Nikkor Z 58 mm f/0.95 S NOCT
Zapowiadany już w dniu startu systemu Z obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S NOCT właśnie został oficjalnie zaprezentowany. Na jego konstrukcję optyczną składa się aż 17 soczewek w 10 grupach, a na soczewkach naniesiono powłoki ARNEO i nanokrystaliczne. Na tubusie nowego "szkła" znalazł się ekran OLED, na którym można podejrzeć najważniejsze informacje.
Informacja prasowa
Firma Nikon przedstawia legendarny obiektyw w wersji przeznaczonej do aparatów bezlusterkowych: NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct. Nawiązuje on swoją koncepcją do słynnego obiektywu Noct z mocowaniem F firmy Nikon, wyróżniając się równocześnie rewolucyjną konstrukcją optyczną, a ze względu na bardzo duży otwór względny i wyjątkową ostrość otwiera nowe możliwości fotografowania w słabym świetle.
![]() |
Perfekcyjnie skonstruowany NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct to rewolucyjny obiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości. Mocowanie Z o dużej średnicy oraz duży otwór względny f/0,95 otwierają nowe możliwości fotografowania w słabym świetle. Od portretów i pejzaży nocnych po filmy, połączenie niesamowitej głębi i ostrości pozwala w kinematograficznym stylu odwzorować każde zdjęcie i każdy kadr.
Dwie technologie powłok przeciwodblaskowych, ARNEO i nanokrystaliczna, wspólnie redukują flarę i refleksy, natomiast specyficznie szlifowana soczewka asferyczna o dużej średnicy i wysokim współczynniku załamania zapewnia znacznie skuteczniejszą korekcję aberracji. Wytrzymała powłoka fluorowa chroni przed pyłem, brudem i wilgocią, nie obniżając jakości zdjęć.
Wyświetlacz OLED z najważniejszymi informacjami umożliwia szybkie sprawdzenie przysłony, odległości zdjęciowej i głębi ostrości bezpośrednio na obiektywie, podczas gdy intuicyjny pierścień sterujący pozwala na płynne i bezgłośne sterowanie funkcjami, takimi jak ustawianie przysłony i kompensacji ekspozycji. Do przycisku Fn na obiektywie można przypisać jedną z nawet 17 funkcji odpowiadających przyciskowi Fn na korpusie aparatu, od blokady AE po pomiar ekspozycji i braketing. Grawerowane oznaczenia i nazwa obiektywu zapewniają wyrafinowany wygląd oraz są odporne na ścieranie.
Portreciści zobaczą ostre odwzorowanie fotografowanych osób nawet przy maksymalnym otworze przysłony f/0,95 i doświadczą wyjątkowej kontroli estetyki obrazu w każdych warunkach oświetleniowych. Obiektyw zapewnia znakomity efekt bokeh, płynnie narastający w miarę zbliżania do krawędzi kadru.
Fotografowanie nocą jeszcze nigdy nie było tak satysfakcjonujące. Konstrukcja optyczna z 17 soczewek w 10 grupach umożliwia precyzyjne odwzorowanie punktowych źródeł światła, nawet podczas fotografowania z maksymalnie otwartą przysłoną. Zachwycające rezultaty uzyskuje się zarówno wykonując zdjęcia nocnych krajobrazów, jak i w przypadku astrofotografii.
Filmowcy docenią natomiast ogromną swobodę kontrolowania głębi ostrości, zapewnianą przez duży maksymalny otwór względny obiektywu NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct, umożliwiający rejestrowanie materiałów o kinowej jakości, wyjątkowym charakterze, niepowtarzalnej atmosferze i przepełnionych silnymi emocjami.
Podczas prezentacji obiektywu, którego ogniskowa 58 mm stanowi hołd dla słynnego obiektywu Noct z mocowaniem F firmy Nikon, Dirk Jasper, Manager of Product Marketing w firmie Nikon Europe BV, powiedział: „Obiektyw NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct nie tylko stanowi szczytowe osiągnięcie w dziedzinie inżynierii optycznej, lecz także odzwierciedla zasadę przyświecającą pracom nad mocowaniem Z firmy Nikon – umożliwienie tworzenia obiektywów o najwyższej jakości optycznej w tej skali. To obiektyw, który jest wyrazem szacunku dla tradycji a jednocześnie ogromnie poszerza możliwości fotografowania w słabym świetle. To ekscytujące zobaczyć, że obietnica systemu z mocowaniem Z spełnia się z taką mocą”.
