Canon EOS RP
Canon zaprezentował dzisiaj swój kolejny pełnoklatkowy bezlusterkowiec. W modelu EOS RP znajdziemy m.in. 26.2 Mpix matrycę CMOS ze wsparciem dla technologii Dual Pixel CMOS AF, a także procesor DIGIC 8. Aparat jest stosunkowo lekki - korpus waży zaledwie 485 g.
Specyfikacja aparatu jest dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
Warszawa, 14 lutego 2019 r. - Canon prezentuje kolejny model z najnowszej serii pełnoklatkowych bezlusterkowców - EOS RP. To niewielkich rozmiarów, lekki aparat systemowy o rozbudowanych możliwościach, przeznaczony dla zaawansowanych amatorów, chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne w ramach nowego systemu Canon EOS R. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że EOS RP doskonale sprawdzi się podczas podróży a także fotografii krajobrazowej i portretowej, oferując jednocześnie najwyższą jakość materiałów wideo 4K. EOS RP jest nie tylko najlżejszym1 bezlusterkowcem z pełnoklatkową matrycą na rynku, ale także aparatem wyposażonym w najszybszy na świecie system AF2. Nowy model, podobnie jak EOS R, jest kompatybilny z szeroką gamą obiektywów serii EF i EF-S.
Canon zapowiada także rozwój nowego uniwersalnego obiektywu RF 24-240mm F4-6.3 IS USM dedykowanego systemowi EOS R. To niewielki, lekki zoom o praktycznym zakresie ogniskowej, która daje swobodę fotografowania w bardzo zróżnicowanych sytuacjach.
Wejdź do świata pełnoklatkowego system EOS R
EOS RP to niedrogi, a przy tym bogato wyposażony aparat systemowy Canon. Oferując doskonałą wydajność pełnoklatkowej matrycy i możliwość skorzystania z najnowszej serii jasnych obiektywów RF, nowy model wyposażono w innowacyjne, 12-stykowe mocowanie optyczne do jeszcze szybszej komunikacji body z obiektywem. Poza nowymi obiektywami RF, nowy aparat jest także kompatybilny z szeroką gamą już istniejących obiektywów EF i EF-S. Wszystko za pomocą adaptera dostępnego w trzech wersjach – standardowy, z dodatkowym pierścieniem nastaw oraz wbudowanym mocowaniem na filtry.
Szybki i dyskretny
EOS RP wyposażono w 26,2-MP pełnoklatkową matrycę CMOS wspartą najnowszym procesorem DIGIC 8, które gwarantują perfekcyjną jakość i bogactwo detali także w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Uchwycenie punktu ostrości w warunkach minimalnego oświetlenia (nawet -5EV3) nie stanowi żadnego problemu nawet przy ISO 40 000 (rozszerzalne do ISO 102 400) - wszystko dzięki topowemu systemowi autofokusa Canon Dual Pixel CMOS AF.
Cyfrowy optymalizator obiektywu (DLO - Digital Lens Optimiser) zapewnia optymalną jakość zarówno wykorzystując natywne obiektywy RF, jak i pięć modeli serii EF. Dla płynnej edycji zdjęć w postprodukcji, EOS RP obsługuje 14-bitowe pliki CR3 RAW oraz C-RAW, które zajmują średnio o 40 proc. mniej miejsca niż standardowe pliki RAW. Pozwala to zapisać jeszcze więcej zdjęć na karcie pamięci, co przydaje się podczas podróży. Co więcej, podstawową obróbkę zdjęć można także wykonywać bezpośrednio na aparacie dzięki funkcji Creative Assist, która umożliwia m.in. nakładanie filtrów i przygotowanie fotografii do szybkiego udostępnienia w sieci.
Uniwersalny w użyciu
EOS RP to najlżejszy i najbardziej atrakcyjny cenowo model z rodziny pełnoklatkowych aparatów z wymienną optyką Canon. Waży zaledwie 485g4, przez co jest świetnym wyborem na dłuższe podróże, kiedy ilość bagażu musi być ograniczona do minimum. Jednocześnie konstrukcja aparatu ze stopu magnezu oraz dodatkowe uszczelnienia dają pewność, że sprzęt jest wytrzymały i odporny na kurz oraz wilgoć. EOS RP wyposażono w system Dual Sensing IS, który redukuje drgania aparatu podczas fotografowania np. z ręki. Jednocześnie tryb cichej migawki pozwala na bezgłośne fotografowanie, gdy sytuacja wymaga dyskrecji.
