Bardzo bliskie spotkanie Marsa z Księżycem
Rankiem, 6 września, dojdzie do bardzo bliskiej koniunkcji zbliżającego się do opozycji Marsa oraz będącego pomiędzy pełnią a ostatnią kwadrą Księżyca. Zachęcamy do obserwacji!
Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.
Do takiego właśnie spotkania dojdzie rankiem 6 września, kiedy to Srebrny Glob spotka się z jasnym, bo zbliżającym się do opozycji Marsem. Formalnie oba ciała będą najbliżej siebie (tylko 0.01 stopnia!) tuż przed godziną 8 rano. Wtedy będzie już jednak panował w Polsce dzień, więc najlepiej wybrać się na obserwacje o świcie, około godziny przed wschodem Słońca. Odległość obu ciał na sferze niebieskiej będzie wtedy większa, ale warunki do obserwacji znacznie lepsze.
![]() Mars sfotografowany 12 maja 2016 r. za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Źródło: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU) oraz M. Wolff (Space Science Institute). |
Około godziny 4 rano oba ciała będą tuż po górowaniu i będą świecić wysoko, bo ponad 40 stopni nad południowym horyzontem.
Chociaż koniunkcja będzie doskonale widoczna gołym okiem, użycie do obserwacji teleskopu lub lunety pozwoli nam na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu, a także dojrzenie tarczy Marsa.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Dzięki za artykuł, oby więcej. Niestety, chyba będą chmury, bo front przechodzi...
Dzięki Arku za info o koniunkcji. Będę spoglądał jeżeli pogoda pozwoli.
IMHO lepiej byłoby zachować skalę rozmiarów na fotomontażu, żeby nie nie rozbudzać wśród czytelników oczekiwań widoku Marsa o rozmiarze 2 stopni kątowych. Można dodać screenshot z jakiejś mapy, np. Stellarium.
Zaznacz w kalendarzu, żeby napisać w grudniu o koniunkcji Jowisza i Saturna. To powinien być ładny widok przed świętami, przez chwilę po zachodzie Słońca. 2 planety z ładnie rozłożonymi księżycami obok siebie.
Pozdrawiam!
Ale to pierwsze "zdjęcie" to dla żartu, albo zrobione z sondy międzyplanetarnej.
Dzięki za artykuł, gdyby nie on to bym przegapił. Tym razem pogoda dopisała i mimo że seeing był beznadziejny, to udało mi się to uchwycić na zdjęciu: link
Z żadnej sondy nie udałoby się takiej proporcji wymiarów uchwycić.
Ja, niestety, tylko przez chmurki chwilę obserwowałem.
Mam nowy teleskop więc miesiąc zachmurzenia pewny.
@tripper
Jak robione to zdjęcie? Ja ciągle się waham czy kupić mocowanie dla lustrzanki zamiast okularu, czy może okular z przejściówką na gwint T2.
@cygnus: zaintrygowałeś mnie. Jaki teleskop sobie sprawiłeś?
@Soniak10
Słaby ale z GoTo - co ważne przy permanentnym zachmurzeniu nad Kanałem.
Meade Star Navigator NG 102 (102 mm F:6.5)
Myślę że przyczepię do niego (montażu) MTO 11.
@RobKoz
Olympus 100-400 + MC-14.
@tripper
"Olympus 100-400 + MC-14"
Na to nie wpadłem. Byłem pewien że to z teleskopu i się dziwiłem że takie dobre.
Ten fotomontaż tylko ilustracyjnie, przepraszam tych których zmylił :)