb użytkownika. Najważniejszym interfejsem jest bagnet, ponieważ obiektyw ma decydujący wpływ na parametry rejestracji obrazu, a tym samym na jakość ostatecznego efektu pracy fotografa. Strategiczne partnerstwo firm Leica, Panasonic i Sigma sprawi, że klienci będą mieli znacznie szersze możliwości wyboru aparatów i obiektywów bez ograniczania się do konkretnej marki, ponieważ wszyscy trzej producenci będą stosowali ten sam typ mocowania bagnetowego.
Dr Andreas Kaufmann, prezes rady nadzorczej Leica Camera AG i większościowy udziałowiec spółki, powiedział:
Możliwość wyboru z szerszego asortymentu obiektywów zgodnie z indywidualnymi preferencjami jest niezwykle ważna dla fotografów. Zwłaszcza na dynamicznie rozwijającym się rynku bezlusterkowych aparatów systemowych użytkownicy poszukują coraz większej różnorodności produktów zaspokajających specyficzne potrzeby. Dlatego postanowiliśmy niezwłocznie odpowiedzieć na te oczekiwania i nawiązać współpracę z liczącymi się partnerami w branży fotograficznej. Nasze długofalowe relacje z firmą Panasonic opierają się na wzajemnym zaufaniu, a fachowość tej firmy w obszarze elektroniki jest niekwestionowana. Sigma również cieszy się wysoką renomą i ugruntowaną pozycją zwłaszcza w dziedzinach projektowania układów optycznych i produkcji obiektywów oraz może znakomicie uzupełnić nasze dotychczasowe portfolio produktów z technologią L‑Mount. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z partnerami możemy liczyć na trwały i stabilny wzrost zainteresowania produktami każdej z firm.
Tetsuro Homma, dyrektor zarządzający, Panasonic Corporation:
Panasonic zawsze koncentrował się na rewolucjonizowaniu sektora aparatów fotograficznych, starając się ułatwiać fotografowanie i sprawiać, by było ono coraz bardziej finezyjne i dostarczało coraz więcej przyjemności. Nasza długotrwała współpraca z firmą Leica zaowocowała wprowadzeniem na rynek wielu cyfrowych aparatów fotograficznych o znakomitych parametrach i wysokiej jakości, w których doskonałą technologię optyczną Leica połączono z cyfrowymi rozwiązaniami Panasonic. Partnerstwo pozwala nam przyspieszyć projektowanie doskonałych aparatów cyfrowych, a sojusz L‑Mount zawarty z Leicą i Sigmą jest wspaniałym przykładem takiego przyspieszenia. To sojusz podmiotów o rosnącej pozycji na rynku, który w zasadniczy sposób wpłynie na przyszłość branży rejestrowania obrazu. Zawsze staraliśmy się proponować zmiany i wprowadzać innowacje w tej branży, zgodnie z hasłem „Changing Photography”, aby spełniać wysokie oczekiwania profesjonalistów. Współpraca z Leicą i Sigmą stworzy dodatkowe szanse biznesowe dla naszych firm, ale przede wszystkimi pozwoli naszym klientom czerpać jeszcze większą radość z fotografowania.
Kazuto Yamaki, dyrektor generalny, SIGMA:
W miarę jak aparaty fotograficzne ewoluowały, stając się urządzeniami cyfrowymi o konstrukcji bezlusterkowej, różnicowały się też wymagania użytkowników oraz systemy wprowadzane przez poszczególne marki. Obecnie użytkownicy mają ogromny wybór, ale wciąż brak jest systemu, który zaspokajałby wszystkie potrzeby pod względem możliwości rozbudowy i elastyczności. SIGMA przystępuje do sojuszu, który pozwoli na rozwój i całkowite wykorzystanie możliwości wyprodukowanych przez firmę obiektywów. Pracujemy nad innowacyjnymi produktami o wysokich parametrach i wysokiej jakości, a sojusz pozwoli uzupełnić nasz system aparatów oraz zwiększyć możliwości jego rozbudowy z korzyścią dla użytkowników. Leica to wspaniała firma, która od ponad 100 lat uczestniczy w budowaniu kultury fotograficznej, a Panasonic to lider branży opracowujący niezawodne technologie w różnych dziedzinach. System L‑Mount, wraz z produktami firmy SIGMA reprezentującymi wysoki poziom pod względem paramentów i jakości, będzie ewoluował jako niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla użytkowników.
L‑Mount
System L‑Mount został opracowany przez firmę Leica Camera z myślą o zaoferowaniu klientom przyszłościowego, elastycznego, solidnego i precyzyjnego mocowania bagnetowego, które zaspokajałoby potrzeby nawet najbardziej wymagających fotografów. Od premiery w 2014 r. w aparacie Leica T system L‑Mount był rozwijany przez Leicę i jej strategicznych partnerów, co zaowocowało istotnymi udoskonaleniami oraz zupełnie nową i bardziej dopracowaną technologią L‑Mount.