Nowy model pozwala fotografować w trybie seryjnym z prędkością do 5 kl./s i 4 kl./s w trybie Servo AF, co w połączeniu z obsługiwanym standardem kart SD UHS-II daje możliwość nieograniczonego zapisu na bufor zdjęć zarówno w formacie JPEG, jak i RAW. Obsługa aparatu jest wyjątkowo prosta i charakterystyczna dla aparatów Canon. Na świetną ergonomię wpływa głęboko umiejscowiony uchwyt, odchylany 7-5-cm ekran o wysokiej rozdzielczości oraz 0.39-calowy wyświetlacz elektroniczny OLED EVF. EOS RP jest także kompatybilny z licznymi akcesoriami EOS, w tym z zaprezentowanym dziś gripem EG-E1 i najnowszą lampą Speedlite 470EX-AI (premiera w lutym 2018 r).
Najszybszy na świecie system Dual Pixel CMOS oferuje prędkość ostrzenia w zaledwie 0,05 s. Użytkownicy mają do wyboru aż 4779 pól AF ze 100-procentowym pokryciem kadru w pionie i 88-procentowym w poziomie, a także elektroniczny wyświetlacz z 2,36 milionem punktów, który umożliwia uchwycenie wspaniałych ujęć także w warunkach słabego oświetlenia. System Touch and Drag AF to jedna z czterech metod ustawiania ostrości podczas kadrowania. W przypadku fotografii portretowej, nieoceniona okaże się funkcja Eye AF z trybem ciągłego śledzenia, która koncentruje ostrość na oku fotografowanej osoby.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz poruszające się obiekty czy nagrywasz dynamiczny materiał wideo, EOS RP umożliwia stałe śledzenie obiektu, aby natychmiast reagować na akcję w kadrze. W przypadku fotografii makro, opcja focus bracketing pozwala zwiększyć głębię ostrości, zapewniając zdjęciom ostrość w całym obszarze kadru. Pozostałe tryby obejmują m.in. funkcję Spot AF, AF twarzy, 1 punktowy AF, rozszerzony AF i AF.
Fotografuj i udostępniaj
Dzięki rozbudowanej łączności Bluetooth i Wi-Fi do fotografowania i udostępniania zdjęć w sieci, EOS RP umożliwia użytkownikom sterowanie aparatem z urządzeń mobilnych, a także zdalną obsługę aparatu za pomocą prostej aplikacji Canon Camera Connect – niezależnie od tego, czy fotografujemy dziką przyrodę czy wydarzenia sportowe. Aplikacja daje nam pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu, podgląd na żywo, a nawet możliwość zdalnego wybudzenia aparatu przez łączność Bluetooth. Po sparowaniu aparatu z kompatybilnymi urządzeniami z systemem iOS lub Android, EOS RP pozwala także osadzać współrzędne GPS w metadanych zdjęcia, umożliwiając fotografom precyzyjne oznaczanie konkretnych punktów swoich podróży. W celu jeszcze łatwiejszego udostępniania materiałów, EOS RP może automatycznie synchronizować obrazy z urządzeniem mobilnym, jak również przesyłać zdjęcia w formacie RAW do aplikacji Canon DPP Express i edytować je z poziomu smartfona lub tabletu.
Twórz wysokiej jakości filmy 4K w podróży
EOS RP zapewnia swobodę twórczą i elastyczność dla fotografów poszukujących lekkiego i łatwego w użyciu aparatu fotograficznego. Dzięki procesorowi DIGIC 8, EOS RP może rejestrować filmy w rozdzielczości 4K (25 kl./s) i Full HD (60 kl./s). Dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość tworzenia filmów poklatkowych 4K, fotografie interwałowe, tryb Movie Servo AF czy filmowanie w trybie HDR umożliwiają rejestrowanie zarówno szybkich sekwencji, jak i materiałów w trybie slow-motion z szerokim zakresem dynamicznym. Funkcja Dual Pixel CMOS AF umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości i wykrywanie twarzy, natomiast funkcja Movie Digital IS zapewnia 5-osiową stabilizację podczas nagrywania filmów z ręki. Gniazda mikrofonu i słuchawek pomagają rejestrować i monitorować poziom dźwięku w czasie rzeczywistym, podczas gdy obrotowy ekran dotykowy umożliwia wygodne fotografowanie z różnych kątów. Funkcja Video Snapshot umożliwia tworzenie krótkich podsumowań z podróży, łącząc zarejestrowane materiały w 4-, 6- lub 8-sekundowe klipy wideo.