Podsumowanie najważniejszych cech
Powłoka ARNEO + powłoka nanokrystaliczna: dwie technologie powłok przeciwodblaskowych skutecznie redukują refleksy i flarę. Powłoka ARNEO firmy Nikon przeciwdziała efektom powodowanym przez światło padające pionowo. Powłoka nanokrystaliczna zapobiega natomiast skutkom światła padającego ukośnie.Specyficznie szlifowana soczewka asferyczna: dokładne wykonanie nietypowej powierzchni soczewki asferycznej o dużej średnicy i wysokim współczynniku załamania zapewnia znacznie skuteczniejszą korekcję aberracji.
Powłoka fluorowa: wytrzymała powłoka fluorowa firmy Nikon chroni soczewkę przed pyłem i wilgocią, nie obniżając jakości zdjęć.
Pierścień ustawiania ostrości o wysokiej precyzji: niezwykła dokładność ustawiania ostrości przy wyczuwalnym, naturalnym oporze pierścienia. Precyzyjna regulacja ostrości sprawdza się zarówno podczas fotografowania, jak i podczas filmowania.
Grawerowane oznaczenia: nazwa obiektywu oraz oznaczenia zostały wygrawerowane, aby zapewnić wyrafinowany wygląd i odporność na ścieranie.
Wyświetlacz OLED na tubusie obiektywu: umożliwia szybkie sprawdzenie parametrów przysłony, odległości zdjęciowej i głębi ostrości bezpośrednio na obiektywie.
Intuicyjny pierścień sterujący: Do pierścienia sterującego można przypisać różne funkcje, takie jak ustawianie przysłony lub kompensacja ekspozycji. Przycisk Fn o poszerzonej funkcjonalności: funkcje, które można przypisać odpowiadają przyciskom Fn na korpusie aparatu.
Polska cena obiektywu wynosi 39999 zł.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
8000$
Jeżeli ten obiektyw jest tak dobrze skorygowany jak sugerują promujące go materiały wideo to cena 8 tyś. dolarów nie jest zaskakująca. Wygląda na to, że powstał wspaniały obiektyw dla tych, którzy znajdą dla niego zastosowanie.
A masa startowa? Bo do niektórych obiektywów już muszę siłkę odwiedzać ;)
Sam bełkot marketingowy, a wystarczyło, że by dali ze 3 zdjęcia przykładowe. No i cena, podobno 7990$.
Dla 2 kilogramów będziesz musiał przepakować?
PS. przepraszam, Nikon dał sample, ale trzeba ich szukać gdzie indziej. Dwa z nich: link
link
Jakiegoś tam szału na pełnej dziurze z ostrością i plastyką to ja nie widzę.
Czemu 58mm?
Jak patrzy ludzkie oko?
Żeby być uczciwym, przysłona F1.0, czas 2 sek, iso 4000
link
Teraz można oceniać jakość na prawie pełnej dziurze :)
Robiono 50mm i bylo dobrze, ale ktos przepisujac domuentacje pomylil sie i napisal 58mm a nie 50mm i tak powstalo magiczne 58mm, a teraz kazdy to robi i udaje ze 60mm to cud swiata a 50mm to zwyczajne 50mm.
@filemon_se
Nie znam sie na astro, ale podlog ostatnich podejsc tu na forum, to albo poruszenie jest prawo-dol albo niesymetryczny egzemplarz sie trafil, hehe.
Kome tez chyba widze.
Moze tak bo ziemia z 1 strony sie bardziej kreci ?
@LarsikOwen
Ludzki wzrok to trochę bardziej skomplikowana kwestia niż prosty układ soczewka-detektor, chociażby dlatego, że mamy dwoje oczu i to w dodatku ruchome, a za tym wszystkim stoi mocny postprocessing.
Natomiast jeżeli patrzeć tylko na pojedyncze oko, to rozmiar plamki żółtej wraz z soczewką daje pole widzenia ok. 17 stopni.
Polska cena: 39 999
@Cichy szału nie widzisz, bo twoje oczy przestały być szałowe jakąś dekadę temu.
