Monitor graficzny BenQ PD2720U
BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer - model PD2720U. Monitor ma 27. calową matrycę IPS 4K HDR o rozdzielczości 3840 x 2160, jasności 350 nitów (cd/m2) i kontraście 1000:1 (20 mln :1 DCR).
Informacja prasowa
27 calowa matowa matryca IPS 4K (3840x2160) z HDR10, kontrast 1000:1, jasność 350 nitów (cd/m2) oraz technologia AQCOLOR zapewniająca 10-bitową obsługę koloru, 100% zgodność z paletami sRGB, Adobe RGB i Rec. 709 oraz 96% zgodności z DCI-P3. Certyfikaty: Verified by CaIMAN i PANTONE Validated. Do każdego monitora dołączony jest raport
z jego fabrycznej kalibracji koloru.
Efektywność pracy zwiększają takie funkcje jak DUAL VIEW, zdefiniowane tryby wyświetlania CAD/CAM, ANIMACJA i CIEMNIA oraz KVM do obsługi jedną klawiaturą i myszką dwóch komputerów podłączonych do jednego monitora. Daisy-chain (Thunderbold 3) umożliwia szeregowe łączenie kablem bezpośrednio między sobą dwóch monitorów 4K.
Niemigoczące podświetlanie ekranu (Flicker-free) i Low Blue Light czyli eliminacja nadmiaru niebieskiej składowej widma oraz dynamiczne dostosowywanie jasności ekranu do zmieniającego się oświetlenia otoczenia zapewniają komfort długotrwałej pracy.
Monitor ma m.in. gniazda: 2xHDMI (v2.0), Display Port (V1.4), USB 3.1 Hub, 2xUSB-C (Thunderbold 3 z zasilaniem do 60W), słuchawkowe mini jack oraz wbudowane dwa głośniki (2x2W).
BenQ PD2720U dostępny jest już w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 4299 zł. Gwarancja 36 miesięcy, ewentualne naprawy w trybie door-to-door.
Parametry i zdjęcia monitora: https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/designer/pd2720u.html.
![]() |
Czerwiec 2019 - BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer – model PD2720U. Zaprojektowano go z myślą o pracy kreatywnej czyli zapewnieniu najwyższej jakości obrazu w 100% zgodnego z paletą sRGB i Rec. 709 oraz 95% palety DCI-P3. Monitor ma 27. calową matrycę IPS 4K HDR o rozdzielczości 3840x2160 jasności 350 nitów (cd/m2) i kontraście 1000:1 (20 mln :1 DCR). Zastosowane w monitorze rozwiązania pakietu Eye-Care gwarantują nie tylko wysoką jakość obrazu, ale i komfort wielogodzinnej pracy, niwelując czynniki powodujące zmęczenie wzroku. Wygodę i efektywność pracy zwiększają takie funkcje jak DUAL VIEW, zdefiniowane tryby wyświetlania CAD/CAM, ANIMACJA i CIEMNIA oraz KVM do obsługi jedną klawiaturą i myszką dwóch komputerów podłączonych do monitora.
BenQ AQCOLOR i fabryczna kalibracja
Technologia AQCOLOR w połączeniu z matrycą IPS 4K HDR zapewnia 10-bitową precyzję odwzorowania barw ze 100% zgodnością z paletami sRGB, Adobe RGB i Rec. 709 oraz 96% zgodnością z paletą DCI-P3, a także prawidłowe wyświetlanie materiałów wideo przygotowanych w standardzie HDR10 (High Dynamic Range). Każdy monitor ma precyzyjnie fabrycznie skalibrowane parametry Delta-E oraz Gamma – użytkownik otrzymuje raport z indywidualnej kalibracji konkretnego egzemplarza.
BenQ ICCsync
BenQ dołączył International Color Consortium (ICC) i International Standard Organization (ISO) by gwarantować pełną implementację standardów związanych z wyświetlaniem kolorów. BenQ PD2720U ma uznane branżowe certyfikaty: Verified by CaIMAN oraz PANTONE Validated.