Możliwości obiektywów RF
Canon zapowiedział dziś także wprowadzenie – jeszcze w 2019 r. – aż nowych sześciu nowych obiektywów do aparatów pełnoklatkowych. Wśród nadchodzących premier będzie m.in. obiektyw RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM – dedykowany podróżnikom praktyczny zoom o uniwersalnej ogniskowej. To obiektyw przeznaczony dla zaawansowanych amatorów i początkujących filmowców, oferujący szeroki zakres ogniskowych do zdjęć w każdej sytuacji. Pozostałych pięć obiektywów RF to modele odpowiadające potrzebom różnych grup użytkowników – od zaawansowanych amatorów, po profesjonalnych fotografów i twórców wideo.
EOS RP Key Features:
- 26.2 MP pełnoklatkowa matryca CMOS
- Lekkie body ze stopu magnezu
- Technologia Dual Pixel CMOS AF
- Wideo w jakości 4K
- Procesor DIGIC 8
- Zgodność z obiektywami RF oraz EF i EF-S (dzięki adapterom w trzech wersjach)
- Łączność Wi-Fi i Bluetooth
1. 485 g wraz z baterią i kartą pamięci.
2. Stan na 13.02.2019 r., dla aparatów bezlusterkowych z wymienną optyką, wyposażonych w pełnoklatkową matrycę (35 mm) z detekcją kontrastu AF i detekcją fazy AF. Obliczone na podstawie wyników pomiaru prędkości AF, w oparciu o wytyczne CIPA (różni się w zależności od warunków fotografowania i zastosowanego obiektywu). Mierzone przy użyciu metod wewnętrznych. Warunki pomiaru: EV12 (temperatura otoczenia/ISO 100), tryb ręczny, przy użyciu obiektywu RF 24-105 mm F4 L IS USM (przy ogniskowej 24mm) z następującymi ustawieniami: migawka zwolniona ręcznie, 1-punktowy AF (środkowy AF), pojedynczy AF.
3. Punkt ostrości ustawiony centralnie, przysłona f/1.2, tryb pojedynczego zdjęcia.
4. Z kartą pamięci i baterią.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Czy cena z plotek tez się potwierdzi?
W stanach kosztuje 1299 dolarów razem z adapterem i gripem.
link
Poprawcie – aż nowych sześciu nowych obiektywów do aparatów pełnoklatkowych
Zamiana 6d2 na RP nie za bardzo ma sens , ale jesli ktos Musi zamienic starszy aparat na nowy , albo w ogole chcialby wejsc taniej w FF to oczywiscie jest to wybor.
Canon poszedl po rozum do glowy , niskie ceny Body i wyzsze za obiektywy.
Inaczej bylby niesprzedawalny .
cena za 5mk4 to byl Skandal.
@Pokoradlasztuki - mk4 to chyba nadal ma skandaliczna cene :)
odnosnie aparatu wyzej, cena na start nie jest zla. Ale sam aparat mnie wogole nie przekonuje. Poczekam na testy.
Bardzo rozsądny i bardzo brzydki.
Wygląda na to, że odpływ klientow do S był wiekszy niż się wydawało.
kocham czytać facetów rozpisujących się nad tym jak to sprzęt jest brzydki czy ładny, zniewieściałe społeczeństwo. Olejki do brody, depilacje. Sprzęt ma działać a nie wyglądać. Babeczki.
Ciekawe, czy będzie to dokładnie ta sama matryca co w 6D Mk2, czy coś jednak zmienią, Mimo wszystko, bazując na samych parametrach wydaje się, że 1300 USD to świetna cena jak za to co oferuje ten aparat.
6000 w PL, cena dobra. Wciąż brak IBIS jednak wolę konkurencję.
@orbs
Masz rację, jak facet może w ogóle mieć jakikolwiek gust- to żywy dowód zniewieścienia.
Tak jak z muzyką, jak można np twierdzić, ze Bach jest lepszy od Martyniuka. Ba, jak w ogóle można to odróżniać.
To ma po prostu grać i to głośno, reszta to baby:)
Przy filmowaniu jest crop? Jeśli tak to jaki?
