Nabór do Studium Fotografii ZPAF
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza zainteresowanych edukacją fotograficzną na spotkania informacyjne do Studium Fotografii ZPAF w Warszawie w dniach 24.09 i 08.10.2020.
INFORMACJA PRASOWA
NABÓR DO STUDIUM FOTOGRAFII ZPAF
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza wszystkich zainteresowanych edukacją fotograficzną na spotkania informacyjne do Studium Fotografii ZPAF w Warszawie w dniach 24.09 i 08.10.2020.
Studium ZPAF jest najstarszą w Polsce szkołą fotograficzną o profilu artystycznym. Uczą w niej wybitni polscy fotograficy, członkowie ZPAF. To szkoła dla wszystkich osób pragnących poznać dogłębnie wszelkie aspekty fotografii użytkowej i artystycznej.
![]() |
Studium Fotografii ZPAF to wyjątkowa szkoła artystyczna. Najstarsza i atrakcyjna programowo, stworzona w strukturach prestiżowego Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowcami Studium są znakomici fotografowie, z dużym dorobkiem artystycznym i edukacyjnym. Zajęcia prowadzą między innymi: Jolanta Rycerska, Basia Sokołowska, Zbigniew Furman, Ania Kłosek, Andrzej Grudzień, Katarzyna Łata, Zbigniew Wichłacz, Sergiusz Sachno, Zbigniew Tomaszczuk, Andrzej Zygmuntowicz, Paweł Żak, Karol Bagiński.
Absolwentami Studium jest wielu wybitnych twórców polskiej fotografii artystycznej i fotografów użytkowych.
![]() |
Studium Fotografii ZPAF to miejsce kształtujące adeptów fotografii od podstaw, od fotografii tradycyjnej czarno-białej. Takie podejście pozwala w miarę rozwoju wiedzy i praktycznego doświadczenia także płynnie wejść w obszary współczesnej fotografii cyfrowej, umożliwiając swobodne poruszanie się w obu dziedzinach z pełnym zrozumieniem i podobieństw i różnic.
Edukacja w Studium Fotografii ZPAF trwa 3 lata w trybie zaocznym, weekendowym.
Dwa pierwsze to lata warsztatowe, na których uczy się analogowych i cyfrowych technik fotograficznych, pracy z różnymi rodzajami aparatów od małego obrazka do wielkiego formatu, zasad kompozycji, oświetlenia, historii fotografii, analizy obrazu fotograficznego. W pracowniach autorskich znanych fotografików rozwijane są umiejętności podejmowania różnorodnych zadań fotograficznych. Wiele godzin obejmują praktyczne zajęcia w ciemni czarno-białej i warsztaty z technik szlachetnych, alternatywnych, pinhole i fotografii wielkoformatowej.
Po dwóch latach nauki w Studium Fotografii ZPAF studenci są przygotowani do autorskiego przygotowania odbitki wystawienniczej i kolekcjonerskiej, projektu albumu i samodzielnej wystawy.
Trzeci to Rok dyplomowy dedykowany wyłącznie dla absolwentów 2 Roku warsztatowego. Jest próbą znalezienia swojego miejsca w fotografii poprzez zindywidualizowany rozwój oraz przygotowanie, prezentację i publiczną obronę autorskiego projektu pod opieką promotora.
![]() |
Najbliższe spotkania informacyjne odbędą się 24 września i 8 października 2020 roku w Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym 8 w Warszawie.
LICZBA MIEJSC NA WSZYSTKICH LATACH JEST OGRANICZONA
NIE CZEKAJ Z DECYZJĄ !
Szczegółowe informacje:
- na stronie www.zpaf.pl w zakładce Edukacja
- email: studium@zpaf.pl
![]() |
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Głowię się i "rozmózdżam" znaczenie ilustracji na plakacie...
Zdjęcia robi się głową, nie aparatem. :)
Muszę przyznać, że w sytuacji gdy opis programu studiów zaczyna się od "analogowych i cyfrowych technik fotograficznych, pracy z różnymi rodzajami aparatów od małego obrazka do wielkiego formatu..." to dziwi mnie, że ktokolwiek na takie studia idzie (nie mówiąc o płaceniu za to).
@ryszardo - czytaj uważnie: "o profilu artystycznym", "Uczą w niej (...) członkowie ZPAF", "od podstaw".
Będziesz mniej zdziwiony.
@ryszardo
Nie zapominaj, że do fotografii analogowej która jest dziś kosztowną dziedziną trzeba dorosnąć. W kręgach ludzi którzy się znają na fotografii cyfra jest przedszkolem przez które trzeba przejść, żeby nauczyć się fotografować tak dobrze, by później nie marnować materiału. Najlepsi powtarzalnie robią rolkę średniaka z której 80% zdjęć to sztosy a przynajmniej jedno miażdży mózg. A z rolki mają 8-12 klatek. Dobry analogowy średniak (używany oczywiście) potrafi już kosztować więcej niż zaawansowany cyfrowy FF patrz chociażby pentaxa 67II nie wspominając o cenie materiałów. Czasem przydaje się odrobina pokory jednak ;)
Moja wypowiedź wywołała reakcje zgodne z przewidywaniami.
Dla wyjaśnienia: zupełnie nie chodziło mi o fakt, że wspomniane są tam techniki analogowe (cyfrowe przecież też są). Chodziło mi o to, że nacisk położony jest na aspekty techniczne, które są łatwe do opanowania i mają względnie mały wpływ na efekt końcowy.
Dlatego się dziwię, że są chętni - gdybym ja szedł na kurs/studia fotograficzne, to nie chciałbym tracić czasu na naukę rzeczy trywialnych, które średnio rozgarnięty człowiek może szybko ogarnąć na podstawie powszechnie dostępnych informacji.
Inna sprawa, że są to rzeczy, których łatwo uczyć, więc jest to robione.
O wyższości jednej metody rejestracji obrazu nad drugą wypowiadał się nie będę. Niech każdy używa tego, co daje mu takie rezultaty, jakie chce osiągnąć. Jak sprawia to dodatkową przyjemność, to tym lepiej.
A jak ktoś uważa użytą technikę za ważniejszą w ocenie zdjęcia od efektu końcowego, to jest to zwykły snobizm - nie moja bajka.