W najnowszych monitorach PD jest funkcja ICCsync ułatwiająca projektantom synchronizację - pomiędzy komputerem a monitorem - zdefiniowanych przez siebie profili mapowania kolorów ICC – zobacz film:
Tryby wyświetlania dostosowane do różnych potrzeb
Monitor ma trzy fabrycznie zdefiniowane tryby wyświetlania: CAD/CAM, ANIMACJA (Animation), CIEMNIA (Darkroom). Tryb CIEMNIA zmienia jasność i kontrast wyświetlania tak by ułatwić pracę przy precyzyjnej obróbce zdjęć. Tryb ANIMACJA dostosowuje jasność i kontrast wyświetlania tak by uwypuklić szczegóły w ciemnych partiach obrazu bez utraty szczegółów w światłach. Tryb CAD/CAM zmienia kontrast i poprawia widoczność szczegółów w dokumentacji technicznej tworzonej przez projektantów korzystających z Pro/E, SOLIDWORKS, AutoCAD, CATIA czy innych systemów wspomagania projektowania.
Hotkey Puck G2
![]() |
Hotkey Puck G2 to nowy szybki przełącznik funkcji monitora. Ma on pięć klawiszy i pokrętło – zaprojektowano go tak by uprościć nawigowanie po ekranowym menu monitora (OSD) oraz szybką zmianę trybu pracy monitora. Trzem klawiszom użytkownik może przypisać funkcje, z których najczęściej korzysta zwiększając efektywność i wygodę pracy - zobacz film:
DualView czyli dwa obrazy na jednym ekranie
Funkcja DualView umożliwia podział ekranu na dwa niezależne okna, w których obrazy wyświetlane są w różnych trybach ustawienia parametrów koloru np. CAD/CAM dla dokumentacji architektonicznej i sRGB dla przestrzennej wizualizacji zaprojektowanego obiektu.
KVM – dwa komputery a jedna mysz i jedna klawiatura
Funkcja KVM (Keyboard Video Mouse) umożliwia sterowanie dwoma komputerami - podłączonymi do jednego monitora – za pomocą tylko jednej klawiatury i jednej myszy. Znakomicie przyspiesza to pracę i oszczędza miejsce na biurku.
Thunderbolt™ 3 i Daisy-chain – szeregowe połączenie monitorów
BenQ PD2720U ma dwa gniazda USB-C z obsługą Thunderbold 3 umożliwiające jednym kablem dwustronną transmisję danych, sygnałów wideo oraz zasilanie urządzeń do 60W. Thunderbold 3 obsługuje połączenie szeregowe (daisy-chain) pozwalające podłączyć kablem USB-C notebook z monitorem, a następnie również kablem USB-C, monitor z drugim monitorem i cieszyć się wielkim obrazem.
![]() |
Low Blue Light i Flicker-Free
W trosce o jak najmniejsze męczenie wzroku w monitorze zastosowano niemigoczące podświetlenie ekranu LED (Flicker-Free) oraz ulepszoną technologię ocieplenia obrazu (Low Blue Light). Polega ona na usunięciu z widma światła podświetlającego ekran najbardziej szkodliwej dla oczu niebiesko-fioletowej składowej widma. Rozwiązanie to nie zaburza kolorystyki oglądanego obrazu a znacznie zmniejsza zmęczenie oczu.
Monitor automatyczne dostosowuje jasność wyświetlanego obrazu do zmieniającego się oświetlenia otoczenia.
Regulacja położenia ekranu
Stworzenie komfortowego stanowiska pracy ułatwia duży zakres regulacji położenia ekranu – pochylanie dół/góra 5°/20°, obrót lewo/prawo 20°/20°, regulacja wysokości 150 mm oraz obrót o 90° do pionu (tilt)
Dystrybutorami monitora są: AB S.A., ABC Data S.A., Action S.A., ED System Polska Sp. z o.o.
Parametry techniczne BenQ PD2720U: https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/designer/pd2720u/specifications.html.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
cena już poważna - ktoś tego używa zamiast Eizo/Neca ?
Słabo. Poprzednik (PD2700U) kosztuje połowę tej ceny, a to wygląda po prostu na udoskonaloną wersję.
@focjusz nie sądzę. Jak toś niesie do sklepu cztery+ tysie to wychodzi z Eizo właśnie. Może jakby dało się to gdzieś przetestować, ale co ja mówię. Testować trzy albo sześć lat? A tyle stoją niezawodnie moje Eizo i tylko kurz trzeba regularnie wycierać.
@LarsikOwen
"Jak toś niesie do sklepu cztery+ tysie to wychodzi z Eizo właśnie"
Jak ktoś potrzebuje 4K, to do 5 tys. PLN może wyjść co najwyżej z FlexScanem od Eizo, którego ciężko nazwać monitorem graficznym. ColorEdge 4K to od 10 tysi w górę.
W tej cenie to jedynie NEC ma konkurencję w postaci EA271U-BK-CT.
