Sezon na obłoki srebrzyste w pełni!
Miesiące czerwiec i lipiec to najlepszy czas do podziwiania najwyższych chmur czyli tzw. obłoków srebrzystych. Warto je nie tylko obserwować ale także spróbować uwiecznić na zdjęciach. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie!
Obłoki srebrzyste powstają z malutkich kryształków lodu wodnego o rozmiarach od 40 do 100 nanometrów, które unoszą się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 76 do 85 kilometrów (ta część atmosfery nazywa się mezosferą). To najwyżej położone chmury, które możemy podziwiać z powierzchni naszej planety.
Zobaczenie ich wcale nie jest łatwe - muszą zostać spełnione pewne warunki geometryczne. Chmury są widoczne z szerokości geograficznych w przedziale 50-70 stopni szerokości północnej i południowej, w okolicach przesilenia letniego tj. w okresie kiedy Słońce chowa się pod horyzont na niewielką głębokość - od 6 do 16 stopni.
![]() Obłoki srebrzyste nad Zalewem Wiślanym w 2019 roku. Fot. A. Olech. |
W tym roku obłoki srebrzyste zafundowały nam już kilka pięknych spektakli. Jeden z nich miał miejsce w ciągu ostatnich 2-3 dni, a o intensywnym zjawisku donosili obserwatorzy zarówno w Europie jak i w Ameryce Północnej.
![]() Obłoki srebrzyste i Wielki Wóz. Fot. A. Olech. |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Zdaje się iż w tym roku są wyjątkowe nad Polską.
Nie żałują sobie :) I fajnie, jest na co popatrzeć.
Właśnie pięknie "świecą" nad Gdańskiem
A w Bydgoszczu chmury po deszczu, może jutro będą widoczne u nas.
Arek, a jakieś uzasadnienie tego zakresu szerokości geograficznej 50-70*? Dlaczego nie 47? dlaczego nie 73?
A jak by napisal 47 do 73 to pewnie bys pytal dlaczego nie 45 do 75 ?
goornik - geometria. Choć wiadomo, że to orientacyjnie, bo chmury nie są na jednej wysokości tylko na pewnym zakresie i raz mniejszym, raz większym.
Tak przy okazji, może warto byłoby poinformować czytelników o komecie C/2020 F3 (NEOWISE)?