W celu zapewnienia kompatybilności z maksymalną liczbą produktów wybrano średnicę 51,6 mm, dzięki czemu L‑Mount może być stosowany nie tylko w aparatach pełnoklatkowych, ale także w aparatach z matrycami APS‑C. Mała odległość bagnetu od matrycy (tylko 20 mm) przekłada się na małą odległość między obiektywem a matrycą, co z kolei pozwala uzyskać znacznie bardziej kompaktową konstrukcję, a więc cechę szczególnie pożądaną w segmencie obiektywów szerokokątnych. W celu zagwarantowania odporności nawet pod ekstremalnym obciążeniem oraz maksymalnej niezawodności przez wiele lat intensywnej eksploatacji bagnety aparatów są produkowane z odpornej na zużycie nierdzewnej stali. Są też wyposażone w cztery segmenty kołnierzowe, które zapobiegają przemieszczaniu się obiektywu oraz zapewniają jego skuteczne i precyzyjne zamocowanie. Standaryzowana taśma kontaktowa L‑Mount zapewnia bezproblemową komunikację między elektronicznymi komponentami obiektywu i aparatu. Umożliwia ona także instalację aktualizacji oprogramowania układowego w miarę rozwoju technologii, a także pełne wykorzystanie potencjału danego obiektywu.
Ten typ mocowania obiektywu jest obecnie stosowany w systemie aparatów pełnoklatkowych Leica SL oraz w aparatach Leica CL, TL2 i TL APS‑C. Wszystkie obiektywy przeznaczone do różnych systemów mogą być wykorzystywane we wszystkich aparatach bez specjalnych adapterów i bez ograniczania funkcjonalności — to tylko jedna z wielu zalet wspólnego systemu bagnetowego dla klientów. W najbliższej przyszłości nie tylko Leica Camera AG, ale także Panasonic i Sigma będą wprowadzać kolejne produkty oparte na tym wspólnym standardzie.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"zapewne"?
Sigma sypnie ARTy do pełnej klatki Panasa i może być ciekawie :)
Mega artykuł, już zasiadam do lektury. Mam nadzieję, że przy okazji konferencji Panasonica o 12:30 zdążycie więcej zanotować.
I jak zwykle idioci filmujący wszystko komorkami...
Do takich eventów - rejestrator dobry jak każdy inny. Co innego to:
link
Sigma weszła przede wszystkim by sprzedawać swoje obiektywy także z tym mocowaniem.
Tak samo jak jej obecność w 4/3 i m4/3.
link
link
Będą to pewnie te same obiektywy co do bezlusterkowców Sony.
W wywiadach włodarze Sigma często podkreślają, ze są przede wszystkim producentem obiektywów.
Przy okazji może zrobią jakiś aparacik L-mount.
"Mr.Kazuto Yamaki, Chief Executive Officer, SIGMACorporation: "As cameras evolve toward digital and mirrorless, user and system requirements have also changed. Currently, there is an almost overwhelming choice of different systems that, however, do not yet meet all the needs of users, especially in terms of extensibility and flexibility. SIGMA joins this alliance to develop mirrorless cameras that benefit from the short run. As SIGMA seeks to develop high-quality and innovative high-performance products, this alliance will greatly enhance both the implementation and expandability of our camera system, significantly increasing the value to our customers." link
Takie głupie pytanie mam.
Aby zobaczyć listę obiektywów w portalu optyczne pod ten bagnet to mam wybrać mocowanie jakie? "Leika-SL"? Bo nie widzę L. Widzę SL. SL to to samo co L?
Czy po prostu brak w bazie optyczne obiektywów L?
@PDamian pożyjemy - zobaczymy
@mgkiller - Leica SL
@mgkiler
"Aby zobaczyć listę obiektywów w portalu optyczne pod ten bagnet to mam wybrać mocowanie jakie? "Leika-SL"?"
Tak, Leica SL (pełnoklatkowe) i Leica T (aps-c). To jest ten sam bagnet zwany obecnie L, a SL i TL to linie aparatów odpowiednio ff i aps-c.
Panas S1 i S1R link
Leica SL Lens Roadmap link
A do moich puszek PL 10-25mm f/1.7.
Ciekawe za ile. ;)
link
@rolech
@mate
dzięki.
Panasonic S series:
50mm f/1.4
24-105mm
70-200mm
link
Niezaleznie jak by się nie "starali" to obiektywy Sigma i Panasa nigdy nie będą tak drogie jak oginalen Leica. Ciekawe w związku z tym czy nie wpłynie to jednak na cene klasyków L jeśli okarze się że na mocowanie będą dostepne dużo tańsze i lepsze obiektywy Sigmy ...
focjusz - to samo chciałem napisać. Pewnie się okaże, że Sigma za 1/10 ceny zrobi lepsze obiektywy niż Leica. Wreszcie będzie można porównać 1:1 na dokładnie tym samym detektorze, do którego szkła są dedykowane. Tylko pewnie Leica nie da do testów :)
Bo obiektywów Leica się nie testuje tylko podpina do aparatu i robi zdjęcia :)
Może być tak, że Leica będzie robić relatywnie nieduże obiektywy np. f/2 o charakterystyce i obrazowaniu typowym dla Leiki, natomiast Sigma zaoferuje swoje kilogramowe cegły f/1.4 :)))) Będzie do wyboru, do koloru.
Leica look jest nie do podrobienia, bo nie siedzi w obiektywach tylko w głowach nabywców ich sprzętu
@komor
Tylko te obiektywy Leica będą w cenie złota więc wybór będzie w zasadzi żaden.