Jest jakiś korpus konkurencji który filmuje 4k bez cropa?
Jest.
@brt
"Przy filmowaniu jest crop? Jeśli tak to jaki? "
W 4K jest, x1.63
"Jest jakiś korpus konkurencji który filmuje 4k bez cropa?"
Owszem, wszystkie :) A tak poważniej to A7 III czy Z6 mają 4K bez cropa.
@mate
14 lutego 2019, 10:01
""Jest jakiś korpus konkurencji który filmuje 4k bez cropa?"
Owszem, wszystkie :) A tak poważniej to A7 III czy Z6 mają 4K bez cropa."
Zestawienie tej nowej puszki Canona z A73 lub Z6 to dla niej nobilitacja :-)
@brt
"Jest jakiś korpus konkurencji który filmuje 4k bez cropa?"
Choćby Sony A7S za 6000zł nowy, a 3500zł używany.
@orbs
Jak kochasz facetów to chyba pomyliłeś forum :P
Bardzo szkoda pełnej funkcjonalności migawki elektronicznej. Brak kontroli nad parametrami to totalna bieda. No i ta bateria... Canon mógłby na osłodę jednak coś więcej pogrzebać przy tej matrycy poza mikrosoczewkami. Poza tym aparat prezentuje się dobrze, zwłaszcza cenowo.
To już wiadomo na co wymienią swoje Rebele te wszystkie "soccer moms" :)
@orbs
kobiety też wybierasz jak aparaty? ;-)
Chyba lepiej będzie dozbierać do A7III lub Z6.
Strasznie okrojony z funkcjonalności ten korpus. Chyba że ktoś tylko zdjęcia to może być ciekawa oferta bo do foto od A7mk2 wydaje się lepszy.
@brt,
Zdaje się iż większość tylko zdjęcia. Nawet chyba zdecydowana większość.
ps.
Ciekawe na ile w dalszym ciągu matryca odstaje od lepszych?
6 koła za takiego kastrata...
Najlżejszy ? A A7 to co ?
A7 to nie Canon.
@Borat
Kastrat straszny zgadza się. Ale cena czyni cuda. I będzie się sprzedawał bo tani (na zachodzie), bo Canon, bo pełna klatka.
Tyko pomyśleć że kiedyś 300D kosztował tyle samo o_O
@brt
"Chyba że ktoś tylko zdjęcia to może być ciekawa oferta bo do foto od A7mk2 wydaje się lepszy."
No niekoniecznie. Stabilizacja matrycy, krótsza migawka, krótsze syncro, lepsza wydajność baterii, to wszystko przemawia na korzyść A7 II, a i osiągi matrycy po aktualizacji FW, dającej 14-bitowe nieskompresowane rawy, są bardzo dobre gdzie z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że pod względem DR Eos znowu będzie odstawać.
"EOS RP jest nie tylko najlżejszym[1] bezlusterkowcem z pełnoklatkową matrycą na rynku"
Sony A7 jest lżejszy, więc marketingowcy kłamią w sposób oczywisty.
@mate, wszystko prawda, tyle że A7MK2 ma kiepski AF. Do statycznych tematów Sony pewnie będzie lepszy, tam gdzie potrzeba sprawnego AF w Sony trzeba dołożyć do A7MK3.
Jesli wchodzic calkowicie w nowy System po raz pierwszy , to na liscie rekomendacji System R znalazlby sie u mnie na ostatnim miejscu.
Ale jesli ktos ma juz obiektywy FE , ktore sa niekiedy znakomite , sytuacja wyglada juz inaczej. Wlasciwie to posiadana optyka i ewentualne koszty zwiazane z jej wymiana sa argumentem na korzysc R - Poza tym, chyba niczym szczegolnym system R nie imponuje. Wlasciwie poza ergonomia nie jest aktualnie systemem lepszym od pozostalych , chyba raczej slabszym.
@Pokoradlasztuki, chyba EF, a nie FE.
Druga puszka r dla amatora/entuzjasty a obiektywy w zasadzie tylko L. IMHO gdyby wypuscili jakis kompaktowy spacer zoom ( cos jak niegdys 24-85 usm) i kilka stalek f1.8 to system zyskalby na atrakcyjnosci. Na razie to dla fanow marki z zasobnym portfelem, chyba ze komus nie przeszkadza uzywanie na stale adaptera.
