NASA pokazała zdjęcie Ziemi wykonane z powierzchni Marsa
Łazik Curiosity od sierpnia 2012 roku przemierza powierzchnię Marsa i przesyła do NASA zdjęcia Czerwonej Planety. Tym razem jednak skierował swoje aparaty w górę, by na nocnym, marsjańskim niebie uchwycić Ziemię.
Wynikowa fotografia powstała ze złożenia dwóch kadrów wykonanych 75 minut po zachodzie Słońca 5 czerwca 2020 r. w 2784 dniu misji. Widać na niej dwa blade punkciki - ten górny to Ziemia, a pod nią świeci Wenus. Duży wpływ na obraz miał pył znajdujący się w atmosferze, bowiem normalnie planety wyglądałyby podobnie do bardzo jasnych gwiazd, które możemy dostrzec na ziemskim nieboskłonie.
W dole fotografii widać też formację skalną o nazwie Tower Butte, będącą częścią gliniastego regionu, który Curiosity bada od początku 2019 r.
Od lądowania w 2012 roku łazik wielokrotnie kierował swe aparaty w niebo. Dzięki temu uchwycił już na zdjęciach niebieskie marsjańskie zachody słońca, mijające planetoidy, marsjańskie meteory, a także Merkurego oraz dwa marsjańskie księżyce Fobos i Deimos, przechodzące na tle tarczy słonecznej.
A jeśli chcecie wiedzieć, jakie aparaty fotograficzne wykorzystuje się w łaziku, to zapraszamy do naszego artykułu "Mast Camera, czyli czym fotografuje się na Marsie".
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
widzę wodę! ;)
A na pierwszym zdjęciu kto sfotografował łazik ?
Super.
@krisss: łazik z wysuwanej kamery. To mozaika.
@Szabla - to na ostatnim... a na tym pierwszym ?
@krisss: mowa również o pierwszym -> link
link
A tu wyjaśnienie prosto z NASA [ link ].
Czy samochody z "widokiem 360°" nie korzystają z tego samego triku?
A jakim rozmiarem sensora dysponuje łazik - bo po mojemu to raczej nie FuFu - dlatego taka jakość.
link
tak, to rozczarowujące że artykuł niby dla miłośników fotografii a jest tylko tłumaczeniem jakiejś informacji prasowej nasa.
w każdym razie sensor KAI-2020, trochę mniejszy niż 1" - ale piksel 7,4um, szkła 34 oraz 100mm f/8 i dzierganie panoram tysiącami klatek (a nie ma się gdzie spieszyć bo mars nie ucieknie) robi z tego fotograficznie układ bliższy dużemu formatowi - on tylko naświetla ten format kawałek po kawałku!
link
Tak ? A gdzie to zdjęcie ziemi ?
szuu - to nie jest artykuł tylko news. A newsy to właśnie głównie tłumaczenia informacji prasowych firm, producentów, dystrybutorów. Chcesz obszernych artykułów na podobne tematy, które nie są tłumaczeniami, znajdziesz je u nas bez problemów np.:
link
link
link
link
@szuu, to nie artykuł tylko news. A obiektyw 100 mm ma f/10. :)
@szuu: format matrycy to format matrycy, a co się z niej poskleja to zupełnie inna sprawa. Istnieją gigapikselowe panoramy robione różnymi formatami matryc.
F10 i mala matryca? Nie lepiej bylo jasniejszy obiektyw? Tyle swiatla tracic.
Dlaczego taka ciemna optyka?
Najwyrąźniej nie są tak mądrzy ;)))
Powinien jakis typ z NASA siedziec na optyczne, a najlepiej w komentarzach i by sie nauczyli co nieco. Skandal z tym F10.
A nie przyszło nikomu do głowy że:
1- ciemny obiektyw to lżejszy obiektyw bo soczewki mniejsze
2- f10 to duża GO
3- duża GO to brak AF więc znowu lżejszy obiektyw
4- ten łazik na Marsie raczej dynamicznej reporterki nie będzie uprawiał więc może długo naświetlać ;)
O widzę, że pstryknęli akurat jak parkowałem przed domem :-)