@Faktoid
Nawet nie próbuję zrozumieć tego bezsensownego komentarza.
Obiektyw kompletnie nie wiadomo dla kogo.
Też nie rozumiem po co im ten projekt. Chyba tylko żeby nie było, że Sigma ma dłuższego.
Będzie hitem sprzedażowym niczym Nikkor 6mm f/2.8. Kupi go paru kolekcjonerów i potraktuje jako inwestycję.
Stałki 300/2.8 też są pierońsko drogie, ale przynajmniej wiadomo do kogo są adresowane, a toto dziwadło, absolutnie nie wiadomo dla kogo wytworzono.
Kolejny "miś" na miarę możliwości i to zapewne nie jest ostatnie słowo.
Potrzebne 50 000 plus...
@Cichy dlatego jest jak jest.
Taniej wyjdzie światła kupić ;)
Obiektyw za 40 000 zł, a w EXIF zdjęć przykładowych z niego brak jakichkolwiek danych, prócz informacji Adobe Photoshop CC ... To jakaś groteska. Tak to mogę sobie zrobić i wrzucić zdjęcia z telefonu.
wg mnie przerost formy nad trescia... 8 tys EUR, zeby zrobic portret z mala GO - owszem bedzie ladnie, ale po dziesiatym zdjeciu kazdy stwierdzi, ze bardzo manieryczne... i wtedy wystarczy 50 1.4 lub 1.8 za 200 EUR
Uwielbiam zdjęcia z małą głębią ostrości, ale zdaje się, że do tego znacznie lepiej nada się 105/1.4 . A przy tym jego cena u Sigmy to 6 tys więc wielokrotnie mniej. Może ten Nikkor ma być prezentacją możliwości firmy czy jakimś tam, niesprzedawalnym mitycznym szkiełkiem, ale ciężko znaleźć uzasadnienie dla jego kupna. Zbędny odlot firmy. Sumarycznie może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Może dla tych co będą chcieli filmować Nikonami Z z rekorderem (4K 10-Bit 4:2:2)
i wtedy ta cena jest niska:
link
No i dla wypożyczalni link
link
Zobaczmy w czym jest lepszy od Noctiluxa 50/095 ważącego 700gr i o połowe mniejszego.
@TRI-X w byciu nieporównywalnie tańszym.
@Faktoid
A Noctilux przypadkiem nie kosztuje tyle samo?
Wszyscy mówią że bez sensu, a jakoś Otusy Zeissa za 15.000zł się sprzedawały całkiem nieźle jak na super niszowy produkt. Tutaj cena poszła 2x w górę więc sens będzie jeśli będzie miał bardzo dobrą rozdzielczość od pełnej dziury.
Ja prawie wszystkie zdjęcia robię na pełnej dziurze, zwykle jasnymi szkłami i to dość starymi. Dla mnie nawet ich ostrość jest akceptowalna pod typ fotografii jaki uprawiam, ale tutaj mnóstwo ludzi marudzi że jasne szkła (szczególnie trochę starsze) na pełnej dziurze są "bezużyteczne"... To może w końcu będzie szkło "użyteczne" ale za to beznadziejnie drogie :D
@qqrq - jak byś używał tego obiektywu na pełnej dziurze i powiedzmy, że z dystansu 1,5 - 2 metrów ?
Pytam serio, bo mnie by to z łatwością nie przychodziło.
A i jeszcze jedno, skąd brać klientelę na milimetrową GO ?
"A Noctilux przypadkiem nie kosztuje tyle samo?"
-kosztuje.
Porównanie mtf'ów
link
^
-kosztuje 11000$ link
Co to za różnica, czy 8k $, czy 11k $, skoro są to kwoty tak absurdalne, że raczej nikt z tu pisujących, czy nawet tylko czytających, nie nabędzie tych instrumentów ?
A podniecanie się wysokimi cenami jest kompletnie bez sensu, bo ten portal, to nie pudelek.
@Jonny różnica jest taka, że mając 11000$ mogę mieć albo sam obiektyw, który mogę sobie co najwyżej przyłożyć do oka, albo obiektyw, aparat, lampę lub lampy, filtry i jeszcze obiad zjeść. Taka to jest różnica 8, czy 11K.