Wszyscy idą w jak najmniejsze aparaty FF, a Panasonic i Olympus odwrotnie.
Przecież dali zoma 24-240 do spacerów.
Dobrze że wyszedł tak tanio, konkurencja potanieje.
@Myszowór
"Dobrze że wyszedł tak tanio, konkurencja potanieje."
Nie potanieje, bo ten RP nie jest żadną konkurencją dla A7 III czy Z6, z kolei A7 II jest znacznie tańszy od tego Canona, więc po co ma tanieć? Co najwyżej Nikon się pokusi o jakiś mniej zaawansowany model, choć szczerze wątpię.
Wszystkie parametry wskazują, że to ta sama matryca, która jest w 6dII - szkoda. Pewnie lepiej oprogramowana i "zarządzana" nowym DIGIC 8. Brak IBIS, 1/4000 s, wolny tryb seryjny, synchronizacja 1/180s. Naprawdę, kastrat, choć jest też kilka plusów. Pewnie będzie największą konkurencją dla 6dmII :) I znów, należy czekać do sierpnia - może będzie coś ciekawszego...
> Wejdź do świata pełnoklatkowego system EOS R
dobre hasło! Canon zaoferował najtańszy korpus fufu (ca 6,5 tys. PLN) i wszyscy którzy dotąd ślinili się na myśl o wejściu w *Pełną Klatkę*, mają najtańszą ofertę (pomijam stare modele a7).
Najwyraźniej Canon, która ma przecież połowę rynku (czy nawet więcej), postanowił zdominować ten rynek jeszcze bardziej. Zaczyna się ostra walka o klienta, ceny spadają.
A sam aparat? Kamera faktycznie lekka i tania (relatywnie), ale obiektywy do niej? Canon , który ma takie mnóstwo tych obiektywów, najwyraźniej chce zmusić pozostałych amatorów fotografii, żeby jednak dalej je dźwigali.
@133bert: trzeba czytać uważniej, jest tu i coś takiego:
> Wśród nadchodzących premier będzie m.in. obiektyw RF 24-240mm
> f/4-6.3 IS USM – dedykowany podróżnikom praktyczny zoom o
> uniwersalnej ogniskowej.
czyli coś czym dotąd cieszyli się głównie amatorzy APS-C i m4/3. Nb. na zdjęciu widać, że ten akurat model nie posiada tego nowego, szczwanego pierścienia, który specjalnie dla R wymyślili.
> Poza tym, chyba niczym szczegolnym system R nie imponuje. [Pokoradlasztuki]
jednym imponuje - niską (relatywnie) ceną za fufu.
> Wszyscy idą w jak najmniejsze aparaty FF, a Panasonic
> i Olympus odwrotnie. [mgkiler]
Jedna jaskółka nie czyni wiosny - poza E-M1X inne korpusy firmy Olympus dalej są małe. Duże korpusy obie te firmy produkują dla tych, którzy tego potrzebują.
@jdg zauwazylem ta zapowiedz, ale napisalem ze chodzi mi o cos mniejszego ( jak niegdysiejszy 24-85 usm).
Sam zapowiadany 24-240mm owszem przydatny, ale jednak nie zastapi wszystkichobiektywow w kazdej sytuacji. Na chwile obecna nie ma taniego, porecznego kita do rp. Do 6d jest 24-105 stm, w canonowym apsc i m tez jest wybor. System r dopiero startuje i mam nadzieje ze za amatorskim body pojda tez amatorskie szkla ( oby szybciej niz w eos m).
Szkla serii L do eos r sa duze, drogie i ciezkie. Wolalbym, jako amator, kompromis jakosciowo wagowy za nizsza cene. Tym bardziej ze eos rp to male poreczne body skierowany do amatora.
A na marginesie to najwieksza wtopa to bateria, poza tym dla mnie ok.
Moze bedzie w sprzedazy kit eos rp + 5 baterii :)))
@JdG: 24-240 jest również od dość dawna do A7.
To jest typowe body dla użytkowników Canona przyzwyczajonych do płacenia więcej za mniej :)
A7 waży 600g, wiec gdzie A7 jest lżejszy od Canona?
"Najtańsza oferta" hehe.
Generalnie trochę żart ta premiera.
Widać, że Canonowi ciśnienie podskoczyło z powodu konkurencji cenowej i RP to taki desperacki ruch.
