Sztuka fotografowania ludzi - fotografia we wnętrzach
3. Fotografowanie sylwetek
Patrzenie na same zarysy sylwetek stanowi ciekawe doświadczenie, ponieważ nie widząc żadnych szczegółów twarzy, i tak możesz rozpoznać modela czy modelkę — jeśli zdjęcie ukazuje profil fotografowanej osoby. Taki efekt ma miejsce w przypadku zdjęcia na stronie otwierającej tę lekcję ukazującego parę mieszkańców Dzikiego Zachodu, którą sfotografowałem w Marrow Bone Springs w Teksasie.
Aby zrobić dobre zdjęcie profilu, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim należy wybrać miejsce, w którym fotografowana osoba będzie silnie oświetlona od tyłu, na przykład otwarte drzwi. Można również modela ustawić na tle wschodzącego lub zachodzącego słońca.
Dodatkowo powinieneś modela bądź modeli widzieć z boku. Jeśli patrzy on na Ciebie, nikt nie będzie w stanie powiedzieć, kto, u licha, znajduje się na zdjęciu.
Poza tym musi to być czysty profil, co oznacza, że za modelem nie mogą znajdować się żadne elementy odwracające uwagę. Na zdjęciu otwierającym tę lekcję widać czyste błękitne tło.
Na koniec powinieneś uważać, by model bądź modele zostali rzeczywiście sprowadzeni do samych sylwetek. Oto jak można to osiągnąć: ustaw aparat w trybie manualnym i wybierz odpowiednią dla tła ekspozycję. Ponieważ fotografowane osoby są oświetlone od tyłu, zostaną niedoświetlone. Aby uzyskać jeszcze bardziej zdecydowany efekt, możesz wykorzystać kompensację ekspozycji ustawioną na -1EV.
Oto ta sama przystojna para sfotografowana ze strony przeciwnej do tej, z której zrobiłem zdjęcie sylwetek. Jest to oczywiście ładne zdjęcie, ale nie tak oryginalne jak poprzednie.
Tak więc gdy następnym razem będziesz w sytuacji umożliwiającej sfotografowanie samej sylwetki, na przykład przed drzwiami Twojego domu lub przed drzwiami kościoła w czasie ślubu, spróbuj takie zdjęcie wykonać. Myślę, że fotografowana osoba uzna, że masz zacięcie artystyczne.
Oczywiście, poza domem również można robić zarysy sylwetek. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie o wschodzie lub o zachodzie słońca. Fotografowaną osobę należy ustawić tak, by słońce znajdowało się za nią — zrobiłem tak z rowerzystą, którego sfotografowałem na szczycie górskim w Montanie.