@Mate +1
Od pewnego czasu szukam półprofesjonalnego monitora dla fotografów 4k. BenQ i NEC można trafić dobre, w sensownej cenie.
Osobiście myślę nad Benq SW271 opcja 4K, ale jednocześnie nad alternatywną tańszą wersją czyli BENQ SW2700PT jednak to już 1440p. Teraz jeszcze dodam pod lupę wspominany model PD2700U, ten jestem w stanie kupić od ręki :]
@PrzemyslawkB
Z tym PD2700U (czyli tym poprzednikiem tutaj opisywanego) są jakieś problemy. Ja byłem na niego nastawiony z racji niezłej ceny, ale się naczytałem negatywnych opinii, chyba najwięcej na amazon US albo UK albo DE było. Ponoć się czasami zawiesza, czy wyłącza, czy coś takiego, jakiś sprzętowy problem w każdym razie. Czekałem na następcę a tu cena 2x tyle. Bez sensu, bo to nie jest sprzęt na poziomie NEC EA271U a cena teraz podobna.
Nie ma wyjścia DVI - ja bym sobie darował...
Mam monitor 4K tej firmy, konkretnie: Monitor BenQ SW271 Pro 27 inch IPS.
Jest kolosalna różnica między tym modelem a na przykład EIZO za ponad 2 x tyle. Z ważniejszych wad wyliczam: koszmarne powidoki, backlighting, srebrzenie, problemy z kalibracją sprzętową (szeroki temat). Jakością te modele mocno ustępują produktom EIZO, ale co się dziwić w sumie, jednak jak by nie patrzeć jest to monitor "tani" w stosunku do konkurencji z takim pokryciem gamutu.
"Nie ma wyjścia DVI - ja bym sobie darował..." - LOL!
Ano LOL! - z grafiki wychodzę przez DVI...
@krisss
I jak przez to DVI chcesz puścić sygnał 4K?
@krisss
"Ano LOL! - z grafiki wychodzę przez DVI..."
Może pora pomyśleć o jakiejś współczesnej karcie graficznej, czy generalnie współczesnym komputerze? Bo hdmi to jest niemal na każdej płycie głównej od wielu lat.
@mate
Nowoczesne karty wyposażone są w DisplayPort i przez to złącze powinno się popodpinać nowoczesne monitory o wysokich rozdzielczościach.
Lub USB-C / Thunderbolt, które też "przenosi" DisplayPort.
dopszsz... zastosuję się... :)
hdmi nie nalezy sie podpinac, ten format nie jest przeznaczony do obslugi monitorow.
Bez dodatkowej wiedzy mozna pozostac bez barw 0-16 i 240-256
Niestety, ale chyba czasy CX271 zaok 5K minęły bezpowrotnie. Tak, to nie 4k, ale wystarczy i robi robotę...
Z niezbyt drogich graficznych monitorów jest jeszcze LG np model LG 31MU97
Z niezbyt drogich monitorów, które są faktycznie "graficzne", to jest EIZO CSS2420 tylko :D
Wstawianie słów BenQ i "graficzny" do jednego zdania to jest dobry żart...
Żadne BenQ, LG i inne HP nie mają z czym podskoczyć do NEC i EIZO.
Nie kumam też kiedy ktoś pisze, że "potrzebuje 4K"... jedyne co jest faktycznie potrzebne przy monitorze graficznym, to dobre oddanie kolorów i stabilne podświetlenie... większa rozdzielczość to jest bonus i wygoda, ale nie wymóg.
Okay, po paru tygodniach sprawdzania wyszło mi...
Każdy monitor IPS czy tani czy drogi, czy gamingowy czy pro ma backlight i nic z tym się nie zrobi. Taka technologia. Jest tutaj wspominana marka Nec i Eizo, jak ktoś mówi że mają idealnie jednolite podświetlenie... to wciska wam kit, bo to bzdura. Np: Eizo CS2730 ma różnicę luminance 3%, dla BenQ SW271 to już 14%, a Dell U3219Q to 4%. Według wielu opinii i zdań nie zauważy się różnicy luminance do 7-9% (zależnie od tego jak każdy z nas postrzega).
Czekam jeszcze aż pojawią się tytułowego PD2720U testy na zdjęciach są... ale zdjęcia zdjęciami. Mogą być przerobione lub nierzetelne w podglądzie realnym do wizualnych.
Podsumowujący, najlepiej kupić taki na jaki starcza budżet, bo żaden nie jest idealny.