Dlaczego desperacki? Bo mimo tego, że RP to najtańsze nowe pełnoklatkowe body bez lustra, to zestaw którym dało by się zrobić zdjęcie kosztuje już $2000, i klient w owym zestawie dostaje obiektyw do LUSTRZANKI. Zestaw z natywnym zoomem RF kosztuje $2400. Czyli drożej niż Sony A7 III, a puszka Soniaczowi do pięt nie dorasta.
RP by nieźle zamieszał jakby zestaw z tanim kit zoomem kosztował $1500 czy $1600. A tak to taki kastrat dla nikogo w sumie. Może dla posiadaczy lustrzanek Canona, którzy po taniości chcą się pobawić w bezlustro i używać swoich lustrzankowych obiektywów.
No ale to Canon, się sprzeda.
@133bert (Tym bardziej ze eos rp to male poreczne body skierowany do amatora. ):
body może poręczne, ale pamiętaj, że fo FF - dawniej "mały obrazek", ale obecnie całkiem duży sensor. Optyka dla niego jest, jaka jest - masz już przecież wszystko, Canon oferuje przecież największy wybór - od PRO za dziesiątki i setki tys. PLN, do amatorskich plastików za , powiedzmy, 300 PLN.
Z tym, że tak jest, lepiej się pogodzić. Bez jakiejś rewolucji w optyce inaczej nie będzie.
Ale masz przecież mniejsze sensory z praktycznie takimi samymi matrycami - ca 20-24 Mpx - APS-C (w tym od Canona, mniejsze niż standard), m4/3, nawet do niedawna był system Nikona z matrycami 1" (CX).
Z reguły są one odrobinę słabsze w kwestii dynamiki, użytecznego ISO (ale tu różnie bywa), ale dla amatora to jest lepsza opcja, bo optyka do nich, nawet na APS-C, jest znacząco lżejsza, i zwykle tańsza, co czyni taki wybór atrakcyjnym. A jakość? w zasadzie ta sama (pomijam matryce typu 40-50 Mpx, bo to już raczej tani zastępnik średniego formatu). Czułość przeważnie do ISO 6,4K użyteczna.
@staytuned
Dlaczego pomylił? Może orbsowi w ten dzień właśnie chodziło o forum, na którym są sami faceci :D
To rozczulająco prawdopodobne xd
@JdG
Wszystko sie zgadza. Dlatego teraz uzywam apsc i m4/3. Ale od jakiegos czasu kusi mnie tak zwane ff, a nie chce ciezkiego i wielkiego kloca plus wolalbym pozostac z canonem. Dlatego ciekawi mnie jak bedzie postepowal rozwoj natywnej szklarni do eos r, bo przez adapter to jednak troche proteza.
@cauchy
Sony A7 waży 474gramy.
Pomylił Ci się A7 z A7 III
JdG
Nb. na zdjęciu widać, że ten akurat model nie posiada tego nowego, szczwanego pierścienia, który specjalnie dla R wymyślili. "
Można przełączać guzikiem pomiędzy "szczwanym pierścieniem", a ustawianiem ostrości. Moim zdaniem to równie (jeśli nie jeszcze bardziej) szczwane - w tym akurat zoomie. ;)
> Można przełączać guzikiem pomiędzy "szczwanym pierścieniem",
> a ustawianiem ostrości. Moim zdaniem to równie ... szczwane ... [Bahrd]
To pewnie kwestia gustu i rodzaju uprawianej fotografii. Jak jest czas na bawienie się guzikami, to tak.
Fajnie jak można sobie poustawiać guziki wedle własnego gustu - duża sprawa. Jednak przełączanie im funkcji podczas pracy, kiedy zajmujesz się raczej przedmiotem swoich działań i otoczeniem, nie aparatem, już takie fajne nie jest.
I dlatego w L go nie ma.
Inna rzecz, że - skoro i tak jest focus-by-wire - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ostrość móc ustawiać "ręcznie" którymś z pokręteł na body (w R gładzikiem) albo palcem po LCD. Ale widzę, że Canon jak raz kółek z tyłu nie dał ani w R, ani w RP.
Cena w przedsprzedaży na stronach Canona: 6 659,99 zł.
Czyli za jakiś czas może kosztować ok. 5k PLN ;-)
Canon rozwala system. Ale trzeba przyznać, że te nowe body są tak paskudne, że żal patrzeć i niemiło brać do ręki. W każdej beczce łyżka dziegciu...